Tekniikka "6 luokka". Julkinen oppitunti. Tekniikka "Grade 6" Johdatustunti tekniikka 6 solua fgos

Oppitunnin yhteenveto

Tuote: teknologiaa _ Luokka: 6 "d"

Oppitunnin aihe: "Taiteellinen puuntyöstö. Puun veistäminen. Puuveistotyypit ja niiden toteuttamistekniikka ».

Luokan ominaisuus: 5

6 "d" luokkaan kuuluu 19 henkilöä. Luokka on ystävällinen, tehokas, luova. Edistyminen - 100%. Opiskelijoiden horisonttia kehitetään. Tehtävät on aina suoritettu.

Tavoitteet:

Luoda olosuhteet teknisen perusterminologian ("puuveisto", "jambleikkuri", "veistoelementit") ulkoa oppimiseen, opiskelijoiden teknisen ja terminologisen varaston rikastamiseksi;

Muodostaa geometrisen kaiverruksen peruselementtien merkitsemisen ja leikkaamisen taidot ja kyvyt;

Kehitä puhetta, havainnointia, kommunikaatiokulttuuria ryhmätyöskentelyn avulla, suvaitsevaisuutta;

Kehitä kykyä harjoittaa itsehillintää, itsetuntoa;

Kasvata tarkkuutta, säästävää asennetta työkaluun ja materiaaliin.

Laitteet:

Tekniset koulutuksen apuvälineet: tietokone, mediaprojektori.

Näytön ja äänen apuvälineet: Powerpoint esitelmä

Aihiot, karmileikkuri

Didaktinen tuki:

Oppikirja: Tekniikka: Oppikirja oppilaitosten 6. luokan opiskelijoille (poikien versio). Ed. V.D. Simonenko. - M.: Venta-Graf, 2009.

Opetus - teknisiä karttoja.

Näytteitä työvälineistä. Tekniset kartat opiskelijoille.

Opetusmenetelmät:

  • : sanallinen, visuaalinen;
  • opiskelijoiden kognitiivisen toiminnan aktiivisuusasteen mukaan:- osittainen haku;
  • : osittain tutkiva, käytännöllinen.

Kognitiivisen toiminnan organisointimuodot: yksilö, kollektiivi, ryhmä.

Oppitunnin rakenne:

  1. Organisatorinen ja motivoiva hetki -3 min.
  2. Tietojen päivittäminen - 7 min.
  3. Uuden oppimateriaalin oppiminen - 30 min.
  4. Käytännön työ(uuden oppimateriaalin konsolidointi) - 35 min.
  5. Yhteenveto -15 min.
  1. Organisatorinen ja motivoiva hetki

Tarkoitus: luoda olosuhteet emotionaaliselle tunnelmalle oppimistoiminnalle.

Toiminta

opiskelijat

Opettajan toimintaa

Huomautus

Raportoi valmius oppitunnille.

Hei kaverit.

Tarkistamme valmiutesi oppitunnille: työvaatteet, muistivihko, viivain, kynä.

Puuttuu. Virantoimituksessa.

  1. Tiedon päivitys

Kohde:

Tutkittujen toimintatapojen toteuttaminen, riittävä uuden tiedon rakentamiseen;

Opiskelijoiden motivointi kokeilemaan koulutustoimintaa;

Luodaan opiskelijoille edellytykset itsenäisesti muotoilla oppitunnin aihetta, tavoitteita ja käytännön tehtäviä.

menetelmät: tiedon lähteen mukaan : sanallinen, visuaalinen.

Tulos:

Etsi vastauksia kysymyksiin tuotenäytteen avulla;

Hallita kyky ennustaa, laatia toimintasuunnitelma;

- kuunnella ja ymmärtää muiden puhetta;

Opiskelijoiden toimintaa

Opettajan toimintaa

Huomautus

Opiskelijoiden vastaukset.

Oppitunnin aiheen määrittäminen ja kirjaaminen muistivihkoon.

Oppitunnin tavoitteiden määrittäminen.

Kerro meille mikä loma odottaa meitä lähitulevaisuudessa? Minkä eläimen vuosi 2015 on kiinalaisen kalenterin mukaan?

Harkitse tuotteen näytekappaletta ja kerro minulle, mikä toimenpide sinun on opittava, jotta voit tehdä joulukuusen lelun?

Muotoile oppitunnin aihe.

Lue kysymykset. Mihin heistä haluaisit vastata luokassa?

  1. Millaisia ​​kaiverrustyyppejä on olemassa?
  2. Miten puun kaiverrus sai alkunsa?
  3. Mitä työkaluja puun kaivertamiseen käytetään?
  4. Kuinka leikata puuta oikein ja turvallisesti?

Mitkä ovat mielestäsi oppitunnin tavoitteet?

Nämä ovat oppitunnin työn päävaiheet.

Arvioit työtäsi itsearviointikortilla, joka heijastaa kaikki oppitunnin vaiheet.

Viesti kodin sisustamisen perinteestä tietyllä tyylillä

Dia #1

"Joulukuusen koriste"

Dia #2

Aihe: Puun veistäminen.

1. Tutustu puuveiston historiaan ja tyyppeihin.

2. Tutustu kaiverrustyökaluun ja turvallisen työn sääntöihin.

3. Opi leikkaamaan puuta.

  1. Uuden materiaalin oppiminen

Kohde:

Selvitä uuden tiedon yleinen luonne.

Menetelmät:

riippumattomuuden ja luovuuden asteen mukaan opiskelijoiden toiminnassa : osittain haettavissa.

Tulos:

Johda itsenäisesti "puuveiston" määritelmä

Tutustua puuveiston historiaan, puuveiston tyyppeihin;

Määritä työjärjestys

Arvioi sulavaa sisältöä (perustuen henkilökohtaisiin arvoihin).

Työskentele ehdotetun suunnitelman mukaisesti;

Esitä hypoteesi opetusmateriaalin perusteella;

Suorita itsearviointi;

Suuntautuminen teknologiselle kartalle;

Navigoi tietojärjestelmässäsi (määritä tiedon / tietämättömyyden rajat);

Pystyy löytämään ja korostamaan tarpeellista tietoa;

- pystyä ilmaisemaan ajatuksensa riittävän täydellisesti ja tarkasti.

Opiskelijoiden toimintaa

Opettajan toimintaa

Huomautus

Työskentele määritelmän kanssa pareittain.

Mielipiteiden ilmaiseminen.

Määritelmien tallentaminen muistikirjoihin.

Diaesitys

Määritelmä ominaispiirteet monenlaisia veistämällä

Opiskelijan suullinen vastaus

Opiskelijan suullinen vastaus

Mikä on "puuveisto"?

Katso näytteitä veistetyistä tuotteista ja yritä muotoilla määritelmä

Tutkimus.

"Käsikirja" antaa tällaisen puuveiston määritelmän, vertaa omaasi. Mitä kaipasit määritelmästäsi?

- Mikä on oppitunnin seuraava vaihe?

Tutustutaan kaivertamisen historiaan,

Ja kaiverrustyypit

Millaista kaiverrusta käytetään joulukuusenlelumme koristeluun?

Tarina geometrisesta kaiverrustyökalusta

- Siirrytään seuraavaan vaiheeseen. Kumpi?

Lankauksen säännöt:

1 merkintä

Tutkimus

2 leikkaustekniikkaa

Työmenetelmien esittely

dia numero 3

puun veistäminen-

dia numero 3

"kaiverrushistoria"

Dia #4

"puuveistoksen tyypit"

Dia #5

Geometrisilla kaiverruksilla koristeltuja tuotteita.

Dia numero 6 "Leikkurituki"

"Aakkosellinen lankaelementtien merkitseminen"

Dia #6

« Tekniikat geometristen lankojen aakkosllisten elementtien leikkaamiseen "

  1. Käytännön työ

Kohde: muodostaa taitoja ja kykyjä puuveiston suorittamiseen.

Menetelmäriippumattomuuden ja luovuuden asteen mukaan opiskelijoiden toiminnassa : käytännöllinen.

Tulos:

Suorita oppitunnin käytännön tehtävä;

Työskentele ehdotetun suunnitelman mukaisesti (tekninen kartta);

harjoittaa itsehillintää;

Noudata turvallisuusmääräyksiä.

Opiskelijoiden toimintaa

Opettajan toimintaa

Huomautus

Työskentely reitityksen kanssa

Soita työjärjestykseen:

Teknisen kartan mukaan määritetään toiminnot, joita käytetään oppitunnissa:

  1. merkintä
  2. leikkaus

Oppilaat kertovat t.b:n säännöt.

Pöydilläsi on teknologiset kartat, jotka kuvaavat työn koko prosessin.

Harkitse, määritä työjärjestys.

Sääntöjen oppiminen t.b. veistämällä.

1. Merkitse geometrisen langan aakkosmerkit

2. Tarkista työkalun kunto

Käytännön töiden suorittaminen.

5. Oppitunnin toimintojen reflektointi

Kohde: tavoitekorrelaatio oppimistoimintaa ja sen tulos sekä niiden vaatimustenmukaisuuden aste.

Tulos:

Luo suhde toiminnan tarkoituksen ja sen tuloksen välille.

Harjoittele itsehillintää ja itsearviointia;

Arvioi oppitunnin toimintoja;

Korostaa ja toteuttaa jo opittua ja vielä opittavaa;

- pystyä ilmaisemaan ajatuksensa riittävän täydellisesti ja tarkasti.

Suorita työtilan puhdistus.

He arvioivat työtään itse arviointikorttien avulla.

Itsetunto

Sinulla on arviointikortit pöydälläsi.

Tarkista oma työsi ja arvioi se.

Työssä tehtyjen virheiden analysointi.

Tiivistelmä 6. luokan teknologiatunnista Alkutunti»

Tarkoitus: paljastaa opiskelijoille "Teknologia" -ohjelman tarkoitus ja sisältö; opettaa työn ja työpaikan oikea organisointi; perehtyä työturvallisuuteen ja -terveyteen.

Työkalut ja välineet:

1. Puusepän työpöytä joukko työkaluja,

2. Julkaiset turvallisuudesta koulun työpajoissa.

Tuntien aikana


minä Ajan järjestäminen.

Tervehdys, opiskelijoiden valmiuden tarkistaminen oppitunnille. Opiskelijoiden tutustuminen luokan 6 Teknologia-ohjelman tarkoitukseen ja sisältöön, koulun työpajan toimintasääntöihin, harjoituspajaan ja työskentelytapaan siinä.
Turvallisuustiedotus.

Protokollan muotoilu.

II. Uuden ohjelmamateriaalin esittely.

Muista 5. luokan ohjelmasta, mitä tarkoitamme
termi "teknologia".
Tekniikalla tarkoitetaan joukkoa tekniikoita ja menetelmiä raaka-aineiden, materiaalien, puolivalmiiden tuotteiden tai tuotteiden hankkimiseksi, käsittelemiseksi tai prosessoimiseksi. tuotantoprosessin aikana.
- Mitä tekniikoita tiedät?
Puunjalostustekniikka.
Metallinkäsittelytekniikka.
Sähkötöiden tekniikka.
Korjaus- ja rakennustöiden tekniikka.


Katsotaan nyt, mitä se sisältää. työpaikka puuseppä:

1. Puusepän työpöytä.
2. Tuoli.
3. Telineet, laatikot, hyllyt.
4. Yöpöydät työkalujen, kalusteiden ja tarvikkeiden säilyttämiseen
aihiot.


Muistellaanpa 5. luokan kurssilta mitä puusepäntyö koostuu
Työpöytä. Riisi. 1.

Riisi. 1. Puusepän työpöytä:
1- kyynärvarsi;

2 - kansi rei'illä;

3 - alustakiilat;
4 - etupuristin;

5 - sisäänvedettävät ja pyörivät sormet.


Pyydä oppilaita kertomaan työpöydän kunkin osan tarkoituksesta.
1. Etupuristin työkappaleiden kiinnittämiseen.
2. Reiät ja kiilat työkappaleiden pysäyttämiseen ja kiinnitykseen
höylättäessä.
3. Takapuristin työkappaleiden kiinnittämiseen höyläyksen ja sahauksen jne. aikana.
4. Seuraavaksi muistetaan kuinka valita oikea työpöytä
työn mukavuus?
5. Seiso lähellä työpöytää, laske kätesi alas, laita kätesi päälle
sen kansi: jos sinun ei tarvitse taivuttaa tai taivuttaa kättäsi,
Tämä tarkoittaa, että työpöytä on valittu oikein.

Seuraavaksi analysoimme perusturvallisuussääntöjä

1. Työt tehdään erikoisvaatteissa:
kaapu; haalari tai esiliina; baskeri.
2. Perusturvallisuussäännöt työpöydällä työskennellessä.
3. Suojaa työpöydän kansi leikkausvaurioilta.
työkaluja ja. jne.
4. Älä kiristä liikaa työpöydän etu- ja takapuristimia.
5. Älä lyö vasaralla työpöydän kantta.
6. Työnnä kiilat työpöydän reikiin vain vasaralla.
7. Puhdista työpenkki työn päätyttyä vain harjalla.

SISÄISET SÄÄNNÖT TYÖPAJALLA

Koulun työpajassa, samoin kuin teollisuusyrityksessä, on noudatettava sisäisten sääntöjen sääntöjä.

    Työpajaan pääsee vain soittamisen jälkeen ja opettajan luvalla.
    2. Tunneille tulee tulla haalareissa (viitta tai esiliina hihoineen, päähineet).
    3. Sinun olisi pitänyt työkirja piirustustarvikkeiden kanssa.
    4. Työssä tarvittavat materiaalit ja työkalut huolehtivat hoitaja tai opettaja.
    5. Koneiden luominen ilman opettajan lupaa on kielletty.
    6. Työssä saa käyttää vain toimitettuja työkaluja. Älä ota työkaluja toiselta työpaikalta.
    7. Työkalut yleinen käyttö opettaja antaa tarvittaessa.
    8. Työpaikalla tehdään vain niitä töitä, jotka on määritelty tehtävässä.
    9. Työkaluja ja kalusteita käytetään vain niille tarkoitettuun tarkoitukseen.
    10. Työpaikalta poistuminen ja siirtyminen toiselle on kielletty oppitunnin aikana.
    11. Työpaikka on pidettävä puhtaana ja siistinä.
    12. Työn päätyttyä puhdista työpaikka roskalapulla ja lakaisuharjalla, riisu haalarit ja pese kädet.
    13. Työkalut, kalusteet, tuotteet ja aihiot luovutetaan päivystäjälle tai opettajalle.
    14. Poistu työpajasta vain opettajan luvalla.
    Sisäisten sääntöjen rikkomisesta opiskelija määrätään työstä.


III. Käytännön osa.
1. Valitse työpöytä pituutesi mukaan.
2. Harjoittele työkappaleen kiinnittämistä puristimiin ja kiilojen väliin.

IV. nykyinen ohje.
Tarkista työkappaleiden oikea kiinnitys. Kiilan tulee työntyä pöydän yläpuolelle työkappaleen korkeutta pienemmälle korkeudelle.

v. Viimeinen osa.
Työkappaleiden kiinnityksen tarkastus, osoitus puutteista. Työpaikkojen ja työpajatilojen siivous.





















































Takaisin eteenpäin

Huomio! Dian esikatselu on tarkoitettu vain tiedoksi, eikä se välttämättä edusta esityksen koko laajuutta. Jos olet kiinnostunut tästä työstä, lataa täysversio.























Takaisin eteenpäin

Oppitunnin tarkoitus: opiskelijoiden tutustuminen suunnittelun esteettisiin periaatteisiin, tyylin käsitteeseen, sisustuksen tyylilajeihin, väritieteen elementteihin, sisustuksen väriyhdistelmiin.

Oppitunnin tavoitteet:

  • Määrittele tyylin käsite, sisustus, suunnittelun esteettiset periaatteet;
  • Anna käsitys sisustuksen erilaisista tyyleistä;
  • Harkitse väriympyrä, pää- ja toissijaiset värit;
  • Jatka itsenäisyyden kehittämistä työskennellessään tietolähteiden kanssa tietystä aiheesta, kykyä eristää tärkein asia tekstistä;
  • Kasvata opiskelijoiden esteettistä makua.

Laitteet:

  • multimedia-laitteet;
  • Moniste;
  • Esittely, leike;
  • Taidetarvikkeet, sakset, lehdet käytännön työhön.

Odotettu tulos: oppitunnin jälkeen oppilailla tulee olla käsitys suunnittelun esteettisistä periaatteista, väritieteen perusteista. Ymmärrä, että jokaiselle aikakaudelle on ominaista oma huoneen sisustustyyli, sisustustuotteet.

Tuntien aikana

1. Organisaatiohetki - 1 min.

Hei tytöt! Istu alas! Kerro minulle, ovatko kaikki valmiita oppitunnille? Kuka on poissa tänään?

2. Henkisen toiminnan aktivointi, oppitunnin aiheeseen, tarkoitukseen ja tavoitteisiin pääsy - 5 min.

Katso näyttöä, lue japanilainen kansanviisaus: "Kotona on helppo elää ja tuhat päivää, jos poistut kotoa, on vaikeaa tunnin ajan." Mikä sen merkitys mielestäsi on? (Oppilas vastaa). (Dia numero 1).

Ja nyt, vastaustesi perusteella, muotoillaan tämän päivän oppituntimme aihe. (Oppilas vastaa). Kirjoitetaan se muistivihkoon. (Dia numero 2).

Ole hyvä ja katso huolellisesti oppitunnimme aihetta. Kerro meille, mikä tavoite meidän on saavutettava ja mitä tehtäviä meidän on ratkaistava tänään? (Oppilas vastaa).

Aivan oikein, oppituntimme tarkoitus on: Muotoilun esteettisten toimintojen tutkiminen sisätilojen eri tyylien ja väriyhdistelmien avulla. (Dia numero 3).

Mitä tarvitsemme tämän tuloksen saavuttamiseksi? (Oppilas vastaa).

Tehtävämme ovat siis:

  • Opi aiheen terminologia;
  • Systematisoi sisustuksen tyyliryhmät, niiden pääominaisuudet;
  • Opi tuntemaan merkitys värit sisätiloissa;
  • Vahvista ja testaa tietosi tästä aiheesta.

(Dia numero 4).

3. Aiheen terminologian opiskelu - 7 min.

Minkä tahansa aiheen materiaalin laadukkaaksi hallitsemiseksi on ensin tutkittava termit ja käsitteet. Tänään se tulee olemaan:

  • Sisustus
  • Tyyli
  • Esteettiset suunnitteluperiaatteet

(Dia numero 5).

Mikä sinun mielestäsi on kunkin sanan merkitys? (Oppilas vastaa).

Tarkistetaan ja kirjoitetaan määritelmät muistikirjaan. (Diat 5, 6, 7, 8).

4. Uuden materiaalin oppiminen - 22 min.

4.1. Esittelytilaisuus ennen ryhmätyötä tietolähteiden kanssa - 2 min.

Asunnon sisustus heijastaa sen omistajan luonnetta, asennetta ja tietysti tyyliä, joten suunnittelun valinta on melko vastuullinen tehtävä. Ei ole tarpeetonta harkita kaikkia sisustussuunnittelun päätyylejä ja tehdä vasta sitten päätös.

Kauneus, viehätys ja tyyli ovat välttämättömiä edellytyksiä modernin kodin luovalle menestykselle.

Kaikki sisustustyylit on ehdollisesti mahdollista jakaa kolmeen ryhmään: historialliseen, moderniin ja etniseen tyyliin. (Dia numero 9).

Ymmärrämme sisustuksen erilaisia ​​tyylejä työskennellessäsi tietolähteiden kanssa, jotka sijaitsevat edessäsi olevilla työpöydillä (katso. Hakemus nro 1). Teitä ei jaeta satunnaisesti ryhmiin, vaikka jokainen teistä poimii tietoa tietystä tyylistä itse, jokaisen ryhmän on esitettävä kokonaistulos klusterin muodossa, joka kuvaa tiettyä tyyliryhmää. Työskentelet tietyn suunnitelman mukaan tietolähteen kanssa työskentelyä koskevan muistion avulla, jotka ovat myös työpöydälläsi (katso. Hakemus nro 2). Sinun on löydettävä vastaukset seuraaviin kysymyksiin:

  1. Tyylin nimi
  2. Alkuperävuosi tai tyylin suurin suosio
  3. Main ominaisuudet
  4. Tyylin ydin.

4.2. Itsenäinen työ tietolähteiden kanssa - 5 min.

4.3. Opiskelijoiden monologiset vastaukset, klustereiden tekeminen - 15 min.

(Diat 10, 11, 12).

5. Esittelyesitys 2 – 4 min.

Nyt ehdotan, että pidät tauon ja katsot, kuinka jokainen tyyli voidaan ilmentää sisustuksessa.

6. Valvonta, keskustelu nähtyistä kuvista - 1 min.

Oppilaat ilmaisevat mielipiteensä sympatiasta mitä tahansa tyyliä kohtaan.

7. Uuden materiaalin oppiminen - 5 min.

Millä avulla sisustuksen tyylin lisäksi voit voittaa asuintilan? (Oppilas vastaa).

Todella. Sama huone näyttää erilaiselta, jos sen seinät liimataan vaalealla tai tummalla tapetilla, vaihda verhot. Analysoidaksemme väriyhdistelmiä, joita voidaan käyttää huoneen sisustamiseen, tutustutaan väritieteeseen. (Dia numero 13).

Mitä näet ruudulla? (Oppilas vastaa). (Dia numero 14).

Todellakin, tämä on väripyörä. Mitä värejä on olemassa? (Oppilas vastaa). (Dia numero 14).

Katsotaanpa, kuinka jokainen väri voi ilmentää erilaisten toiminnallisten yhteyksien huoneiden sisustusta.

  • Sininen väri. Ensinnäkin se on rauhoittava väri. Luo hiljaisuuden, puhtauden, äärettömyyden ja ankaruuden ilmapiirin, sitä suositellaan luokkahuoneisiin tai luokkahuoneisiin. (Diat 15, 16, 17, 18).
  • Keltainen. Se on kirkas, iloinen, stimuloiva väri. Se liittyy älykkyyteen ja ilmaisukykyyn. Se lisää keskittymiskykyä, organisoi, parantaa muistia, edistää oikeudenmukaista ja nopeaa päätöksentekoa. Aiheuttaa lämmön, valon ja auringon, hauskan ja keveyden tunteen. (Diat 19, 20, 21, 22).
  • Punainen väri. Stimuloi, antaa erittäin vahvaa, mutta melko karkeaa energiaa. Edistää aktiivisuutta, luottamusta, ystävällisyyttä. Juhlallista, energistä. Suurina määrinä se voi aiheuttaa raivoa, vihaa. (Diat nro 23, 24, 25, 26).
  • Vihreä väri. Tämä on elämää, kasvua, harmoniaa, hauskaa. Auttaa olemaan lähempänä toisiaan. Rauhoittava, rauhallinen ja huomaamaton. Hänen ansiosta tulemme lähemmäksi luontoa. (Diat 27, 28, 29, 30).
  • Violetti. Liittyy taiteelliseen, mahtaviin ideoihin, intuitioon ja mystiikkaan. Se edistää inspiraatiota, myötätuntoa, herkkyyttä. Juhlallisesti ylellistä, mutta suurina määrinä voi olla ahdistavaa. (Diat 31, 32, 33, 34).
  • Oranssi väri. Vapauttaa tunteita, kohottaa itsetuntoa, opettaa antamaan anteeksi.
    Pastellisävyt (aprikoosi, persikka) palauttavat hermostuneita kustannuksia. Lämmin, juhlava, täynnä elämää. Tämä on erinomainen masennuslääke, edistää hyvää mielialaa. (Diat #35, 36, 37, 38).
  • Musta väri. Sillä on paradoksaalisia ominaisuuksia: se herättää turvallisuuden, lohdutuksen, mysteerin tunteen, se liittyy hiljaisuuteen, äärettömyyteen. Mutta se voi hidastaa meitä päätöksenteossa. (Diat #39, 40, 41, 42).

8. Harjoittelu ryhmissä - 27 min.

8.1. Esittelytilaisuus ennen ryhmätyötä, tehtävien antaminen - 2 min.

Nyt on tehtävä käytännön töitä ryhmissä. Sen tarkoitus on suunnitella sisustus tehtävän mukaan. Jokaisella ryhmällä on oma tehtävänsä. Ole hyvä ja vedä tehtäväsi (katso Hakemus nro 3). Aikaa työskentelyyn on 20 minuuttia, jonka jälkeen jokaisen ryhmän on puolustettava työnsä. Työ, joka sinun on tehtävä, on luovaa, se voidaan tehdä millä tahansa tekniikalla: kollaasi, piirtäminen maaleilla, lyijykynillä, applikointi.

8.2. Opiskelijoiden ryhmätyö - 20 min.

Oppilaat työskentelevät, opettaja vastaa esiin tuleviin kysymyksiin.

8.3 Suojaus luovia töitä- 5 minuuttia.

Jokainen ryhmä esittelee luovaa työtään luokalle kommentoimalla sitä.

9. Hankitun tiedon seuranta - 3 min.

Tarkastetaan itse. (Diat 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51).

10. Kotitehtävien antaminen - 3 min.

Seuraavalla oppitunnilla jatkamme osion "Lastenhuoneen tai lastennurkan sisustuksen ja sisustuksen suunnittelu" tutkimista ja käsittelemme projektin toteuttamista. Tiedät jo kodin kulttuurista, siivoustyypeistä. Valaistustyypeistä, olohuoneen valaisimista. Tämän päivän oppitunnin aikana tutustuimme sisustuksen tyyleihin ja väreihin. Kaikesta tästä tiedosta on hyötyä projektin suorittamisessa, jonka teemme seuraavalla oppitunnilla. Tätä taloa varten sinun on laadittava huoneesi suunnitelma tällä hetkellä: määritä huoneen ja huonekalujen mitat, valitse kuvan mittakaava, määritä ikkunoiden ja ovien sijainti. (Dia numero 52).

11. Tunnin tulosten yhteenveto - 2 min.

Mitä uutta ja hyödyllistä opit tämän päivän oppitunnilla? (Oppilas vastaa).

Palataanpa japanilaiseen kansan viisauteen. Miten sinä sen nyt ymmärrät? Olemmeko saavuttaneet oppitunnin tavoitteet? (Oppilas vastaa). (Dia numero 1).

Te kaikki työskentelitte tänään kovasti, kaikki saavat erinomaiset arvosanat oppitunnista.

Kiitos työstä oppitunnilla, jokainen voi olla vapaa. (Dia numero 53).

Luettelo käytetyistä tietolähteistä

  1. Ozhegov S.I., Shvedova N.Yu. Venäjän kielen selittävä sanakirja: 80 000 sanaa ja fraseologista ilmaisua / Venäjän tiedeakatemia. Venäjän kielen instituutti. V.V. Vinogradov. 4. painos, suurennettu. M.: LLC "ITI Technologies", 2003. 944 sivua.
  2. Tekniikka: Luokka 6: Oppikirja oppilaitosten opiskelijoille (versio tytöille) / Toimittanut I.A. Sasova. 2. painos, tarkistettu. M.: Ventana-Graf, 2007. 224 s.: ill.
22.09.2014 6168 838

Osa: Taiteellisen käsityön tekniikka DPI-elementeillä. Vaatteiden mallinnus.

Tuntien määrä tässä osiossa: 16

Laskennan oppitunti tässä osiossa: 4.

Oppitunnin tavoitteet:

  • perehdyttää opiskelijat vaatetyyppeihin, niiden vaatimuksiin ja luokitukseen;
  • antaa alustavan käsityksen vaatteiden suunnittelusta;
  • kehittää opiskelijoissa tunnollisuutta ja keskinäistä apua työn suorittamisessa;
  • viljellä esteettistä makua ja luovaa asennetta työhön, sinnikkyyttä tavoitteen saavuttamisessa, tarkkuutta, tietoista tehtävien suorittamista, luovia töitä;
  • opiskelijoiden avaintaitojen muodostaminen tekniikan tunneilla;
  • kehittää opiskelijoiden kognitiivista kiinnostusta, kykyä korostaa pääasiallista opiskelussa.

Näkyvyys: esittely.

Varusteet opiskelijoille: työkirja.

Opettajan varusteet: projektori, näyttö, kannettava tietokone.

MO: sanallinen, visuaalinen, informatiivinen, osittain - haku, testaus, itsearviointi, keskinäinen arviointi.

FOPD: yksilöllinen, frontaalinen.

Kirjallisuus:

  • Tekniikan oppikirja luokalle 6, T. Oralbekova, K. Shagirova, N. Spiridonova 2011, - Zhazushi.
  • Linda A.S. Työvoimakoulutuksen menetelmät, - M., Enlightenment, 1977
  • Melnikova L.V., Osipova L.V., Fridman T.E. Työvoimakoulutuksen menetelmät (palvelutyö). Ed. L.V. Melnikova. - M.: Enlightenment, 1985
  • Atutov P.R., Poljakov V.A., Andrianov P.N., Baidalinova E.A. ja muut Teknologisen koulutuksen didaktiikka: Kirja opettajille. Osa 1. / Toim. JNE. Atutov. - M.: IOSO RAO, 1997.

Tieteidenvälinen viestintä: historia, maantiede.

Tuntien aikana:

minä . Ajan järjestäminen.

Oppilaiden valmiuden tarkistaminen oppitunnille. Puuttuu.

II . Testi edellisestä aiheesta:

1. Kuitu erottaa -

a) värin mukaan

b) paksuuden mukaan

c) alkuperä

2. Kasvikuituja ovat -

a) puuvilla, silkki

b) pellava, villa

c) pellava, puuvilla

3. Loimilangat kulkevat -

b) kankaan pituudella

4. Kudelangat kulkevat

a) kankaan pituudella, yhdensuuntainen reunan kanssa

b) kankaan pituudella

5. Kangas on -

a) säikeet kietoutuneet toisiinsa

b) kuidut kietoutuneet toisiinsa

c) yhteen kudottu lanka

Avaimet kokeeseen

III. Vaatetyypit

3.1 Mitä kutsutaan vaatteiksi ja miksi sitä tarvitaan?

3.2. vaatteiden luokittelu

3.2.1 Jako käyttötarkoituksen mukaan kolmeen luokkaan (kotitalous, virkapuku, tuotanto). Kodinvaatteet (arki-, koti-, urheilu-, juhla-). Teollisuusvaatteet (saniteetti, erikois)

3.2.2. Toimintatavan mukaan (vyötärö, olkapää)

3.2.3. Lajitelman mukaan (Alusvaatteet, päällysvaatteet, kevyt mekko)

3.2.4. Sukupuolen ja iän mukaan (nainen, mies, lapset)

3.2.5. Riippuen käytöstä eri vuodenaikoina (talvi, kesä, puolikausi)

3.3. Vaatetusvaatimukset:

Ø Hygieeninen - vaatteiden tulee varmistaa ihmiskehon normaali toiminta ja suojata ihmiskehoa ulkoisilta vaikutuksilta

Ø Käytännöllinen - vaatteiden tulee olla mukavia käyttää, kestäviä ja kulutusta kestäviä, eivät vääntyneitä, eivät epäkunnossa

Ø Esteettinen - vaatteiden tulee olla kauniita, moderneja, muuttaen ihmisen ulkonäköä

Ø Taloudellinen - vaatteiden tulee olla edullisia ja edullisia

IV . Suunnittelun käsite

4.1. Vaatteiden valmistus (muotisuunnittelija, suunnittelija, muotisuunnittelija, leikkuri, räätäli-ompelija)

4.2 Vaatesuunnittelu on soveltavaa tiedettä, joka käsittelee vaatteiden suunnittelun järkevän suunnittelun kysymyksiä. Suunnitteluprosessin päätehtävänä on kehittää vaatteiden yksityiskohtien suunnitteluun menetelmiä, joiden avulla niille voidaan antaa edullisin muoto ja koko ihmiskehon rakenteen ja koon mukaan, hygieniavaatimukset, materiaalien ominaisuudet, olemassa oleva tyyli ja muoti, materiaalien kulutuksen kustannustehokkuus ja tuotteen räätälöinnin valmistettavuus.

V . Oppimateriaalien yhdistäminen

Vastaa kysymyksiin.

Ø Mitä vaatetus on?

Ø Miten vaatteet jaetaan käyttötavan mukaan?

Ø Mitkä ovat vaatimukset vaatteille?

Ø Mitä suunnittelu on?

VI. Käytännön työ

Piirrä esimerkki unelmiesi univormusta (koulupuku).

VI . Yhteenveto työstä.

Arvostelu.

VII . Kotitehtävät

Ota mukaan maisema-arkki piirustuksen rakentamiseen, piirustustarvikkeet, leikkurin viivain, työlaatikko. Tarkista, mitä olet oppinut. Suorita käytännön työ loppuun.

Lataa materiaalia

Katso koko teksti ladattavasta tiedostosta.
Sivu sisältää vain osan materiaalista.

Tekniikan oppitunnin luonnos 6. luokalla. Asunnon sisustus


Tarkoitus: kokemusten vaihto kollegoiden kanssa opiskelijoiden koulutustoiminnan järjestämisestä tekniikan tunneilla.
Kuvaus: Tämä tiivistelmä on tarkoitettu tekniikan opettajille, jotka työskentelevät oppikirjan "Teknologia. Palvelutyö" parissa. (Luokka 6. Toimittanut V.D. Simonenko), tutustuttaessa ja tutkittaessa aihetta "Asunnon viimeistely"
Oppitunnin tavoitteet:
1. Koulutustavoitteet:
1.1. Tutustuttaa opiskelijat asunnon sisustukseen, sen ominaisuuksiin;
1.2. Osallistu tämän aiheen tutkimisessa käytetyn perusterminologian ulkoa oppimiseen.
2. Kehitystavoitteet:
2.1. Edistää opiskelijoiden puheen kehitystä (sanaston rikastaminen ja monimutkaisuus, sen ilmaisukyky ja sävyt).
2.2. Osallistu opiskelijoiden pääasiallisten henkisen toiminnan tapojen hallintaan (opettaa analysoimaan, korostamaan tärkeintä, vertailemaan, rakentamaan analogioita, rikastuttamaan ja systematisoimaan, asettamaan ja ratkaisemaan ongelmia).
2.4. Edistää opiskelijoiden kognitiivisen kiinnostuksen muodostumista ja kehittymistä aihetta kohtaan.
3. Koulutustavoitteet:
3.1. Edistää yksilön esteettisten, ympäristöllisten ja taloudellisten ominaisuuksien muodostumista ja kehitystä.
3.2. Osallistu yleismaailmallisiin arvoihin oikean asenteen kasvattamiseen.
Oppitunnin tyyppi: yhdistetty.
Laitteet: tietokone, näyttö, projektori.
Oppituntiin liittyy esitys
Käytetyt fontit:
Normaali: Opettajan luokassa puhuttu teksti.
Kursivointi: opiskelijaviestit.
Alleviivattu: opiskelijan kirjoittamiseen tarkoitettu materiaali.

Tuntien aikana

1. Oppitunnin organisatorinen hetki. (3 min.)
1. Tarkista oppilaiden valmius oppitunnille.
2. Psykologinen tunnelma oppitunnille.
2. Toisto (testaa opiskelijoiden tietämystä aiheesta "Kompositsioonikonsepti sisustuksessa") (10 min.)
Kaverit! Tänään oppitunnilla jatkamme osion "Asuinrakennuksen sisustus" tutkimista. (Dia 1)
Viimeisellä oppitunnilla puhuimme sisustuksesta. Muistetaan (Dia 2)
1. Mikä on sisustus?
2. Mitkä ovat sisustuksen tärkeimmät ominaisuudet?
3. Mitä on kaavoitus?
4. Mitä toiminnallisia alueita tiedät?
5. Mitä kutsutaan asunnon koristeelliseksi koristeeksi?
3. Uuden materiaalin oppiminen. (20 minuuttia.)
Muinaisista ajoista lähtien ihmiset ovat sanoneet: "Uutisten talo - älä ravista partaasi" tai "Uutisten talo - älä kudo niinikenkiä." Tämä ei todellakaan ole helppo tehtävä. Kuka meistä ei haluaisi kotimme olevan kodikas ja kaunis, jossa voisimme levätä rauhassa työarjen hälinästä, harrastaa lempitoimintaamme, luovuutta. Kuinka tehdä asunnostasi ainutlaatuinen: kätevä ja mukava, kodikas ja omaperäinen! (Dia 3)
Tänään oppitunnilla puhumme asunnon sisustamisesta. Aloitetaan:
Seinien, lattian, katon koristelu.
Asunnon sisustuksen yleinen luonne riippuu suurelta osin seinien sisustuksesta - tämä on huonekalujen ja koristeiden tausta. Seinien koristeluun käytetään: kipsiä (valkaisu), maalia (jos seinät ovat tasaiset), keraaminen tiili, koristemuovi, tapetti. Asuin- ja kodinhoitohuoneiden seinien tapetointi on yleistynyt kaupunkiasumisessa.
Oppilaan 1 viesti: (Näytä taustakuvanäytteitä (diat 4-9))
Tapettia valittaessa tulee ottaa huomioon, että kuvion koko ja väri antavat vaikutelman erilaisista valaistuksista ja huonekokoista. Esimerkiksi pieni huone näyttää vielä pienemmältä, jos se liimataan suurella kuviolla varustetulla tapetilla. Pystyraidat tapetissa lisäävät huoneen korkeutta, kun taas vaakasuorat raidat pienentävät sitä. Timantin muotoinen kuvio luo suuren volyymin tunteen. Seinien koristelu tulee yhdistää huonekalujen väriin ja vastata huoneen tarkoitusta. Esimerkiksi makuuhuoneille on suositeltavaa valita taustakuva rauhallinen väri, koska kirjavaisuus vaikuttaa ärsyttävästi. Liian paljon tumma väri ei myöskään sovellu - huone näyttää synkältä. Huoneissa, joissa on pohjoispuolen ikkunat, kerman, oranssin-vaaleanpunaisen, keltaisen, kultaisen, vaaleanvihreän sävyiset taustakuvat näyttävät hyvältä.
Opettaja: Taustakuva - viimeistelymateriaali liittämistä varten sisäseinät ja joskus katot, yleensä saatavilla rullina. Taustakuvat eroavat värin, kuvion, liimaustavan, materiaalin, josta ne on valmistettu. (Dia 10)
Opettaja: Kaverit, mitä lattiapäällysteitä tiedätte? Opiskelijoiden vastaukset.
Diaesitys (dia 11-12)
Opettaja: Ja mitä käytetään kattojen viimeistelyyn? Opiskelijoiden vastaukset
Diaesitys (dia 13-14)
Kylpyhuoneiden viimeistely (dia 15)
Tärkeintä on, että kaikki nämä materiaalit ovat ympäristöystävällisiä.
Viesti 2. opiskelijalta: koristeluun ja sisustus Huoneissa käytetään koristekankaita. Se on verhoilu pehmustetut huonekalut, matot ja juoksut, verhot ikkunoissa ja ovissa, päiväpeitteet ja pöytäliinat. (Dia 16)
Koristekankaat antavat sisustukselle ainutlaatuisen luonteen, luovat mukavuuden ja lämmön ilmapiirin.
Kankaat sopivat hyvin yhteiseen tilaan rikkaat värit ilmeikkäällä kuviolla. Makuuhuoneissa tulee olla pehmeät pastellivärit, rauhallinen värivalikoima. Lastenhuoneelle on parempi valita kirkkaat, vaaleat kankaat, enimmäkseen lämpimiä sävyjä. Mutta meidän on muistettava, että liiallinen kirjavaisuus alkaa ennemmin tai myöhemmin ärsyttää ihmistä.
Keittiön verhoihin, pöytäliinoihin ja lautasliinoihin suositellaan samankuvioista kangasta: ruudullinen, raidallinen tai pilkku, samoin kuin kukkakuvioinen, mutta ei liian kirkas.
Matto tai matto voi peittää koko lattia-alan, sijaita huoneen keskellä tai yhdistää minkä tahansa huonekaluryhmän. (Dia 17)
Kylmällä ja lämpimällä säällä verhot, matot, päällysteet ovat eri tarkoitus, joten on kätevää hankkia kaksi sarjaa koristeverhoja: talvi - pehmeästä tekstuurista ja kesä - ohuista, mutta tiheistä materiaaleista

Opettaja: Asunnon sisätiloissa, ikkunoiden koristelussa ja joskus oviaukkoja kankaat: verhot, verhot, verhot. (Dia 18)
Yleisin tällainen malli on verho.
Verhot ja verhot voivat toimia ikkuna-aukoina ja verhot oviaukkoina.
Työskentely oppikirjan kanssa. Sivu 165 - 166. Etsi selitys näille sanoille.
Kangas- kankaan muotoilu taiteilla, vapaasti putoava tai erityisesti koottu.
Verhot- Nämä ovat verhot, jotka on valmistettu läpikuulmattomasta kankaasta.
Lambrequin– poikittainen verho, joka sulkee verhojen kiinnitysjärjestelmän.
Verhot- nämä ovat ikkunan verhoja, jotka on valmistettu pehmeästä painetusta tai läpinäkyvästä kankaasta, tyllistä, pitsistä, verkosta, jotka ovat monipuolisia ja vapaasti draperoituja.
verhot- oven verhot, jotka on valmistettu läpikuulmattomasta tiheästä kankaasta, joita käytetään eristämään naapurihuoneet valolta ja melulta, peittäen oviaukon.
Kaihtimet- sarja vaaka- tai pystysuoria levyjä, jotka voivat avautua päästäkseen läpi auringonvalo, ja sulje eristäen huoneen kadulta.
4. Opiskelijoiden tiedon lujittaminen. (10 min.)
Ja nyt pelaamme peliä "Uskon - en usko." Tämän pelin ydin on, että luen väitteitä käsitellystä aiheesta, ja jokainen teistä, jotka pitävät väitettä todeksi, lisäävät väitteen numeron viereen "kyllä" ja jos se on väärin, niin "ei". (Dia 19)
1. Linoleumi - joustava rullamateriaalia perustuu synteettisiin hartseihin, suunniteltu lattiapäällysteisiin.
2. Verhot - verhot, jotka on valmistettu läpikuulmattomasta kankaasta.
3. Kaihtimet - verhot, jotka on valmistettu nauhoissa olevista levyistä.
4. Verhot - verhot pehmeästä painetusta tai läpinäkyvästä kankaasta, tylli, pitsi.
5. Lambrequin - kankaan muotoilu taiteilla, vapaasti putoavilla tai erityisesti kootuilla.
6. Pystyraidat tapetissa lisäävät huoneen korkeutta, kun taas vaakasuorat raidat pienentävät sitä.
7. Verhot - oven verhot läpikuultamattomasta tiheästä kankaasta.
8. Verhot - koristeellinen elementti valmistettu verhojen kiinnitysjärjestelmän peittävästä kankaasta.
9. Parketti - maalaamattomat laudat, tiukasti lattialle geometrisen kuvion muodossa.
10. Taustakuva - viimeistelymateriaali asuin- ja kodinhoitohuoneiden seinien liimaamiseen.
Nyt sinun on tarkistettava suoritetut tehtävät keskenään ja verrattava sitä näytöllä näkyviin tuloksiin.
Oikeat vastaukset: (Dia 20)

5. Heijastus(5 minuuttia.)
Opiskelijat laskevat pistemäärän saamiensa bonusten mukaan, vertaavat tuloksiaan toveriensa työhön taulukon avulla ruudulla (Dia 21)

Ja anna asianmukaiset arvosanat tehdystä työstä. Yhdessä opiskelijoiden kanssa: keskustelemme onnistuiko kaikki tunnilla, mitä uutta opimme tunnilla, mihin meidän tulee kiinnittää huomiota kotitehtäviä tehdessä.
6. Kotitehtävät(2 min.) (Dia 22)
Lue oppikirjasta § 31, s. 163-166, albumiarkki, ohuita, helposti verhottavia kankaita, punos, langanpalat, lanka, neula, sakset, viivain, kynä, vihko.
Piirrä luonnos huoneen verhoista.

Ylös