Տեխնոլոգիա «6 դաս». Հանրային դաս. Տեխնոլոգիա «6-րդ դասարան» Ներածական դասի տեխնոլոգիա 6 բջիջ fgos

Դասի ամփոփում

Նյութ: տեխնոլոգիա _ Դասարան: 6 «դ»

Դասի թեման՝ «Գեղարվեստական ​​փայտամշակում. Փայտի փորագրություն. Փայտի փորագրության տեսակները և դրանց իրականացման տեխնոլոգիան ».

Դասի բնութագիրը՝ 5

6 «դ» դասը բաղկացած է 19 հոգուց։ Դասը ընկերական է, արդյունավետ, ստեղծագործ: Առաջընթաց - 100%: Աշակերտների հորիզոնները զարգացած են. Առաջադրանքները միշտ ավարտված են:

Նպատակները:

Պայմաններ ստեղծել հիմնական տեխնիկական տերմինաբանությունը («Փայտափորագրություն», «ջամբ կտրող», «փորագրող տարրեր») անգիր անելու համար՝ հարստացնելով ուսանողների տեխնիկական և տերմինաբանական պաշարը.

Ձևավորել երկրաչափական փորագրության տարրական տարրերը նշելու և կտրելու հմտություններ և կարողություններ.

Խմբային աշխատանքի միջոցով զարգացնել խոսքը, դիտողականությունը, հաղորդակցական մշակույթը, հանդուրժողականությունը.

Զարգացնել ինքնատիրապետում, ինքնագնահատականը գործադրելու կարողություն;

Մշակել ճշգրտություն, խնայող վերաբերմունք գործիքի և նյութի նկատմամբ:

Սարքավորումներ:

Տեխնիկական վերապատրաստման օժանդակ միջոցներ. համակարգիչ, մեդիա պրոյեկտոր:

Էկրանի և աուդիո օժանդակ միջոցներ. power point-ի ներկայացում

Բլանկներ, ջեմ կտրող

Դիդակտիկ աջակցություն.

Դասագիրք. Տեխնոլոգիա. Դասագիրք ուսումնական հաստատությունների 6-րդ դասարանի սովորողների համար (տարբերակ տղաների համար). Էդ. Վ.Դ. Սիմոնենկո. - Մ.: Վենտա-Գրաֆ, 2009:

Ուսումնական - տեխնոլոգիական քարտեզներ.

Աշխատանքի օբյեկտների նմուշներ. Տեխնոլոգիական քարտեզներ ուսանողների համար.

Դասավանդման մեթոդներ.

  • ՝ բանավոր, տեսողական;
  • ըստ ուսանողների ճանաչողական գործունեության ակտիվության աստիճանի.- մասնակի որոնում;
  • մասնակի հետախուզական, գործնական։

Ճանաչողական գործունեության կազմակերպման ձևերը.անհատական, կոլեկտիվ, խմբակային։

Դասի կառուցվածքը.

  1. Կազմակերպչական և մոտիվացիոն պահ - 3 ր.
  2. Գիտելիքների թարմացում - 7 ր.
  3. Նոր ուսումնական նյութի ուսուցում – 30ր.
  4. Գործնական աշխատանք(նոր ուսումնական նյութի համախմբում) - 35ր.
  5. Ամփոփում -15ր.
  1. Կազմակերպչական և մոտիվացիոն պահ

Նպատակը. Ստեղծել պայմաններ ուսումնական գործունեության համար հուզական տրամադրության համար:

Գործունեություն

ուսանողները

Ուսուցչի գործունեություն

Նշում

Զեկուցեք դասի պատրաստակամության մասին:

Բարև տղաներ։

Մենք կստուգենք ձեր պատրաստակամությունը դասին՝ աշխատանքային հագուստի, տետրի, քանոնի, մատիտի առկայություն։

Անհայտ կորած։ Հերթապահության.

  1. Գիտելիքների թարմացում

Թիրախ:

Գործողության ուսումնասիրված մեթոդների ակտուալացում, որը բավարար է նոր գիտելիքներ ստեղծելու համար.

Ուսանողներին փորձնական կրթական գործողությունների դրդում;

Ուսանողների համար պայմանների ստեղծում՝ ինքնուրույն ձևակերպելու դասի թեման, նպատակները և գործնական առաջադրանքները.

Մեթոդներ: գիտելիքի աղբյուրով ՝ բանավոր, տեսողական:

Արդյունք:

Գտեք հարցերի պատասխանները՝ օգտագործելով արտադրանքի նմուշը;

Կանխատեսելու կարողությանը տիրապետելու համար կազմեք գործողությունների ծրագիր.

- լսել և հասկանալ ուրիշների խոսքը;

Ուսանողների գործունեություն

Ուսուցչի գործունեություն

Նշում

Ուսանողների պատասխանները.

Դասի թեմայի որոշում և գրանցում նոթատետրում:

Դասի նպատակների որոշում.

Կպատմե՞ք, թե ինչ տոն է մեզ սպասվում մոտ ապագայում։ Ո՞ր կենդանու տարին է ըստ չինական օրացույցի 2015թ.

Դիտարկենք արտադրանքի նմուշը և ասա ինձ, թե ինչ գործողություն է պետք սովորել տոնածառի խաղալիք պատրաստելու համար:

Ձևակերպեք դասի թեման.

Կարդացեք հարցերը. Դրանցից որի՞ն կցանկանայիք պատասխանել դասարանում:

  1. Փորագրության ի՞նչ տեսակներ կան:
  2. Ինչպե՞ս է ծագել փայտի փորագրությունը:
  3. Ինչ գործիքներ են օգտագործվում փայտ փորագրելու համար:
  4. Ինչպե՞ս ճիշտ և անվտանգ կտրել փայտը:

Ի՞նչ եք կարծում, որո՞նք են դասի նպատակները:

Սրանք են լինելու դասի աշխատանքի հիմնական փուլերը։

Ձեր աշխատանքը կգնահատեք ինքնագնահատման քարտի վրա, որն արտացոլում է դասի բոլոր փուլերը։

Հաղորդագրություն բնակարանները որոշակի ոճով զարդարելու ավանդույթի մասին

Սլայդ թիվ 1

«Տոնածառի ձևավորում»

Սլայդ թիվ 2

Առարկա: Փայտի փորագրություն.

1. Ուսումնասիրել փայտի փորագրության պատմությունն ու տեսակները:

2. Ծանոթացեք փորագրման գործիքին և անվտանգ աշխատանքի կանոններին։

3. Սովորեք փայտ կտրել:

  1. Նոր նյութ սովորելը

Թիրախ:

Պարզաբանեք նոր գիտելիքների ընդհանուր բնույթը:

Մեթոդներ:

ըստ ուսանողների գործունեության մեջ անկախության և ստեղծագործելու աստիճանի մասամբ որոնելի:

Արդյունք:

Անկախ բխում է «Փայտի փորագրություն» սահմանումը.

Ծանոթանալ փայտի փորագրության պատմությանը, փայտի փորագրության տեսակներին;

Որոշեք աշխատանքի հաջորդականությունը

Գնահատեք մարսելի բովանդակությունը (հիմնվելով անձնական արժեքների վրա):

Աշխատել ըստ առաջարկվող պլանի;

Առաջ քաշեք ձեր վարկածները ուսումնական նյութի հիման վրա.

Իրականացնել ինքնագնահատում;

Կողմնորոշում տեխնոլոգիական քարտեզի վրա;

Նավարկեք ձեր գիտելիքների համակարգում (որոշեք գիտելիքի / անտեղյակության սահմանները);

Կարողանալ գտնել և ընդգծել անհրաժեշտ տեղեկատվությունը;

- կարողանան արտահայտել իրենց մտքերը բավարար ամբողջականությամբ և ճշգրտությամբ.

Ուսանողների գործունեություն

Ուսուցչի գործունեություն

Նշում

Աշխատեք սահմանման հետ զույգերով:

Ձեր կարծիքների արտահայտում.

Նոթատետրերում սահմանումների գրանցում:

Սլայդերի ցուցադրություն

Սահմանում բնորոշ հատկանիշներ տարբեր տեսակներփորագրություն

Ուսանողի բանավոր պատասխանը

Ուսանողի բանավոր պատասխանը

Ի՞նչ է «փայտի փորագրությունը»:

Նայեք փորագրված արտադրանքի նմուշներին և փորձեք ձևակերպել սահմանում

Փորձաքննություն.

«Ձեռնարկը» տալիս է Փայտի փորագրության այսպիսի սահմանում, համեմատեք ձեր հետ։ Ի՞նչ եք բաց թողել ձեր սահմանման մեջ:

- Ո՞րն է դասի հաջորդ փուլը:

Եկեք ծանոթանանք փորագրության պատմությանը,

Եվ փորագրության տեսակները

Ի՞նչ տեսակի փորագրություն է օգտագործվում մեր տոնածառի խաղալիքը զարդարելու համար:

Պատմություն երկրաչափական փորագրման գործիքի մասին

-Անցնենք հաջորդ քայլին։ Որ մեկը?

Թելերի տեղադրման կանոններ.

1 նշում

Փորձաքննություն

2 կտրման տեխնիկա

Աշխատանքային մեթոդների ցուցադրում

սլայդ թիվ 3

փայտի փորագրություն-

սլայդ թիվ 3

«փորագրության պատմություն»

Սլայդ թիվ 4

«Փայտի փորագրության տեսակները»

Սլայդ թիվ 5

Երկրաչափական փորագրություններով զարդարված ապրանքներ.

Սլայդ թիվ 6 «Կտրիչ ջեմ»

«Այբբենական թելերի տարրերի նշում»

Սլայդ թիվ 6

« Երկրաչափական թելերի այբբենական տարրերի կտրման տեխնիկա»

  1. Գործնական աշխատանք

Թիրախ:ձևավորել փայտի փորագրություն կատարելու հմտություններ և կարողություններ.

Մեթոդըստ ուսանողների գործունեության մեջ անկախության և ստեղծագործելու աստիճանի : գործնական.

Արդյունք:

Կատարել դասի գործնական առաջադրանքը;

Աշխատել ըստ առաջարկվող պլանի (տեխնոլոգիական քարտեզ);

իրականացնել ինքնատիրապետում;

Հետևեք անվտանգության կանոններին:

Ուսանողների գործունեություն

Ուսուցչի գործունեություն

Նշում

Աշխատում է երթուղիչով

Անվանեք աշխատանքի հաջորդականությունը.

Ըստ տեխնոլոգիական քարտեզի՝ որոշվում են գործողություններ, որոնք կօգտագործվեն դասում.

  1. նշում
  2. կտրում

Աշակերտները պատմում են t.b-ի կանոնները.

Դուք ունեք տեխնոլոգիական քարտեզներ ձեր սեղաններին, որոնք նկարագրում են աշխատանքի կատարման ողջ գործընթացը:

Մտածեք, որոշեք աշխատանքի հաջորդականությունը:

Սովորելով կանոնները t.b. փորագրելիս.

1. Նշի՛ր երկրաչափական թելի այբբենական տարրերը

2. Ստուգեք գործիքի առողջությունը

Գործնական աշխատանք կատարելը.

5. Գործունեության արտացոլումը դասին

Թիրախ:թիրախային հարաբերակցությունը ուսումնական գործունեությունև դրա արդյունքը՝ ամրագրելով դրանց համապատասխանության աստիճանը։

Արդյունք:

Ստեղծեք հարաբերություններ գործունեության նպատակի և դրա արդյունքի միջև:

Իրականացնել ինքնատիրապետում և ինքնագնահատում;

Գնահատեք դասի գործունեությունը;

Ընդգծել և գիտակցել այն, ինչ արդեն սովորել է և ինչ դեռ պետք է սովորել;

- կարողանան արտահայտել իրենց մտքերը բավարար ամբողջականությամբ և ճշգրտությամբ.

Կատարել աշխատանքային տարածքի մաքրում:

Նրանք ինքնագնահատում են իրենց աշխատանքը՝ օգտագործելով գնահատման քարտերը:

Ինքնագնահատական

Դուք ունեք գնահատման քարտեր ձեր սեղաններին:

Ստուգեք ձեր սեփական աշխատանքը և գնահատեք այն:

Աշխատանքում թույլ տրված սխալների վերլուծություն.

6-րդ դասարանի տեխնոլոգիայի դասի ամփոփում» Ներածական դաս»

Նպատակը. ուսանողներին բացահայտել «Տեխնոլոգիա» ծրագրի նպատակը և բովանդակությունը. ուսուցանել աշխատանքի և աշխատավայրի պատշաճ կազմակերպումը. ծանոթանալ աշխատանքի անվտանգությանը և առողջությանը.

Գործիքներ և սարքավորումներ.

1. Հյուսնի աշխատանքային սեղանի հետ գործիքների հավաքածու,

2. Դպրոցական արտադրամասերում անվտանգության մասին պաստառներ.

Դասերի ժամանակ


Ի. Կազմակերպման ժամանակ.

Ողջույն, ստուգում ուսանողների պատրաստակամությունը դասին: Սովորողների ծանոթացում 6-րդ դասարանի «Տեխնոլոգիա» ծրագրի նպատակին և բովանդակությանը, դպրոցական սեմինարի վարքագծի կանոններին, վերապատրաստման սեմինարին և դրանում աշխատելու եղանակին:
Անվտանգության ճեպազրույց.

Արձանագրության ձևակերպում.

II. Նոր ծրագրային նյութի ներկայացում.

5-րդ դասարանի ծրագրից հիշեք, թե ինչ նկատի ունենք
«տեխնոլոգիա» տերմինը.
Տեխնոլոգիան հասկացվում է որպես հումքի, նյութերի, կիսաֆաբրիկատների կամ արտադրատեսակների ձեռքբերման, մշակման կամ վերամշակման տեխնիկայի և մեթոդների մի շարք. արտադրության գործընթացում։
-Ի՞նչ տեխնոլոգիաներ գիտեք։
Փայտի մշակման տեխնոլոգիա.
Մետաղների մշակման տեխնոլոգիա.
Էլեկտրական աշխատանքների տեխնոլոգիա.
Վերանորոգման և շինարարական աշխատանքների տեխնոլոգիա.


Հիմա եկեք տեսնենք, թե ինչն է ներառված: աշխատավայրատաղձագործ:

1. Ատաղձագործական աշխատասեղան.
2. Աթոռ.
3. Դարակաշարեր, տուփեր, դարակներ։
4. Անկողնային սեղաններ գործիքների, հարմարանքների և
բլանկներ.


5-րդ դասարանի դասընթացից հիշենք, թե ինչից է բաղկացած ատաղձագործությունը
Աշխատանքային նստարան. Բրինձ. 1.

Բրինձ. 1. Ատաղձագործական աշխատասեղան.
1- նախաբազուկ;

2 - ծածկել անցքերով;

3 - սկուտեղի սեպեր;
4 - առջեւի սեղմիչ;

5 - քաշվող և պտտվող մատներ:


Հրավիրեք ուսանողներին պատմել աշխատանքային սեղանի յուրաքանչյուր մասի նպատակի մասին:
1. Առջևի սեղմակ՝ աշխատանքային մասերը ամրացնելու համար:
2. Անցքեր և սեպեր աշխատանքային մասերի կանգառի և ամրացման համար
պլանավորելիս.
3. Հետևի սեղմակ՝ պլանավորման և սղոցման ժամանակ աշխատանքային մասերը ամրացնելու համար և այլն:
4. Հաջորդը, եկեք հիշենք, թե ինչպես ընտրել ճիշտ աշխատասեղանը
աշխատանքի հարմարավետություն?
5. Կանգնեք աշխատասեղանի մոտ, ձեռքերը իջեցրեք, ձեռքը դրեք
դրա ծածկույթը. եթե ձեզ հարկավոր չէ թեքել կամ թեքել ձեր ձեռքը,
Նշանակում է, որ աշխատանքային սեղանը ճիշտ է ընտրված։

Հաջորդը, մենք կվերլուծենք անվտանգության հիմնական կանոնները

1. Աշխատանքները կատարվում են հատուկ հագուստով.
խալաթ; կոմբինեզոն կամ գոգնոց; բերետավոր.
2. Աշխատանքային սեղանի վրա աշխատելիս անվտանգության հիմնական կանոնները.
3. Պաշտպանեք աշխատասեղանի կափարիչը կտրող վնասից:
գործիքներ և. և այլն:
4. Չափից շատ մի ձգեք աշխատասեղանի առջևի և հետևի սեղմակները:
5. Մուրճով մի հարվածեք աշխատասեղանի կափարիչին։
6. Սեպերը միայն մուրճով քշել աշխատասեղանի անցքերի մեջ:
7. Աշխատանքի վերջում աշխատասեղանը մաքրեք միայն խոզանակով։

ՆԵՐՔԻՆ ԿԱՆՈՆՆԵՐԻ ԿԱՆՈՆՆԵՐԸ ԱՇԽԱՏԱՆՔՈՒՄ

Դպրոցական արտադրամասում, ինչպես նաև արդյունաբերական ձեռնարկությունում անհրաժեշտ է պահպանել ներքին կանոնակարգի կանոնները։

    Մուտք գործեք արհեստանոց միայն զանգից հետո և ուսուցչի թույլտվությամբ։
    2. Պարապմունքների պետք է գալ կոմբինեզոնով (խալաթով կամ գոգնոցով, գլխաշորով):
    3. Դուք պետք է ունենաք աշխատանքային գրքույկնկարչական պարագաներով։
    4. Աշխատանքի համար անհրաժեշտ նյութերն ու գործիքները տրամադրում են ուղեկցողները կամ ուսուցիչը:
    5. Արգելվում է մեքենաներին մոտենալ առանց ուսուցչի թույլտվության։
    6. Աշխատանքի համար պետք է օգտագործել միայն տրամադրված գործիքները: Գործիքներ մի վերցրեք այլ աշխատավայրից:
    7. Գործիքներ ընդհանուր օգտագործմանանհրաժեշտության դեպքում տրամադրում է ուսուցիչը:
    8. Աշխատավայրում կատարվում են միայն այն աշխատանքները, որոնք նշված են առաջադրանքում:
    9. Գործիքները և հարմարանքները օգտագործվում են միայն իրենց նպատակային նշանակության համար:
    10. Դասի ընթացքում արգելվում է լքել աշխատավայրը և տեղափոխվել մեկ այլ վայր։
    11. Աշխատավայրը պետք է մաքուր ու կոկիկ պահել։
    12. Աշխատանքի վերջում մաքրեք աշխատավայրը աղբամանով և մաքրող խոզանակով, հանեք կոմբինեզոնը և լվացեք ձեռքերը:
    13. Գործիքները, հարմարանքները, ապրանքները և բլանկները հանձնվում են հերթապահին կամ ուսուցչին:
    14. Արտադրամասից դուրս գալ միայն ուսուցչի թույլտվությամբ:
    Ներքին կանոնակարգը խախտելու դեպքում ուսանողը դադարեցվում է աշխատանքից։


III. Գործնական մաս.
1. Ընտրեք աշխատասեղան՝ ըստ ձեր հասակի:
2. Փորձեք ամրացնել աշխատանքային մասը սեղմակների մեջ և սեպերի միջև:

IV. ընթացիկ հրահանգը.
Ստուգեք աշխատանքային մասերի ճիշտ ամրագրումը: Սեպը պետք է դուրս գա սեղանի վերևից մինչև աշխատանքային մասի բարձրությունից պակաս բարձրություն:

v. Վերջնական մաս.
Աշխատանքային մասերի ամրացման ստուգում, թերությունների նշում: Աշխատատեղերի և արտադրամասերի տարածքների մաքրում.





















































Հետ առաջ

Ուշադրություն. Սլայդի նախադիտումը միայն տեղեկատվական նպատակների համար է և կարող է չներկայացնել ներկայացման ամբողջ ծավալը: Եթե ​​դուք հետաքրքրված եք այս աշխատանքով, խնդրում ենք ներբեռնել ամբողջական տարբերակը:























Հետ առաջ

Դասի նպատակը.ուսանողների ծանոթացում դիզայնի գեղագիտական ​​սկզբունքներին, ոճի հայեցակարգին, ինտերիերի ոճերի տարատեսակներին, գունային գիտության տարրերին, ինտերիերի գունային համակցություններին:

Դասի նպատակները.

  • Սահմանել ոճի հայեցակարգը, ինտերիերը, դիզայնի գեղագիտական ​​սկզբունքները;
  • Պատկերացրեք ինտերիերի ոճերի բազմազանության մասին;
  • Հաշվի առեք գունավոր շրջանակ, հիմնական և երկրորդական գույներ;
  • Շարունակել անկախության զարգացումը տվյալ թեմայի վերաբերյալ տեղեկատվական աղբյուրների հետ աշխատելիս, տեքստից հիմնականը մեկուսացնելու ունակությունը.
  • Ուսանողների մեջ գեղագիտական ​​ճաշակի ձևավորում.

Սարքավորումներ:

  • մուլտիմեդիա սարքավորումներ;
  • Ձեռնարկ;
  • Ներկայացում, հոլովակ;
  • Արվեստի պարագաներ, մկրատներ, ամսագրեր գործնական աշխատանքի համար։

Ակնկալվող արդյունքը՝ դասից հետո սովորողները պետք է պատկերացում ունենան դիզայնի գեղագիտական ​​սկզբունքների, գունային գիտության հիմունքների մասին։ Հասկացեք, որ յուրաքանչյուր դարաշրջան բնութագրվում է սենյակի ձևավորման իր ոճով, ինտերիերի իրերով:

Դասերի ժամանակ

1. Կազմակերպչական պահ՝ 1ր.

Բարև աղջիկներ։ Նստեք! Ասա ինձ, խնդրում եմ, բոլորը պատրա՞ստ են դասին: Ո՞վ է այսօր բացակայում.

2. Մտավոր գործունեության ակտուալացում, դասի թեմայի, նպատակի և խնդիրների հասանելիություն - 5ր.

Նայեք էկրանին, խնդրում եմ կարդացեք ճապոնական ժողովրդական իմաստությունը. «Տանը ապրելը հեշտ է և հազար օր, եթե տանից դուրս ես գալիս, դժվար է մեկ ժամ»: Ձեր կարծիքով ո՞րն է դրա իմաստը: (պատասխանում է ուսանողը): (Սլայդ թիվ 1):

Իսկ հիմա ձեր պատասխանների հիման վրա ձևակերպենք մեր այսօրվա դասի թեման։ (պատասխանում է ուսանողը): Եկեք դա գրենք նոթատետրում։ (Սլայդ թիվ 2):

Խնդրում ենք ուշադիր նայեք մեր դասի թեմային: Ասա մեզ, թե ինչ նպատակի պետք է հասնենք և ի՞նչ խնդիրներ պետք է լուծենք այսօր։ (պատասխանում է ուսանողը):

Ճիշտ է, մեր դասի նպատակն է. Դիզայնի գեղագիտական ​​գործառույթների ուսումնասիրում ինտերիերի տարբեր ոճերի և գունային համակցությունների միջոցով: (Սլայդ թիվ 3):

Ի՞նչ է մեզ պետք այս արդյունքին հասնելու համար։ (պատասխանում է ուսանողը):

Այսպիսով, մեր խնդիրներն են.

  • Իմացեք թեմայի տերմինաբանությունը;
  • Համակարգել ոճերի խմբերը ինտերիերում, դրանց հիմնական առանձնահատկությունները.
  • Իմացեք իմաստը գույներըինտերիերում;
  • Համախմբեք և փորձարկեք ձեր գիտելիքները այս թեմայի վերաբերյալ:

(Սլայդ թիվ 4):

3. Թեմայի տերմինաբանության ուսումնասիրում – 7ր.

Ցանկացած թեմայի նյութին որակապես յուրացնելու համար անհրաժեշտ է նախ ուսումնասիրել տերմիններն ու հասկացությունները։ Այսօր դա կլինի.

  • Ինտերիեր
  • Ոճ
  • Էսթետիկ դիզայնի սկզբունքները

(Սլայդ թիվ 5):

Ձեր կարծիքով ո՞րն է յուրաքանչյուր բառի իմաստը: (պատասխանում է ուսանողը):

Եկեք ստուգենք և գրենք սահմանումները նոթատետրում։ (Սլայդներ #5, 6, 7, 8):

4. Նոր նյութի ուսուցում – 22ր.

4.1. Ներածական ճեպազրույց տեղեկատվական աղբյուրների հետ խմբային աշխատանքից առաջ – 2ր.

Բնակարանի ինտերիերը նրա սեփականատիրոջ բնավորության, վերաբերմունքի և, իհարկե, ոճի արտացոլումն է, ուստի դիզայնի ընտրությունը բավականին պատասխանատու խնդիր է։ Ավելորդ չի լինի դիտարկել ինտերիերի դիզայնի բոլոր հիմնական ոճերը և միայն դրանից հետո որոշում կայացնել։

Գեղեցկությունը, գրավչությունն ու ոճը անփոխարինելի պայմաններ են ժամանակակից տան ստեղծագործական հաջողության համար։

Ինտերիերի բոլոր ոճերը պայմանականորեն հնարավոր է բաժանել երեք խմբի՝ պատմական, ժամանակակից և էթնիկ ոճեր։ (Սլայդ թիվ 9):

Մենք կհասկանանք ինտերիերի ոճերի բազմազանությունը տեղեկատվական աղբյուրների հետ աշխատելու ընթացքում, որոնք ընկած են ձեր առջև գտնվող սեղանների վրա (տես. Դիմում թիվ 1) Դուք պատահականորեն չեք բաժանվում խմբերի, չնայած այն հանգամանքին, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը ինքնուրույն կհանի որոշակի ոճի մասին տեղեկատվություն, յուրաքանչյուր խումբ պետք է ներկայացնի ընդհանուր արդյունքը ոճերի որոշակի խումբ բնութագրող կլաստերի տեսքով: Դուք կաշխատեք որոշակի պլանի համաձայն, տեղեկատվական աղբյուրի հետ աշխատելու հուշագրի օգնությամբ, որոնք նույնպես գտնվում են ձեր սեղանների վրա (տես. Դիմում թիվ 2) Ձեզ անհրաժեշտ է գտնել հետևյալ հարցերի պատասխանները.

  1. Ոճի անունը
  2. Ծագման տարին կամ ոճի ամենաբարձր ժողովրդականությունը
  3. Հիմնական բնութագրերը
  4. Ոճի էությունը.

4.2. Անկախ աշխատանքտեղեկատվական աղբյուրներով - 5ր.

4.3. Սովորողների մենաբանական պատասխանները, կլաստերների պատրաստում - 15ր.

(Սլայդներ #10, 11, 12):

5. Ներկայացման ցուցադրություն 2 – 4 ր.

Այժմ առաջարկում եմ ընդմիջել և տեսնել, թե ինչպես կարելի է յուրաքանչյուր ոճ մարմնավորել ինտերիերում։

6. Դիտարկում, տեսած նկարազարդումների քննարկում – 1ր.

Ուսանողները արտահայտում են իրենց կարծիքը ցանկացած ոճի նկատմամբ համակրանքի մասին։

7. Նոր նյութի ուսուցում – 5ր.

Ինչի՞ օգնությամբ, բացի ինտերիերի ոճից, կարող եք հաղթել բնակելի տարածքին: (պատասխանում է ուսանողը):

Իսկապես։ Նույն սենյակը այլ տեսք կունենա, եթե դրա պատերը փակցված են բաց կամ մուգ պաստառով, փոխեք վարագույրները: Գունային համադրությունները վերլուծելու համար, որոնք կարելի է օգտագործել սենյակը զարդարելիս, եկեք ծանոթանանք գունային գիտությանը։ (Սլայդ թիվ 13):

Ի՞նչ եք տեսնում էկրանին: (պատասխանում է ուսանողը): (Սլայդ թիվ 14):

Իսկապես, սա գունավոր անիվ է: Ինչ գույներ կան: (պատասխանում է ուսանողը): (Սլայդ թիվ 14):

Եկեք նայենք, թե ինչպես յուրաքանչյուր գույն կարող է մարմնավորել տարբեր ֆունկցիոնալ պատկանելության սենյակների ինտերիերը:

  • Կապույտ գույն.Առաջին հերթին դա հանգստացնող գույն է։ Ստեղծում է լռության, մաքրության, անսահմանության և խստության մթնոլորտ, խորհուրդ է տրվում դասասենյակների կամ դասարանների համար: (Սլայդներ #15, 16, 17, 18):
  • Դեղին.Այն վառ, ուրախ, խթանող գույն է։ Այն կապված է խելացիության և արտահայտչականության հետ։ Այն մեծացնում է կենտրոնացումը, կազմակերպում, բարելավում հիշողությունը, նպաստում է արդար և արագ որոշումների կայացմանը: Առաջացնում է ջերմության, լույսի և արևի, զվարճանքի և թեթևության զգացում։ (Սլայդներ #19, 20, 21, 22):
  • Կարմիր գույն.Խթանում է, մատակարարում է շատ ուժեղ, բայց բավականին կոպիտ էներգիա: Խթանում է ակտիվությունը, վստահությունը, ընկերասիրությունը: Տոնական, եռանդուն։ Մեծ քանակությամբ այն կարող է առաջացնել զայրույթ, զայրույթ։ (Սլայդներ թիվ 23, 24, 25, 26):
  • Կանաչ գույն.Սա կյանք է, աճ, ներդաշնակություն, զվարճանք: Օգնում է ավելի մոտ լինել միմյանց: Հանգստացնող, խաղաղ և զուսպ: Նրա շնորհիվ մենք ավելի ենք մոտենում բնությանը։ (Սլայդներ #27, 28, 29, 30):
  • Մանուշակագույն.Ասոցացվում է արտիստիզմի, մեծ գաղափարների, ինտուիցիայի և միստիկայի հետ: Այն խթանում է ոգեշնչումը, կարեկցանքը, զգայունությունը: Հանդիսավոր շքեղ, բայց մեծ քանակությամբ կարող է ճնշող լինել: (Սլայդներ #31, 32, 33, 34):
  • Նարնջագույն.Ազատում է զգացմունքները, բարձրացնում է ինքնագնահատականը, սովորեցնում է ներել։
    Պաստելի երանգները (ծիրանագույն, դեղձ) վերականգնում են նյարդային ծախսերը։ Ջերմ, տոնական, կյանքով լի։ Սա հիանալի հակադեպրեսանտ է, նպաստում է լավ տրամադրությանը: (Սլայդներ #35, 36, 37, 38):
  • Սև գույն.Պարադոքսալ հատկություններ ունի՝ ապահովության զգացում է առաջացնում, մխիթարություն, առեղծվածի զգացում, կապված է լռության, անսահմանության հետ։ Բայց դա կարող է դանդաղեցնել մեզ որոշումներ կայացնելիս: (Սլայդներ #39, 40, 41, 42):

8. Գործնական աշխատանք խմբերով – 27ր.

8.1. Խմբային աշխատանքից առաջ ներածական ճեպազրույց, առաջադրանքների թողարկում՝ 2ր.

Այժմ դուք պետք է գործնական աշխատանք կատարեք խմբերով։ Դրա իմաստը ինտերիերի ձևավորումն է ըստ առաջադրանքի։ Յուրաքանչյուր խումբ կունենա իր առաջադրանքը: Խնդրում ենք հանել ձեր հանձնարարությունը (տես Դիմում թիվ 3) Դուք ունեք 20 րոպե աշխատելու համար, որից հետո յուրաքանչյուր խումբ պետք է պաշտպանի իր աշխատանքը: Աշխատանքը, որ դուք պետք է անեք, ստեղծագործական է, այն կարելի է կատարել ցանկացած տեխնիկայով՝ կոլաժ, ներկերով, մատիտներով նկարում, ապլիկե։

8.2. Սովորողների խմբային աշխատանք - 20ր.

Աշակերտները աշխատում են, ուսուցիչը պատասխանում է ծագած հարցերին։

8.3. Պաշտպանություն ստեղծագործական աշխատանքներ- 5 րոպե.

Յուրաքանչյուր խումբ դասարանին ցույց է տալիս իր ստեղծագործական աշխատանքը՝ մեկնաբանելով այն:

9. Ձեռք բերված գիտելիքների մոնիտորինգ - 3ր.

Եկեք ստուգենք ինքներս մեզ. (Սլայդներ #43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51):

10. Տնային առաջադրանքի թողարկում - 3ր.

Հաջորդ դասին կշարունակենք «Մանկական սենյակի կամ մանկական անկյունի ինտերիերի ձևավորում և ձևավորում» բաժնի ուսումնասիրությունը և կզբաղվենք նախագծի իրականացմամբ։ Դուք արդեն գիտեք տան մշակույթի, մաքրման տեսակների մասին։ Լուսավորության տեսակների, հյուրասենյակի լուսավորման սարքերի մասին. Այսօրվա դասի ընթացքում մենք ծանոթացանք ինտերիերի ոճերին և գույներին։ Այս ամբողջ գիտելիքները ձեզ օգտակար կլինեն նախագիծը ավարտելու համար, որը մենք կանենք հաջորդ դասին։ Այս տան համար դուք պետք է ներկա պահին կազմեք ձեր սենյակի հատակագիծը. որոշեք սենյակի և կահույքի չափերը, ընտրեք պատկերի մասշտաբը, որոշեք պատուհանների և դռների գտնվելու վայրը: (Սլայդ թիվ 52):

11. Դասի արդյունքների ամփոփում - 2ր.

Այսպիսով, ի՞նչ նոր և օգտակար սովորեցիք այսօրվա դասին: (պատասխանում է ուսանողը):

Եկեք վերադառնանք ճապոնական ժողովրդական իմաստությանը: Ինչպե՞ս եք դա հասկանում հիմա: Հասե՞լ ենք դասի նպատակներին: (պատասխանում է ուսանողը): (Սլայդ թիվ 1):

Այսօր բոլորդ շատ քրտնաջան աշխատեցիք, բոլորը դասի համար գերազանց գնահատականներ են ստանում։

Շնորհակալություն դասի աշխատանքի համար, բոլորը կարող են ազատ լինել։ (Սլայդ թիվ 53):

Օգտագործված տեղեկատվության աղբյուրների ցանկը

  1. Օժեգով Ս.Ի., Շվեդովա Ն.Յու. Ռուսաց լեզվի բացատրական բառարան. 80,000 բառ և դարձվածքաբանական արտահայտություններ / Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիա. Ռուսաց լեզվի ինստիտուտ. Վ.Վ. Վինոգրադով. 4-րդ հրատարակություն, ընդլայնված. Մ.: ՍՊԸ «ITI Technologies», 2003. 944 էջ.
  2. Տեխնոլոգիա. 6-րդ դասարան. Դասագիրք ուսումնական հաստատությունների ուսանողների համար (տարբերակ աղջիկների համար) / Խմբագրվել է Ի.Ա. Սասովան. 2-րդ հրատարակություն, վերանայված։ M.: Ventana-Graf, 2007: 224 p.: ill.
22.09.2014 6168 838

Բաժին. Գեղարվեստական ​​ասեղնագործության տեխնոլոգիա DPI-ի տարրերով: Հագուստի մոդելավորում.

Այս բաժնում ժամերի քանակը. 16

Հաշվելու դաս այս բաժնում. 4.

Դասի նպատակները.

  • ուսանողներին ծանոթացնել հագուստի տեսակներին, դրան ներկայացվող պահանջներին և դասակարգմանը.
  • նախնական պատկերացում տալ հագուստի դիզայնի մասին.
  • ուսանողների մոտ ձևավորել բարեխղճություն և փոխադարձ օգնություն աշխատանքի կատարման գործում.
  • զարգացնել գեղագիտական ​​ճաշակ և ստեղծագործական վերաբերմունք աշխատանքի նկատմամբ, նպատակին հասնելու համառություն, ճշգրտություն, առաջադրանքների գիտակցված կատարում, ստեղծագործական աշխատանքներ.
  • տեխնոլոգիայի դասերին ուսանողների հիմնական իրավասությունների ձևավորում.
  • զարգացնել ուսանողների ճանաչողական հետաքրքրությունը, ուսումնասիրվող նյութում հիմնականը, էականը ընդգծելու կարողությունը:

Տեսանելիություն:ներկայացում.

Սարքավորումներ ուսանողների համար.աշխատանքային գրքույկ.

Ուսուցչի սարքավորումներ.պրոյեկտոր, էկրան, նոութբուք։

MO:բանավոր, տեսողական, տեղեկատվական, մասնակի՝ որոնում, թեստավորում, ինքնագնահատում, փոխադարձ գնահատում։

FOPD:անհատական, ճակատային.

Գրականություն:

  • Տեխնոլոգիայի դասագիրք 6-րդ դասարանի համար, Տ. Օրալբեկովա, Կ. Շագիրովա, Ն. Սպիրիդոնովա 2011թ., - Ժազուշի.
  • Լինդա Ա.Ս. Աշխատանքային ուսուցման մեթոդներ, - Մ., Լուսավորություն, 1977
  • Մելնիկովա Լ.Վ., Օսիպովա Լ.Վ., Ֆրիդման Տ.Ե. Աշխատանքային ուսուցման մեթոդներ (ծառայողական աշխատանք). Էդ. Լ.Վ. Մելնիկովա. - Մ.: Լուսավորություն, 1985
  • Ատուտով Պ.Ռ., Պոլյակով Վ.Ա., Անդրիանով Պ.Ն., Բայդալինովա Է.Ա. Տեխնոլոգիական կրթության դիդակտիկա. Գիրք ուսուցիչների համար. Մաս 1. / Էդ. և այլն: Ատուտով. - Մ.՝ ԻՈՍՈ ՌԱՕ, 1997 թ.

Միջառարկայական հաղորդակցություն.պատմություն, աշխարհագրություն.

Դասերի ընթացքում.

Ի . Կազմակերպման ժամանակ.

Ուսանողների պատրաստակամության ստուգում դասին: Անհայտ կորած։

II . Թեստ նախորդ թեմայի շուրջ.

1. Մանրաթելային տարբերակում.

ա) ըստ գույնի

բ) ըստ հաստության

գ) ծագումը

2. Բուսական մանրաթելերը ներառում են.

ա) բամբակ, մետաքս

բ) սպիտակեղեն, բուրդ

գ) սպիտակեղեն, բամբակ

3. Թելերի թելերն անցնում են.

բ) գործվածքի երկարությամբ

4. Հյուսվածքի թելերն անցնում են

ա) գործվածքի երկարությամբ, եզրին զուգահեռ

բ) գործվածքի երկարությամբ

5. Գործվածքն է.

ա) շղթաները միահյուսված

բ) միահյուսված մանրաթելեր

գ) միասին հյուսված մանվածք

Թեստի բանալիներ

III. Հագուստի տեսակները

3.1 Ինչ է կոչվում հագուստ և ինչու է այն անհրաժեշտ

3.2. հագուստի դասակարգում

3.2.1.Նպատակային բաժանում երեք դասերի (կենցաղային, համազգեստ, արտադրական): Կենցաղային հագուստ (առօրյա, տնային, սպորտային, հանդիսավոր): Արդյունաբերական հագուստ (սանիտարական, հատուկ)

3.2.2. Ըստ գործողության մեթոդի (իրան, ուսի)

3.2.3. Ըստ տեսականի՝ (ներքնազգեստ, վերնազգեստ, թեթև զգեստ)

3.2.4. Ըստ սեռի և տարիքի (կին, տղամարդ, երեխա)

3.2.5. Կախված տարվա տարբեր ժամանակների օգտագործումից (ձմեռ, ամառ, կիսասեզոն)

3.3. Հագուստի պահանջները.

Ø Հիգիենիկ - հագուստը պետք է ապահովի մարդու օրգանիզմի բնականոն գործունեությունը և պաշտպանի մարդու մարմինը արտաքին ազդեցություններից

Ø Գործառնական - հագուստը պետք է լինի հարմարավետ կրելու համար, դիմացկուն և մաշվածության դիմացկուն, ոչ դեֆորմացված, ոչ ձևից դուրս:

Ø Էսթետիկ - հագուստը պետք է լինի գեղեցիկ, ժամանակակից՝ փոխակերպելով մարդու արտաքինը

Ø Տնտեսական. հագուստը պետք է լինի էժան և մատչելի

IV . Դիզայնի հայեցակարգը

4.1. Հագուստի պատրաստում (նորաձևության դիզայներ, դիզայներ, մոդելավորող, կտրող, դերձակ-դերձակ)

4.2 Հագուստի դիզայնը կիրառական գիտություն է, որը զբաղվում է հագուստի դիզայնի ռացիոնալ դիզայնի հարցերով։ Դիզայնի գործընթացի հիմնական խնդիրն է մշակել հագուստի դետալների նախագծման մեթոդներ, որոնք թույլ են տալիս նրանց տալ առավել շահավետ ձև և չափ՝ մարդու մարմնի կառուցվածքին և չափերին համապատասխան, հիգիենայի պահանջներ, նյութերի հատկությունները, գոյություն ունեցող ոճն ու նորաձևությունը, նյութերի սպառման ծախսարդյունավետությունը և արտադրանքի կարման արտադրունակությունը։

Վ . Դասի նյութերի համախմբում

Պատասխանել հարցերին.

Ø Ի՞նչ է հագուստը:

Ø Ինչպե՞ս են հագուստները բաժանվում ըստ օգտագործման եղանակի:

Ø Որո՞նք են հագուստի պահանջները:

Ø Ի՞նչ է դիզայնը:

VI. Գործնական աշխատանք

Նկարեք ձեր երազանքների համազգեստի (դպրոցական համազգեստի) օրինակ

VI . Աշխատանքի ամփոփում.

Գնահատում.

VII . Տնային աշխատանք

Բերե՛ք լանդշաֆտային թերթիկ՝ գծանկար կառուցելու համար, նկարչական պարագաներ, կտրիչ քանոն, աշխատանքային տուփ։ Վերանայեք այն, ինչ սովորել եք: Ավարտեք գործնական աշխատանքը.

Ներբեռնեք նյութը

Ամբողջական տեքստի համար տես ներբեռնվող ֆայլը:
Էջը պարունակում է նյութի միայն մի հատված։

6-րդ դասարանի տեխնոլոգիայի դասի ուրվագիծ: Բնակարանի ձևավորում


Նպատակը:փորձի փոխանակում գործընկերների հետ տեխնոլոգիայի դասերին ուսանողների կրթական գործունեության կազմակերպման վերաբերյալ:
Նկարագրություն:Այս ռեֆերատը նախատեսված է «Տեխնոլոգիա. սպասարկման աշխատանք» դասագրքի վրա աշխատող տեխնոլոգիայի ուսուցիչների համար։ (6-րդ դասարան. Խմբագրել է Վ.Դ. Սիմոնենկոն), «Բնակարանի ավարտը» թեմայի նախնական ծանոթության և ուսումնասիրության ժամանակ.
Դասի նպատակները.
1. Ուսումնական նպատակներ.
1.1. Ուսանողներին ծանոթացնել բնակարանի ձևավորմանը, նրա առանձնահատկություններին.
1.2. Նպաստել այս թեմայի ուսումնասիրության ժամանակ օգտագործվող հիմնական տերմինաբանության անգիրմանը:
2. Զարգացման նպատակներ.
2.1. Նպաստել սովորողների խոսքի զարգացմանը (բառապաշարի հարստացումն ու բարդացումը, դրա արտահայտչականությունն ու երանգները).
2.2. Նպաստել ուսանողների մտավոր գործունեության հիմնական ուղիների յուրացմանը (սովորեցնել վերլուծել, կարևորել հիմնականը, համեմատել, կառուցել անալոգիաներ, հարստացնել և համակարգել, առաջադրել և լուծել խնդիրներ):
2.4. Նպաստել առարկայի նկատմամբ ուսանողների ճանաչողական հետաքրքրության ձևավորմանն ու զարգացմանը.
3. Ուսումնական նպատակներ.
3.1. Նպաստել անհատի գեղագիտական, բնապահպանական, տնտեսական որակների ձևավորմանն ու զարգացմանը:
3.2. Նպաստել համամարդկային արժեքների նկատմամբ ճիշտ վերաբերմունքի դաստիարակմանը:
Դասի տեսակը.համակցված.
Սարքավորումներ:համակարգիչ, էկրան, պրոյեկտոր։
Դասը ուղեկցվում է շնորհանդեսով
Օգտագործված տառատեսակներ.
Սովորական. Դասարանում ասված ուսուցչի տեքստը:
Շեղագիր՝ ուսանողական գրառումներ:
Ընդգծված՝ ուսանողական գրելու համար նախատեսված նյութ։

Դասերի ժամանակ

1. Դասի կազմակերպչական պահը. (3 րոպե)
1. Ստուգեք աշակերտների պատրաստվածությունը դասին:
2. Դասի հոգեբանական տրամադրություն.
2. Կրկնություն (ուսանողների գիտելիքների ստուգում «Կոմպոզիցիայի հայեցակարգը ինտերիերում» թեմայով) (10ր.)
Տղե՛րք։ Այսօր դասին մենք շարունակում ենք ուսումնասիրել «Բնակելի շենքի ինտերիեր» բաժինը։ (Սլայդ 1)
Վերջին դասին մենք խոսեցինք ինտերիերի կոմպոզիցիայի մասին: Եկեք հիշենք (Սլայդ 2)
1. Ի՞նչ է ինտերիերը:
2. Որո՞նք են ինտերիերի հիմնական որակները, գիտե՞ք:
3. Ի՞նչ է գոտիավորումը:
4. Ի՞նչ ֆունկցիոնալ ոլորտներ գիտեք:
5. Ի՞նչ է կոչվում կացարանի դեկորատիվ հարդարանք։
3. Նոր նյութի ուսուցում. (20 րոպե)
Հին ժամանակներից մարդիկ ասում էին. «Լուրի տուն՝ մորուքդ մի՛ թափիր» կամ «Լուրի տուն՝ կոշիկ մի՛ հյուսիր»։ Իսկապես, սա հեշտ գործ չէ։ Մեզանից ով չի ուզում, որ մեր տունը լինի հարմարավետ և գեղեցիկ, որտեղ մենք կարող ենք հանգիստ հանգստանալ աշխատանքային առօրյա եռուզեռից, զբաղվել մեր սիրելի գործով՝ ստեղծագործությամբ։ Ինչպես դարձնել ձեր բնակարանը եզակի՝ հարմար և հարմարավետ, հարմարավետ և օրիգինալ (Սլայդ 3)
Այսօր դասին կխոսենք բնակարանի հարդարման մասին։ Սկսենք հետևյալից.
Պատի, հատակի, առաստաղի ձևավորում.
Բնակարանի ինտերիերի ընդհանուր բնույթը մեծապես կախված է պատերի ձևավորումից՝ սա կահույքի և դեկորների ֆոնն է: Պատերի ձևավորման համար օգտագործվում են սվաղ (սպիտակեցում), ներկ (եթե պատերը հավասար են), կերամիկական կղմինդր, դեկորատիվ պլաստիկ, պաստառ. Քաղաքային բնակարաններում լայն տարածում է գտել բնակելի և տնտեսական սենյակների պատերի պաստառապատումը։
Աշակերտ 1-ի ուղերձը. (Ցույց տալ պաստառի նմուշներ (Սլայդներ 4-9))
Պաստառ ընտրելիս պետք է նկատի ունենալ, որ նախշի չափը և գույնը տարբեր լուսավորության և սենյակի չափերի տպավորություն են թողնում։ Օրինակ, փոքր սենյակը նույնիսկ ավելի փոքր կթվա, եթե այն կպցված է մեծ նախշով պաստառով: Պաստառի վրա ուղղահայաց շերտերը մեծացնում են սենյակի բարձրությունը, իսկ հորիզոնական գծերը նվազեցնում են այն: Ադամանդաձեւ նախշը մեծ ծավալի զգացում է ստեղծում։ Պատերի ձևավորումը պետք է համակցված լինի կահույքի գույնի հետ և համապատասխանի սենյակի նպատակին։ Օրինակ՝ ննջասենյակների համար խորհուրդ է տրվում ընտրել պաստառ հանգիստ գույն, քանի որ խայտաբղետությունը նյարդայնացնում է։ Չափից շատ մուգ գույննույնպես հարմար չէ - սենյակը մռայլ է թվում: Հյուսիսային կողմում պատուհաններով սենյակներում լավ տեսք ունեն կրեմի, նարնջագույն-վարդագույն, դեղին, ոսկեգույն, բաց կանաչ երանգների պաստառները։
Ուսուցիչ: Պաստառ - հարդարման նյութկպցնելու համար ներքին պատերըև երբեմն առաստաղներ, որոնք սովորաբար հասանելի են գլանափաթեթներով:Պաստառները տարբերվում են գույնով, նախշով, սոսնձման եղանակով, նյութով, որից պատրաստված են։ (Սլայդ 10)
Ուսուցիչ. Տղերք, ի՞նչ հատակի ծածկույթներ գիտեք: Ուսանողների պատասխանները.
Սլայդերի ցուցադրություն (Սլայդ 11-12)
Ուսուցիչ: Իսկ ի՞նչ է օգտագործվում առաստաղները ավարտելու համար: Ուսանողների պատասխանները
Սլայդերի ցուցադրություն (Սլայդ 13-14)
Լոգասենյակների հարդարում (սլայդ 15)
Հիմնական բանը այն է, որ այս բոլոր նյութերը էկոլոգիապես մաքուր են:
Հաղորդագրություն 2-րդ ուսանողից. զարդարման համար և ներքին հարդարումսենյակներում օգտագործվում են դեկորատիվ գործվածքներ: Դա պաստառագործություն է փափուկ կահույք, գորգեր և վարագույրներ, պատուհանների և դռների վարագույրներ, ծածկոցներ և սփռոցներ (Սլայդ 16)
Դեկորատիվ գործվածքները ինտերիերին տալիս են յուրահատուկ բնավորություն, ստեղծում հարմարավետության և ջերմության մթնոլորտ։
Գործվածքները լավ են ընդհանուր սենյակի համար հարուստ գույներարտահայտիչ նախշով։ Ննջասենյակները պետք է ունենան փափուկ պաստելի գույներ, գույների հանգիստ տիրույթ։ Մսուրի համար ավելի լավ է ընտրել վառ, թեթև գործվածքներ, հիմնականում տաք երանգներ: Բայց պետք է հիշել, որ չափից ավելի խայտաբղետությունը վաղ թե ուշ սկսում է նյարդայնացնել մարդուն։
Խոհանոցում վարագույրների, սփռոցների և անձեռոցիկների համար խորհուրդ է տրվում նույն նախշով գործվածքը՝ վանդակավոր, գծավոր կամ կետավոր, ինչպես նաև ծաղկային նախշերով, բայց ոչ շատ վառ։
Գորգը կամ գորգը կարող է զբաղեցնել ամբողջ հատակի տարածքը, տեղակայված լինել սենյակի կենտրոնում կամ համատեղել կահույքի ցանկացած խումբ (Սլայդ 17)
Ցուրտ և տաք եղանակին ունեն վարագույրներ, գորգեր, ծածկոցներ տարբեր նպատակ, այնպես որ հարմար է ունենալ դեկորատիվ վարագույրների երկու հավաքածու՝ ձմեռ՝ փափուկ հյուսվածքից և ամառ՝ բարակ, բայց խիտ նյութերից։

Ուսուցիչ. Բնակարանի ինտերիերում, պատուհանների ձևավորում և երբեմն դռների բացվածքներգործվածքներ՝ վարագույրներ, վարագույրներ, վարագույրներ։ (Սլայդ 18)
Նման դիզայնի ամենատարածված տեսակը վարագույրն է:
Վարագույրները և վարագույրները կարող են ծառայել որպես պատուհանների բացվածքներ, իսկ վարագույրները կարող են ծառայել որպես դռներ:
Աշխատանք դասագրքի հետ. Էջ 165 - 166. Գտեք այս բառերի բացատրությունը:
Վարագույրություն- գործվածքի ձևավորումը ծալքերով, ազատորեն ընկնող կամ հատուկ հավաքված:
Վարագույրներ- Սրանք ոչ կիսաթափանցիկ գործվածքից պատրաստված վարագույրներ են։
Լամբրեքին– լայնակի վարագույր, որը փակում է վարագույրների ամրացման համակարգը:
Վարագույրներ- դրանք պատուհանի վարագույրներ են՝ պատրաստված փափուկ տպագիր կամ թափանցիկ գործվածքից, շղարշից, ժանյակից, ցանցից, որոնք բազմազան են և ազատ փաթաթված։
վարագույրներ- ոչ կիսաթափանցիկ խիտ գործվածքից պատրաստված դռան վարագույրներ, որոնք օգտագործվում են հարևան սենյակները լույսից և աղմուկից մեկուսացնելու համար, ծածկելով դռան շեմը:
Շերտավարագույրներ- մի շարք հորիզոնական կամ ուղղահայաց թիթեղներ, որոնք կարող են բացվել, որպեսզի ներթափանցեն արևի լույս, և փակել՝ սենյակը մեկուսացնելով փողոցից։
4. Սովորողների գիտելիքների համախմբում. (10 րոպե)
Եվ հիմա մենք խաղալու ենք «Ես հավատում եմ - չեմ հավատում» խաղը: Այս խաղի էությունը կայանում է նրանում, որ ես կկարդամ հայտարարություններ արված թեմայի վերաբերյալ, և ձեզնից յուրաքանչյուրը, ով ճիշտ է համարում պնդումը, հայտարարության համարի կողքին կդնի «այո», իսկ եթե այն սխալ է, ապա դրեք «ոչ»: (Սլայդ 19)
1. Լինոլեում - ճկուն ռուլետ նյութհիմնված սինթետիկ խեժերի վրա՝ նախատեսված հատակների համար:
2. Վարագույրներ՝ ոչ կիսաթափանցիկ գործվածքից պատրաստված վարագույրներ։
3. Շերտավարագույրներ՝ լարերի վրա թիթեղներից պատրաստված վարագույրներ։
4. Վարագույրներ՝ փափուկ տպագիր կամ թափանցիկ գործվածքից, շղարշից, ժանյակից պատրաստված վարագույրներ։
5. Լամբրեքին - գործվածքի դիզայնը ծալքերով, ազատ թափվող կամ հատուկ հավաքված։
6. Պաստառի վրա ուղղահայաց շերտերը մեծացնում են սենյակի բարձրությունը, իսկ հորիզոնականները՝ նվազեցնում այն։
7. Վարագույրներ - ոչ կիսաթափանցիկ խիտ գործվածքից պատրաստված վարագույրներ դռան վրա։
8. վարագույր - դեկորատիվ տարրպատրաստված գործվածքից, որը ծածկում է վարագույրների ամրացման համակարգը:
9. Մանրահատակ՝ չներկված տախտակներ, որոնք ամուր դրված են հատակին երկրաչափական նախշի տեսքով։
10. Պաստառ - հարդարման նյութ բնակելի և տնտեսական սենյակների պատերը կպցնելու համար։
Այժմ դուք պետք է փոխադարձաբար ստուգեք կատարված առաջադրանքը միմյանց հետ և համեմատեք այն էկրանի արդյունքների հետ:
Ճիշտ պատասխաններ. (Սլայդ 20)

5. Անդրադարձ(5 րոպե.)
Ուսանողները հաշվում են միավորների քանակը՝ ըստ ստացած բոնուսների, համեմատում են իրենց արդյունքները ընկերների աշխատանքի հետ՝ էկրանին դրված աղյուսակով (Սլայդ 21)

Եվ համապատասխան գնահատականներ տվեք կատարված աշխատանքին։ Սովորողների հետ միասին քննարկում ենք՝ արդյոք ամեն ինչ ստացվեց դասում, ինչ նոր սովորեցինք դասում, ինչին պետք է ուշադրություն դարձնել տնային առաջադրանքները պատրաստելիս։
6. Տնային աշխատանք(2 րոպե) (Սլայդ 22)
Կարդացեք § 31, էջ 163-166 դասագրքում, ալբոմի թերթիկում, բարակ, հեշտությամբ փաթաթվող գործվածքների կտորներ, հյուս, մանվածք, թել, ասեղ, մկրատ, քանոն, մատիտ, տետր:
Նկարեք սենյակի վարագույրների ուրվագիծը:

Վերև