Ортаңғы топпен сөйлеуді дамыту сабағы. Ортаңғы топтағы сөйлеуді дамыту сабағының конспектісі «Көктем оқиғасы. Мектепке дейінгі білім беру мекемелерінің ортаңғы тобында ашық сабақ өткізу

Соколова Елена Николаевна

Тәрбиеші, MBDOU Ds No 22, Волгоград облысы Камышин

Соколова Е.Н. Аннотация ашық сабақ«Бірге ойнайық» ортаңғы топта сөйлеуді дамыту туралы// Жапалақ. 2016. N4(6)..02.2020).

Мақсат:диалогтік сөйлеуді дамытуды жалғастыру, балаларды сұрақтарға нақты жауап беруге ынталандыру; Сөйлеуде тектік септіктегі сөздерді жекеше қолдануға сипаттамалық әңгіме құрастыруға үйрету. және көптеген басқалар. саны. Саусақ қимылдарын біріктіру арқылы сөздерді анық айтуға үйрету. Балалардың сөздік қорын молайту. Артикуляциялық аппаратты дамытуды жалғастырыңыз.

Сабақтың барысы:

Сәлеметсіз бе!

Балалар, отырыңдар, иықтарыңды түзеп, мені мұқият тыңдаңдар. Менің жұмбағым не туралы екенін тап?

Егер ол болмаса?

Ештеңе айтпаймын (тіл)

Жұмбақ не туралы? (тіл туралы)

Тіл адамға не үшін қажет? (сөйлеу)

Ол әрқашан қайда орналасады? (ауызда)

Тілдеріңді көрсетіңдер. Олар қалай жұмыс істейді? (қозғалу) Біз үндемей тұрғанда ол не істейді? (ұйқыда)

Көңілді тіл туралы ертегіні тыңдау. «Дүниеде тіл бар еді, солай» (балалар көрсетеді). Ол ауыз деп аталатын үйде тұратын. Үйде есіктер болды - бұл еріндер. Бұл есіктердің қайда екенін көрсетіңіз (балалар еріндерін ашады). Тіл терезеге отырып, оңға, солға, жоғары, төмен қарай қарауды ұнататын (балалар тілдерін қимылдатады). Ең бастысы, тіліміз терезеге отырып, күлдіргі тақпақ айтуды ұнататын. Солардың бірін тыңдаңыз:

Шу өмір сүрді.

El Noise: қытырлақ, қытырлақ.

Мен былай ұйықтадым: қорылдау, қорылдау.

Сорпа жеді: бақыру, бауыздау.

Шел шуы: бум, бум.

Шу қалай жеді? Қалай тамақтандың?

Шу қалай ұйықтады? Шу қалай болды?

Ал енді тілімізбен бірге дауыс тембрін өзгерте отырып, мына өлеңді айтамыз.

Тілмен ойнады. Енді орнымыздан тұрып, қолымызды созайық. Қолдарымызға қараңдар. (епті, күшті, епті...)

Біздің қолымыз не істей алады? (сурет салу, мүсіндеу, қазу...)

Бұған біздің саусақтарымыз көмектеседі.

Оң қолда неше саусақ бар? (5)

Сол жақта қанша? (5)

Екі қолда неше саусақ бар (10).

Бір екі үш төрт бес,

Күшті және достық

Барлығы өте қажет.

Екі қолдың қолдарын жоғары көтеріңіз, саусақтарды кең жағыңыз.

Біз оларды үлкенінен бастап, кезекпен жұдырықшаға бүгеміз.

Тыныш, үндеме, шу шығарма

Біздің саусақтарымыз оянбайды

Құстар шырылдайтын болады

Саусақтар тік тұрады.

Балалар, орындықтарға отырып, саусақтарды басқаша санаңдар:

Бір саусақ

Екі саусақжәне т.б.

Қанша саусақ? (он)

Саусақтар тығылып, не жоғалды? (саусақтар)

Жақсы, саусақтарымыз ойнады. Енді сендермен ойын ойнайық. Менің саусақтарым сендерге өте қызықты жануарлардың суреттерін тапты (үстелге жабайы және үй жануарларының суреттері қойылған.

Мұнда ұсынылғандардың барлығын бір сөзбен қалай атауға болады? (жануарлар)

Қандай жануарлар? (жабайы және үй)

Балалар, міне, мына жануарлардың мүсіндері, оларды мекендеу орындарына қарай орналастырайық (үстелде үй мен орман бар, балалар үйге және орманға жануарлардың атын атап, орналастырады), тыныш музыка естіледі.

Ал енді мен сендерге бір жануар туралы жұмбақ беремін:

Қызыл, үлпілдек, айлакер. Қардағы жолдарды жабу? (түлкі)

Ал енді кім туралы жұмбақ құрастырып, айтқыңыз келетінін өзіңіз таңдайсыз, (балалар сипаттау әңгімелерін құрастырады)

Жарайсыңдар, балалар, енді сүйікті жануарлардың мимикасы мен қимылын бейнелеңдер.

«Менің кім екенімді тап?» театрландырылған ойыны.

Жарайсың, өте жақсы орындадың. Енді қол ұстасып, шеңберге тұр. Сіздермен бірге еске алайық тәтті сөздержәне бір-бірін сүйіспеншілікпен шақырады (Сашенка, Димочка). Осымен сабағымыз аяқталады. Біз бүгін не істедік?

Мемлекеттік бюджеттік мектепке дейінгі мекеме оқу орны

балабақшаБалалардың танымдық және сөйлеу тілін дамытуға арналған іс-шараларды басымдықпен жүзеге асыра отырып, жалпы дамытушылық типтегі № 81

Санкт-Петербургтің Выборгский ауданы

Конспект: «Ортаңғы топтағы сөйлеуді дамыту сабағы».

Орындаған: тәрбиеші

Петрова Виктория Алексеевна

Санкт-Петербург

Жүктеп алу:


Алдын ала қарау:

Мемлекеттік бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі

балалардың танымдық және сөйлеу тілін дамыту іс-шараларын басымдықпен жүзеге асыратын жалпы дамытушылық үлгідегі № 81 балабақшасы

Санкт-Петербургтің Выборгский ауданы


Аннотация:

Орындалды: тәрбиеші


Петрова Виктория Алексеевна


Санкт-Петербург

2017

Аннотация:

«Ортаңғы топтағы сөйлеуді дамыту сабағы».

«Түрлі-түсті қарындаштар еліне саяхат» тақырыбы бойынша ортаңғы топ балаларының сөйлеуін дамыту сабағы

Білім беру салаларының интеграциясы: когнитивті даму, сөйлеуді дамыту, әлеуметтік және коммуникативті даму.

Қолданылатын технологиялар: денсаулықты сақтау, ойын, АКТ.

Міндеттері: балалардың диалогтық және монологтық сөйлеуін дамыту, мұғалім бастаған ертегіні өз бетінше жалғастыруға жетелеу.

Тапсырмалар.

Тәрбиелік:балалардың қоршаған шындық туралы білімдерін бекіту, түстерді заттармен салыстыру. Сөйлеуде сын есімдерді дұрыс қолдана білуге, жұрнақ арқылы сөз құрауға үйрету. Сөздер мен сөз тіркестерінің анық айтылуы бойынша жұмысты жалғастыру. Сөздерден белгілі бір дыбысты табуды үйренуді жалғастыру. Сөздерді бөліктерге бөлуге, сызбаларды қолдануға жаттықтыру. «Дыбыс» және «әріп», дауысты және дауыссыз дыбыс, қатты және жұмсақ ұғымдарын түсініп, түсіндіру.

Дамытушылық: психикалық процестерді дамыту: зейін, есте сақтау, ойлау. Біріктірілген сөйлеуді, артикуляциялық аппаратты, фонематикалық естуді дамытуға ықпал ету.

Тәрбиелік: Оқуға деген құштарлыққа, алғырлыққа, мұғалімнің тапсырмасын орындай білуге ​​тәрбиелеу.

GCD материалы:

А.Венгердің «Кемпірқосақ түстері» поэмасы. Түрлі-түсті қарындаштар: қызыл, қызғылт сары, сары, жасыл, көк, индиго, күлгін. «Сиқырлы сөмке» Қыс, көктем, жаз, күз туралы көріністер. Дене тәрбиесіне арналған түрлі-түсті серіппелер. Әр балаға арналған жұмыс дәптері. Е.В.Колесникова «сөзден дыбысқа». Орташа өлшемді резеңке шар.

Тікелей оқу қызметі:

Балалар жарты шеңбер бойымен магниттік тақтаның алдындағы орындықтарға отырады.

Балалар, айналамыздағы түстерге қараңдаршы. Неліктен құрылысшылар, суретшілер, шеберлер жиһазды, маталарды, ойыншықтарды бояйды? әртүрлі түстер? Сіз сурет салғанды ​​ұнатасыз ба? Сіздің сүйікті қарындаштарыңыз қандай түсті?

Педагог балаларға түрлі-түсті қарындаштарды таратады (қалау бойынша).

Қараңызшы, сіз түрлі-түсті қарындаштарға айналдыңыз. Енді әрқайсысың өздерің туралы айтып бересіңдер (ол қандай түс, бұл түспен не салуға болады) Ал мен сендерге көмектесіп, өлең оқимын.

ҚЫЗЫЛ.

Бақшада қызыл шалғам өсті,

Қызанақтардың жанында - қызыл жігіттер,

Терезеде қызыл қызғалдақтар тұр

Қызыл алмалар жерде жатыр.

(Өлеңнен кейін бала қызыл қарындаш туралы айтады. Жауаптың толық сөйлемдер болуын қадағалау).

Апельсин.

қызғылт сары түлкі

Түні бойы сәбіз армандайды

Түлкінің құйрығына ұқсайды

Апельсин де.

Енді «қызғылт сары қарындаш» өзі туралы айтып береді.

САРЫ.

Сары күн жерге қарайды

Сары күнбағыс күннің соңынан ереді.

Сары алмұрт бұтақтарда ілулі,

Ағаштардан сары жапырақтар ұшып келеді.

Енді «сары қарындаш» өзі туралы айтып береді.

ЖАСЫЛ.

Біз өсіреміз: жасыл пияз

Және жасыл қияр

Ал терезенің сыртында – жасыл шалғын

Және жасыл ағаш.

Жасыл шатыр астындағы жасыл үй

Онда көңілді гном тұрады,

Жасыл шалбарда ол жаңа жүреді,

Үйеңкі жапырақтарынан не тігіледі.

«Жасыл қарындаш» шығып, өзі туралы айтады.

КӨК.

Көк теңіздегі арал

(аралға баратын жол алыс)

Оның үстіне гүл өседі -

Көк - көк жүгері гүлі.

«Көк қарындаш» өзі туралы айтады.

КҮЛГІН.

Күлгін күлгін орманда өмір сүруден шаршады,

Анама туған күнінде апарып беремін.

Күлгін сиреньмен ол бірге өмір сүреді

Ашық терезенің жанындағы әдемі вазадағы үстелде.

«Күлгін қарындаш» да өзі туралы айтады.

Қарындаштар не үшін қажет? Оларға қалай қарау керек? Қарындаштар қайда сақталады? Бірақ тек қарындаштар ғана емес, сонымен қатар музыка да түсті. Қалай ойлайсыңдар, қандай музыканы «бояуға» болады? Ал енді түрлі-түсті серіппелерді алып, түрлі-түсті биімізді көрсетейік.

ФИЗИКАЛЫҚ МИНУТ.

Фонограмма» түрлі-түсті ойын» серіппелері бар.

Ал енді барлығымыз шеңберге тұрып, «Үлкен – кіші» ойынын ойнаймыз. Мен үлкен затты атаймын, ал кімге доп лақтырсам,

ҮЙ – ҮЙ, ДОП – ДОП, ЖАСТЫҚ – ЖАСТЫҚ, ҚАМЫР – ҚҰРЫН, ОРДЫҚ – ОРЫНДЫҚ, ҮСТЕЛ – ҮСТЕЛ, ДИВАН – ДИВАН, ТЕРЕЗЕ – ТЕРЕЗЕ, ЕСІК – ЕСІК, ПАНЧА – ПАЛТОН, КІТАП – КІТАП, ЖАСАҚ – ЖАПЫРАҚ.

Енді қарындаштарға қарап, олар туралы, олардың не екенін айтыңдар. (Ұзын, ағаш, түрлі-түсті, тегіс, қырлы, өткір ...) Осының бәрін біз көріп, сезінеміз. Ал егер қарындаштарды мөлдір емес қапшыққа салып, оған қолымызды малып, қарындаш туралы сөйлесіп көрейікші? Сөмкедегі қарындаштың түсін айта аласыз ба?

Енді суретке қараңдар (көктем) Суреттегі заттардың түсі қандай, мұнда қай қарындаш көп салғанын айт.

Жаз, күз, қыс мезгілі туралы суретте де солай айтылады.

Жарайсыңдар жігіттер. Қараңдаршы, үстелдерде не бар? Дұрыс, бұл біздің дәптеріміз. Бірақ оларда жұмыс істеуді бастамас бұрын, «дыбыс» деген не екенін еске түсірейік (бұл біздің айтып, естігеніміз). Ал «хат» деген не (біздің жазып, көріп жүргеніміз осы). Қандай дыбыстарды дауысты дыбыстар деп атаймыз (айтылуы және тартылуы мүмкін) Дауыссыз дыбыстар дегеніміз не (сіз тарта алмайсыз және губкалар да, тістер де, тіл де көмектеседі).

Колесникованың еңбек кітапшаларында жұмыстар жүргізілуде.

Тақырып № 25. «Г - Қ дыбыстары. Заттарды бояу. Модельдеу. Әзіл тыңдау.

Жарайсыңдар, бүгін өте жақсы жұмыс жасадыңдар. Сізге не ұнады? Маған сіздің зейінділігіңіз, барлық тапсырмаларды қаншалықты орындағаныңыз қатты ұнады. Міне, менде сиқырлы қапшықтағы қораптар бар. Қызық, онда не бар? Бұл түрлі-түсті қарындаштар. Енді олар сіздікі және сіз олармен өзіңізге ұнайтын нәрсені сала аласыз.


Сабақтың мақсаты:

Балалардың сөздік қорын зат есім мен етістікпен байыту.

Балаларды мұғалімнің сұрақтарына жай сөйлемдермен жауап беруге үйретуді жалғастырыңыз.

ras- префикстері арқылы етістіктің жаңа формаларын жасауға үйрету; ішінде: (жүгіру - жүгіру, ойнау - ойнау).

In, on, зат есімдермен предлогтарды үйлестіруге жаттығу: (ойыншықтар сөреде).

Кәсіподақпен құрмалас сөйлемдер құруды үйреніңіз, бірақ (менде ойыншық қуыршақ жоқ, бірақ менде машина бар).

Мектеп жасына дейінгі балаларды ойыншықтармен алмасуға, келіссөздер жүргізуге, бір-бірін тыңдай білуге ​​тәрбиелеу.

Құрал-жабдықтар: доп, «Бірге ойнаймыз» суреті, бала санына қарай ойыншықтар.

Балабақшадағы сөйлеуді дамыту сабағының барысы

1. Әңгімелесу – диалог.

Балалар, сендер балабақшада немен айналысқанды ұнатасыңдар?

Сізге балабақшада не істеу ұнамайды?

Сізге не ойнаған ұнайды?

Қандай ойыншықтарды жалғыз ойнауға болады? (Бірге).

Мен сенің не істеуді жақсы көретініңді түсінемін. Сіз ойнағанды ​​ұнатасыз, ойнаңыз деуге болады. (сөзді қайталау). (Мен ойнағанды ​​жақсы көремін).

2. «Жаңа сөз құра» дидактикалық ойыны.

Мен сізге сөздермен ойнауды ұсынамын. Біз сөзді по- және ко- көмекші префиксінен басталатындай етіп өзгертуіміз керек. Міне, мен қалай бастағанымды тыңдаңыз, содан кейін сіз жалғастырасыз: алыңыз; жылы; иілу; жыртылу және т.

Ал енді бір рет, бәйге деген көмекші сөз арқылы сөзді өзгертеміз

Сурет салу - бояу; күлу, ұру, сөйлесу, жуу, сұрау, іздеу, беру, қарау, жүктеу.

3. Саусақ гимнастикасы «Күн жарқырайды»

Балалардың мәтінді айтуымен және қимылдарға еліктеуімен.

Күн жарқырап тұр

Құбыр ойнап тұр

Балық жүзіп жүр.

Теңізде шаттл қатарлары:

Оң ескекпен тырмалар,

Сол ескекпен тырмалар,

Аспанға ұшқан құс сияқты.

4. - Ал енді өздеріңе бір ойыншық таңдап ал, жұптасып топтасыңдар. (Мұғалім балаларды шеңберге отыруға шақырады, алдарына ойыншықтар қояды).

5. - Енді бірақ сөзімен сөйлем құрауды үйренеміз. (Менде ойыншық доп жоқ, бірақ менде қуыршақ бар.)

Балалар жұптасып ойыншықтармен алмасады.

6. Дене шынықтыру «Көліктерге айналамыз».

Әрбір машина

Біз шиналарды тексереміз. (шоқтау)

Біз шайқаймыз, дірілдейміз

Біз шиналарымызды үрлейміз. (алға иілу)

Бізде апат болмайды.

Өйткені қосалқы шиналар бар. (Солға-оңға бұрылады)

Тақылдату, қағу,

Барамыз, күні бойы жүреміз.

Міне, біздің гараждар

Кеттік, тезірек. (отыр)

7. Тәрбиеші. - Ойыншықтарды қоятын кез келді. Текшелерді қайда қоямыз; ыдыс-аяқ; қуыршақтар? (Әр бала өз ойыншығын қойып: (Қуыршақты төсекке жатқызамын) дейді.

8. «Бірге ойнаймыз» суреті бойынша балалармен әңгімелесу.

Балалар не істеп жатыр? «Ойын» сөзін қалай ауыстыруға болады? Ұлдар мен қыздар арасында не болады? Басқа баладан ойыншық сұрау үшін қандай сөздер керек? Антон, біреу сен ойнайтын ойыншықпен ойнағысы келгенде не айту керек? Ойыншықтарды айырбастау туралы келіссөздерді қалай жүргізуге болады?

Енді сіз айта аласыз: мен ойыншықтарды достарыммен бөлісемін бе? («Енді мен ойыншықтармен бөлісемін» балалармен қайталау)

9. «Тышқандар» ойыны

Ойынның мақсаты. Сөйлеуді дамыту және қозғалыс белсенділігібалаларды ауызша сигналға реакцияға тәрбиелеу.

Ойын барысы. Педагог балалармен шеңбер болып, ойынның ережесін түсіндіреді: «Тышқандарды таңдайық (3-4 баланы таңдаймыз), олар шеңбер бойымен жүгіріп, шеңберден қашып, оған қайтадан жүгіреді. Ал біз тышқан қақпан боламыз. Балалар мұғаліммен бірге шеңбер бойымен жүріп, келесі сөздерді айтады:

О, тышқандар қандай шаршады!

Барлығы тамақтанды, барлығы жеді.

Барлық жерде олар көтеріледі - бұл шабуыл!

Абайлаңыздар, алаяқтар!

Біз сізге жетеміз.

Тышқан қақпандарын қалай қоюға болады

Барлығымызды қазір алайық!

Балалар мен мұғалім қол ұстасып, тышқандардың өтуіне мүмкіндік беріп, оларды жоғары көтереді.

Педагог «қол шапалақтау» сөзін айтқанда, балалар шеңберден тышқандарды қалдырмай, қолдарын түсіреді. Кім шеңберде қалса, ол ұсталды деп есептеледі және шеңберде тұрады.

10. Рефлексия.

Бүгін қандай жаңа сөздерді жаттадың? Сізді не таң қалдырды? Сіздің есіңізде көбірек не қалды? Бүгін кімді мақтау керек?

Бүкілресейлік «Айдың ең сұранысқа ие мақаласы» байқауының жеңімпазы ЖЕЛТОҚСАН 2017 ж.

Балалардың жасы: 4-5 жас

ОД-да технологиялар қолданылады: денсаулықтан қашатын технологиялар, модельдеу

Мақсаттар:

  • Ауызша сөйлеудің барлық компоненттерін дамыту, сөйлеу нормаларын іс жүзінде меңгеру
  • Графикалық сызбалар арқылы сипаттамалық әңгімелер құрастыру арқылы сөйлеуді дамыту

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

  • Балаларды сызба арқылы ойыншықтар туралы сипаттамалық, дәйекті және дәйекті әңгіме жазуға үйрету.
  • Объектіні тұтастай қабылдаудан бастап маңызды белгілерін бөліп көрсетуге дейін оны зерттеу қабілетін бекіту.
  • Сипаттамада - объектіні анықтау, бөліктерін, қасиеттерін дәйекті түрде сипаттау (түсі, пішіні, өлшемі, қасиеттері, онымен әрекеті, соңында құндылық пікірін білдіру.
  • Заттардың, олардың бөліктерінің, бөліктерінің, олар жасалған материалдардың атауларын сөйлеуде қолдану.

Дамытушылық міндеттері:

  • Айтылым дағдыларын шыңдаңыз
  • Фонематикалық қабылдау және дыбыстық талдау дағдыларын дамыту
  • Сөйлеудің грамматикалық құрылымын дамыту.

Тәрбиелік міндеттері:

  • Ойыншықтарды құрметтеуге тәрбиелеу
  • Өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу.

Демо материал:

Аю жұмсақ ойыншық, ойыншықтарды сипаттау графикалық схемасы, әртүрлі ойыншықтардың суреттері, жануарлардың суреттері, сипаттауға арналған ойыншықтар: қуыршақ, машина, доп.

Үлестірмелі материал: жасыл және қызыл сигнал карталары (балаға).

Сөздік жұмысы:

Сапалы сын есімдер арқылы белсенді сөздік қорыңызды кеңейтіңіз.

Курстың барысы.

Ұйымдастыру уақыты.

Тәрбиеші:

Барлық балалар шеңберге жиналды
Мен сенің досыңмын, ал сен менің досымсың.
Қолды мықтап ұстайық
Ал біз бір-бірімізге күлеміз.

Тәрбиеші: Балалар, бізге қонақ келді, ал бұл қонақ кім, сендер болжау керек.

Бұл жануар орманда тұрады.

Оның қоңыр, жылы және қалың тон бар.

Бұл жануардың үлкен, қалың, сойыл табандары бар.

Бұл аң бал мен жидектерді жақсы көреді.

Қыста ұяда ұйықтап, табанын сорып алады.

Балалар: Аю.

Тәрбиеші: Дұрыс, балалар, бұл аю. Бір жерге тығылды, шақырайық, тек үрейленбес үшін үнсіз ғана.

«аю» тыныш (сыбырлайды).

Тәрбиеші: Ол бізді естімейді. Аюды сәл қаттырақ шақырайық.

Балалар: Балалар сөзді айтып аюды шақырады «аю» қаттырақ.

Тәрбиеші: Бәрібір ол бізді естімейді. Аюды дауыстап шақырайық.

Балалар: Балалар сөзді айтып аюды шақырады «аю» қатты.

Аю пайда болады.

Аю: Сәлеметсіңдер ме балалар. Мен сіздің ойыншықтарыңызды қарап шықтым. Сіз бұл ойыншықтармен ойнағанды ​​ұнатасыз ба? Сіздің сүйікті ойыншықтарыңыз бар ма?

Негізгі бөлім:

Тәрбиеші: Аю, әрине біз топтағы ойыншықтармен ойнағанды ​​жақсы көреміз. Ал біз сіздерге сүйікті ойыншықтарымыз туралы айтып береміз. Миша, біздің қасымызға отырыңыз да, балалар өздерінің сүйікті ойыншықтарын қалай сипаттайтынын тыңдаңыз. Ал біздің схема ойыншықтарды сипаттауға көмектеседі.

Бірақ бастамас бұрын, үзіліс алайық.

Ал көкжидек орманда өседі
Ал көкжидек орманда өседі,
Құлпынай, көкжидек.
Жидек таңдау үшін

Сіз тереңірек отыруыңыз керек. (Скват.)

Мен орманда серуендедім.

Мен жидектер салынған себетті алып жүрмін. (Орнында жүру.)

Графикалық сызбалар бойынша сипаттау әңгімелерін құрастыру.

Мән

Сіз қалай ойнай аласыз?

Тәрбиеші: Сонымен қатар, Мишка, бізде көңілді ойыншық бар «Роли-Встанка» , балалар, Ванка-Встанкамен қалай ойнайтынымызды көрсетейік.

Дене шынықтыру: Динамикалық үзіліс «Ванка - тұр» .

Ролы-Встанка, Ролы-Встанка,

Тербелуді тоқтатыңыз. Қолдар белдікте, дене оңға/солға

Біраз отырыңыз. Скваттар

Жол бойымен жүріңіз. Жаяу

Көйлек киіңіз. Магистральдың бұралуы

Тамблермен танысыңыз. Алға иілу, қолды екі жаққа

Тәрбиеші: Жарайсыңдар балалар. Кішкене отырамыз.

Тәрбиеші: Ал енді мен сені Мишка, бізбен ойнауға шақырамын. Балалар, сигнал карталарын алыңдар, егер суретте көрсетілген ойыншықтың атын қате естісеңдер, қызыл, дұрысы жасыл болса, оны көтерулерің керек.

Мысалдар:

Кирамидка

Пирамида

Нирамидка

Сирамидка

Аю: Мен де өте қызықты ойын білемін «Мені жақсы деп ата» . Мен жануарлардың суреттерін көрсетемін, балалар, оларды еркелетіп атауларың керек.

Мысық, ит, ешкі, тауық, үйрек, жылқы, тиін, қоян.

Балалар: мысық, ешкі, тауық, жылқы, тиін, қоян.

Тәрбиеші: Жарайсыңдар, балалар, Мишка ойынын жақсы орындады.

Аю: Балалар, маған сендерге қонаққа барған ұнады. Сіз ойыншықтарыңызға өте қызықсыз. Мен де осындай сызба сызып, ормандағы достарыма ойыншықтарды сипаттаймын. Рахмет сізге. Сау болыңыз.

Рефлексия:

Тәрбиеші: Балалар, бүгін біз Мишкамен ойнап қана қоймай, ойыншықтарды қалай суреттеу керектігін еске түсірдік, қызықты ойындар ойнадық, бүгін бәрің тамашасыңдар.

Толығырақ: Никитина Ольга Александровна

коммуналдық бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі аралас түрі№10 бөбекжай-бақшасы Өскемен – Лабинск ауданы

Бағдарлама тапсырмалары:

- [ц] дыбысын дұрыс айтуға дағдыландыру, [с], [с] дыбыстарын бөлек, буын, сөзбен ажыратып айтуға, [с] дыбыстары бар сөздерді табуға жаттықтыру, [ с] фразалық сөйлеуде, кішірейткіштер жасау қабілетінде - ықылас есімдер;

- дұрыс сөйлеу тынысын, фонематикалық естуді, интонациялық экспрессивтілікті дамыту; , сын есімдер мен етістіктер; диалогты сақтау қабілетін арттыру, .

Тырналған мысық

Материалдар мен жабдықтар:магниттік тақта, магниттер, қорап, хат, титтіннің, тауықтың, мысықтың суреттері бар карточкалар, балалардың санына қарай - әңгіме карточкалары.

Сабақтың барысы

Балалар шеңберге тұрады.

IN. Балалар, қол ұстасып, бір-біріңе күлімдеп қараңдар.

Күлкі бізді қуантты. Айтайық, біз неміз? (Көңілді, мейірімді, мейірімді, ақылды, әдемі, жұмсақ.)

Жарайсың! Балалар, сендер немен айналысқанды ұнатасыңдар? (Ән айт, би, сурет салу, ойнау.) Ойнағанды ​​ұнатсаң, ойнайық.

«Ұсыныс жаса» ойыны

Балалар ертегі карталары бар қорапты қарап шығады, содан кейін кезекпен бір-бірден алып, оларда не бейнеленгенін айтады. Мысалы, қыз еден сыпырады, ұл тербеледі, т.б.

IN.Жарайсыңдар балалар, көздерің көргендерін айттыңдар. Бізге сөйлесуге не көмектеседі? (Тіл.) Дұрыс, тіл әлі ән айта алады. Судың әнін тілдің қалай айтатынын еске түсірейік: сссс. Енді бірге ән айтайық. (Ссссс, сосын 2-3 баланың жеке жауаптары.) Енді масаның әнін еске түсірейік: zzz. Бәріміз бірге ән айтайық. (Z-z-z, содан кейін 2-3 баланың жеке жауаптары.)

Жарайсың! Балалар, бүгін бізге хат келді (көрсетеді). Оның кімдікі екенін білейік (оқыды):

«Сәлем жігіттер! Бұл менмін – Көңілді тіл. Маған сөйлемдерде жасырылған су мен масаның әндерін табуға көмектесіңізші».

Көңілді тілге көмектесейік? (Иә.) Сөйлемдерді тыңдап, олардың ішінде кімнің әні жасырылғанын айт. (Сөйлемді оқиды: «Қаз қанатының астында тәтті ұйқымен балық ұйықтайды», [s] дыбысын баса көрсететін интонация, содан кейін: «Бубаның қоянының тістері ауырады» [h] дыбысын баса отырып, балалар жауап береді.)

Жарайсыңдар жігіттер! Су мен масаның әндерін дұрыс таптың. Хаттағы Көңілді тіл сізді тағы бір әнмен таныстыруды сұрайды. Тыңдаңыз: ts-ts-ts. Маған ақырын ән айтуға көмектес. (Ц-ц-ц, содан кейін 2-3 баланың жеке жауаптары.) Бұл ән титмаус: qin-qin-qin деп айтқанда жақсы естіледі. Бірге ән айтайық.

(Цинь-цинь-цин, сосын 2-3 баланың жеке жауаптары.) Ал міне, титмаус. (Магниттерді пайдаланып, тақтаға титмаустың суреті бар карточканы жапсырады.) Титмаус көңілді ән айтады. Тауықтар оның әнін естіді, сыртқа қарады, бірақ шығуға батылы бармайды. Оларды атаңыз: балапан-балапан-балапан. (Балапан-балапан.) Олар бармайды. Тауықтарды шақырыңыз, Вика (Саша, Артём). (Балалардың жеке жауаптары.)

Қыздар, тауықтарды шақырыңдар. (Қыздарға жауап береді.) Балалар, тауықтарды шақырыңдар. (Балалардың жауаптары.) Ендеше бірге шақырайық. (Балапан-балапан.) Тауықтар шықты. (Магниттерді пайдаланып, тақтаға тауықтың суреті бар карточканы жапсырады.) Қандай тауықтар? (Кішкентай, үлпілдек, сары.)

«Сен менің бөлігімсің» ойыны

IN.Мен бастаймын, ал сен жалғастырасың. Мен тауықпын, ал сен менің бір бөлшегімсің. Сен кімсің? Мейірімділікпен айт. (Қауырсын, тұмсық, көз, табан.)

Енді сендер кішкентай тауықтарсыңдар, мен сендерді: балапан-балапан-балапан деп атаймын.

Дене тәрбиесі «Балапандар»

Балалар мәтінге сәйкес қимылдар жасайды.

Тауықтар жүгірді

Дәндер табылды.

Олар шұқыды, олар шұқыды

Олар қайтадан жүгірді.

Құрт ұсталды

Олар шұқыды, олар шұқыды

Олар қайтадан жүгірді.

Олар суы бар шұңқырды көрді,

Жүгіру, еңкейу

Олар су алып, ішті.

Әлі де еңкейіп, су алды,

Олар мас болды, тұмсықтарын шайқады,

Олар қауырсындарды тазалап, үйлеріне қайтты.

IN.Тауықтар титмаусқа қарауға шықты, ал Скретчи мысық оларды байқады. (Магниттердің көмегімен тақтаға мысықтың суреті бар картаны бекітеді.) Мысықтың аты қалай? (Қызық.) Скретч: «Енді мен балапан-балапанмын» дейді. Скретч не деді? (2-3 баланың жеке жауаптары.)

Вика, саусағыңызды мысыққа сілкіп, қатаң түрде айтыңыз: «Тырна, тауықтарды тырнамаңыз». (Қыздың жауабы, содан кейін 2-3 баланың жеке жауаптары.) Енді мысықты бірге қорқытып: «Тырнаңдар, тауықтарды тістемеңдер» деп қатал айтайық. (Балалардың жауаптары.) Сол тырнақтай, ол бізден қорқып кетті. Ал тауықтар қашып кетті. Тек титмаус ән айтуды жалғастырады. Титмаус қалай ән айтады? (Цин-цин-цин.)

Сізге Scratchy мысық туралы әңгіме ұнады ма? (Иә.) Бірге еске алайық, мен бастаймын, ал сендер жалғастырасыңдар. Көңілді ән айтады ... (титмаус). Титмаус ән естіді ... (тауықтар). Тауықтар ... (титмаус) қарауға шықты және олар ... (мысық) байқады. Мысықтың аты ... болды (Скратчи). Скратчи айтты: ... (қазір мен тауықтармын цап-тсап-тсап). Скретчи кімнен қорықты? (Біз.) Скретчи мысықтан кімді құтқардық? (Балапандар.) Сенің тілің қандай ән айтып үйренді? (C-c-c.)

Тілдерің әртүрлі әндерді айтып, бір-біріңді мұқият тыңдай алатындарың керемет. Жарайсың! Енді қол ұстасып, бірге айтайық: «Рахмет!».

Жоғары