«6 сынып» технологиясы. Қоғамдық сабақ. Технология «6-сынып» Кіріспе сабақ технологиясы 6 ұяшық фгос

Сабақты қорытындылау

Элемент: технология _ Сынып: 6 "г"

Сабақтың тақырыбы: «Көркем ағаш өңдеу. Ағаш ою. Ағаш оюының түрлері және оларды жүзеге асыру технологиясы ».

Сынып сипаттамасы: 5

6 «г» сыныбы 19 адамнан тұрады. Сынып достық, тиімді, шығармашылық. Орындалу – 100%. Оқушылардың ой-өрісі дамиды. Тапсырмалар әрқашан орындалады.

Мақсаттар:

Негізгі техникалық терминологияны («Ағаш оюы», «кескіш», «ою элементтері») есте сақтауға жағдай жасау, оқушылардың техникалық және терминологиялық қорын байыту;

Геометриялық оюдың қарапайым элементтерін белгілеу және қию дағдылары мен дағдыларын қалыптастыру;

Топпен жұмыс жасау арқылы сөйлеу, байқағыштық, коммуникативтілік мәдениетін, төзімділікті дамыту;

Өзін-өзі бақылау, өзін-өзі бағалау қабілеттерін дамыту;

Құрал мен материалға ұқыптылыққа, үнемділікке тәрбиелеу.

Жабдық:

Оқытудың техникалық құралдары: компьютер, медиапроектор.

Экран және аудио көмекші құралдар: Power Point презентациясы

Бланкілер, кескіш кескіш

Дидактикалық қолдау:

Оқулық: Технология: Білім беру ұйымдарының 6-сынып оқушыларына арналған оқулық (ұл балаларға арналған нұсқасы). Ред. В.Д. Симоненко. - М.: Вента-Граф, 2009 ж.

Нұсқаулық - технологиялық карталар.

Еңбек заттарының үлгілері. Оқушыларға арналған технологиялық карталар.

Оқыту әдістері:

  • : ауызша, көрнекі;
  • оқушылардың танымдық іс-әрекетінің белсенділік дәрежесіне қарай:- жартылай іздеу;
  • : ішінара зерттеушілік, практикалық.

Танымдық іс-әрекетті ұйымдастыру формалары:жеке, ұжымдық, топтық.

Сабақтың құрылымы:

  1. Ұйымдастыру және ынталандыру сәті -3 мин.
  2. Білімді пысықтау – 7 мин.
  3. Жаңа оқу материалын меңгерту – 30 мин.
  4. Практикалық жұмыс(жаңа оқу материалын бекіту) – 35 мин.
  5. Қорытындылау -15 мин.
  1. Ұйымдастырушылық және ынталандыру сәті

Мақсаты: оқу әрекеті үшін эмоционалды көңіл-күйге жағдай жасау.

Белсенділік

студенттер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Ескерту

Сабаққа дайындығын хабарлау.

Сәлем жігіттер.

Сабаққа дайындығыңызды тексереміз: жұмыс киімі, дәптер, сызғыш, қарындаш бар-жоғын.

Жоқ. Кезекшілікте.

  1. Білімді жаңарту

Мақсат:

Жаңа білімді қалыптастыру үшін жеткілікті зерттелген іс-әрекет әдістерін өзекті ету;

Студенттерді сынау оқу әрекетіне ынталандыру;

Студенттердің сабақтың тақырыбын, мақсатын және практикалық тапсырмаларын өз бетінше тұжырымдауына жағдай жасау.

Әдістері: білім көзі бойынша : ауызша, көрнекі.

Нәтиже:

Өнім үлгісін пайдаланып сұрақтарға жауап табыңыз;

Болжау, іс-әрекет жоспарын құрастыру қабілетін меңгеру;

- басқалардың сөзін тыңдау және түсіну;

Оқушылардың іс-әрекеті

Мұғалімнің іс-әрекеті

Ескерту

Оқушылардың жауаптары.

Сабақтың тақырыбын анықтап, дәптерге түсіру.

Сабақтың мақсаттарын анықтау.

Айтыңызшы, жақын арада бізді қандай мереке күтіп тұр? 2015 жыл Қытай күнтізбесі бойынша қай жануардың жылы?

Өнімнің үлгісін қарастырып, шырша ойыншығын жасау үшін қандай операцияны үйрену керек екенін айтыңыз?

Сабақтың тақырыбын тұжырымдау.

Сұрақтарды оқы. Олардың қайсысына сабақта жауап бергеніңізді қалайсыз?

  1. Оюдың қандай түрлері бар?
  2. Ағаш оюы қалай пайда болды?
  3. Ағаш ою үшін қандай құралдар қолданылады?
  4. Ағашты қалай дұрыс және қауіпсіз кесуге болады?

Сабақтың мақсаттары қандай деп ойлайсыңдар?

Бұл сабақтағы жұмыстың негізгі кезеңдері болады.

Жұмысты сабақтың барлық кезеңдері бейнеленген өзін-өзі бағалау картасы бойынша бағалайсыз.

Тұрғын үйді белгілі бір стильде безендіру дәстүрі туралы хабарлама

№1 слайд

«шырша ойыншығы»

№2 слайд

Тақырыбы: Ағаш ою.

1. Ағаш ою өнерінің тарихы мен түрлерін оқу.

2. Ою құралымен және қауіпсіз жұмыс ережелерімен таныстыру.

3. Ағаш кесуді үйрену.

  1. Жаңа материалды меңгерту

Мақсат:

Жаңа білімнің жалпы сипатын нақтылау.

Әдістері:

оқушылардың іс-әрекетіндегі дербестік пен шығармашылық дәрежесіне қарай : жартылай іздеуге болады.

Нәтиже:

«Ағаш ою» анықтамасын өз бетінше шығару

Ағаш оюының тарихымен, ағаш ою түрлерімен танысу;

Жұмыстың ретін анықтаңыз

Қорытылатын мазмұнды бағалаңыз (жеке құндылықтар негізінде).

Ұсынылған жоспар бойынша жұмыс істеу;

Оқу материалы негізінде өз гипотезаңызды алға тартыңыз;

Өзін-өзі бағалауды жүзеге асыру;

Технологиялық карта бойынша бағдарлау;

Сіздің білім жүйеңізде шарлау (білімнің шекарасын анықтаңыз / білместік);

Қажетті ақпаратты тауып, бөлектей білу;

- өз ойын жеткілікті толық және дәл жеткізе білу.

Оқушылардың іс-әрекеті

Мұғалімнің іс-әрекеті

Ескерту

Жұпта анықтамамен жұмыс.

Өз пікірлерін білдіру.

Анықтамаларды дәптерге түсіру.

Слайдшоу

Анықтама тән ерекшеліктері әртүрлі түрлеріою

Оқушылардың ауызша жауабы

Оқушылардың ауызша жауабы

«Ағаш ою» дегеніміз не?

Кесілген бұйымдардың үлгілеріне қарап, анықтамасын тұжырымдап көріңіз

Емтихан.

«Анықтамалық» Ағаш оюына осындай анықтама береді, сізбен салыстырыңыз. Анықтамаңызда нені жіберіп алдыңыз?

-Сабақтың келесі кезеңі қандай?

Ою тарихымен танысайық,

Және ою түрлері

Біздің шырша ойыншығын безендіру үшін оюдың қандай түрі қолданылады?

Геометриялық ою құралы туралы әңгіме

- Келесі қадамға көшейік. Қайсысы?

Жіпті тігу ережелері:

1 белгілеу

Емтихан

2 кесу техникасы

Жұмыс әдістерін көрсету

№3 слайд

ағаш ою-

№3 слайд

«Ою тарихы»

№4 слайд

«ағаш оюының түрлері»

№5 слайд

Геометриялық оюлармен безендірілген бұйымдар.

Слайд №6 «Кескіш кептеліс»

«Алфавиттік жіп элементтерін белгілеу»

№6 слайд

« Геометриялық жіптердің алфавиттік элементтерін кесу әдістері »

  1. Практикалық жұмыс

Мақсат:ағаш оюын орындау дағдылары мен дағдыларын қалыптастыру.

Әдісоқушылардың іс-әрекетіндегі дербестік пен шығармашылық дәрежесіне қарай : практикалық.

Нәтиже:

Сабақтың практикалық тапсырмасын орындау;

Ұсынылған жоспар (технологиялық карта) бойынша жұмыс істеу;

өзін-өзі бақылауды жүзеге асыру;

Қауіпсіздік ережелерін сақтаңыз.

Оқушылардың іс-әрекеті

Мұғалімнің іс-әрекеті

Ескерту

Маршрутизациямен жұмыс істеу

Жұмыс ретін шақырыңыз:

Технологиялық карта бойынша сабақта қолданылатын амалдар анықталады:

  1. белгілеу
  2. кесу

Оқушылар т.б ережесін айтады.

Сіздің үстелдеріңізде жұмысты орындаудың бүкіл процесін сипаттайтын технологиялық карталар бар.

Қарастырыңыз, жұмыс ретін анықтаңыз.

Ережелерді үйрену т.б. ою кезінде.

1. Геометриялық жіптің алфавиттік элементтерін белгіле

2. Құралдың денсаулығын тексеріңіз

Практикалық жұмысты орындау.

5. Сабақтағы іс-әрекеттердің рефлексиясы

Мақсат:мақсатты корреляция оқу іс-әрекеттеріжәне оның нәтижесі, олардың сәйкестік дәрежесін белгілейді.

Нәтиже:

Іс-әрекеттің мақсаты мен оның нәтижесі арасындағы байланысты орнату.

Өзін-өзі бақылау және өзін-өзі бағалауды жүзеге асыру;

Сабақтағы әрекеттерді бағалау;

Нені үйренгенін және нені әлі үйрену керек екенін көрсету және жүзеге асыру;

- өз ойын жеткілікті толық және дәл жеткізе білу.

Жұмыс орнын тазалауды орындаңыз.

Бағалау карточкалары арқылы өз жұмыстарын өздері бағалайды.

Өзін-өзі бағалау

Үстелдеріңізде бағалау карталары бар.

Өз жұмысыңызды тексеріп, бағалаңыз.

Жұмыста жіберілген қателіктерді талдау.

6-сыныптағы технология сабағының конспектісі» Кіріспе сабақ»

Мақсаты: студенттерге «Технология» бағдарламасының мақсаты мен мазмұнын ашу; еңбекті және жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруды үйрету; еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасымен таныстыру.

Құралдар мен жабдықтар:

1. Ағаштың жұмыс үстелі құралдар жиынтығы,

2. Мектеп шеберханаларында қауіпсіздік техникасы бойынша плакаттар.

Сабақтар кезінде


I. Ұйымдастыру уақыты.

Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды 6-сыныпқа арналған «Технология» бағдарламасының мақсаты мен мазмұнымен, мектеп шеберханасындағы тәртіп ережелерімен, оқу шеберханасымен және ондағы жұмыс режимімен таныстыру.
Қауіпсіздік туралы брифинг.

Хаттаманы құрастыру.

II. Жаңа бағдарламалық материалды таныстыру.

5-сынып бағдарламасынан нені меңзеп тұрғанымызды есіңізге түсіріңіз
«технология» термині.
Технология шикізатты, материалдарды, жартылай фабрикаттарды немесе өнімдерді алу, өңдеу немесе өңдеу әдістері мен әдістерінің жиынтығы ретінде түсініледі. өндірістік процесс кезінде.
- Қандай технологияларды білесіңдер?
Ағаш өңдеу технологиясы.
Металды өңдеу технологиясы.
Электрлік жұмыстардың технологиясы.
Жөндеу-құрылыс жұмыстарының технологиясы.


Енді оның құрамына не кіретінін қарастырайық. жұмыс орныұста:

1. Ағаш ұстасы.
2. Орындық.
3. Стеллаждар, жәшіктер, сөрелер.
4. Құрал-саймандарды, арматураларды және сақтауға арналған төсек үстелдері
бос орындар.


Ағаш шеберлігінің неден тұратынын 5-сынып курсынан еске түсірейік
Жұмыс үстелі. Күріш. 1.

Күріш. 1. Ағаш шеберханасы:
1- білек;

2 - тесіктермен жабу;

3 - науа сыналары;
4 - алдыңғы қысқыш;

5 - тартылатын және айналмалы саусақтар.


Оқушыларды жұмыс үстелінің әрбір бөлігінің мақсаты туралы айтып беруге шақырыңыз.
1. Дайындамаларды бекітуге арналған алдыңғы қысқыш.
2. Дайындамаларды тоқтатуға және бекітуге арналған саңылаулар мен сыналар
жоспарлау кезінде.
3. Сүрлеу және аралау кезінде дайындамаларды бекітуге арналған артқы қысқыш және т.б.
4. Әрі қарай, жұмыс үстелін қалай дұрыс таңдау керектігін еске түсірейік
жұмыс ыңғайлылығы?
5. Жұмыс үстелінің жанында тұру, қолды төмен түсіру, қолды қою
оның қақпағы: қолыңызды бүгу немесе бүгудің қажеті болмаса,
Бұл жұмыс үстелінің дұрыс таңдалғанын білдіреді.

Әрі қарай, біз негізгі қауіпсіздік ережелерін талдаймыз

1. Жұмыстар арнайы киіммен орындалады:
халат; комбинезон немесе алжапқыш; берет.
2. Жұмыс үстелінде жұмыс істеу кезіндегі негізгі қауіпсіздік ережелері.
3. Жұмыс үстелінің қақпағын кесу зақымдануынан сақтаңыз.
құралдар және. т.б.
4. Жұмыс үстелінің алдыңғы және артқы қысқыштарын қатты қатайтпаңыз.
5. Жұмыс үстелінің қақпағын балғамен ұруға болмайды.
6. Сыналарды жұмыс үстелінің тесіктеріне тек балғамен жүргізіңіз.
7. Жұмыстың соңында жұмыс үстелін тек щеткамен тазалаңыз.

СЕМИНАРДАҒЫ ІШКІ ЕРЕЖЕЛЕР ЕРЕЖЕЛЕРІ

Мектеп шеберханасында, сондай-ақ өндірістік кәсіпорында ішкі тәртіп ережелерін сақтау қажет.

    Шеберханаға қоңырау шалғаннан кейін және мұғалімнің рұқсатымен ғана кіріңіз.
    2. Сабаққа комбинезонмен (халат немесе жеңі бар алжапқыш, бас киім) келу керек.
    3. Сізде болуы керек жұмыс дәптерісызба құралдарымен.
    4. Жұмысқа қажетті материалдар мен құралдарды кезекші немесе оқытушы береді.
    5. Мұғалімнің рұқсатынсыз машиналарға жақындауға тыйым салынады.
    6. Жұмыс үшін тек берілген құралдарды пайдалану керек. Басқа жұмыс орнынан құралдарды алмаңыз.
    7. Құралдар жалпы пайдалануқажет болған жағдайда мұғалім береді.
    8. Жұмыс орнында тапсырмада көрсетілген жұмыстар ғана орындалады.
    9. Құралдар мен арматура тек мақсаты бойынша ғана пайдаланылады.
    10. Сабақ уақытында жұмыс орнын тастап, басқа жерге көшуге тыйым салынады.
    11. Жұмыс орнын таза және ұқыпты ұстау керек.
    12. Жұмыс аяқталғаннан кейін жұмыс орнын шаң жинағыш пен сыпырғыш щеткамен тазалаңыз, комбинезонды шешіп, қолыңызды жуыңыз.
    13. Құралдар, арматура, бұйымдар мен дайындамалар кезекшіге немесе оқытушыға тапсырылады.
    14. Шеберханадан тек мұғалімнің рұқсатымен шығуға болады.
    Ішкі тәртіп ережелерін бұзған жағдайда студент жұмыстан шеттетіледі.


III. Практикалық бөлім.
1. Бойыңызға қарай жұмыс үстелін таңдаңыз.
2. Дайындаманы қысқыштарға және сыналар арасына бекітуге машықтандыру.

IV. ағымдағы нұсқау.
Дайындамалардың дұрыс бекітілгенін тексеріңіз. Сына үстелдің үстіңгі жағында дайындаманың биіктігінен аз биіктікке шығуы керек.

v. Қорытынды бөлім.
Дайындамалардың бекітілуін тексеру, кемшіліктерді көрсету. Жұмыс орындарын және шеберхана үй-жайларын тазалау.





















































Артқа алға

Назар аударыңыз! Слайдты алдын ала қарау тек ақпараттық мақсаттарға арналған және презентацияның толық көлемін көрсетпеуі мүмкін. Егер сізді осы жұмыс қызықтырса, толық нұсқасын жүктеп алыңыз.























Артқа алға

Сабақтың мақсаты:студенттерді дизайнның эстетикалық принциптерімен, стиль түсінігімен, интерьердегі стиль түрлерімен, түстану элементтерімен, интерьердегі түс комбинацияларымен таныстыру.

Сабақтың мақсаттары:

  • Стиль түсінігін, интерьерін, дизайнның эстетикалық принциптерін анықтау;
  • Интерьердегі стильдердің әртүрлілігі туралы түсінік беру;
  • Қарастырыңыз түсті шеңбер, негізгі және қосымша түстер;
  • Берілген тақырып бойынша ақпарат көздерімен жұмыс жасауда дербестікті дамытуды, мәтіннен негізгі нәрсені оқшаулай білуді жалғастыру;
  • Оқушылардың эстетикалық талғамын тәрбиелеу.

Жабдық:

  • мультимедиялық жабдық;
  • Үлестірме материал;
  • Презентация, клип;
  • Тәжірибелік жұмысқа арналған көркем бұйымдар, қайшы, журналдар.

Күтілетін нәтиже: сабақтан кейін студенттерде дизайнның эстетикалық принциптері, түстану негіздері туралы түсінік болуы керек. Әр дәуір бөлмені безендірудің өзіндік стилімен, интерьер заттарымен сипатталатынын түсіну.

Сабақтар кезінде

1. Ұйымдастыру кезеңі – 1 мин.

Сәлем қыздар! Отыру! Айтыңызшы, барлығы сабаққа дайын ба? Бүгін кім жоқ?

2. Ақыл-ой әрекетін өзектендіру, сабақтың тақырыбына, мақсаты мен міндеттеріне қол жеткізу – 5 мин.

Экранға қараңызшы, жапон халық даналығын оқыңыз: «Үйде тұру оңай, мың күн, үйден шықсаң, бір сағат қиын». Оның мәні неде деп ойлайсыз? (Оқушы жауаптары). (№1 слайд).

Ал енді жауаптарыңызға сүйене отырып, бүгінгі сабағымыздың тақырыбын тұжырымдап алайық. (Оқушы жауаптары). Оны дәптерге жазып алайық. (№2 слайд).

Сабағымыздың тақырыбына мұқият қараңыздар. Айтыңызшы, біз қандай мақсатқа жетуіміз керек және бүгінгі күні қандай міндеттерді шешуіміз керек? (Оқушы жауаптары).

Дұрыс, біздің сабағымыздың мақсаты: Интерьердегі әртүрлі стильдер мен түс үйлесімдері арқылы дизайнның эстетикалық функцияларын зерттеу. (№3 слайд).

Бұл нәтижеге жету үшін бізге не қажет? (Оқушы жауаптары).

Сонымен, біздің міндеттеріміз:

  • Тақырыптың терминологиясын меңгеру;
  • Интерьердегі стиль топтарын, олардың негізгі ерекшеліктерін жүйелеу;
  • Мағынасын біліңіз түстеринтерьерде;
  • Осы тақырып бойынша білімдеріңізді тиянақтаңыз және тексеріңіз.

(№4 слайд).

3. Тақырыптың терминологиясын оқу – 7 мин.

Кез келген тақырыптың материалын сапалы меңгеру үшін алдымен терминдер мен ұғымдарды меңгеру қажет. Бүгін болады:

  • Интерьер
  • Стиль
  • Эстетикалық дизайн принциптері

(Слайд нөмірі 5).

Әр сөздің мағынасы қандай деп ойлайсыңдар? (Оқушы жауаптары).

Анықтамаларды тексеріп, дәптерге жазып алайық. (№5, 6, 7, 8 слайдтар).

4. Жаңа материалды меңгеру – 22 мин.

4.1. Ақпарат көздерімен топтық жұмыс алдында кіріспе брифинг – 2 мин.

Пәтердің интерьері оның иесінің мінезінің, көзқарасының және, әрине, стилінің көрінісі болып табылады, сондықтан дизайнды таңдау өте жауапты міндет болып табылады. Интерьер дизайнының барлық негізгі стильдерін қарастырып, содан кейін ғана шешім қабылдау артық болмайды.

Сұлулық, тартымдылық және стиль - заманауи үйдің шығармашылық табысының таптырмас шарттары.

Барлық интерьер стильдерін шартты түрде үш топқа бөлуге болады: тарихи, заманауи және этникалық стильдер. (Слайд №9).

Біз сіздің алдыңыздағы үстелдерде орналасқан ақпарат көздерімен жұмыс істеу барысында интерьердегі стильдердің әртүрлілігін түсінеміз (қараңыз. Өтінім № 1). Сіз топтарға кездейсоқ бөлінбейсіз, әрқайсыңыз белгілі бір стиль туралы ақпаратты өзіңіз шығаратыныңызға қарамастан, әр топ жалпы нәтижені белгілі бір стильдер тобын сипаттайтын кластер түрінде ұсынуы керек. Сіз белгілі бір жоспар бойынша жұмыс жасайсыз, ақпарат көзімен жұмыс істеу туралы жадынама көмегімен жұмыс үстеліңізде де бар (қараңыз. Өтінім № 2). Сіз келесі сұрақтарға жауап табуыңыз керек:

  1. Стиль атауы
  2. Шығу жылы немесе стильдің ең танымалдығы
  3. Негізгі сипаттамалары
  4. Стильдің мәні.

4.2. Өздік жұмысақпарат көздерімен – 5 мин.

4.3. Оқушылардың монологиялық жауаптары, кластер құру – 15 мин.

(Слайдтар №10, 11, 12).

5. Презентация көрсету 2 – 4 мин.

Енді мен сізге үзіліс жасап, әр стильді интерьерде қалай бейнелеуге болатынын көруді ұсынамын.

6. Көрген иллюстрацияларды бақылау, талқылау – 1 мин.

Оқушылар кез келген стильге жанашырлық туралы өз пікірлерін білдіреді.

7. Жаңа материалды меңгеру – 5 мин.

Интерьер стилінен басқа ненің көмегімен сіз тұрғын үй кеңістігін жеңе аласыз ба? (Оқушы жауаптары).

Шынымен. Қабырғалары ашық немесе қараңғы тұсқағаздармен жабыстырылған болса, сол бөлме басқаша көрінеді, перделерді ауыстырыңыз. Бөлмені безендіруде қолдануға болатын түс комбинацияларын талдау үшін түстану ғылымымен танысайық. (Слайд №13).

Экранда не көріп тұрсыз? (Оқушы жауаптары). (Слайд №14).

Шынында да, бұл түсті дөңгелек. Қандай түстер бар? (Оқушы жауаптары). (Слайд №14).

Әр түстің әртүрлі функционалдық тиісті бөлмелердің интерьерін қалай бейнелейтінін қарастырайық.

  • Көк түс.Ең алдымен, бұл тыныштандыратын түс. Тыныштық, тазалық, шексіздік және қатаңдық атмосферасын жасайды, ол сыныптарға немесе сыныптарға ұсынылады. (№15, 16, 17, 18 слайдтар).
  • Сары.Бұл жарқын, қуанышты, ынталандыратын түс. Ол интеллект пен экспрессивтілікпен байланысты. Ол зейінді арттырады, ұйымдастырады, жадты жақсартады, әділ және жылдам шешім қабылдауға ықпал етеді. Жылулық, жарық пен күн, көңілді және жеңілдік сезімін тудырады. (№19, 20, 21, 22 слайдтар).
  • Қызыл түс.Өте күшті, бірақ өте өрескел энергияны ынталандырады, береді. Белсенділікке, сенімділікке, достыққа тәрбиелейді. Мерекелік, жігерлі. Көп мөлшерде ол ашуды, ашуды тудыруы мүмкін. (No23, 24, 25, 26 слайдтар).
  • Жасыл түс.Бұл өмір, өсу, үйлесімділік, қызық. Бір-біріне жақын болуға көмектеседі. Тыныштандыратын, тыныш және ақылды. Оның арқасында біз табиғатқа жақын боламыз. (Слайдтар №27, 28, 29, 30).
  • Күлгін.Көркемдік, ұлы идеялар, интуиция және мистицизммен байланысты. Ол шабытты, жанашырлықты, сезімталдықты арттырады. Салтанатты түрде сәнді, бірақ көп мөлшерде қысым көрсетуі мүмкін. (Слайдтар №31, 32, 33, 34).
  • Қызғылт сары түс.Эмоцияларды босатады, өзін-өзі бағалауды арттырады, кешіруге үйретеді.
    Пастелді реңктер (өрік, шабдалы) жүйке шығындарын қалпына келтіреді. Жылы, мерекелік, өмірге толы. Бұл тамаша антидепрессант, жақсы көңіл-күйге ықпал етеді. (Слайдтар №35, 36, 37, 38).
  • Қара түс.Оның парадоксальды қасиеттері бар: ол қауіпсіздік сезімін, жұбаныш сезімін, жұмбақ сезімін тудырады, ол тыныштықпен, шексіздікпен байланысты. Бірақ бұл шешім қабылдау кезінде бізді баяулатуы мүмкін. (Слайдтар №39, 40, 41, 42).

8. Топтық тәжірибелік жұмыс – 27 мин.

8.1. Топтық жұмыс алдында кіріспе брифинг, тапсырмалар беру – 2 мин.

Енді топпен практикалық жұмыс жасау керек. Оның мағынасы - тапсырмаға сәйкес интерьерді жобалау. Әр топтың өз тапсырмасы болады. Тапсырмаңызды алып тастаңыз (қараңыз Өтінім № 3). Жұмысқа 20 минут уақыт беріледі, одан кейін әр топ өз жұмысын қорғауы керек. Орындау керек жұмыс шығармашылық, оны кез келген техникада орындауға болады: коллаж, бояумен, қарындашпен, аппликациямен сурет салу.

8.2. Оқушылардың топтық жұмысы – 20 мин.

Оқушылар жұмыс істейді, мұғалім туындаған сұрақтарға жауап береді.

8.3. Қорғау шығармашылық жұмыстар- 5 минут.

Әр топ өз шығармашылық жұмыстарын сыныпқа көрсетеді, оған түсініктеме береді.

9. Алған білімдерін бақылау – 3 мин.

Өзімізді тексеріп көрейік. (Слайдтар №43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51).

10. Үй тапсырмасын беру – 3 мин.

Келесі сабақта біз «Балалар бөлмесінің немесе балалар бұрышының интерьерін және безендірілуін жобалау» бөлімін оқуды жалғастырамыз және жобаны жүзеге асырумен айналысамыз. Үй мәдениеті, тазалық түрлері туралы сіз бұрыннан білесіз. Жарықтандыру түрлері, қонақ бөлмедегі жарықтандыру құрылғылары туралы. Бүгінгі сабақ барысында біз интерьердегі стильдер мен түстермен таныстық. Бұл білімнің барлығы келесі сабақта орындайтын жобаны аяқтау үшін сізге пайдалы болады. Бұл үй үшін сіз қазіргі уақытта бөлмеңіздің жоспарын жасауыңыз керек: бөлме мен жиһаздың өлшемдерін анықтаңыз, кескіннің масштабын таңдаңыз, терезелер мен есіктердің орналасуын анықтаңыз. (Слайд №52).

11. Сабақты қорытындылау – 2 мин.

Сонымен, бүгінгі сабақта қандай жаңа және пайдалы нәрсе білдіңіз? (Оқушы жауаптары).

Жапондық халық даналығына қайта оралайық. Енді оны қалай түсінесің? Сабақ мақсатына жеттік пе? (Оқушы жауаптары). (№1 слайд).

Бүгін барлығыңыз көп жұмыс істедіңіздер, барлығыңыз сабақтан өте жақсы баға алды.

Сабақтағы жұмыс үшін рахмет, барлығы еркін бола алады. (Слайд №53).

Пайдаланылған ақпарат көздерінің тізімі

  1. Ожегов С.И., Шведова Н.Ю. Орыс тілінің түсіндірме сөздігі: 80 000 сөз және фразеологиялық тіркестер / Ресей ғылым академиясы. Орыс тілі институты. В.В. Виноградов. 4-ші басылым, үлкейтілген. М.: ООО «ITI Technologies», 2003. 944 бет.
  2. Технология: 6-сынып: Оқу орындарының оқушыларына арналған оқулық (қыздарға арналған нұсқасы) / Редакциялаған И.А. Сасова. 2-ші басылым, қайта өңделген. М.: Вентана-Граф, 2007. 224 б.: ауру.
22.09.2014 6168 838

Бөлім: ӨСБ элементтерімен көркем тоқыма бұйымдарының технологиясы. Киімдерді модельдеу.

Бұл бөлімдегі сағат саны: 16

Бұл бөлімдегі санау сабағы: 4.

Сабақтың мақсаттары:

  • оқушыларды киім түрлерімен, оған қойылатын талаптармен, жіктелуімен таныстыру;
  • киім дизайны туралы бастапқы түсінік беру;
  • студенттерде жұмысты орындауда ұқыптылық пен өзара көмек көрсетуді қалыптастыру;
  • эстетикалық талғам мен еңбекке шығармашылық көзқарасқа, мақсатқа жетудегі табандылыққа, ұқыптылыққа, тапсырмаларды саналы орындауға, шығармашылық жұмыстарға тәрбиелеу;
  • технология сабақтарында студенттердің негізгі құзыреттіліктерін қалыптастыру;
  • оқушылардың танымдық қызығушылығын, оқытылатын материалдағы негізгі, маңыздыны бөліп көрсету қабілетін дамыту.

Көріну:презентация.

Оқушыларға арналған құрал-жабдықтар:жұмыс дәптері.

Мұғалімге арналған құрал-жабдықтар:проектор, экран, ноутбук.

МО:ауызша, көрнекілік, ақпараттық, ішінара – іздену, тестілеу, өзін-өзі бағалау, өзара бағалау.

FOPD:жеке, фронтальды.

Әдебиет:

  • Технология оқулығы 6-сынып, Т.Оралбекова, К.Шагирова, Н.Спиридонова 2011, - Жазушы.
  • Линда А.С. Еңбекке баулу әдістері, - М., Просвещение, 1977 ж
  • Мельникова Л.В., Осипова Л.В., Фридман Т.Е. Еңбекке баулу әдістері (қызметтік еңбек). Ред. Л.В. Мельникова. - М.: Ағарту, 1985 ж
  • Атутов П.Р., Поляков В.А., Андрианов П.Н., Байдалинова Е.А. және т.б.Технологиялық білім беру дидактикасы: Мұғалімдерге арналған кітап. 1-бөлім. / Ред. т.б. Атутов. - М.: IOSO RAO, 1997 ж.

Пәнаралық байланыс:тарих, география.

Сабақтар кезінде:

I . Ұйымдастыру уақыты.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Жоқ.

II . Өткен тақырып бойынша тест:

1. Талшықты ажырату -

а) түсі бойынша

б) қалыңдығы бойынша

в) шығу тегі

2. Өсімдік талшықтары мыналарды қамтиды:

а) мақта, жібек

б) зығыр, жүн

в) зығыр, мақта

3. Кесу жіптері өтеді -

б) матаның ұзындығы бойынша

4. Тоқу жіптері өтеді

а) матаның ұзындығы бойынша, шетіне параллель

б) матаның ұзындығы бойынша

5. Мата -

а) жіптердің бір-бірімен араласуы

б) талшықтар бір-бірімен араласады

в) бірге тоқылған жіп

Тесттің кілттері

III. Киім түрлері

3.1.Киім деп нені айтады және ол не үшін қажет

3.2. киім классификациясы

3.2.1.Тағайындалуы бойынша үш сыныпқа бөлу (тұрмыстық, формалық, өндірістік). Тұрмыстық киім (күнделікті, үйде, спорттық, салтанатты). Өндірістік киім (санитарлық, арнайы)

3.2.2. Операция әдісі бойынша (бел, иық)

3.2.3. Ассортимент бойынша (іш киім, сырт киім, жеңіл көйлек)

3.2.4. Жынысы мен жасы бойынша (әйел, ер, балалар)

3.2.5. Жылдың әр мезгілінде қолданылуына байланысты (қыс, жаз, жарты маусым)

3.3. Киімге қойылатын талаптар:

Ø Гигиеналық – киім адам ағзасының қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз етіп, адам ағзасын сыртқы әсерлерден қорғауы керек.

Ø Операциялық - киім киюге ыңғайлы, берік және тозуға төзімді, деформацияланбаған, пішіні бұзылмаған болуы керек.

Ø Эстетикалық – киім әдемі, заманауи, адамның сыртқы келбетін өзгертетін болуы керек

Ø Экономикалық – киім арзан әрі қолжетімді болуы керек

IV . Дизайн туралы түсінік

4.1.Киім тігу (дизайнер, дизайнер, сәнгер, пішуші, тігінші-тігінші)

4.2.Киім дизайны – тігін бұйымдарының дизайнын ұтымды жобалау мәселелерімен айналысатын қолданбалы ғылым. Дизайн процесінің негізгі міндеті - адам денесінің құрылымы мен өлшеміне сәйкес ең тиімді пішін мен өлшемді беруге мүмкіндік беретін киім бөлшектерін жобалау әдістерін әзірлеу; гигиеналық талаптар, материалдардың қасиеттері, бар стилі мен сәні, материалдарды тұтынудың үнемділігі және бұйымды тігудің дайындығы.

В . Сабақ материалдарын бекіту

Сұрақтарға жауап беру.

Ø Киім дегеніміз не?

Ø Киім қолдану тәсіліне қарай қалай бөлінеді?

Ø Киімге қандай талаптар қойылады?

Ø Дизайн дегеніміз не?

VI. Практикалық жұмыс

Өзіңіз армандаған форманың (мектеп формасының) мысалын салыңыз

VI . Жұмысты қорытындылау.

Бағалау.

VII . Үй жұмысы

Сызба салуға арналған пейзаж парағын, сызу керек-жарақтарын, кескіш сызғышты, жұмыс қорабын әкеліңіз. Үйренгендеріңізді қайталаңыз. Практикалық жұмысты аяқтау.

Материалды жүктеп алу

Толық мәтін үшін жүктелетін файлды қараңыз.
Бет материалдың бір үзіндісін ғана қамтиды.

6-сыныптағы технология сабағының конспектісі. Пәтерді безендіру


Мақсаты:технология сабағында оқушылардың оқу іс-әрекетін ұйымдастыру бойынша әріптестермен тәжірибе алмасу.
Сипаттама:Бұл реферат «Технология. Сервистік еңбек» оқулығымен жұмыс істейтін технология мұғалімдеріне арналған. (6-сынып. Редактор В.Д. Симоненко), «Пәтерді аяқтау» тақырыбымен алғашқы танысу және оқу барысында
Сабақтың мақсаттары:
1. Тәрбиелік мақсаттар:
1.1. Оқушыларды пәтердің безендірілуімен, оның ерекшеліктерімен таныстыру;
1.2. Осы тақырыпты меңгеруде қолданылатын негізгі терминологияны есте сақтауға ықпал ету.
2. Дамытушылық мақсаттар:
2.1. Оқушылардың сөйлеу тілін дамытуға үлес қосу (сөздік қорын байыту және күрделеу, оның мәнерлілігі мен реңктері).
2.2. Оқушылардың ақыл-ой әрекетінің негізгі жолдарын меңгеруге ықпал ету (талдауға, негізгі нәрсені бөліп көрсетуге, салыстыруға, ұқсастықтар құруға, байыту және жүйелеуге, есептер қоюға және шешуге үйрету).
2.4. Оқушылардың пәнге деген танымдық қызығушылығын қалыптастыруға және дамытуға ықпал ету.
3. Тәрбиелік мақсаттар:
3.1. Жеке тұлғаның эстетикалық, экологиялық, экономикалық қасиеттерінің қалыптасуы мен дамуына ықпал ету.
3.2. Жалпыадамзаттық құндылықтарға дұрыс көзқарасты тәрбиелеуге ықпал ету.
Сабақтың түрі:біріктірілген.
Жабдық:компьютер, экран, проектор.
Сабақ презентациямен бірге жүреді
Қолданылған қаріптер:
Қалыпты: Мұғалімнің сабақта айтқан мәтіні.
Курив: студенттік жазбалар.
Асты сызылған: оқушының жазуына арналған материал.

Сабақтар кезінде

1. Сабақтың ұйымдастырушылық сәті. (3 мин.)
1. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
2. Сабаққа деген психологиялық көңіл-күй.
2. Қайталау («Интерьердегі композиция туралы түсінік» тақырыбы бойынша оқушылардың білімдерін тексеру) (10 мин.)
Жігіттер! Бүгінгі сабақта біз «Тұрғын ғимараттың интерьері» бөлімін оқуды жалғастырамыз. (1-слайд)
Өткен сабақта біз интерьердегі композиция туралы айттық. Еске түсірейік (2-слайд)
1. Интерьер дегеніміз не?
2. Интерьердің қандай негізгі қасиеттерін білесіз?
3. Аудандастыру дегеніміз не?
4. Қандай функционалдық аймақтарды білесіз?
5. Тұрғын үйді сәндік безендіру деп нені атайды?
3. Жаңа материалды меңгерту. (20 минут.)
Ежелден халық: «Жаңалық үй – сақалыңды серме» немесе «Жаңалық үй – бас етік тоқыма» деген. Расында, бұл оңай шаруа емес. Күнделікті жұмыстың күйбең тіршілігінен тыныштықпен демалатын, сүйікті ісімізбен, шығармашылықпен айналысатын үйіміздің жайлы әрі әдемі болғанын кім қаламайды. Пәтеріңізді қалай ерекше етуге болады: ыңғайлы және ыңғайлы, жайлы және түпнұсқа! (3-слайд)
Бүгін сабақта біз пәтерді безендіру туралы айтатын боламыз. бастайық:
Қабырға, еден, төбені безендіру.
Пәтер интерьерінің жалпы сипаты көбінесе қабырғалардың безендірілуіне байланысты - бұл жиһаз және әшекейлер үшін фон. Қабырғаларды безендіру үшін қолданылады: сылақ (ақтау), бояу (қабырғалар тегіс болса), керамикалық плитка, сәндік пластик, тұсқағаз. Тұрғын үй және коммуналдық бөлмелердің қабырғаларын тұсқағаздар қалалық тұрғын үйлерде кеңінен таралған.
1-оқушының хабарламасы: (Түсқағаз үлгілерін көрсету (4-9-слайдтар))
Түсқағазды таңдағанда, үлгі мен түс өлшемі әртүрлі жарықтандыру және бөлме өлшемдері туралы әсер беретінін есте ұстаған жөн. Мысалы, кішкентай бөлме үлкен өрнекпен тұсқағазбен жабыстырылса, одан да кішірек көрінеді. Түсқағаздардағы тік жолақтар бөлменің биіктігін арттырады, ал көлденең жолақтар оны азайтады. Алмаз тәрізді үлгі үлкен көлемді сезім тудырады. Қабырғаларды безендіру жиһаздың түсімен үйлесуі және бөлменің мақсатына сәйкес болуы керек. Мысалы, жатын бөлмелері үшін тұсқағазды таңдау ұсынылады тыныш түс, өйткені әртүрлілік тітіркендіргіш әрекет етеді. Аса көп қара түссондай-ақ жарамайды - бөлме мұңды болып көрінеді. Солтүстік жағындағы терезелері бар бөлмелерде кремді, қызғылт сары-қызғылт, сары, алтын, ашық жасыл түсті тұсқағаздар жақсы көрінеді.
Мұғалім: Түсқағаз - әрлеу материалықоюға арналған ішкі қабырғаларжәне кейде төбелер, әдетте орамдарда қол жетімді.Түсқағаздар түсі, үлгісі, желімдеу әдісі, жасалған материалы бойынша ерекшеленеді. (10-слайд)
Мұғалім: Балалар, сендер қандай еден төсеніштерін білесіңдер? Оқушылардың жауаптары.
Слайд-шоу (11-12-слайд)
Мұғалім: Ал төбелерді әрлеу үшін не қолданылады? Оқушылардың жауаптары
Слайд-шоу (13-14-слайд)
Жуынатын бөлмелерді әрлеу (Слайд 15)
Ең бастысы, бұл материалдардың барлығы экологиялық таза.
2-оқушының хабарламасы: безендіру үшін және ішкі безендірубөлмелер сәндік маталарды пайдаланады. Бұл қаптау жұмсақ жиһаз, кілемдер мен жүйрік, терезе мен есіктегі перделер, төсек жапқыштар мен дастархандар.(16-слайд)
Сәндік маталар интерьерге ерекше сипат береді, жайлылық пен жылулық атмосферасын жасайды.
Маталар жалпы бөлме үшін жақсы қанық түстерэкспрессивті үлгімен. Жатын бөлмелерде жұмсақ пастелді түстер, тыныш түстер диапазоны болуы керек. Питомник үшін жарқын, жеңіл маталарды, негізінен жылы тондарды таңдаған дұрыс. Бірақ шамадан тыс әртүрлілік ерте ме, кеш пе адамды тітіркендіретінін есте ұстаған жөн.
Ас үйдегі перделер, дастархандар мен майлықтар үшін бірдей үлгідегі мата ұсынылады: дойбы, жолақ немесе полка нүктелі, сондай-ақ гүл өрнектері бар, бірақ тым ашық емес.
Кілем немесе кілем еденнің бүкіл аумағын алып, бөлменің ортасында орналасуы немесе жиһаздың кез келген тобын біріктіруі мүмкін.(Слайд 17)
Суық және жылы ауа райында перделер, кілемдер, жабындар бар әртүрлі мақсат, сондықтан сәндік перделердің екі жиынтығы болуы ыңғайлы: қыста - жұмсақ текстурадан және жазда - жұқа, бірақ тығыз материалдардан.

Мұғалім: Пәтердің интерьерінде терезе безендіру, кейде есіктерматалар: перделер, перделер, перделер. (18-слайд)
Мұндай дизайнның ең көп таралған түрі - драпер.
Перделер мен перделер терезе саңылаулары, ал перделер есіктер ретінде қызмет ете алады.
Оқулықпен жұмыс. 165 - 166 бет. Мына сөздерге түсіндірме табыңыз.
Драпер- еркін түсетін немесе арнайы құрастырылған қатпарлы матаның дизайны.
Перделер- Бұл мөлдір емес матадан жасалған перделер.
Ламбрекин– перделерді бекіту жүйесін жабатын көлденең перде.
Перделер- бұл терезедегі перделер жұмсақ басылған немесе мөлдір матадан, тюльден, шілтерден, тордан жасалған, олар әртүрлі және еркін жабады.
перделер- көрші бөлмелерді жарық пен шудан оқшаулау үшін, есік саңылауын бүркемелеу үшін қолданылатын мөлдір емес тығыз матадан жасалған есіктегі перделер.
Жалюзи- өту үшін ашуға қабілетті көлденең немесе тік пластиналар сериясы күн жарығы, және жабыңыз, бөлмені көшеден оқшаулаңыз.
4. Оқушылардың білімдерін бекіту. (10 мин.)
Ал енді «Мен сенемін – сенбеймін» ойынын ойнаймыз. Бұл ойынның мәні мынада: мен өтілген тақырып бойынша мәлімдемелерді оқимын, ал тұжырымды дұрыс деп санайтындардың әрқайсысы мәлімдеменің нөміріне «иә» деп қояды, ал егер ол дұрыс емес болса, онда «жоқ» деп қояды. (19-слайд)
1. Линолеум - икемді орам материалысинтетикалық шайырларға негізделген, еденге арналған.
2. Перделер – мөлдір емес матадан жасалған перделер.
3. Жалюздер – бауларға пластинкалардан жасалған перделер.
4. Перделер – жұмсақ баспа немесе мөлдір матадан, тюльден, шілтерден жасалған перделер.
5. Ламбрекин - еркін түсетін немесе арнайы құрастырылған қатпарлы матаның дизайны.
6. Түсқағаздардағы тік жолақтар бөлменің биіктігін арттырады, ал көлденең жолақтар оны азайтады.
7. Перделер – есікке мөлдір емес тығыз матадан жасалған перделер.
8. Драпер - сәндік элементперделерді бекіту жүйесін жабатын матадан жасалған.
9. Паркет - геометриялық өрнек түрінде еденге тығыз төселген, боялмаған тақталар.
10. Түсқағаз - тұрғын үй және шаруашылық бөлмелерінің қабырғаларын жапсыруға арналған әрлеу материалы.
Енді орындалған тапсырманы өзара тексеріп, экрандағы нәтижелермен салыстыру керек.
Дұрыс жауаптар: (20-слайд)

5. Рефлексия(5 минут.)
Оқушылар алған бонустарына қарай ұпай санын санайды, нәтижелерін жолдастарының жұмысымен, экрандағы кесте арқылы салыстырады (21-слайд)

Және орындалған жұмысқа тиісті бағалар беріңіз. Оқушылармен бірлесе отырып: сабақта бәрі ойдағыдай болды ма, сабақта нені жаңа білдік, үй тапсырмасын дайындауда неге назар аудару керек екенін талқылаймыз.
6. Үйге тапсырма(2 мин.) (22-слайд)
Оқулықтағы § 31, 163-166 беттерді оқу, альбом парағы, жұқа, оңай тартылатын матаның патчтары, өрім, жіп кесінділері, жіп, ине, қайшы, сызғыш, қарындаш, дәптер.
Бөлменің перделерінің эскизін салыңыз.

Жоғары