Oppitunti korkeampien kasvien yleiset ominaisuudet. Tiivistelmä korkeampien kasvien alavaltakunnan yleisistä ominaisuuksista. Keskustelun aiheita

Yhteenveto biologian oppitunnista luokka 7
Opettaja - Maiko Ekaterina Aleksandrovna

Päivämäärä: ________________
Oppitunnin aihe: Subkuningas Korkeammat kasvit
Oppitunnin tavoitteet: Muodostaa yleinen käsitys kasvikunnasta

Tehtävät:

Koulutuksellinen:
- Opiskelijat tutustuttavat kasvien luokittelukriteerit korkeampiin ja alempiin;
- Korosta erottuvia piirteitä kasvit muiden villieläinten valtakuntien edustajista;
Kehitetään:
- Kokeiden kanssa työskentelytaidon muodostuminen;
- Tietotaitojen muodostuminen tekstin kanssa työskennellessä, sen ymmärtäminen ja johtopäätösten tekeminen.

Koulutuksellinen:
- Kasvata rakkautta luontoa ja sen kunnioittamista kohtaan.
Käsitteet: rinofyytit.
Oppitunnin tyyppi: yhdistetty oppitunti käyttäen ICT:tä
Oppitunnin rakenne:
1. Organisaatio
2. Tavoiteasetus
3. Perustietojen päivittäminen
4. Uusien asioiden oppiminen
5. Lopullinen konsolidointi
6. Arvosanojen kommentoiminen
7. Kotitehtävät

Korkeammat kasvit erottuvat helposti ulkomuoto levistä. Heidän kehonsa on jaettu elimiin ilman (fotosynteesi) ja maaperän ravinnon yhteydessä maa-ilmaympäristön olosuhteissa.

KORKEAMPIEN KASVIDEN EVOLUUTIO
animaatio "Ensimmäisten kasvien ilmestyminen maahan"

Paleotsoikauden lopussa maapallolla tapahtui voimakkaita vuorenrakennusprosesseja, ja maa-alat lisääntyivät merkittävästi. Tämän seurauksena kasvit alkoivat kehittää uutta ympäristöä - maa-ilmaa.

Maa-ilmaympäristön veteen verrattuna elinolosuhteet ovat vaikeammat: vedestä on usein pulaa, lämpötila muuttuu jyrkästi ja ilman tiheys on paljon pienempi kuin veden tiheys.

Pehmeä ja hauras levätallus tällaisissa olosuhteissa kuivuu ja murtuu oman painonsa alla.

Evoluutioprosessissa ensimmäiset maakasvit saivat alkunsa levistä, joiden joukossa luonnonvalinta säilytti yksilöitä, joilla oli uutta elinympäristöä vastaavia perinnöllisiä muutoksia.

Vähitellen kasveihin muodostui kudoksia ja elimiä. Kasvien ilmaantuminen maahan on yksi evoluution suurimmista vaiheista. Sitä valmistelivat muutokset elävässä ja elottomassa luonnossa: maaperän ilmaantuminen ja otsoniverkon ilmaantuminen, joka oli esteenä ultraviolettisäteille, jotka olivat haitallisia kaikille eläville olennoille.

Korkeampien kasvien evoluutio maaolosuhteissa seurasi kasvullisten elinten erilaistumisen polkua (juurten, lehtien ilmestyminen, varren monimutkaisempi haarautuminen), sisäkudosten ja mekaanisten kudosten, johtavan järjestelmän ja lisääntymiselinten kehittymistä. Korkeampien kasvien nykyaikainen luokittelu heijastaa niiden monimuotoisuutta ja niiden maan päällä esiintymisen historiaa.

rhinofyytit

Ensimmäiset maakasvit - rinofyytit ilmestyivät noin 400 miljoonaa vuotta sitten. Heidän ruumiinsa koostui vihreistä oksista. Jokainen haara haarautui ja jakautuu kahteen osaan. Haarojen solut sisälsivät klorofylliä ja fotosynteesi tapahtui.

Rinofyytit kasvoivat kosteissa paikoissa. Ne kiinnitettiin maaperään risoideilla - vaakasuoraan sijaitsevien oksien pinnalla olevilla kasvaimilla. Oksien päissä oli itiöitä kantavia osia, joissa itiöt kypsyivät.

Rinofyyteissä johtavat ja mekaaniset kudokset ovat jo alkaneet muodostua. Evoluutioprosessissa perinnöllisten muutosten ja luonnonvalinta rinofyyttien oksien pinnalle muodostui sisäkudos, jossa oli stomata, joka säätelee veden haihtumista.

Rhinofyytit ovat sukupuuttoon kuollut kasviryhmä. Jotkut tutkijat pitävät niitä sammaleiden, saniaisten, korteiden ja maila-sammalten esivanhempana. Toiset ehdottavat, että sarvikuonat valloittivat maan samaan aikaan kuin sammalet.

KORKEAMIEN KASVIEN RAKENTEEN YLEISET OMINAISUUDET

Korkeammilla kasveilla on hyvin kehittyneet kudokset ja elimet.

Sisäkudokset (iho, korkki, kuori) suojaavat kuivumiselta ja jäätymiseltä, tarjoavat kaasunvaihdon ulkoisen ympäristön kanssa.

Mekaaniset kudokset antavat varren kantaa lehdet mahdollisimman korkealle, jotta muut kasvit eivät varjosta niitä.

Johtavien kudosten (nieni ja puu) kautta kulkeutuu vettä, suoloja (ylösvirta) ja orgaanisia aineita (laskeva virta).

Korkeampien kasvien maaosat (versot) ovat ilmakehässä ja maanalaiset osat (juuret) ovat maaperässä. Juuret ovat mukautettuja veden ja mineraalien imeytymiseen maaperästä. Siten juuren sisäkudoksen solujen kasvut - juurikarvat - lisäävät merkittävästi juurien pintaa. Ne imevät vettä syntyvän juuripaineen ja lehdistä haihtuvan veden ansiosta.

rotu korkeampia kasveja aseksuaalisesti ja seksuaalisesti. Tässä tapauksessa lisääntymismenetelmät vuorottelevat.

Suvuttoman lisääntymisen aikana syntyy itiöitä. Itiöistä kasvaa sukupolvi, joka tuottaa sukusoluja - sukusoluja. Sukusolujen osallistuessa tapahtuu seksuaalista lisääntymistä. Mies- ja naaraspuolisten sukusolujen fuusion (hedelmöityksen) seurauksena muodostuu tsygootti. Se synnyttää aseksuaalisen sukupolven, joka tuottaa jälleen itiöitä, eikä elinkaari keskeydy. Korkeammille kasveille on ominaista myös sellainen suvuton lisääntyminen, kuten vegetatiivinen, ts. lisääntyminen kehon vegetatiivisilla osilla.

Kotitehtävät:§12 - opettaa.

Oppitunnin tavoitteet:


  • tutustua korkeampien kasvien organisaation ominaisuuksiin;

  • harkita yleisiä merkkejä korkeampien kasvien pääosastot;

  • osoittavat korkeampien kasvien järjestäytymisen monimutkaisuutta leviin verrattuna;

  • jatkaa mikroskoopilla työskentelytaitojen muodostumista.
Oppitunnin varusteet: elävät kasvit; korkeampien kasvien herbaarionäytteet; taulukot; piirustukset oppikirjasta ja muista kirjoista, jotka kuvaavat sammaltaita, maila-sammaleita, korteita, voimisiemeniä ja kukkivia kasveja; kasvikudosten mikrovalmisteet ja mikroskoopit.

Oppitunnin päämääräykset.


  • Hyvin määriteltyjen kudosten läsnäolo korkeammissa kasveissa,
    jonka rakenne vastaa suoritettuja toimintoja (kasvatus-, integraatio-, johtava-, mekaaninen, perus-, varastointi jne.).

  • Korkeampien kasvien tyypillinen piirre ovat elimet, jotka on jaettu kasvullisiin (juuri, varsi, lehti) ja lisääntymiskyky (itiitiöt, kukat, hedelmät).
* Korkeampien kasvien yksilöllinen kehitys on jaettu kahteen ajanjaksoon: alkion (alkion jälkeinen) ja postembryoniseen (post-embryoniseen).

* Korkeampien kasvien alavaltakuntaan kuuluu kaksi suurta ryhmää - itiö- ja siemenkasvit.

* Itiöiden pääpiirteet ovat kudosten heikko erikoistuminen, suvuton lisääntyminen itiöiden avulla ja seksuaalisen lisääntymisen riippuvuus vedestä.

* Siemenkasveille on ominaista sukupuolinen lisääntyminen siemenillä (vedestä riippumatta), korkeampi kudosten erikoistuminen ja vegetatiivinen aseksuaalinen lisääntyminen.

* Kiinnitä opiskelijoiden huomio korkeampien kasvien kudosten monimuotoisuuteen korostaen niiden rakenteen monimutkaisuutta ja seurausta kasvien sopeutumisesta evoluution aikana uusiin, tiukempiin maanpäällisiin olemassaolon olosuhteisiin.

* Kehota oppilaita olemassa olevan tiedon avulla pohtimaan korkeampien kasvien vegetatiivisten generatiivisten elinten rakenteen ja toiminnan ominaisuuksia.

* Kiinnitä opiskelijoiden huomio siihen, että kasvuelinten ilmaantuminen korkeampiin kasveihin tapahtui evoluution aikana aromorfoosien seurauksena: aluksi ne olivat pieniä, haarukkahaaraisen varren muodossa, ilman kasvin lehtiä ja juuria, sitten varsiin ilmestyi lehtiä muistuttavia ohuita hilseileviä kasvaimia, myöhemmin kehittyivät todelliset juuret ja todelliset lehdet, jotka koostuivat monista solukerroksista.

* Kehota oppilaita muistelemaan levien seksuaalisen ja aseksuaalisen sukupolven vuorottelua ja korostamaan, että myös korkeammilla kasveilla on sukupolvien vuorottelua: diploidi sporofyytti ja haploidi gametofyytti.

* Järjestä opiskelijoiden työ taulukoilla, piirroksilla, kaavioilla ja korosta sen aikana itiökasvien ja siemenkasvien pääpiirteitä (sukupuolisen ja aseksuaalisen lisääntymisen piirteet, kudosten erikoistuminen jne.).

Keskustelun aiheita.

1. Määrittele kudos ja luettele korkeampien kasvien kudostyypit.

2. Mitkä ovat johtavan, mekaanisen ja sisäkudoksen tehtävät? Miksi ne syntyivät kasvien evoluution aikana?

3. Vertaa ulkoinen rakenne levien ja korkeampien kasvien ruumiit. Mitkä ovat erot?

4. Mitä elimiä kutsutaan vegetatiivisiksi ja mitkä lisääntymiselimille?

5. Mihin ajanjaksoihin kasvien yksilöllinen kehitys jakautuu?

6. Listaa itiökasvien tärkeimmät tunnusmerkit.

7. Osoita, että siemenkasvien kudosten erikoistuminen on edennyt erityisen pitkälle itiöihin verrattuna.

Materiaalin kiinnitys.

Luettele korkeampien kasvien erityispiirteet.

Luettele siemen- ja itiökasvien jaot.

kuningaskunta __________________

Subkuningas Korkeammat kasvit _______________

____________Spore _______________________siemen ______

Osastot:_______________________ Osastot:_______________________
Tee ravintoketju korkeammista kasveista.
Sanakirja. Kasvatuskudos, sisäkalvo, johtava, mekaaninen, tuki-, eritys-, eritys-, perus-, varasto-, kasvuelimet, lisääntymiselimet, itiösolut, alkiojakso, alkion jälkeinen, itiökasvit, siemenkasvit.

Kotitehtävät. Tutki oppikirjan materiaalia korkeammista kasveista, toista alempien kasvien yleiset ominaisuudet. Luova tehtävä. Valmista dramatisointi aiheesta "Levät ja korkeammat kasvit". Valmista kolme kysymystä "Black Box" -peliin.

KUNINGASKUNNAN KORKEEMMAN KASVILLA YLEISET OMINAISUUDET

Aihe: biologia
Arvosana: 7
Oppitunnin aihe: Yleiset luonteenpiirteet alavaltakunnat Korkeammat kasvit.
Oppitunnin tyyppi: yhdistetty.
Oppitunnin tavoitteet:
tutustua korkeampien kasvien organisaation ominaisuuksiin;
harkitse korkeampien kasvien pääosastojen yleisiä piirteitä;
osoittavat korkeampien kasvien järjestäytymisen monimutkaisuuden leviin verrattuna.

Suunnitellut tulokset:
Aiheen tulokset:
- muodostaa kyky selittää rinofyyttien rakenteen ja elämän piirteitä;
- muodostaa kyky luonnehtia korkeampien kasvien alavaltakuntaa;
– muodostaa kyky erottaa Higher Plants -alakunnan edustajat aiemmin tutkituista levistä.

Meta-aihe ja henkilökohtaiset tulokset:
Sääntely UUD
Muodostaaksesi kyvyn itsenäisesti havaita ja muotoilla oppimisongelma, määritä tavoite oppimistoimintaa(oppitunnin kysymyksen muotoilu).
Muodostaa kykyä dialogissa opettajan kanssa kehittää itsenäisesti kehitettyjä arviointikriteerejä.
Kehitä kykyä työskennellä suunnitelman mukaan.
Kognitiivinen UUD
Muodostaa kyky muuntaa tietoa tyypistä toiseen (video tekstiksi).
Kommunikaatio UUD
Muodostaa kyky itsenäisesti organisoida koulutusvuorovaikutusta pareittain.

Laitteet: näyttö, projektori, tietokone, kaiuttimet, esitys, video "Kuinka kaunis tämä maailma on", video tästä aiheesta, arkit loogisella ketjulla.

Tuntien aikana.
Ajan järjestäminen.

Kytke tauon aikana päälle video kappaleelle "Kuinka kaunis tämä maailma on".
Puhelu aloittaa oppitunnin.
- Hei lapset. Istu alas. Piditkö siitä, miten muutos sujui? Kyllä, todellakin, kuinka kaunis tämä maailma on! dia 1.

Tiedon päivitys.

Ja miksi, maailmamme on kaunis, mitä mieltä olette? Lasten vastauksia.
– Se on totta, maailmamme on kaunis ja varsinkin syksyllä. Ja miksi? Värien maailma kukkii. Näemme sateenkaaren värejä kaikkialla. Missä nämä värit ovat? Lasten vastauksia.
- Olla samaa mieltä. Kasveille, pensaille, puille.
- Joten, kaverit, mitä valtakuntaa opiskelemme? (kasveja) Dia 2.
- Onko se jaettu osavaltioihin? (alempi, korkeampi) Dia 3.
- Tämän päivän oppitunnin aihe Ehkä joku osaa muotoilla oppitunnin aiheen?
- Tämän päivän oppitunnin aihe on "Korkeampien kasvien valtakunta". dia 4.
- Ja mitä tehtäviä meillä on edessämme, mitä meidän tulee tehdä, kuvailla?
- Tehtäviä tämän päivän oppitunnille Dia 5 (lukeminen dialta).
- Tänään oppitunnilla olemme kanssasi Dia 6 (lukeminen dialta).

Aiemmin opitun toistoa.

Mutta ennen kuin alamme oppia uutta materiaalia, muistetaan, mitä jo tiedämme. Dia 7.
- Muutama minuutti aikaa toistaa kotimateriaalia.
- Frontaalinen kysely kysymyksistä. Lisäkysymyksinä tehtävä on oppikirjan sivulla 34.

Uuden materiaalin oppiminen.

Hyvin, kotitehtävät toistettu. On aika hankkia uutta tietoa. Suosittelen katsomaan videon uusi aihe. Katso erittäin huolellisesti. dia 8.

Joten, summataan välitulos.
- Mitkä ovat vanhimmat kasvit - yksisoluiset levät. dia 9.
Mihin osavaltioihin kasvikunta on jaettu? dia 10.
- Mitkä ovat vanhimmat maakasvit - Dia 11, dia 12.
- Psilofyyttien merkkejä. dia 13.
- Hyvin tehty. Kysymyksiini vastattiin hyvin.

Tutkitun materiaalin konsolidointi.

Nyt on aika käydä läpi opetusohjelma sivulla 34. dia 14.
- Sinulla on pöydilläsi lakanoita, joissa on keskeneräinen looginen ketju. Sinun on täytettävä näiden arkkien aukot kynällä.

Katsotaan mitä sinulla on. Jos jokin ei toiminut jollekin, kirjoitamme sen suoraan näille arkeille. Lapset lukevat, miten he voivat täyttää kohdat.
- Hienoa, teit hienoa työtä. Laitoimme nämä arkit biologian muistivihkoihimme.

Kotitehtävät.
- On aika kirjoittaa läksyt muistiin. dia 15.

Heijastus.
- Ja oppitunnin lopussa arvioimme oppimistoimintaamme. dia 16.

Biologian tunti 7 luokalla

Oppitunnin aihe: "Korkeampien kasvien osavaltakunta.

Korkeampien itiöiden ominaisuudet "

Oppitunnin tavoitteet:

Koulutuksellinen: päivittää tietoa levistä alempana kasvina; muodostaa tietoa korkeampien kasvien alkuperästä, korkeampien itiöiden ominaisuuksista;

Kehitetään: kehittää kykyä analysoida, syntetisoida, tehdä johtopäätöksiä, vertailla;

parantaa kykyä työskennellä oppikirjan kanssa; kehittää taitoja tutkimustyö, looginen ajattelu ja opiskelijoiden monologipuhe.

Koulutuksellinen: kasvatus kunnioittavaan asenteeseen luontoa, kaikkea meitä ympäröivää elävää kohtaan; kehittää kunnioitusta eläviä organismeja kohtaan.

Oppitunnin tyyppi: uuden materiaalin oppiminen.

Työmuodot: yksilö, ryhmä, etuosa.

Opetustoiminnan organisointimenetelmät: Sanallinen (tarina, selitys, keskustelu, keskustelu);

Visuaalinen (kuvat, taulukot, huonekasveja);

Käytännön (koetehtävien ratkaiseminen, erilaiset tiedon lujittavat tehtävät, työskentely oppikirjan kanssa).

Tekniikat: luokkatuntijärjestelmä, ongelmapohjainen oppiminen, kriittisen ajattelun kehittämisen teknologiat, koulutus- ja hakutoiminnan teknologia, terveyttä säästävät tekniikat.

Laitteet: työkirjat, oppikirja 7. luokalle, korkeampia kasveja kuvaavat piirustukset ja taulukot, didaktiset materiaalit tiedon vahvistamiseksi, huonekasvit.

Peruskäsitteet ja termit: korkeammat kasvit, rinofyytit, sporofyytti, gametofyytti, itiösolut, itiöt, sukusolut, hedelmöitys, tsygootti.

TUTKIEN AIKANA

minä. Järjestäytymishetki, opiskelijoiden tervehdys (1 min). Hei kaverit! Tarkasta sinun työpaikka, valmistaudu töihin.

II. Tiedon toteutus (3-4 min).

Aivoriihi.

Opettaja: Muistakaamme, mitä muutoksia maapallolla liittyy levien elintärkeään toimintaan useiden vuosien ajan?

Opiskelijat: otsoniverkon muodostuminen fotosynteesin seurauksena, osallistuminen koulutukseen sedimenttikivilajeja(esim. piilevät, jotkut ovat punaisia).

Opettaja: Milloin kasvit muuttivat maahan? (paleotsoisen aikakauden lopussa)

Ongelma kysymys:

Miksi luulet, että kasvit eivät voineet ilmestyä maalle aikaisemmin tai samanaikaisesti levien kanssa? Opiskelijat olettavat: koska maalla ei ollut olosuhteita elämiseen, nimittäin otsoniverkko, ultraviolettisäteet tappoivat kaiken elämän, levät saattoivat elää säiliöissä, koska vesikerros suojasi niitä näiltä säteiltä; otsonikerroksen muodostumisen jälkeen kasvien oli mahdollista laskeutua maahan.

III. Uuden materiaalin oppiminen (ongelmaesitys) (20-25 min).

1. Korkeampien kasvien evoluution piirteet.

Ongelmatilanne:

Opettaja: Mitä ongelmia arvelet vesieliöillä kohtaamassa maa-ilma-ympäristön hallintaa?

Tämän ongelmallisen tilanteen ratkaisemiseksi on tarpeen keskustella maa-ilman elinympäristön ominaisuuksista:

Pienempi tiheys;

Vesipula;

Voimakkaat lämpötilan vaihtelut.

Joten kasvit tarvitsevat:

Suojaa kuivumiselta

kiinnitettävä maaperään;

Tuki kehon tukemiseen;

Kudosten kehittäminen imemään vettä ja mineraaleja maaperästä.

Opettajan valvonnassa opiskelijat päättelevät, että korkeammilla kasveilla on maan kehittyessä kudoksia (esim. sisäkalvo - suojaa kuivumiselta, mekaaninen - tukitoiminto, johtava - aineiden kuljettamiseen jne.) ja eri elimet (esimerkiksi juuri, varsi, lehdet jne.).

Työskentele oppikirjan kanssa.

Opettaja: Kaverit, käyttäen oppikirjaa (s. 34), kertokaa minulle ensimmäisten maakasvien nimi (sarvikuonot), mitkä ovat niiden rakenteelliset ominaisuudet?

2. Kasvien luokituksen ominaisuudet.

Opettaja: Tiedämme siis jo, mihin osavaltioihin Kasvivaltakunta on jaettu (oppilaat nimeävät osavaltioita, antavat määritelmiä alemmille ja korkeammille kasveille; opettaja täyttää taululle kaavion tai taulukon, esittelee itiö- ja siemenkasvien käsitteen ):

Kasvien valtakunta

Ala-valtakunta

aidot levät

Ala-valtakunta

Bagryanka

Ala-valtakunta

korkeampia kasveja

alempi

(kudoksia ja elimiä ei ole, ruumis on tallus)

korkeampi

(kehitetty tosi

elimet ja kudokset)

itiö

siemen

3. Fyysinen koulutus silmille.Opettaja: Ja nyt, levätään vähän (liikuntakasvatusta johtaa yksi oppilaista)

1. Silmien värähtelevät liikkeet vaakasuunnassa oikealta vasemmalle, sitten vasemmalta oikealle.

2. Silmien liikkeet pystysuunnassa ylös ja alas, sitten alas ja ylös.

3. Intensiivinen silmäluomien puristaminen nopealla tahdilla.

4. Silmien pyörivät liikkeet vasemmalta oikealle, sitten oikealta vasemmalle.

5. Pyöreät kiertoliikkeet, piirtämällä numero 8 kyljellään.

6. Toistuva vilkkuminen ilman vaivaa.

4. Korkeampien itiöiden ominaisuudet.

Opiskelijoiden kanssa käytävän keskustelun aikana opettaja tunnistaa korkeampien itiöiden pääpiirteet, kaverit täyttävät lyhyen yhteenvedon, esitellään uusia termejä (muistivihkoon kirjoittamista varten).

Korkeampien itiöiden ominaisuudet:

1. Kehittyneet kudokset ja elimet.

2. Itiöt palvelevat sukupuolista lisääntymistä ja asettumista.

3. Sisään elinkaari kaksi sukupolvea vuorotellen: seksuaalinen (gametofyytti) ja aseksuaalinen (sporofyytti)

4. Lannoitus - ts. vain sukupuolisolujen fuusio tapahtuu kosteassa ympäristössä (!)

Miksi luulet lisääntymisen olevan mahdollista vain kosteassa ympäristössä? (vettä tarvitaan urospuolisten sukusolujen liikkumiseen -siittiöt)

IV. Tiedon lujittaminen, ensisijainen ohjaus ja hankitun tiedon korjaus (15 min).

Ryhmätyö. Luokka jaetaan nopeasti 5-6 ryhmään (kukin 4-5 henkilöä, ensimmäisellä pöydällä he kääntyvät toisen puoleen jne.). Opettaja jakaa jokaiselle ryhmälle tehtäviä, joiden toteuttamiseen annetaan 3-4 minuuttia. Sitten jokainen ryhmä esittelee vastauksensa ja ratkaisunsa tehtäviin.

Tehtävät ryhmälle 1.

Kasvit laskeutuvat maahan _________ aikakaudella. Verrattuna maa-ilmaympäristön veteen on usein ________ alijäämä, ilman tiheys on paljon _________ veden tiheydestä, voimakkaat vaihtelut ________ ovat ominaisia. Ensimmäiset maakasvit - _________ ilmestyivät noin 400 miljoonaa vuotta sitten. Rhinofyytit kasvoivat _______ paikassa. Ne kiinnitettiin maaperään vaakasuuntaisten oksien erityisillä kasvaimilla - _______. Korkeammat kasvit ovat kehittyneet hyvin ______ ja ______.

( Vastaukset : paleotsooinen; vesi, alle, lämpötilat; rinofyytit; kosteutettu; risoidit; elimet ja kudokset).

Tehtävät ryhmälle 2.Työskentele tekstin kanssa. Lisää puuttuvat sanat tekstiin:

Maan elinympäristön hallitsemisen aikana kasveihin ilmestyi __________ kudosta suojaamaan niitä kuivumiselta. Ilman tiheys on paljon _______ kuin vesiympäristön tiheys, joten kasvit tarvitsivat _______ kudosten kehittämistä kehon tukemiseksi. Maaperään kiinnittämiseksi kehitettiin _______. Korkeammissa itiökasveissa itiöt palvelevat _______ ja _______.

Korkeampien kasvien elinkaaressa kaksi sukupolvea vuorottelevat: _______ ja _______.

( Vastaukset : sisäkudokset; alla mekaaniset kudokset; juuret; lisääntyminen ja uudelleensijoittaminen; seksuaalinen ja aseksuaalinen).

Tehtävät ryhmälle 3.

alemmat kasvit

kasvit ilman kudoksia ja elimiä

sukupuolisoluja

autotrofit

eliöt, jotka pystyvät muodostamaan orgaanisia aineita epäorgaanisista

leväsolujen kasvut maaperään kiinnittymiseen

lannoitus

kahden sukupuolisolun fuusio

gametofyytti

korkeampien kasvien sukupuolinen sukupolvi, joille muodostuu sukusoluja

sporofyytti

korkeampien kasvien suvuton sukupolvi, joka tuottaa itiöitä itiöissä

Tehtävät ryhmälle 4.Tehtäviä termien yhteensovittamiseksi. Levyillä - erikseen termit ja määritelmät. Oppilaat yhdistävät termejä ja määritelmiä pöydällä (tai taululle magneeteilla).

tallus

leväkappale, joka koostuu soluryhmästä

korkeampia kasveja

kasvit, joiden kudokset ja elimet ovat hyvin kehittyneet

rinofyytit

ensimmäiset maan kasvit

hedelmöitetty muna

siittiöt

miehen lisääntymissolut

munat

naisten lisääntymissolut

sporangiumit

suvuttomat lisääntymiselimet, jotka tuottavat itiöitä

Tehtävä ryhmälle 5. Valitse ehdotettujen termien joukosta ylimääräinen termi. Perustele valintasi.

A) varsi, lehti, talli, verso, juuri;

B) rakkolevä, sargassum, voikukka, spirogyra, phyllophora;

C) itiöt, itiöt, muna, sporofyytti, suvuton sukupolvi;

D) siittiöt, gametofyytti, muna, sukuelimet, itiöt.

(Vastaukset: A) tallus; B) voikukka; B) munasolu D) kiista.)

Tehtävä ryhmälle 6. Selvitä lausuntojen oikeellisuus ("kyllä" - "ei"):

1. Olosuhteet maa-ilmaympäristössä ovat epävakaita, muuttuvat dramaattisesti (kyllä)

2. Korkeammissa kasveissa kudoksia tai elimiä ei kehitetä (ei)

3. Vesiympäristössä alhainen tiheys (ei)

4. Rhinofyytit ovat sukupuuttoon kuolleita organismeja (kyllä)

5. Lannoitus korkeammissa itiökasveissa tapahtuu tuulen avulla (kyllä)

6. Levät - ensimmäiset kasviorganismit maan päällä, syntyivät vesiympäristössä (kyllä)

7. Sporofyytti on korkeampien itiöiden sukupolvi (ei)

8. Sukusolut - sukusolut, muodostuvat gametofyytissä (kyllä)

V. Heijastus (3 min).

Kaverit, kutsun teidät pelloille työkirja piirrä hymiöitä (hymyilee) niiden kysymysten eteen, joista muistat, joista pidit, mistä olet kiinnostunut. Ja mikä aiheutti suurimman vaikeuden? Laita huutomerkki (opettaja pysähtyy materiaalin vaikeimpiin kysymyksiin; oppilaiden pyynnöstä hän selittää)

VI. Oppitunnin tulokset, kotitehtävät (2 min).

Opettaja ilmoittaa kotitehtävän (kohta 12, opettele kaikki uudet termit); Kiitos oppilaille heidän työstään luokassa. Antaa arvosanoja ja kommentoi opiskelijoiden työtä.

GEF. Biologian oppitunti luokassa 7 aiheesta "Korkeiden kasvien valtakunta".

Suunnitellut tulokset:

Aiheen tulokset:

Muodostaa kyky luonnehtia osa-valtakuntaa Korkeammat kasvit;

Muodostaa kyky tunnistaa alavaltakunnan korkeampien kasvien edustajia herbarioissa, piirustuksissa, taulukoissa.

Metasubject tulokset:

Sääntely UUD

Muodostaa kyky itsenäisesti havaita ja muotoilla oppimisongelma, määrittää oppimistoiminnan tarkoitus;

Kehitä kykyä työskennellä suunnitelman mukaan.

Kommunikaatio UUD

Muodostaa kykyä organisoida koulutusvuorovaikutusta pareittain;

Muodostaa kykyä käydä vuoropuhelua, suunnitella koulutusyhteistyötä opettajan ja vertaisten kanssa.

Kognitiivinen UUD

Jatka mikroskoopin ja mikrovalmisteiden kanssa työskentelyä koskevien sääntöjen muodostamista;

Muodostaa kyky tehdä johtopäätöksiä työn tulosten perusteella.

Omat tulokset:

Tietoisuuden muodostuminen vastuullisen asenteen tarpeesta luontoon.

Menetelmät: verbaalinen (keskustelu, dialogi), visuaalinen (työskentely herbaarioiden kanssa), käytännöllinen (tiedonhaku, taulukon täyttö, työskentely mikrovalmisteiden kanssa).

Opetusvälineet: oppikirja "Biologia. monenlaisia ​​eläviä organismeja. Luokka 7”, mikroskooppi ja valmiit mikrovalmisteet kasvien kudoksista, alavaltakunnan korkeampien kasvien edustajien herbaarionäytteet, monisteet (opastuskortit, testit).

UMK N.I. Sonin

Oppitunnin vaiheet

(opetustoiminnan rakenteen mukaisesti)

Suunniteltu opiskelijatoiminta

Opettajan toimintaa

Kehitetty (muodostettu) oppimistoimintaa

aihe

yleismaailmallinen

Motivoinnin organisointi, koulutustavoitteiden asettaminen, tavoitteet.

Tiedon päivitys.

Tavoitteiden asettaminen.

He vastaavat kysymyksiin, määrittävät oppitunnin "Korkeampien kasvien valtakunta" aiheen.

Muista korkeampien kasvien osastot.

Muista, että korkeammilla kasveilla on elimiä ja kudoksia.

Täytä taulukko ja keskustele tuloksista pareittain.

Ilmaise mielipiteensä, kohtaa vaikeuksia taulukon täyttämisessä. Määrittele tiedon ja tietämättömyyden rajat.

Opiskelijat muotoilevat yhdessä opettajan kanssa tai itsenäisesti oppitunnin tavoitteen ja kirjoittavat sen taululle: tutkia edistyksellisiä piirteitä korkeampien kasvien rakenteessa ja organisaatiossa.

Järjestää opiskelijoiden motivoinnin toimintaan. Johtaa keskustelua. Kysymyksiä: tämän osavaltion edustajat hallitsivat ensimmäisinä maa-ilmaympäristön, he olivat ensimmäiset, joilla oli elimet. Mistä alavaltakunnasta keskustellaan tämän päivän oppitunnilla?

Mitä korkeampien kasvien jakoja tiedät?

Mitkä ovat progressiiviset erot korkeampien ja alempien kasvien välillä?

Kehottaa kaikkia täyttämään taulukon yksilöllisesti (Liite 1) ja keskustelemaan tuloksista pareittain.

Kuuntelee opiskelijoiden vastaukset, täyttää taululle taulukon (kaikki vastaukset ilman kommentteja).

Järjestää hakukeskustelun: mitä vaikeuksia kohtasit täyttäessäsi taulukkoa? Tunnistaa ongelmakentän. Ehdottaa oppitunnin tarkoitusta.

Kiinnittää kohteen pöydän viereiseen tauluun.

Henkilökohtainen, joka liittyy merkityksen muodostumiseen

Sääntelyt liittyvät tavoitteen asettamiseen: suorittaa oppimistehtävän asettaminen perustuen jo tunnetun ja vielä tuntemattoman korrelaatioon.

Viestintä liittyy kykyyn kuunnella ja kuulla, ilmaista näkökantansa, työskennellä pareittain.

Kognitiivinen: yleissivistävä liittyy kykyyn rakentaa puhelause.

Suunnittelu.

He tarjoavat suunnitelman kohdat oppitunnin alussa täytetyn taulukon perusteella. Kirjoita muistikirjaan:

    korkeampien kasvien kudoksia.

    Korkeampien kasvien elimet.

    Korkeampien kasvien lisääntyminen ja kehitys.

    edustajat.

Järjestää suunnittelua esittämällä kysymyksiä. Määrittää suunnitelman kohteiden järjestyksen. Korjauksia laudalle.

Toiminnan suunnitteluun liittyvä sääntely.

Kommunikatiiviset liittyvät kykyyn käydä vuoropuhelua, suunnitella kasvatusyhteistyötä opettajan ja vertaisten kanssa.

Suunnitellun suunnitelman toteuttaminen, tavan etsiminen koulutusongelman ratkaisemiseksi.

Työskentele pareittain suorittamalla ohjekortin tehtävä (Liite 2).

Täydennä taulukon merkinnät.

Työskentele tekstin kanssa, vastaa kysymykseen. Täydennä taulukkoa uusilla tiedoilla tai korjaa.

Tarinan edetessä opettajat kirjaavat tarvittavat tiedot taulukkoon.

Järjestä korkeampien kasvien edustajat osastoille.

Taulukon merkinnät on korjattu (sarake "edustajat").

He tekevät johtopäätöksen.

Tarjoaa mieleen kunkin kudostyypin rakenteelliset piirteet suoritettujen toimintojen yhteydessä.

Kuuntelee työselostuksia pareittain.

Opettajan tarina korkeampien kasvien lisääntymis- ja kehitysmenetelmistä.

Hän ehdottaa työskentelyä yksilöllisesti korkeampien kasvien edustajien herbaariomateriaalin kanssa, lajittelemaan ne osiin.

Analysoi opiskelijoiden töitä. Tarina, jossa on elementtejä keskustelusta kiistanalaisista ja siemenkasveja, heidän tunnusmerkkejä.

Suosittelee tekemään johtopäätöksen korkeampien kasvien monimuotoisuudesta.

Syventämällä biologisia käsitteitä "kasvi- ja lisääntymiselimiä", "alkion ja sikiön jälkeistä kehitystä"; tietoisuus asteittaisista eroista korkeampien ja alempien kasvien välillä.

Sääntelyt liittyvät oppimistehtävän hyväksymiseen, opettajan tiedon riittävään ymmärtämiseen, oppimistoimintojen toteuttamiseen - kysymyksiin vastaamiseen, tehtävien suorittamiseen tavoitteen mukaisesti.

Kognitiivinen: yleissivistävä liittyy tarvittavien tietojen etsimiseen ja valintaan, mikrovalmisteiden ja mikroskoopin kanssa työskentelyä koskevien sääntöjen noudattamiseen.

Viestintä liittyy kykyyn vaihtaa mielipiteitä pareittain, rakentaa työtään.

Valvonta ja arviointi.

Vastaa oppitunnin alussa ongelmalliseksi esitettyyn kysymykseen.

Suorita testi.

Suorita itsearviointi.

Hän kysyy: mitkä ovat progressiiviset erot korkeampien ja alempien kasvien välillä?

Tarjoaa opitun materiaalin yhdistämisen ja kokeen suorittamisen (Liite 3)

Tarjoaa itsearvioinnin oikeiden vastausten avaimella.

Sääntely liittyy arviointiin - opiskelijoiden valintaan ja tietoisuuteen siitä, mitä on jo opittu ja mitä on vielä opittava.

Heijastus.

Täytä refleksiivinen kohde, sano se mielesi mukaan.

Tarjoaa heijastavan kohteen täyttämisen sektoreilla: aktiivisuudeni oppitunnilla, työtyytyväisyyteni, tunnelmani oppitunnilla, materiaalin ymmärtäminen, oppitunnin mukavuuden taso.

Kotitehtävät.

Kirjoita läksyt muistiin.

Antaa läksyjä selityksineen: oppikirjan teksti s. 50-51 lue, toista materiaali muistivihkon taulukosta; tee ristisanatehtävä oppikirjan tekstin avulla.

Liite 1.

Merkkejä korkeammista kasveista.

Vegetatiiviset elimet

generatiiviset elimet

Kehitys

edustajat

Liite 2

ohjekortti.

Kasvin kudoksen nimi ________________________________________

    Harkitse mikrovalmistetta.

    Mitkä ovat solujen rakenteelliset ominaisuudet kudoksessa?

    Mihin toimintoihin tällainen ominaisuus rakenteessa liittyy?

    Täytä taulukko:

Solujen rakenteen ominaisuudet

Kankaan toiminnot

Mitä muotoja

Vihjeitä: pienet solut, suuret, elävät, kuolleet, pitkänomaiset, paksut kalvot; kasvien kasvu, hengitys, haihtuminen, aineiden johtuminen, tuki, kerääntyminen ravinteita; kuidut, astiat; lehti- ja hedelmäliha, pähkinänkuoret, lehtien kuori.

Ylös