Ортаңғы топтағы сөйлеу туралы ескертпелер. Ортаңғы топтағы сөйлеуді дамыту тақырып бойынша сөйлеуді дамыту (орта топ) сабағының жоспары-конспектісі. Оқу іс-әрекетінің барысы

Сабақтың мақсаты:

Балалардың сөздік қорын зат есім мен етістікпен байыту.

Балаларды мұғалімнің сұрақтарына жай сөйлемдермен жауап беруге үйретуді жалғастырыңыз.

ras- префикстері арқылы етістіктің жаңа формаларын жасауға үйрету; ішінде: (жүгіру - жүгіру, ойнау - ойнау).

In, on, зат есімдермен предлогтарды үйлестіруге жаттығу: (ойыншықтар сөреде).

Кәсіподақпен құрмалас сөйлемдер құруды үйреніңіз, бірақ (менде ойыншық қуыршақ жоқ, бірақ менде машина бар).

Мектеп жасына дейінгі балаларды ойыншықтармен алмасуға, келіссөздер жүргізуге, бір-бірін тыңдай білуге ​​тәрбиелеу.

Құрал-жабдықтар: доп, «Бірге ойнаймыз» суреті, бала санына қарай ойыншықтар.

Балабақшадағы сөйлеуді дамыту сабағының барысы

1. Әңгімелесу – диалог.

Балалар, сендер балабақшада немен айналысқанды ұнатасыңдар?

Сізге балабақшада не істеу ұнамайды?

Сізге не ойнаған ұнайды?

Қандай ойыншықтарды жалғыз ойнауға болады? (Бірге).

Мен сенің не істеуді жақсы көретініңді түсінемін. Сіз ойнағанды ​​ұнатасыз, ойнаңыз деуге болады. (сөзді қайталау). (Мен ойнағанды ​​жақсы көремін).

2. «Жаңа сөз құра» дидактикалық ойыны.

Мен сізге сөздермен ойнауды ұсынамын. Біз сөзді по- және ко- көмекші префиксінен басталатындай етіп өзгертуіміз керек. Міне, мен қалай бастағанымды тыңдаңыз, содан кейін сіз жалғастырасыз: алыңыз; жылы; иілу; жыртылу және т.

Ал енді бір рет, бәйге деген көмекші сөз арқылы сөзді өзгертеміз

Сурет салу - бояу; күлу, ұру, сөйлесу, жуу, сұрау, іздеу, беру, қарау, жүктеу.

3. Саусақ гимнастикасы «Күн жарқырайды»

Балалардың мәтінді айтуымен және қимылдарға еліктеуімен.

Күн жарқырап тұр

Құбыр ойнап тұр

Балық жүзіп жүр.

Теңізде шаттл қатарлары:

Оң ескекпен тырмалар,

Сол ескекпен тырмалар,

Аспанға ұшқан құс сияқты.

4. - Ал енді өздеріңе бір ойыншық таңдап ал, жұптасып топтасыңдар. (Мұғалім балаларды шеңберге отыруға шақырады, алдарына ойыншықтар қояды).

5. - Енді бірақ сөзімен сөйлем құрауды үйренеміз. (Менде ойыншық доп жоқ, бірақ менде қуыршақ бар.)

Балалар жұптасып ойыншықтармен алмасады.

6. Дене шынықтыру «Көліктерге айналамыз».

Әрбір машина

Біз шиналарды тексереміз. (шоқтау)

Біз шайқаймыз, дірілдейміз

Біз шиналарымызды үрлейміз. (алға иілу)

Бізде апат болмайды.

Өйткені қосалқы шиналар бар. (Солға-оңға бұрылады)

Тақылдату, қағу,

Барамыз, күні бойы жүреміз.

Міне, біздің гараждар

Кеттік, тезірек. (отыр)

7. Тәрбиеші. - Ойыншықтарды қоятын кез келді. Текшелерді қайда қоямыз; ыдыс-аяқ; қуыршақтар? (Әр бала өз ойыншығын қойып: (Қуыршақты төсекке жатқызамын) дейді.

8. «Бірге ойнаймыз» суреті бойынша балалармен әңгімелесу.

Балалар не істеп жатыр? «Ойын» сөзін қалай ауыстыруға болады? Ұлдар мен қыздар арасында не болады? Басқа баладан ойыншық сұрау үшін қандай сөздер керек? Антон, біреу сен ойнайтын ойыншықпен ойнағысы келгенде не айту керек? Ойыншықтарды айырбастау туралы келіссөздерді қалай жүргізуге болады?

Енді сіз айта аласыз: мен ойыншықтарды достарыммен бөлісемін бе? («Енді мен ойыншықтармен бөлісемін» балалармен қайталау)

9. «Тышқандар» ойыны

Ойынның мақсаты. Сөйлеуді дамыту және қозғалыс белсенділігібалаларды ауызша сигналға реакцияға тәрбиелеу.

Ойын барысы. Педагог балалармен шеңбер болып, ойынның ережесін түсіндіреді: «Тышқандарды таңдайық (3-4 баланы таңдаймыз), олар шеңбер бойымен жүгіріп, шеңберден қашып, оған қайтадан жүгіреді. Ал біз тышқан қақпан боламыз. Балалар мұғаліммен бірге шеңбер бойымен жүріп, келесі сөздерді айтады:

О, тышқандар қандай шаршады!

Барлығы тамақтанды, барлығы жеді.

Барлық жерде олар көтеріледі - бұл шабуыл!

Абайлаңыздар, алаяқтар!

Біз сізге жетеміз.

Тышқан қақпандарын қалай қоюға болады

Барлығымызды қазір алайық!

Балалар мен мұғалім қол ұстасып, тышқандардың өтуіне мүмкіндік беріп, оларды жоғары көтереді.

Педагог «қол шапалақтау» сөзін айтқанда, балалар шеңберден тышқандарды қалдырмай, қолдарын түсіреді. Кім шеңберде қалса, ол ұсталды деп есептеледі және шеңберде тұрады.

10. Рефлексия.

Бүгін қандай жаңа сөздерді жаттадың? Сізді не таң қалдырды? Сіздің есіңізде көбірек не қалды? Бүгін кімді мақтау керек?

Елена Данилина
Сөйлеуді дамыту сабағының конспектісі ортаңғы топ

Тақырыбы бойынша сабақтың конспектісі сөйлеуді дамытуортаңғы топта балабақша №69 «Жақсы», тәрбиеші: Данилина Е.Е.

Тақырып: Дыбыс мәдениеті баяндамалар(дыбыс /f/)

Бағдарлама мазмұны:

1. Балаларды оқшау дыбысты, буындағы дыбысты, сөзбен анық айтуға жаттықтыру.

2. Фонематикалық есту қабілетін дамыту: жаттығу дискриминациясы (ауызша)таныс дыбыс, сөздегі Ж - Ш дыбыстарын ажырата білуде;

3. Дыбыстық және интонациялық мәнерлілікке тәрбиелеу баяндамалар.

4. Балалардың сөздік қорын молайту, жүйелеу.

5. Белгілі бір дыбысы бар сөздерді құлақ арқылы ажыратуға үйрету.

6. ON, UNDER, FOR, BEFORE көсемшелері арқылы білдірілген кеңістіктік қатынастарды нақтылаңыз.

7. Дамытуұсақ моторика және кинетикалық дағдылар;

8. Үлес қосу сөйлеуді қозғалыспен үйлестіруді дамыту;

Жабдық: Суреттер: баклажан, кірпі, бақа, жираф, мысық, морж, жылқы, тышқан; көк және жасыл шеңберлер; екі үй; жылан, қоңыз және мысық ойыншықтары.

Оқу іс-әрекетінің барысы

1. Педагог балаларға жақындайды, оның қолында әдемі қоржын бар, жұмбақтарды шешуді ұсынады.

Шұлықтан ұзын кім?

Кімнің қолы немесе аяғы жоқ?

Тері қабыршақ тәрізді.

Жермен жорғалау... (жылан) (себеттен жыланды шығарады)

Жыланның әні қандай? Дұрыс, Ш-Ш-Ш-Ш ... Бұл ән қалай естіледі? Саңырау... Иә? Оны осындай қозғалыспен белгілейік (мұғалім қолын өзінен алшақтатып ирек қимылын көрсетеді (жылан жорғалайды).

Енді басқасын тап жұмбақ:

Қараңғыда біреу ұшып келеді

Қатты дыбыс шығару.

Ұшақпен кім таласып жатыр?

Әрине, мамыр.... (қате) (себеттен қоңызды шығарады)

Қоңыз әні неге ұқсайды? Мықты ма? Және қатты! Егер біз қолымызды мойынға қойсақ, онда бұл дыбыспен біздің дауыс сымдары қалай жұмыс істейтінін сезінеміз. Бәлкім байқап көрерміз. Бізде қозғалыстар болады осындай: қолды кеуденің алдына қойып, қолды айқастырып, жоғары және төмен жылжыту (қоңыз ұшады).

Енді шатастырмауға тырысайық... (Мұғалім балаларға дыбыс пен сәйкес қозғалыс арасындағы байланысты меңгеруге көмектеседі.)

Мен дыбыстарды атаймын, ал сендер қандай қимыл жасау керектігін ажыратып көріңдер. (Дыбыстар w, w, w, w, w, w, w, w, w, w, w деп айтылады)

Жарайсың. Орындықтарға отырып, ойынды жалғастырайық, ал біз кейіпкерлерімізді үйлерге орналастырамыз ... (мұғалім сол үйдегі жыланды, оң жақтағы қоңызды анықтайды).

Енді мен Ш, Ж дыбыстары бар сөздерді атаймын, сендер қандай дыбыста естілетінін көрсетулерің керек сөз: (бақа, алмұрт, шағу, тышқан)

2. Саусақ ойыны «Көлік».

БОЛ-БОЛ-БОЛ – көлік ызылдап жатыр. (Алақанның сол жақ жұдырығын қағу)

Knock-knock-knock - қозғалтқыш қағады. (Жұдырықты жұдырықпен қағу)

БАР, БАР, БАР, БАР (Қолмен домалату)

Ол сондай қатты сөйлейді.

Дөңгелектердің жолға үйкелісі (Үш қол бірге)

ШУ-ШУ-ШУ - сыбдырлайды.

Дөңгелектер жылдам айналады (Айналмалы табақ жасау)

TA-TA-TA алға асығыңыз!

3. Енді біз ойын ойнаймыз «Сақ болыңыз».

Сөздерді атаймын, Ж дыбысын естісең көк шеңберді, Ш дыбысын естісең жасыл шеңберді көтер.

Сөздер: машина, орамал, бақа, шкаф, киім-кешек, шие, жалауша, тышқан, пышақтар, көкек, қоңыз, алмұрт, шалшық, сөмке, қарындаш.

4. Жарайсың! Біраз босаңсып алайық!

Мен күлкілімін Чефер, (өзіңді көрсет)

Мен бос отырмаймын! (Саусақ шайқау)

Мен жердің үстінде айналамын - айналамын, (Қолдарыңызды жайыңыз, ұшуды модельдеу)

Ал ызылдаған, ызылдаған, шуылдаған...

Мен аяғыммен көтерілемін (мәтін бойынша қимылдар жасау)

Мен еңкейемін, түзетемін.

Қол белдікте, аяқтар бөлек

Аяқтар түзу, аяқтар - бүйірлік!

Менің әнім баззер (қолдарыңызды жайыңыз, иықтарыңызды көтеріңіз)

Барлығынан шаршадым. Ал в-в-өтінішті!

5. Ал енді жаңа ойын. деп аталады «Үйге қоныстанған».

Менің қолымда аты Ш немесе Ж дыбысы бар заттарды бейнелейтін суреттер бар.Ш дыбысы сол үйде, Ж дыбысы оң жақта тұрады.Мен шақырған адам тақтаға шығады, суретке түсіреді, көрсетеді. барлығын және оны дауыстап шақырады. Сөзде Ш дыбысы болса, оны сол жақта орналасқан үйге орналастыру керек. Ал егер сөзде Ж дыбысы болса, онда сурет оң жақтағы үйде анықталуы керек. (Мұғалім алғашқы екі суретті өзі қояды, содан кейін балалар бір-бірден шақырылады).

6. Қорытындылай келе тағы біраз ойнайық. Қалайсыз ба?

Алдымен жұмбақты шеш:

Ол бала сияқты көңілді.

Сұр, тәтті... (мысық) .

Дұрыс! Котенканың анасы кім? (мысық)

Қараңдаршы, мен өзіммен бірге мысық әкелдім, сол мысықтың анасы. Енді мен оны осылай орналастырамын ... (мысықты орындыққа отырғызу). Мысық қайда? (орындықта). Ал қазір? (дұрыс, орындық астында). Ал енді? (орындықтың артында). Жарайсың! Мен мысықты осылай қойсам ше? (орындықтың алдында) .

Паттер: «Қырысқақтардың аяқтары тым көп».

Нәтиже: Балалар, біз бүгін қандай дыбыстарды ажыратуды үйрендік сабақ?

Сізге не ұнады? Енді сіздің тіліңіз әлдеқайда күшті және жылдам.

Жарайсыңдар, барлығы мұқият болуға тырысты, карталарды дұрыс көтерді, өлең жолдарын есте сақтауға тырысты.

Қатысты жарияланымдар:

Ортаңғы топтағы сөйлеуді дамыту бойынша қорытынды сабақтың конспектісіБағдарламаның мазмұны: Балаларды шығарма жазуға ынталандыру қысқа әңгімелеройыншықтар жиынтығының сипаттамасына сәйкес. Зат есімдерге келісе білу қабілетін бекіту.

«Мишка әңгімелері» ортаңғы топтағы сөйлеуді дамыту сабағының конспектісі.ТАҚЫРЫБЫ: ОРТА ТОПТАҒЫ «АЮ ӘҢГІМЕЛЕРІ» ОЙЫНЫ ЖӘНЕ СІЗЕМЕЛІК МҮЛГІЛЕР АРҚЫЛЫ КӨКӨНІСТЕР ТУРАЛЫ СИПАТТАУ ӘҢГІМЕСІН ҚҰРАСТЫРУ..

Ортаңғы топтағы сөйлеуді дамыту сабағының конспектісіСабақтың тақырыбы: «Дыбыссыз дыбыстарға фонематикалық зейін мен қабылдауды дамыту». Дайындаған оқытушы СП ДО1 д/с 1070 Городничева.

Ортаңғы топтағы сөйлеуді дамыту сабағының конспектісі.Тақырыбы: «Балаларға Д.Мамин-Сибиряктың «Комар Комарович ертегісі – Ұзын мұрын және қиыршық Миша – қысқа құйрық» ертегісін оқып беру Мақсаты. Таныстыру.

«Үй жануарлары» ортаңғы тобындағы сөйлеуді дамыту сабағының конспектісіТақырыбы: Үйрек, тауық суреттеріне қарау. В.Сутеевтің «Үрек пен тауық» шығармасын оқу. Міндеттері: 1. Құс туралы сөздік қорын нақтылау, кеңейту.

Мақсаттар: Модельдеу әдісі арқылы көркем шығарманы қайталау қабілеттерін бекіту, балаларға толық сөйлемдермен жауап беруге үйрету, сөздікті белсендіру, балалардың үйлесімді сөйлеуін дамыту, пайымдау, қиялдау, ойлау, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. балалардың шығармашылық қабілеттерін, орыс халық ертегілеріне деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу.

Құрал-жабдықтар мен материалдар: Мультимедиялық проектор, компьютер, маскалар, түлкі ойыншық, сиқырлы сөмке.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру уақыты . Балалар шеңберге тұрады.

Тәрбиеші: Бәрің қол ұстасып, бір-бірлеріңе күлімдейсіңдер.

Балалар, бүгін біз ғажайып саяхатқа шығамыз.

Ертегі есік қағып қалса,

Сен оны тез кіргізесің

Өйткені ертегі – құс

Сіз аздап қорқытасыз және оны таба алмайсыз.

2. Тосын сәт. Сиқырлы сөмке пайда болады, оның ішінде түлкі ойыншықтары жасырылған.

Балалар, қараңдаршы, бұл не?

Дұрыс, біреу сиқырлы дорбаны ұмытып кетіпті, бірақ ішінде бірдеңе бар. Сізбен бірге не бар екенін болжауға тырысайық, бірақ көздің көмегімен емес, қолдың көмегімен. Енді мен оны бірнеше жігіттерге сезінуге мүмкіндік беремін, олар сөмкенің ішінде не бар екенін айту керек.

Балалар сөмкені сезіп, ішінде кім бар екенін анықтауға тырысады.

Дұрыс, балалар, мынау түлкі, ол бізге ертегіден жүгіріп келді. Балалар, ертегілердегі түлкі қалай аталады? (Түлкі апа, түлкі, Лиза Патрикеевна)

Ал түлкінің сөмкеде тығылып жатқанын қалай таптың? (оның құйрығы жұмсақ)

3. Әңгімелесу. -Ал енді, балалар, орындықтарға отырыңдар, қонағымызды сипаттап көрейік.

Анечка, түлкінің жүні туралы не айта аласың? (Түлкінің жүні жұмсақ, үлпілдек, қызыл.)

Жарайды, Алеша, түлкінің тұмсығы туралы не айта аласың? (Түлкінің тұмсығы өткір, қу, құлақтары үшбұрыштарға ұқсайды.)

Жарайсың Алеша. Ал Саша бізге түлкінің құйрығы туралы айтып береді. (Түлкінің құйрығы ұзын, жұмсақ, үлпілдек.)

Алиса, қалай ойлайсың, неге түлкінің құйрығы осындай үлпілдек болады? (Түлкінің құйрығы ізін жасыру үшін ұзын және үлпілдек.)

Жарайсың, Алиса. Ал түлкінің мінезі туралы не айтуға болады, ол ертегілерде қандай? (Ертегілердегі түлкі айлакер, алдамшы.)

Жарайсыңдар жігіттер. Түлкі бізге ертегіден жүгіріп келді, бірақ қай ертегіден қалай ойлайсың? Түлкіні қандай ертегілерде кездестірдік? (Тілкесі бар түлкі, Колобок, Теремок, Миттен.)

Иә, расында да, бұл ертегілерде түлкіні кездестіреміз, бірақ біздің қонағымыз ертегіден жүгіріп келіп, қоянды ренжітіп, оны үйден қуып жібереді. (Заюшкина саятшығы.)

4. Жұмбақтар ойыны. -Дұрыс, балалар, ал түлкі бізге жұмбақтарды өзімен бірге алып келді. Оларды мұқият тыңдап, болжап көрейік. Алдымен кездейсоқ жұмбақ, содан кейін ғана жұмбақ айтамыз.

слайд бағдарламасы.

Біздің жануар алаңдаушылықпен өмір сүреді

Бақытсыздықтан арылтады.

Ал, тез тап

Жануардың аты қалай? (қоян)

Кім үлкен және ебедейсіз

Ол табанымен бөшкеден балды алып шықты.

Мен тәттіні жедім, күркіредім.

Оның аты кім? (аю)

Ку-ка-ре-ку ол қатты айғайлайды,

Қанаттар қатты соғады.

Тауық адал бақташы

Оның аты кім? (әтеш)

Менің есту қабілетім керемет

Өткір көрініс пен нәзік иіс,

Мен бірден мысықпен ұрысып қалдым,

Өйткені мен (ит)

Батпақ арқылы секіру

Жасыл бақа.

жасыл аяқтар

Менің атым (бақа)

Балалар, қараңдаршы, біз қандай жануарларды таптық, бірақ олардың барлығы «Заюшкина саятшылығы» ертегісінің кейіпкерлері ме? (Жоқ, басқа ертегідегі бақа)

5. Физминутка.

Дұрыс, балалар, түлкі сендердің шаршағандарыңды көріп, сендермен ойнағысы келеді. Түлкімен ойнағың келе ме?

Содан кейін біз шеңберге тұрамыз.

Эй, балалар, не ұйықтап жатырсыңдар

Бізге жануарларды көрсетіңіз.

Түлкінің өткір мұрны бар

Оның үлпілдек құйрығы бар.

Терісі қызыл түлкі

Айтуға келмейтін сұлулық.

Түлкі орманды аралап жүреді

Қызыл тонды сипады.

Қоян орман арқылы секірді,

Қоян тамақ іздеді.

Кенеттен үстіңгі қоян

Құлақтар жебедей көтерілді.

Қоян секірді, бұрылды

Және ағаштың түбіне бүктеді.

Аю ұядан шықты,

Миша аяғын созады,

Ол барды

Сосын өкшеде.

6. ертегілерді модельдеу. -Міне, біз аздап демалдық, ал түлкі бізді үстелдерге шақырады.

Үстелдерде шеңберлер, қарындаштар, тақтада дөңгелектер бар парақтар да бар.

Балалар, «Заюшкина саятшылығы» ертегісін еске түсірейік. Алиса, маған ертегінің қалай басталатынын айт.

Дұрыс, ал Аня тақтаға шығып, бізге қоян мен түлкінің суретін салады. Аня, түлкінің басқа жануарлардан ерекшелігі неде?

Бірінші шеңберде бұл түлкі екенін көрсетейік, өткір құлақтар мен ұзын мұрынды сызайық.

Ал қоянның басқа ертегі кейіпкерлерінде жоқ несі бар?

Дұрыс, қоянымызға ұзын құлақтар салайық.

Ал біздің ертегідегі иттің ерекшелігі неде?

Дұрыс, итіміздің құйрығын сақинамен салайық.

Аня, бұл аю екенін көрсету үшін не саламыз?

Дұрыс, кішкентай дөңгелек құлақтарды салайық.

Ирина әңгімені жалғастырады.

Аня, короздың ерекшелігі неде?

Дұрыс, біздің әтешімізге тарақшаның суретін салайық, тұмсығына сурет салуға болады.

Лера, ертегі қалай аяқталады?

Жарайсыңдар балалар, сендер «Заюшкина лашығы» ертегісін жақсы еске алдыңдар, енді біз сендерге үйреткеніміздей өлеңмен сахналайық.

7. Ертегіні драматизациялау. Балаларға рөлдер мен бетперделер беріледі.

Ал енді, балалар, сендер жануарларға айналасыңдар.

Түлкі мен қоян өмір сүрді. Олар әрқайсысын өздері үшін салуға шешім қабылдады

саятшылық. Түлкі мұзды, ал қоян батты салды. Бірақ содан кейін көктем келді - қызыл, ал түлкінің лашығы еріп кетті.

Түлкі: Ой, ой, міне, қиғаш!

Қалай болу керек? Менің үйім қайда?

Қоян: Сіздің кіреберісі бар саятшылық

Ол өзенге жүгірді.

Тым көп уайымдамаңыз

Сен маған көш.

Түлкі: (жан жағына сөйлеп):

Бақытты, мен айтайын, қиғаш

Мен оны үйден қуамын.

Мен онымен өмір сүргім келмейді

Нанның қыртысын бөліңіз: (қоянды білдіреді):

Әй, тыңда, қымбатты Зая!

Жаңалық бар!

Қоян: Иә! Қайсысы?

Түлкі: Орманның артында бақша бар,

Қырыққабат жыл бойы бар!

Қоян: Ол пісіп қалды ма?

Жүр, жүр, жүгірейік

Ал қырыққабат іздеңіз!

Бұл не? Есік жабық.

Түлкі: (үйден сыртқа қарайды)

Мен қазір күркеде тұрамын.

Қоян қырыққабат іздеуге жүгірді, ал түлкі иіскеп, үйін басып алды.

Қоян жүгіріп келді, жездем құлыптаулы.

Қоян: Неге бұл менің үйім!

Түлкі: Мен сені кіргізбеймін, қиғаш!

(қоян кетіп қалады, қасына отырады жылайды)

Қоян өзіне өте күшті үй салды,

Иә, оған зұлым түлкі қоныстанды.

Қоянға көмектесуден кім қорықпайды?

айлакер түлкі

Кім айдап кетеді?

Ит пайда болады.

Ит: Уф, уф, уф!

Менің мінезім қызба!

Мен ұрыстан да, ұрыстан да қорықпаймын!

Маған жауың қайда екенін көрсетші?

Міне, құлақтар терезеден шығып тұр.

Ит: Әй түлкі, үргенді естіп тұрсың ба?

Уф, уф, уф, кет!

Түлкі: Мен құйрығымды бұлғап жатқанда,

Мен отқа күйемін, сақ болыңыз!

Ит: (қорқақ)

О, мен мүлдем ұмытып кеттім, қиғаш!

Мен үйге тезірек жетуім керек!

Ведалар: Тағы да діңгек үстінде отыр

Байғұс қоян, қайғылы.

Не істеу керек, ол білмейді

Ол табанымен көз жасын сүртеді.

Аю пайда болады

Аю: Мен диванмын,

Мен ұзақ және терең ұйықтадым.

Мен ұрыстан да, ұрыстан да қорықпаймын!

Маған жауың қайда екенін көрсет!

Қоян: Міне, ол менің үйімде отырады,

Міне, құлақтар терезеден шығып тұр.

Аю: Эй! Шатырда кім бар?

Міне, сіз түсінесіз!

Түлкі: Мен құйрығымды бұлғап жатқанда,

Мен отқа күйемін, сақ болыңыз!

Аю: (қорқақ)

О, мен мүлдем ұмытып кеттім, қиғаш!

Мен үйге тезірек жетуім керек!

(аю жапырақтары)

Кім қорықпайды

Зейнка көмектесе ме?

айлакер түлкі

Кім айдап кетеді?

Короз пайда болады

Әтеш: Ку-ка-ре-ку, ку-ка-ре-ку!

Мен көмектесемін, көмектесемін!

Жылама, жылама, қиғаш,

Түлкімен айналысайық!

Түлкі: Мен құйрығымды бұлғап жатқанда,

Мен отқа күйемін, сақ болыңыз!

Әтеш: Тарақты қалай шайқау керек -

Ал бүкіл үй құлап кетеді!

Менің шашым бар

Шықшы, түлкі!

(түлкі үйден шығып, орманға жүгіреді)

Қоян: Рахмет саған, Кокерел!

Түлкіге көмектесті!

Үйде бірге тұрайық

Бірге өмір сүріңіз және қайғырмаңыз!

8. Қорытындылау.

Жарайсың. Балалар, сендерге әңгіме ұнады ма? Ол бізге не үйретеді?

Ендеше, қоштасатын кезіміз де жетті

Ал ертегімен бөлісу.

Қайтадан ертегі

«Сиқырлы орманға саяхат» ортаңғы топтағы сөйлеуді дамыту бойынша қорытынды сабақ

Бағдарлама мазмұны:
- Балалардың білім деңгейін ашу;
- балалардың үйлесімді сөйлеуін дамыту;
- Сөйлеудің грамматикалық құрылымын қалыптастыру: көсемше арқылы білдірілетін екі заттың кеңістік қатынасын түсінуге үйрету: үстінде, төменде, туралы, артында және үстеу: жоғарыда - төменде, оң жақта - сол жақта;
-қалыптастыру қабілетін қалыптастыру» тәтті сөздер" (кішірейткіш жұрнақпен);
- Мағынасы жағынан сәйкес келетін сөздерді таңдай білу дағдысын қалыптастыру;
- Зат есімді сын есіммен үйлестіру дағдысын қалыптастыру;
- балалардың фонематикалық есту қабілетін дамыту;
-Топта жұмыс істеу қабілетін дамыту.
Жабдық:Хат салынған конверт, билеттер, қорап, ұшақ, паровоз, паровоз бейнеленген карточкалар, Колобок ертегісі бойынша сюжетті суреттер, гүл, көбелек, заттардың суреті бар карточкалар (БАЛЫҚ, КІТАП, ДОП, ШЕЛЕК, САДЫҚ, ҚҰРҚАҚ, ТҮЛКІ, ТАБАҚ, СУ, ГҮЛ, ФОЙКА, ҚАСЫҚ), доп, жазбаша тіркестері бар карточкалар, заттардың суреті бар карточкалар (ТЕКШЕ, ДОП, ШОЛ, КИЕЛІК, ГҮЛ, ШЕЛЕК). , MUG), «Көңілді доп», әртүрлі дыбыстардың саундтректері ( жаңбыр жауып жатыр, жапырақтар сыбдырлайды, су шашады, қар қыбырлайды, жел соғады), мольберт, ағаш бейнеленген ватман қағазы, желім, жапырақтар, қызыл, көк және гүлдер сары гүлдер, емдеңіз.

Бас иілу
Балалар мұғаліммен бірге топқа кіріп, конвертті табады.
Тәрбиеші: - Балалар, қараңдаршы, бұл не? Оны тастап кеткен жоқсың ба, ол сенікі емес пе? Бұл конверт қайдан келді? Міне, тағы бір нәрсе! Маған қазір оқуға рұқсат етіңіз.
«От флеш» балабақшасы, No1 ортаңғы топ балалары»
-Балалар, бұл бізге хат! Хатта не жазылғанын оқу керек. (мұғалім конвертті ашып оқиды)
«Құрметті жігіттер! Орман перілері сізге хат жазып жатыр. Біздің сиқырлы орманда қиындық болды. Зұлым сиқыршы ертегі ағашын сиқырлап, енді ол қурап, оның үстінде бір жапырақ қалмады, ал барлық перілер сиқырсыз қалды. Ағашты жандандыру үшін сіз біздің сиқырлы орманға саяхатқа баруыңыз керек, бірақ әр станцияда сізді тапсырма күтіп тұр. Оның дұрыс орындалуы үшін сіз сиқырлы жапырақтарды аласыз, олардың көмегімен саяхаттың соңында сіз ертегі ағашын жандандырып, бізге сиқырды қайтара аласыз. Пойыз билеттерін конвертте табуға болады.
Орман перілері.
-Ой, расында, билеттер мынау! Қане, перілерге көмектесейік?
Балалар: - Иә!
Тәрбиеші: -Ал біз саяхатқа не барамыз, тамаша қорапша анықтауға көмектеседі. Санау шылауы арқылы кімнің мұндай жауапты тапсырма алатынын анықтаймыз.
Бала лентаның жанындағы қораптан картаны алады.
Тәрбиеші: - Балалар, орындарыңа отырыңдар, жолға шығайық!
Әуенге қарай саяхат басталады.
1 бекет «Ертегі жина»
Тәрбиеші: - Балалар, суреттер сендерге бірдеңені еске түсіре ме?
Балалар: - Колобок ертегісі.
Тәрбиеші: - Суреттердің бәрі шатасыпты, оларды дұрыс ретпен орналастыру керек. Колобок ертегісін еске түсіріңіз.
Балалар суреттерді дұрыс ретімен орналастырып, пряник адам туралы әңгімелейді.
Тәрбиеші: - Жарайсыңдар, балалар, сендер ертегіні дұрыс құрастырдыңдар, ол үшін парақшалар алдыңдар.

2 станция «Көңілді көбелек»
Тәрбиеші: - Балалар, қараңдаршы қандай әдемі гүл! Онда кім ұшады?
Балалар: - Көбелек!
Тәрбиеші: - Қараңдаршы, көбелек қайда отырды? Ол қазір қайда ұшады? Енді қайда ұшып кетті? (балалар жауап береді: - гүлге, гүлдің үстінде, гүлдің алдында, гүлдің артында және гүлдің жанында)
Тәрбиеші: - Ал, міне жапырақтар, яғни тапсырманы дұрыс орындады! Әрі қарай жүрейік.
Әуен ойнайды, әрі қарай жүреміз.
3 станция «Оны сүйіспеншілікпен ата»
Мұғалім балаға допты лақтырып, зат есімді атайды, ал бала допты мұғалімге қайтарып, осы зат есімнің кішірейтілген түрін шығарады. Мысалы: Кесте – кесте
БАЛЫҚ, КІТАП, ДОП, ШЕЛЕК, САДАҚ, ҚҰРҚАҚ, ТҮЛКІ, ТАБАҚ, СУ, ГҮЛ, ФОЙКА, ҚАСЫҚ.
Тәрбиеші: - Жарайсыңдар, балалар, орындадыңдар! Парақшаларды алыңыз. Балалар, шаршадыңдар ма? Дене жаттығуларын жасайық.
Физминутка «Егер сізге ұнаса, оны жасаңыз ...»
Тәрбиеші: - Біз демалдық, жолға шығатын кез келді.
Әуенге көшейік.
4 станция «Маған бір сөз айт»
Үстел үстінде аяқталмаған фразалар жазылған карточкалар бар. Бала картаны алып, мұғалімге береді, мұғалім оқиды, ал қалған балалар сөйлемді аяқтайды.
Мен күні бойы қателерді ұстадым
Мен құрт жеймін.
Мен жылы жерге ұшпаймын,
Мен мұнда шатырдың астында тұрамын.
Балапан! Ұялма!
Мен тәжірибелімін ... (торғай)

Кеш келді, қара
Жаныңыз ... (шамдар)

Бегемоттардың жанында
... үшін ұсталды (іш)

Қоян әкені тыңдамады -
Олар қоянды басып тастады ... (табан)

Ал мына ағаштың қасында
Қыдырған зұлымдық ... (қасқырлар)

Ұзын, ұзын крокодил
Теңіз көгілдір ... (сөнді)

Күн өте жарқырап тұр
Бегемот ... болды (ыстық)

Көбінесе мас болу үшін көлге барады
Қызылбас жүреді ... (түлкі)

Би-би-би! Көлік ызылдап жатыр
- Мен онсыз бармаймын ... (бензин)

Дабыл емес, қоңырау.
Қабылдаушы емес - дейді.
Ол кім екенін тап?
Әрине, ... (телефон)
Тәрбиеші: Сен керемет орындадың!

5 бекет «Қандай түс?»

Заттардың суреті бар карточкалар жайылады. Бала өзіне карта таңдайды, «Көңілді доп» арқылы түсті таңдайды. Сөйтіп ол зат есімді сын есіммен келіседі. Мысалы: - көк шар, қызыл текше.

Тәрбиеші: - Жарайсыңдар! Тапсырманы орындады, қағаздарды алыңыз.

Әуен естіледі, саяхат жалғасады.

6 бекет «Қандай дыбыстарды тап»

Әртүрлі дыбыстардың фонограммасы естіледі (жаңбыр жауады, жапырақтар сыбдырлайды, су шашырайды, қар сықырлайды, жел соғады), балалар тыңдап, бұл дыбыстардың не екенін болжайды.

Тәрбиеші: - Жарайсыңдар! Міне, жапырақтар, біз саяхатымызды жалғастырамыз.

«Сиқырлы орман» соңғы станциясы
Тәрбиеші: - Сонымен біз Сиқырлы орманға да келдік. Балалар қараңдаршы, міне, ағаш! Бұл шынымен сиқырлы, оның үстінде бірде-бір жапырақ жоқ. Қараңызшы, сіз қанша жапырақ жинадыңыз, мүмкін олар ағашты тірілтуге және перілерге сиқырды қайтаруға жеткілікті ме? Ағашқа жапырақтарды жабыстырып көрейік.

Балалар қағаздарды жапсырады. Бұл сиқырлы әуен сияқты естіледі.

Тәрбиеші: - Бір ғажайып болды, сиқырлы ағаш өмірге келді! Біз перілерге сиқырды қайтара алдық! Әй, қарашы, перілер саған алғыс ретінде не жіберді (мұғалім тәттілер салынған сандықты көрсетеді).

Рефлексия:Балалар, бүгінгі саяхат нені есте қалды? Сізге қандай тапсырмалар қиын болды? Сізге қандай тапсырмалар ұнады?

Бүгін кімге қызық болды, қызыл гүлді алып, жапсыр сиқырлы ағаш. Кім онша қызықпаса, көк гүлді алып, жапсыр. Ал бүгін кім жалықты, сары гүлді жапсыр.

Жоғары