Tund aitab putukaid keskmises rühmas. Keskmise rühma avatud tunni sisukokkuvõte “Putukad. Keskmise rühma avatud tunni kokkuvõte

Tunni kokkuvõte aastal keskmine rühm"Putukate maailmas"

Eesmärk: 1. Ülesanded kognitiivsete võimete arendamiseks; üldistada laste ettekujutusi putukatest; harjutus sageli esinevate putukarühmade esindajate eristamiseks ja nimetamiseks erksate tunnuste järgi.

2. Ülesanded sidusa kõne arendamiseks: sidusa kõne moodustamine, kõnes grammatikavormide õige kasutamine, kõne emotsionaalsuse, teravmeelsuse, kujutlusvõime arendamine mõistatuste nuputamise ja loomeprobleemide lahendamise protsessis.

3. Kasvatusülesanded: kujundada oskust kuulata teisi lapsi mis tahes probleemolukorra arutamisel; kasvatada lastes soovi looduse eest hoolt kanda, õigesti käituda metsas, põllul; mitte hävitada metsaelanike elutingimusi.

Tunni materjal: pildid sarjast "Putukad", poolitatud pildid, lilledega puhastamine, Harakas.

eeltööd: Teoste lugemine putukatest, putukate vaatlemine looduses, näpuvõimlemise päheõppimine.

Ülesanded:

Hariduslik: Täpsustage laste teadmisi putukatest, nende omadused; õppida väljendama näoilmeid, žeste ja oma liigutuste plastilisust.

Arendamine: tähelepanu arendamine.

Hariv: kasvatada austust putukate vastu, armastust looduse vastu.

Varustus: magnettahvel, putukakujukesed, putukaid kujutavad teemapildid.

ÕPPEPROTSESS

Lapsed sisenevad rühma, sel ajal lendab sisse Harakas, kraaksudes:

Niisiiskivi: Olin täna lagendikul, seal juhtus midagi, juhtus midagi, midagi on valesti, ma ei saa millestki aru, mis on mis?

Koolitaja: Vait, vait, ära tee müra. Poisid, kas te teate, kes see on?

Lapsed: Harakas.

Harakas: Oh, tere poisid!

Lapsed: Tere Harakas!

Koolitaja: Mis juhtus, Harakas?

Harakas: Nii et ma ütlen, ma olin täna lagendikul, seal juhtus midagi, ma ei saa millestki aru.

Koolitaja: Kallis harakas, me ei saa millestki aru. Poisid, lähme koos lagendikule ja aitame Harakal sellest aru saada.

Lapsed: Lähme.

hooldaja: Kuidas me sinna jõuame? Lähme võlurongiga reisile!

Mäng "Nimega vedur".

hooldaja: Nüüd muutuvad kõik "veduriks" ja liiguvad ringi ning plaksutavad samal ajal käsi, öeldes oma nime.

ma alustan. Alla Ivanovna. Sõitsin terve ringi ja nüüd valin teie seast ühe ja temast saab minu asemel rong. Siin ma valin ... Katya. Nüüd hüüab ta oma nime ja plaksutab käsi ning minust saab tema treiler, panen käed ta õlgadele ja kordan temaga tema nime. Mine!

Kasvataja: Nii et sõitsime terve ringi, nüüd valib Katya selle, kellest saab “mootor” ja me kordame kolmekesi tema nime.

(nii kuni kõik lapsed on mängust osa võtnud)

Koolitaja: Poisid, vaadake, me jõudsime oma rongiga metsalagendikule. (INhaiglaravikuusk lastega tuleb lauda, ​​mis näeb välja nagu raiesmik kooslilled)

Koolitaja: Vaata, kui palju õisi on, kui ilusad nad on, aga millegipärast pole lagendikul kedagi teist.

Harakas: Ja ma ütlesin sulle, et midagi juhtus! Oh, mis siin peitub?

Koolitaja: See on kirjaga ümbrik. Keegi jättis meile kirja, loeme seda.

Kiri.

Aidake! Aidake!

Haldjas on meid ära võlunud ja oleme nüüd ohus.

Et meid päästa, peame lahendama mõistatusi.

(allkiri) Putukad.

Koolitaja: Noh, poisid, kas me päästame putukaid hädadest? (jah) Kuulake siis tähelepanelikult.

See väike viiuldaja

Emerald kannab keepi.

Ta on ka spordimeister

Ta oskab hästi hüpata. (Rohutirts)

Ta on armsam kui kõik putukad,

Ta selg on helepunane,

ringid seljal,

Mustad täpid. ( Lepatriinu)

must maapähkel

Ei ole kasvus tõmbab koormust. (Sipelgas)

aiaröövel,

Mesi vöö. (Kimalane)

Lillest liigutatud

Kõik neli kroonlehte.

Tahtsin selle ära rebida.

Ta lehvis ja lendas minema. (Liblikas)

väike helikopter

Edasi-tagasi lendamine.

Suured silmad

Tema nimi on .... (Dragonfly)

Lapsed lahendavad mõistatusi ja leiavad pilte putukatest.

Koolitaja: Nii palju väikeseid lagendiku elanikke olete pettunud.

Harakas: Kui head kaaslased te olete! Kui head kaaslased te olete!

Koolitaja: Kuidas saab neid kõiki ühe sõnaga nimetada? (putukad)

Koolitaja: Hästi tehtud! Poisid, vaadake, milline ilus liblikas meile külla lendas. Istume toolidel, ainult vaikselt, et mitte teda ehmatada ja kaaluda.

Koolitaja: Vaadake liblika ilusaid mitmevärvilisi tiibu. Ütle mulle, palun, miks on putukatel tiivad? (Lendamiseks ühest kohast teise.) (Töö mälestimistabelitega. Lapsed otsivad kordamööda sümboleid ja panevad need tahvlile.) Mis liblikal veel on? (antennid, pea, kõht, jalad.)

Koolitaja: Vaadake meie joonist - need on tavalised putukate märgid.

Kõigil putukatel on pea, kõht, antennid, 6 jalga.

Koolitaja: Hästi tehtud!

Koolitaja: Ja nüüd puhkame natuke.

Fizkultminutka.

Hommikul ärkas liblikas üles

Sirutas, naeratas

Kord - ta pesi end kastega,

Kaks - graatsiliselt ringi.

Kolm - kummardusid ja istusid,

Kell neli lendas ta minema.

(õpetaja näitab esimest korda, ülejäänud teeb lastega kaks korda)

Koolitaja: Nüüd mängime mäng "Kes on läinud?", ja ma vaatan, kes on kõige tähelepanelikum?

Siin on meie putukad, paned silmad kinni ja ma eemaldan neist ühe. Ja sa pead mulle ütlema, kelle ma eemaldasin, kes on kadunud?

Ilm läks halvaks, tuli pilv. Tundub, et sajab vihma. Ja siin on esimene tilk, teine, kolmas ... (Lapsed lõid parema käe pöidla vastu vasakut peopesa - üks, nimetis ja pöial - kaks jne, viis - vihm, koputades sõrmedega vastu põrandat ) Kõik putukad on kadunud. Kes on läinud?

Koolitaja: Ja nüüd peame sina ja mina täitma ülesande, mille putukad on meile ette valmistanud. (Andke lastele ümbrikud väljalõigatud piltidega "Putukad" ja üks Sügise pildiga pilt, mis on tahvlil välja pandud.)

Koolitaja: Hästi tehtud poisid. Kui ilusad pildid sul on.

Harakas: Kes see on? Mis see on?

Koolitaja: Poisid, vaadake tahvlit, kes see pildil on? (Sügis.) Õige. Nüüd on mulle kõik selge. Kallis harakas, su lärm ja mured olid asjatud. Sügisel lähevad kõik putukad magama, peidavad end kändudesse, puude koore alla ja sa tegid nii palju lärmi! Poisid, peidame kõik oma putukad lillede alla lagendikule, neil on aeg magama minna. Ja sina, Soroka, lenda koju ja me tuleme koju tagasi oma väikese rongiga.

Mäng "Nimega vedur".

Koostaja: Khabibullina M.Kh.
Sihtmärk:
1. Ülesanded kognitiivsete võimete arendamiseks:
Võta kokku laste ideed putukate mitmekesisusest (metsas, põllul, järve ümbruses);
harjutus putukarühmade sageli esinevate esindajate eristamiseks ja nimetamiseks silmatorkavate tunnuste järgi (suurus, värvus, üksikute kehaosade originaalsus);
Selgitage ideid putukate eeliste kohta.
2. Ülesanded sidusa kõne arendamiseks: moodustada sidusat kõnet, kasutada kõnes õigesti grammatilisi vorme;
· arendada mõistatuste nuputamise ja loominguliste ülesannete lahendamise protsessis kõne emotsionaalsust, leidlikkust, fantaasiat.
3. Õppeülesanded:
kasvatada lastes soovi looduse eest hoolt kanda, õigesti käituda metsas, põllul;
Ärge hävitage metsaelanike elutingimusi.
Tunni materjal: pildid sarjast "Putukad", pilt liblika sigimistsüklist, mänguasjad (ämblik, mardikas, sipelgas), hoiatussildid käitumisreeglite kohta looduses.
Tunni edenemine
Tere kuldne päike!
Tere sinine taevas!
Tere linnud!
Tere sünnimaa!
Tere, mu sõbrad!
Tere Tere
Kõik, kelles hea elab!
Kasvataja: Lapsed, mis aastaaeg praegu on? (Kevad)
Nimetage kevadkuud (märts, aprill, mai)
Nüüd on maikuu viimane kevadkuu. Loetleme kevade märke, mida märkasime märtsis ja aprillis. (Lumi sulas, voolasid ojad, ilmus rohi, lendasid linnud, ilmusid putukad).
See on õige, poisid, maa peal on väga palju putukaid, me kutsume neid kuuejalgseteks beebideks. Märgistame kõik sellised putukad (kuue jalaga ovaal), nad on nii väikesed, et neid on raske näha. Jah, ja paljusid on raske märgata: neil on kaitsevärv.
Mõistatused: kõik neli kroonlehte liikusid lillel
Tahtsin selle ära rebida, see laperdas ja lendas minema. (Liblikas)
Võtsin nime sepa järgi,
Värv - kurk
Tiivad - pilvikud,
Jalad – kirbu juures. (Rohutirts)
Lendab, sipleb
Jalad on pikad.
Juhtum ei jää mööda:
Istu maha ja näksi. (Sääsk)

zhu-zhu, zhu-zhu,

Ma olen haru peal

Kordan pidevalt tähte "g"

Teades kindlalt seda kirja

Sumin talvel ja suvel. (Viga)

Lendab terve päeva

Kõigil hakkab igav.

Öö tuleb

Siis see peatub. (Lendama)

koduperenaine

Lendas üle muru.

patsuta üle lille,

Ta jagab mett. (Mesilane)

Paneb selle lapse selga

Punane täppidega kleit.

Ja ta teab, kuidas lennata

See on ... (lepatriinu).

Viimane mõistatus sipelga diagrammi kujul:

Sipelgas leidis rohulible

Tal oli palju probleeme.

Nagu palk, selga tõmmatud

Ta toob ta koju.

Ta paindub koorma all

Ta roomab juba raskustega,

Aga milline hea

Ants ehitab maja.

K: Kus sipelgad elavad? (sipelgapesas) Mesilased on tarudes, herilased ehitavad maju, mis näevad välja nagu paberlaternad, aga liblikal pole kodu, iga siidist rohulible, iga lohk, iga mugav oks on talle koduks. Ja miks tal on maja vaja, kui ta elab ainult 2 nädalat ja nii lühikese ajaga peab ta tundma kogu maailma.

Kehaline kasvatus "Liblikas"

Seal oli lill ja järsku ärkas

Ma ei tahtnud enam magada.

Liigutatud, venitatud

Tõusnud ja lendas.

Päike ärkab alles hommikul

Liblika ringid ja lokid.

K: Putukad on hämmastavad olendid, kus nad teie arvates talvel olid? (magab) Just, sügisel peidavad end maha langenud lehtede alla, puude koore alla, pragudesse ja jäävad magama. Ja teate, et liblikad, kärbsed, mardikad pole kunagi lapsed. Nad sünnivad kohe täiskasvanuna. Siin muneb liblikas palju mune, osa neist nokivad linnud, osa kannavad sipelgad minema ja osa jääb ellu. Nendest ilmuvad röövikud. Aeg läheb ja röövik muutub krüsalliks. Ja liblikas tärkab krüsaalist.

Mäng "Kes mida teeb?"

Millised putukad sumisevad? (mardikad, mesilased, herilased, kärbsed, kiilid)

Kas nad kriuksuvad? (sääsk)

Lobisevad? (rohutirtsud, ritsikad)

Mis häält teeb liblikas? (ei)

Mobiilimäng "Catch the Maybug".

Võimlemine silmadele

Mardikas lendas heinamaale

Sumises ja laulis – zhzhzhzhzhzh

Siin lendas ta paremale (lapsed vaatavad paremale)

Siin lendas ta vasakule (vaadake vasakule)

Mardikas, siin on parem peopesa (parem käsi ettepoole)

Mardikas, siin on vasak peopesa ( vasak käsi edasi)

Mardikas lendas üles

Ja istunud oksal

Tõusime käpuli

Aga mardikat me kätte ei saanud

Plaksutame koos: plaksutame, plaksutame, plaksutame

Et ta saaks ära lennata: zhzhzhzhzh.

Kasvataja: putukas lendab kõrgelt. Proovige see kinni püüda, lihtsalt olge ettevaatlik, et mitte putukat vigastada (lapsed hüppavad püsti ja proovivad putukat köielt kinni püüda)

K: Lapsed, mida putukad teie arvates söövad?

Milline neist on inimestele kahjulik (need, mis rikuvad taimi, kannavad haigusi, hammustavad)

Ja kes on inimesele kasulik? (hävitage kahjurid, koguge mett)

Olgu need kahjulikud või kasulikud, me ei tohi neid solvata ega hävitada. Looduses on kõik omavahel seotud. Kujutage ette, mis juhtuks, kui sääski poleks, kaoksid kõrkjad ja pääsukesed, sest nemad toituvad sääskedest. Igal putukal on looduses oma koht.

Keelumärkide näitamine: ei tohi püüda liblikaid, ei tohi hävitada sipelgapesasid, korjata lilli jne.

Mõnikord võrreldakse inimesi putukatega: töökas nagu mesilane, tüütu nagu kärbes, mis te arvate, mis inimestest nad räägivad.

Hästi tehtud poisid, õppisime täna palju.

Meil igal aastaajal

Tark loodus õpetab

Linnud õpivad laulma

Ämblik – kannatust.

Mesilased põllul ja aias

Nad õpetavad meile, kuidas töötada.

Lumi õpetab meile puhtust,

Päike õpetab lahkust

Ja kogu ulatuses

Õpetab tagasihoidlikkust

Loodus aastaringselt

Vaja koolitada.

Kõik suured metsainimesed

Õpetab tugevat sõprust.

Kozina Anastasia Vladimirovna
Töö nimetus: kasvataja
Haridusasutus: MBDOU "Lasteaed nr 36"
Asukoht: Novokuznetski linn, Kemerovo piirkond
Materjali nimi: Artikkel
Teema: Keskmise rühma õppetunni kokkuvõte kõne arendamise teemal: "Putukad"
Avaldamise kuupäev: 15.05.2016
Peatükk: koolieelne haridus

Keskmise rühma õppetunni kokkuvõte kõne arendamise teemal: "Putukad"
Sihtmärk:
õpetada lastele putukaid.
Ülesanded
: Hariduslik: üldistada ja laiendada laste teadmisi putukatest; tutvustada laste aktiivsesse sõnaraamatusse üldistavat mõistet "putukad"; jätkake ettepanekute tegemise harjutamist erinevad kujundused liidu kasutamine sellepärast - kuna; nimeta tegevussõnu, mitmuse nimisõnu; kinnistada oskust moodustada deminutiivse sufiksiga sõnu; Arendav: arendada vaimset aktiivsust; arendada laste verbaal-loogilist mõtlemist, põhjuslike seoste tuvastamise, arutlemise, järelduste tegemise oskust, välistada neljas lisaaine koos oma vastuse põhjendusega; arendada tähelepanu, mälu, kõnet. Hariduslik: harida loodusega suhtlemise vajadust, armastust ja austust looduse vastu.
Materjalid ja varustus:
teemapildid putukatest (liblikas, mesilane, rohutirts, sipelgas, röövik, lepatriinu, draakon), lilledega raiesmik, väikesed putukate pildid, pildid mängule “neljas lisa”, liblika pilt mängule “komplekteeri tervik alates osad”, lill, ülesannetega ümbrikud, ämblik.
Tunni edenemine:
1. Kinesioloogiline harjutus "Ristisammud" Koolitaja: - Täna läheme külla metsalagendiku väikestele elanikele - putukatele. Valmistume teekonnaks: "Kõnnime üksteise järel, läbi metsa ja maagilise heinamaa. Kõnnime, ei hakka igavlema, ületame kõik takistused. (kõndimine) Konaruste ületamine, (hüppamine konarusest konarusse) Kohmakad kännud, (kõrgelt kõndides põlvi tõstes) Läbisime kõik takistused ja jõudsime lagendikule. 2. Organisatsioonimoment. Lapsed tulevad rohelise laudlinaga kaetud laua juurde, millel on ainult lilled ja kiri. Õpetaja juhib laste tähelepanu sellele, et lagendikul pole kedagi. Seal on kiri, millest lapsed saavad teada, et kuri ämblik on putukad ära võlunud ja sina saad nad päästa, kui täidame kõik ämbliku ülesanded. (Ülesanded väikestes, ümbrikke on kuus) Kasvataja: - Vaata, lagendikul pole kedagi, ma ei näe ühtki putukat. Ainult kiri valetab, huvitav, kellelt see on? Ta loeb kirja: "Kallid poisid, oleme hädas, kuri ämblik on meid ära võlunud, aidake meid, palun!"
3. Sissejuhatus teemasse. Kasvataja: - Poisid, kuuejalgsete lastega juhtus midagi, kas olete valmis aitama? Õpetaja loeb teksti: Kord pühkis kuri ämblik üle putukate Mitmevärvilisel lagendikul Ta võlus kõik. Et liblikad lehvima panna, töötas sipelgas. Ja herilased sumisema, Aita mind ruttu. Võtke teadmised kaasa, Ja võtke headust, Ja aidake neid kuuejalgseid! Kasvataja: - Ja oma kuuejalgsete laste abistamiseks muutume ka putukateks. mul on maagiline lill kes meid aitab. Õpetaja võtab võlulille ja hääldab koos lastega sõnad: - Sulgege kõik silmad ja korrake minu järel: - Aita meid, lill, muutu putukateks! Siin oleme muutunud putukateks ja lendame metsalagendikule. Mööduge putukatest, istuge maha. Ja siin on esimene ülesanne ämblikult: Avab esimese ümbriku "Peate mõistatusi ära arvama ja pilte leidma - mõistatused." 1. Mõistatused. Teemaline vestlus. Õpetaja loeb mõistatusi, lapsed arvavad, leiavad pildi ja panevad selle flanelgraafile. Tal on neli tiiba, keha on õhuke, nagu nool. Ja suured, suured silmad, nad kutsuvad teda ... (kiili). Joob lõhnavate õite mahla, Annab meile nii vaha kui mett. Ta on armas kõigile inimestele ja tema nimi on ... (mesilane). Ta on tõeline töömees.Väga-väga töökas. Männi all tihedas metsas Ta ehitab okastest maja. (sipelgas). Ta on särav, ilus, graatsiline, heledate tiibadega. Ise sarnaneb lillega Ja armastab juua lillemahla. (liblikas).
Ta on armsam kui kõik putukad, selg on tal helepunane. Ja sellel on ringid mustad täpid. (Lepatriinu). Koolitaja: - Kuidas saab ühe sõnaga nimetada neid, kes on piltidel kujutatud? - Hästi tehtud, kõik mõistatused on ära arvatud, lähme edasi. Avab järgmise ümbriku 2. (ümbrik) Mäng "4 ekstra". Lausete tegemine liiduga "sest". Koolitaja: - Vaadake hoolikalt pilte ja öelge, milline pilt on siin üleliigne ja miks te nii arvate? Lisaobjekt sõltuvalt pildist Lisa (pall) miks, sest need on mänguasjad………. Lisa. (auto) on sõiduk………. Lisa. (lill) need on lilled ... ... ... 3. Mäng “Nimeta hellalt” Sääsk-sääsk Mardikas-putukas Mesilane-mesilane Vurrud-antennid Käpad-käpad Sipelgas-Sipelgas-kiili Kärbsekärbses - röövik Sajajalgne - sajajalgne
Fizminutka
"Sajajalgne" 1. Oli sajajalg (lapsed kõnnivad rütmilisel sammul, kergelt vetruv) Mööda kuiva rada. Järsku hakkas vihma sadama: Tilk-tilk-tilk! (Lapsed peatuvad ja kükitavad.) – Oh, nelikümmend käppa saavad märjaks! Mul pole vaja nohu (lapsed kõnnivad, põlved kõrgele tõstes, nagu kõnniks läbi lompide), ma lähen ümber lompide! Ma ei too mustust majja (lapsed peatuvad, raputavad ühte jalga), raputan iga käppa! (raputage teist jalga). Ja siis ma trampin (lapsed trampivad jalgu)
- Oh, milline äike käppadest kostab! Kasvataja: - Lähme kaugemale, putukad ootavad meie abi. Lapsed istuvad tahvli lähedal. Tahvlil on pilt "Liblikast". 4. (ümbrik) Mäng “Koosta kogu liblikas osadest”, mis liblikal on (kere, tiivad, pea, antennid, jalad) 5. (ümbrik) Mäng: “Lõpeta lause” - vali õiged sõnad, ma teen. alusta ja jätka. Mardikas on suur, aga sääsk……..väike liblikas lendab ja röövik……roomab Mesilased elavad tarudes ja sipelgad…….sipelgapesas Lindudel on kaks jalga ja putukad……kuus Lepatriinu on väike ja tigu…suured Mesilased teevad nektarist mett Mardikal on lühikesed tiivad ja kiil...pikk 6. (ümbrik) Mäng "Kes mida teeb?" Millised putukad sumisevad? (mardikad, mesilased, herilased, kärbsed, kiilid) Kriuks? (sääsk) Siristab? (rohutirtsud, ritsikad) Mis häält teeb liblikas? (puudub) Õppetunni kokkuvõte. Koolitaja: Nii et meie teekond on lõppenud, kui head kaaslased te kõik olete putukate aitamisel. Olete lahked ja hoolivad poisid, lihtsalt ärge unustage, te ei saa putukaid solvata, võite neid imetleda, vaadake, kuidas nad töötavad! Neid kaitstes kaitseme loodust! Putukad tänavad teid kõiki. Võtke putukad ja asustage need meie metsalagendikule. (Lapsed pildistavad putukaid ja asetavad need lagendikule lillele.) Vaata, kui ilusaks lagendik on muutunud. Las sipelgad ja mardikad roomavad maas, rohutirtsud hüppavad murule, liblikad ja kiilid lendavad ning maailm, milles me elame, jääb alati siniseks ja roheliseks! Ja meil on aeg tagasi pöörduda lasteaed. Aga kõigepealt peame jälle lasteks muutuma. Õpetaja võtab võlulille ja ütleb sõnad: - Sulgege silmad ja korrake minu järel. Oled lill, aita ja muuda meid lasteks! - Kas teile meeldis putukateks olla? - Ja kui teil oleks selline võimalus uuesti putukateks muutuda, siis kelleks te tahaksite muutuda ja miks? - Mis mäng teile kõige rohkem meeldis? - Te olite täna kõik suurepärased!

Keskmise rühma tunni kokkuvõte teemal "Putukad"

Programmi sisu:

Õppeülesanded:

Laiendage laste ettekujutusi putukate elust; selgitada ideid putukate kasulikkuse kohta.

Aktiveerige laste sõnavara (kõht, antennid).

Arendage nimetamisoskusi omadused välimus.

Arendusülesanded:

Arendada sidusat kõnet ja loogilist mõtlemist.

Õppeülesanded:

Kasvatada huvi, armastust looduse vastu ja austust selle vastu.

Materjalid:

Loodushelide helisalvestus; putukate pildid. Värvilised pliiatsid, putukaosa kujutisega paberilehed.

Kursuse edenemine.

Lapsed, öelge, mis aastaaeg on?

Juba on kevade lõpp. Väga soe. Sel ajal ärkab kõik ellu, ärkab talveunest.

Helisalvestis loodushäältest.

Lapsed, mis teie arvates need helid on?

Sumisevad mesilased, kimalased, mardikad, siristavad rohutirtsud ...

Kuidas neid ühe sõnaga nimetada?

Putukad.

Vaata, mis putukad on (ekraanile ilmuvad putukate pildid).

Luuletused putukatest.

Mardikas kõikus rohuliblel,

Tiivad on seljalt siledad.

Ma tean kõiki heinamaal

Ma võin teile tutvustada!

Siin kappas rohutirts,

Pritsis kõik kastepiisad

Tihnikutes vaevu nähtav -

See on roheline nagu muru.

Siin lendavad kaks liblikat.

Nad tahavad öelda

Mis on eile muru sees

Kaks röövikut elasid.

Siin on töökas sipelgas -

Kõik on tugevamad ja tervemad!

Ta on ehitaja ja meelelahutaja,

Ehitab tihnikusse sipelgapesa.

Jõe kõrval - draakon:

Pabista, pabista.

Nagu lõbus helikopter

Tõuseb lendu.

Nõela heasüdamlikult varjates,

Mesilane sumises lillel,

Seljas soe mantel.

Pole palav, kuigi on suvi.

Nagu lepatriinu

Tiivad – värvilised uued asjad.

sile, satiin,

Hele ja punane.

Rääkige putukate omadustest.

Kõikidel putukatel on 6 jalga, pea, kõht, antennid peas, osadel putukatel on tiivad (pildil on kujutatud putukate kehaosi).

Sõrmemäng "Liblikas"

Hommikul paistab päike -

Liblikas tõuseb lillelt õhku.

Laperdab – väsib

Puhkab – jälle keerleb.

Me kõik armastame liblikaid, imetleme nende ilu. Liblikad elavad seal, kus on soe ja neile leidub toitu. Nad toituvad lillenektarist, taime- ja puuviljamahladest. Mõnede liblikate nimed on seotud sellega, mida nende röövikud söövad. Näiteks kapsaröövikud toituvad kapsalehtedest, urtikaaria - nõgestest. Erinevad tüübid liblikad erinevad värvi ja suuruse poolest.

Sääsed, nagu ka teised putukad, teevad sumisevat häält. Sääse sumin on tema tiibade lehvitamine mitusada korda sekundis.

Mobiilimäng "Üks, kaks, kolm, sääsed on saabunud."

Valime kaks last loendatava riimiga, mis on "mängivad poisid".

Sääsk, sääsk, sääsk.

Hammustada, hammustada kõrva lähedal

Sääsk, sääsk ei hammusta

Jookse kiiremini, põgene!

Nad seisavad selles saaliosas ja ülejäänud mängijad - "sääsed" jooksevad saali ümber igas suunas. "Mängivad poisid" hääldavad sõnu:

Üks, kaks, kolm, sääsed on saabunud.

Sääsed hakkasid piiksuma

Nad ei lase meil mängida.

Üks, kaks, kolm, sääskedest väsinud.

Väsinud sääskedest. Püüdke sääsk kinni!

Sõna "mängivad poisid" lõpus hakkavad nad jooksma püüdmise ja põiklemisega. Mängust välja see, kes on määritud.

Sipelgaid teavad kõik. Need on väga töökad putukad. Ants pingutab oma suure sipelgapere heaks. Nende kodu on sipelgapesa. On soe ja toitu jätkub terveks talveks. Sipelgad toituvad teistest putukatest, juurviljade mahladest. Tuntud on palju sipelgaliike, mis erinevad värvi, suuruse ja elupaiga poolest.

Sõrmemäng "Bug".

Viga asub tagaküljel

Ja buzz, buzz, buzz:

"Aita mul viga,

Ma ei saa püsti!" -

Ta karjub möödujatele.

Me aitame teda.

Mardikas liigutab vuntsid -

Ütleb meile "aitäh".

Mardikaid on palju liike. Nad elavad peaaegu kõigis riikides, erinevad üksteisest välimus, elu tunnused. Mardikad toituvad taimedest või muudest putukatest. Räägi mulle, milliseid vigu sa nägid, tead?

Fizkultminutka.

Tõstame oma õlad.

Hüppa, rohutirtsud.

Hüppa - hüppa, hüppa - hüppa.

Istusime maha, sööme rohtu,

Kuulame vaikust.

Vait, vait, kõrge

Hüppa kergelt varvastele.

Peidus paksu rohu sees annab see putukas tunda omapärase heliga. Rohutirtsu tiibadel on spetsiaalne veen, mida ta juhib nagu vibu ja teeb sirisevaid hääli. Rohutirtsud on suurepärased hüppajad. Nad söövad eranditult loomset toitu.

Sõrmemäng "Mesilased"

Ai-jaa-jaa, oi-oi-oi-

Tarus on terve sülem mesilasi!

Mesilased hakkasid lendama

Üks kaks kolm neli viis.

"W-w-w," sumisevad nad pea kohal.

Jookseme varsti koju!

Kas sa tead, kust mesi tuleb? Seda valmistavad mesilased. Nad elavad majades, mida nimetatakse mesitarudeks, ja töötavad pidevalt. Mesilasel on särav riietus – kollane mustade triipudega kasukas. Miks inimesed hoolitsevad mesilaste eest ja aretavad neid?

Kehaline kasvatus "Dragonfly"

lendav kiil,

Nagu hernesilmad.

Alla - üles, tagasi - edasi

Nagu läbipaistev lennuk.

Vasak - parem, tagasi - edasi.

Kiili on putukate maailmas hirmuäratav kiskja. See on kõige kiiremini lendav putukas. Ta elab vee lähedal. Ja sööb väikesed putukad nagu sääsed.

Sõrmemäng "Lepatriinu"

Lillel roomab putukas.

Tal on seljas punane särk.

Väike puru

Herned selga.

See väike armas putukas on tõeline kiskja. Nad söövad hordide kaupa taimedele kahjulikke lehetäisid, aidates seeläbi inimesi aedades ja viljapuuaedades.

Mäng "Kes on läinud?"

Laste ees tahvlil on pildid kõikidest putukatest. Kõigepealt vaatavad lapsed hoolikalt pilte. Siis sulgevad nad silmad. Ja sel ajal eemaldab õpetaja ühe pildi. Lapsed avavad silmad ja arvavad, kes on kadunud.

Putukad on osa loodusest. Kui nad meie planeedilt kaovad, surevad taimed, loomad, linnud. Kõik need ei saa eksisteerida ilma üksteiseta. Neid tuleb kaitsta ja kaitsta, kuid mitte mingil juhul ei tohi neid tappa.

Vaata, sinu ees on pildid. Mis neil viga on? Mida unustas kunstnik joonistada? Paranda vead. (Lapsed joonistavad putukate puuduvad osad ja värvivad neid).

Larisa Trenina
Tunni kokkuvõte keskmises rühmas "Putukad"

Korraldamata haridus tegevust:

lastele keskel koolieelne vanus

Teema: « Putukad»

Hariduse integreerimine piirkondades: "Teadmised", "Suhtlemine", "Füüsiline areng", "Kunstiline ja esteetiline", "Sotsiaalne-isiklik".

Ülesanded:

1. kognitiivne areng : laiendage laste teadmisi ja ideid funktsioonide kohta putukad.

2. Suhtlemise arendamine : arendada sidusat kõnet, loogilist mõtlemist, õppida vastama esitatud küsimustele, rikastada laste sõnavara, kujundada laste kuulamisoskust ja mõistatada mõistatusi. Arendage mälu, tähelepanu.

3. Sotsiaalne ja isiklik arengut: arendada töövõimet Grupp läbirääkimisi pidada, partneri arvamust arvesse võtta.

4. Kunstiline ja esteetiline arengut: kujundada muusika kuulamise oskust, arendada loomingulisi võimeid.

Meetodid ja tehnikad: visuaalne, verbaalne, vestlus, kunstiline sõna, mängutoimingud.

Varustus:

Varustatud lilledega heinamaa flanelgraafil

Pildiga peapaelad putukad

Mudelid putukad

Illustratsioonid putukad

Salvestatud kassett "Aastaajad", linnulaul.

Võlukepp.

1. Organisatsioonimoment

Ma ütlen võlusõnu ja sina teed liigutusi, mida mina teen räägi:

Peame silmad sulgema

Tehke kaks suurt hüpet

Sirutage käed ette

Ja siis vastupidi.

Kuidas lehed pöörduvad

Et leiame end metsast.

See on imede ime:

Saime teiega metsa!

(Lilledega flanelgraaf on eksponeeritud, pane linnulaul käima)

Peatume lagendikul, kus on palju lilli ja linnud laulavad hellitavalt. Nimetage lilled, mida teate (kellukesed, karikakrad, rukkililled, varsjalg).

Keda nad teie arvates meelitavad? (putukad)

2. Mõistatuste äraarvamine.

Arva ära putukatest ma räägin.

(Mõistatuse äraarvamisel läheb laps välja ja kinnitab parema putukas flanelgraafil)

1. Tal on neli tiiba,

Keha on õhuke nagu nool,

Ja suured suured silmad

Me kutsume teda (kiili)

2. Ma ei sumise, kui istun

Ma ei sumise, kui ma kõnnin

Ma ei sumise, kui töötan

Ja ma sumisen, kui keerutan (viga)

3. Ta on tõeline töötaja,

Väga-väga töökas.

Männi all tihedas metsas

Nõeltest maja ehitamine (sipelgas)

4. Ta on kerge, ilus,

Graatsiline, kergetiivuline.

Ta näeb välja nagu lill

Ja armastab juua lillemahla (liblikas)

5. Ta on armsam kui kõik putukad,

Selg on sellel helepunane.

Ja sellel on ringid,

mustad täpid (lepatriinu)

3. Vestlus:

Hästi tehtud, tegite suurepärast tööd. Meie raiesmik on muutunud veelgi ilusamaks ja helgemaks.

Meil on ikka putukad vaadake neid hoolikalt, igaüks putukal on antennid, kolm paari jalgu.

Mis sa arvad, kus nad elavad? (Veehoidlate lähedal, metsas, aias ja isegi majades - need on kärbsed, sääsed, sipelgad)

Kuidas putukad talvekülma eest põgeneda? (nad peidavad end puude koore sisse, kuivade lehtede hunnikusse, magavad terve talve)

Poisid, liblikatega mesilased ei kogu mitte ainult nektarit, vaid ka tolmeldavad taimi. Lill tolmeldab ja ilmuvad seemned. Mis te arvate, kus elavad mesilased, herilased, kimalased? (nad ehitavad oma pesa puu õõnsusse)

Mida saate sipelgate kohta öelda? (nad on suurepärased ja väsimatud töömehed, kogu päeva otsivad toitu ja kannavad oksi. See on kõige tugevam putukas- nad suudavad kanda oma kaalust kümme korda suuremaid koormaid)

Selgub, et kärbsed on väga kahjulikud putukad. Miks sa arvad? Nad lendavad läbi prügilate ja kannavad oma käppadel mikroobe ja baktereid.

Kes sööb kärbseid? (konnad, kärnkonnad, ämblikud)

4. Didaktiline mäng "Neljas lisa"

Poisid, et te ei segaks putukad koos teiste loomadega mängime mängu "Neljas lisa"

1. Jänes, kimalane, siil, rebane

2. mesilane, kärbes, kährik, draakon

3. konn, sääsk, mardikas, liblikas

4. ämblik, ööliblikas, kimalane, varblane

6. rähn, sipelgas, mesilane, kimalane

5. Kehaline kasvatus

Oleme haldjaniidul ja ma tahtsin võluma: "Üks, kaks - nüüd olen haldjas"

Ja ma muudan sind võlukepiga putukad. Sa lendad, hüppad ja teed erinevaid sellele iseloomulikke helisid putukad -"z-z-z", "zh-zh-zh" (lastele maskide panemine)

Meil on lagendikul vapustavad lilled ja iga lille juurde peaks lendama kolm putukad. Ole ettevaatlik! Hästi tehtud!

Üks, kaks, pööra ümber ja muutu lasteks!

6. Rakenduse kirjeldus.

Puhkasime heinamaal ja mängisime. Ja meil on veel üks raiesmik, kaunistame selle. Soovitan teha värvilisest paberist liblikaid. (Lapsed teevad liblikaid P. I. Tšaikovski muusika järgi "Aastaajad")

Oled teinud väga ilusaid liblikaid, istutame need lilledele.

7. Peegeldus:

Mida me täna tegime?

Mis sulle kõige rohkem meeldis?

Üles