Kuidas nimetatakse nimisõnade käändevahetust? Nimisõnade arv Uue materjali seletus

Tunni tüüp: uute teadmiste kinnistamine ja oskuste kujundamine
Tunni eesmärgid:
Kindlustada võime eristada nende tunnuste kogumi järgi, kasutada nimisõna õigel juhul õigesti
Arendada kõnet, mõtlemist, tähelepanu
Tõsta huvi vene keele vastu
Arendage intellektuaalseid võimeid
Loomingulisus õpilaste vahel
Sisestage ja kasvatage armastust looduse vastu

Varustus: tunni esitlus, muusika P.I. Tšaikovski "Aastaajad"
Tundide ajal:
I.Organ.moment –
Rivi, istu vaikselt maha
Avage luuletuse ettelugemise ajal vihikud
Panin märkmiku õigesti
Ma hoian kätt õigesti.
Jälgin maandumist
Olen puhtusega sõber
Ma kirjutan teemal "suurepärane".

Pane kirja number, tunnitöö, märgi õigekiri.
II.Tunni teema ja eesmärgi sõnum -
III.Sõnavara –
Ilm detsembris
Põhja jaanuar
Tuul veebruar
härmatis
Valenki Aspen
Kuidas me töötame sõnavara sõnadega?
Kirjutage kahte veergu, sisestades märkimata täishäälikud
Nüüd kontrollige
Millisele aastaajale võib omistada kõik sõnavara sõnad?
Miks?
IV.Vestlus
Kooli kõndides märkasid tänast ilma. Proovige leida selle hommiku kirjeldamiseks kõige täpsem ja erksam sõna.
Paneme silmad kinni ja ütleme sosinal: talv ... Mis tunde see sinus tekitas?
(See muutus külmaks, kurvaks. Ja ma tundsin rõõmu, ma armastan talve ...)

Ja kuidas sa talvist metsa nägid või ette kujutasid.

v.Harjutused

I.P. muusika saatel. Tšaikovski "Aastaajad" loe ja kirjuta lause üles -

Nähtamatu lummatud
Mets uinub une muinasjutu all.
S. Yesenin
Nimetage teisele reale kirjutatud nimisõnad
Milline käändevorm on nimisõnade algustäht. (nimetav ainsuse vorm)
Kas siin on nimisõnu? esialgne vorm?
· Pange ülejäänud nimisõnad algvormi, määrake nende sugu.

VI.Fizminutka silmadele
VII.Töö nimisõnadega algkujul
- Dikteerimine
Kirjutage sõnad vihikusse:
Härmatis, tuisk, lumesadu, kasukas, lumememm, jää, härjamees, suusataja, virmalised
Mis sõna põhjustas probleemi?
Lugege sõnad uuesti hoolikalt läbi. Kas on lisasõna? Miks nii otsustati?
Mis käändes on nimisõnad?
Mida teate nimetava käände kohta? (I.p. nimisõnu kasutatakse alati ilma eessõnata)
Kuidas nimetatakse ülejäänud juhtumeid? (kaudne)
Mis on nimisõnade muutmise teine ​​nimi? (käände)

Üks, kaks, kolm, neli, viis on sõna lumi kalduma (sõnaliselt)
Mis juhtub nimisõnadega käändes?
· Tee nimisõnaga lumi lause nii, et see oleks ühes kaldus käändes. Nime juhtum

Hakkas lund sadama ja järgmises ülesandes pani mõned tähed kinni.

Vana kase peal tegi uudishimulik s__nichka.
Ta jälgis huviga lapsi puu all.

Millist reeglit tähtede sisestamisel meeles pidasite? (rõhuta vokaalide õigekirja kohta)
Kuidas kontrollida rõhutamata vokaali?
Tõmmake esimeses lauses alla peamised mõisted. Mis osa kõnest need on?
Mida sa tead teema juhtumist?
Kuidas määrata nimisõna käänet lauses?

VIII.Fizminutka
Oleme lumehelbed, oleme kohevad,
Me ei ole keerutamise vastu
Oleme lumehelbed - baleriinid,
Me tantsime päeval ja öösel!
Seisame koos ringis,
Selgub, et lumi!
Valgendasime puud
Katused lumega kaetud
Maa oli kaetud sametiga,
Ja päästis külma eest.

IX.Iseseisev töö
Kirjutage sõnaühendid, avades sulud. Pange sulgudesse antud nimisõna näidatud käändes. Vajadusel lisa eessõna, tõsta esile nimisõna lõpp.
Oks (pihlakas) R.p.
Kõndima (tänaval) D.p.
Imetlema (lumehelves) jne.
Mis on nimisõnade eripära D.p.-s? (eessõnad sellele, poolt)

Venemaa loodus on ilus igal aastaajal. Nii räägib R. Roždestvenski temast ühe juhtumi toel inspireeritult:
Kas tundsite juhtumi ära? Tõesta
Mis on nimisõnade eripära eessõnalises käändes? (kasuta ainult eessõnadega)

Ja nüüd lähme Talvemuuseumi, kus ta eksponeeris maale, mis näitasid talvise looduse ilu. Kaaluge neid hoolikalt ja valige endale see, mis teile kõige rohkem meeldib.

x.Kodutöö
Keeldu nimisõnast talv
Peegeldus
- Meie õppetund hakkab lõppema,
- Veendusin:
- Kõik juhtumiga seotud küsimused
- Sa õppisid kergesti.

XI.Tunni kokkuvõte
Mida me klassis tegime?
Milline ülesanne tekitas raskusi?
Milline ülesanne sulle meeldis?
· Täname teid tehtud töö eest.

Tunni hinded

Mis on kääne, kui palju on vene keeles juhtumeid ja kuidas nimisõnade käände õigesti määrata? Nendele ja paljudele teistele küsimustele leiate vastused artiklist. Räägime nimisõnade käände tunnustest juhtumite kaupa, anname illustreerivad näited, õpetame määrama käändevormi mitte ainult käändeliste, vaid ka kallutamatute sõnade vormide puhul.

Kuidas on tegemist nimisõnadega?

Nimisõnade juhtum vene keeles- See morfoloogiline tunnus mis tähistab fraasides ja lausetes nimisõnade grammatilist suhet teiste sõnadega. Juhtu väljendab üksteisele vastandlike nimivormide ridade süsteem ja see on käändetunnus.

Nimisõnade käänet käände kaupa õpitakse 4. klassis.

Nimisõnade käände käände kaupa

Vene keeles on kuus juhtumit- üks otsene (nominatiivne) ja viis kaudset. Nimisõnade nimede muutmine käände kaupa toimub käändelõpude (käände) süsteemi abil.

Näited nimisõnajuhtudest tabelis:

TOP 5 artiklitkes sellega kaasa lugesid

juhtum Küsimused juhtumite jaoks Nimisõnade näited
Üksus number Mn. number
Nominatiiv WHO? Mida? Sõber b, haru A, järved O Sõber Ja, haru Ja, järved A
Genitiiv Kellele? Mida? Sõber I, haru Ja, järved A Sõber talle, oksad, järved
Datiiv Kellele? Mida? Sõber Yu, haru e, järved juures Sõber süvendid, haru olen, järved olen
Süüdistav Kellele? Mida? Sõber I, haru juures, järved O Sõber talle, haru Ja, järved A
Instrumentaalne Kelle poolt? Kuidas? Sõber sööma, haru Oeh, järved ohm Sõber yami, haru ami, järved ami
Eessõna Kelle kohta? Millest? Oh sõber e, oh oks e, järvede kohta e Oh sõber I, oh oks Oh, järvede kohta Oh

Käändamatutel nimisõnadel ei ole käändevorme. Selliste sõnade puhul ei väljendata käändekuuluvust mitte grammatiliselt (lõpude kaudu), vaid süntaktiliselt (sõnade kaudu, millega nad nõustuvad).

Näited: uus mantel(I.p.), unistada mantel(P. p), õmble nööp külge mantel(D. p.).

Kuidas määrata nimisõna käände?

Nimisõna käände määramiseks on mitu võimalust.

Datiiv

Õppetundide 112–113 eesmärgid: 1) kujundada küsimustes datiivikäände nimisõnade leidmise oskust; 2) tutvustada lastele nimisõnade tähendust daatiivikäändes (adressaadi tähendus).

Õppetund 112

Töötage õpetajate küsimustega: Milline kääne järgneb genitiivsele käändele? Miks nimetatakse datiivi käänet?(Vajadusel saab tutvuda õpiku lk 58 oleva materjaliga.)

Töö Sovenoki juhiste järgi (õpiku lk 64).

Daatiivikäände nimisõnadega fraaside koondkoostis koos eessõnade valikuga (Näit. 92 õpikust). Tõstke kindlasti esile nimisõnade lõpud.

Daatiivikäände nimisõnadega fraaside leidmine lausetest võib toimuda paaristööna (näit. 64 RT-st). Tähelepanu tuleb pöörata daattiivi käände probleemidele, eessõnadele, mida sel juhul nimisõnadega kasutatakse, ja nimisõnade lõppu datiivi käändes.

Kommenteeritud teksti kopeerimine (Näit. 93 õpikust).

Tunni kokkuvõte: Kuidas saate aru, kas nimisõna on daatiivi käändes?

Kodutöö. Nt. 63 RT-st.

Õppetund 113

Töötage ülesannete ja õpetajate küsimustega: Daatiivi käändes olevaid nimisõnu kasutatakse alati ümbrikutele allkirja andmisel. Pidage meeles, millised sõnad ümbrikul peaksid olema daatiivis.(Adressaadi perekonnanimi, nimi ja isanimi.) Teostame ex. 95 õpikust. Vaatame, kas ümbrikul on kõik õigesti kirjutatud.

Töö adressaadi märkimisega (Näit. 96 õpikust). Samuti võite kutsuda lapsi välja mõtlema keerulisi perekonnanimesid, milles kaks juurt paistaksid ( Zlatokudrov, Sineglazov ja nii edasi.).

Iseseisev kirjalik vastused küsimustele (nt 66 RT-st).

Jutu koostamine joonise ja tugifraaside järgi (Näit. 94 õpikust).

Tunni kokkuvõte: Millisel juhul kasutatakse adressaadi nimetamiseks tavaliselt nimisõnu?

Kodutöö. Nt. 65 RT-st.


Tunnid 114-115. Nimisõnade muutmine käände kaupa (käände)

Süüdistav

Tundide 114-115 eesmärgid: 1) õpetada lapsi määrama nimisõnade akusatiivi käände küsimuste, eessõnade ja nende poolt täidetava süntaktilise funktsiooni järgi (asustavas käändes olev nimisõna on lause alaealine liige); 2) kujundada oskust eristada nimisõnu nimetavas käändes ja akusatiivis; 3) täiendada õpilaste teadmisi ettepaneku põhiliikmete kohta.



Õppetund 114

Töötage õpetaja juhiste järgi: Arvake ära, millisest nimisõnade käändest me täna räägime.

Töö Sovenoki juhiste järgi (õpiku lk 66).

Akusatiivi käändes nimisõnade leidmine tekstist (Näit. 97 õpikust).

Probleemse olukorra loomine: Proovige kindlaks teha, millisel juhul seda sõna kasutataksemaja . (Kuulatakse laste vastuseid.) Olete näinud, et väljaspool lauset ei saa me sõna tõuke täpselt määrata. Proovime määrata selle nimisõna käände lausetes ex. 98 õpik. Kuidas soovitab Samovarov eristada nimisõnu nimetavas käändes ja akusatiivis?

Samovarovi sõnumi lugemine lk. 67 õpikut. Õpetaja võib soovitada teist viisi: peate esitama nimisõnale topeltküsimuse. Näiteks: ma näen(mida? keda?) maja(V. p.). (Mida kes?) Maja(I. p.) seisis jõe lähedal. Palgid pandud(millele? kellele?) ahju(V. p.). (Mida kes?) palgid(I. p.) põles ahjus.

hukkamine eks. 99, 100 (tunnis salmide mälu järgi üleskirjutamise ülesannet ei tehta) õpikust.

Laste ideede kinnistamine nimisõnade erinevustest nimetavas ja akusatiivis (harjutus 57 RT-st). Tabeli täitmine (harjutus 58 RT-st).

Tunni kokkuvõte: Kuidas eristada nimisõnu nimetavas käändes ja akusatiivis?

Kodutöö. Nt. 100 õpikust (kirjutage mõni lõik mälu järgi).

Tunni tehnoloogiline kaart

Õpetaja nimi: Kovalenko Ludmila Nikolaevna

Klass: 2

UMC:"Venemaa kool"

Üksus: vene keel

Teema:"Substantiivide muutmine küsimuste järgi. Üldine esitlus."

Tunni tüüp: uue õppimine

Tunni koht ja roll uuritavas teemas: esimene õppetund, ideede kujundamine nimisõna uue grammatilise tunnuse kohta.

Sihtmärk: ideede kujunemine nimisõna uue grammatilise tunnuse kohta

Planeeritud tulemused

ainealased teadmised

Teema toimingud

UUD

Reguleerivad

kognitiivne

Kommunikatiivne

Isiklik

Elus ja elutud, päris- ja üldnimed

Määrake nimisõna grammatilised tunnused selle algkujul - sugu, arv, elav / elutu, päris- / tavanimi, käändevahetus.

- määrata tunni eesmärk, mis põhineb juba teada ja õpitu analüüsil;

Omal käel hinnata tegevuse õigsus ja kohandused;

- omapäi leidaõpiprobleemi lahendamise võimalused;

- võta kokku ja tee järeldused uuritava materjali kohta;

- teisendada mudelid, diagrammid, sümbolid;

Mõista võrdlus ja klassifitseerimine uuritud objektid;

- üldistada materjal;

- vali enamus tõhusaid viise probleemide lahendamine sõltuvalt konkreetsetest tingimustest;

- analüüsida saadud teave;

- Ehitus loogiline arutlusahel;

mõista konflikti olukorda, aidata kaasa selle lahendamisele;

Tunnistada erinevate seisukohtade olemasolu, sh ka nende, mis enda omadega ei kattu;

kasutada kõnet oma tegevuse reguleerimiseks;

Arendada kuulmis- ja kuulmisoskust;

Ehitage kõnestruktuurid selgelt ja selgelt;

Edukuse kriteeriumide alusel enese- ja partnerite hindamise oskus õppetegevused;

Näita üles huvi õppimise vastu

Näidake üles soovi ja huvi uute asjade õppimise vastu

Tundide ajal

p/n

Tunni etapi nimetus, aeg

Ülesanne,

mis peaks

olema lahendatud

FODU

Õpetaja tegevused korraldada

õpilaste tegevused

Õpilaste tegevused

(aine, UUD)

Interaktsiooni tulemus

(toode, UUD)

Diagnostika

tunni kavandatud tulemuste saavutamine

Org. hetk

1-2 min.

Seadke lapsed produktiivseks tööks

Tervitab õpilasi, sätib lapsi viljakale tööle (Slaid 2)

Tere hommikust,

Päev on alanud!

Me ei ole liiga laisad, et seda teha!

Õppetund algab

Ta läheb hästi, poisid!

Püüdke kõike mõista

Koos avada saladusi,

Andke täielikud vastused

Ja aidake oma sõpru.

Loodame viljakale koostööle!

Tänases tunnis avastame saladusi, lahendame šifreid, omandame uusi teadmisi.

Regulatiivne:

Ootan viljakat koostööd;

Kommunikatiivne:

Kuulake õpetaja juhiseid

Regulatiivne:

leppinud viljaka koostööga;

Kommunikatiivne:

Oskus kuulata ja kuulda

Teadmiste värskendus.

4-5 min.

Korrake nimisõna grammatilisi tunnuseid

"Rebused". Need tuleb üles leida, nad on kuskil teie lähedal peidus. Otsige üles iga oma mõistatus ja arvake ära, kirjutage vastus paberile!

(Haug, liblikas, hai, pääsuke, lehm, tee, laud, pilliroog, Iraak, kino, nali, kapp).

Püsti, kõik, oma sõnadega, järjekorras.

Nimetage igaüks omakorda saadud sõna!

- NUMBER!

- Jaotage grammatika alusel rühmadesse GENUS!

- Kontrollige ja arutage oma rühmas, kas olete atribuudi õigesti tuvastanud. Kontrollime koos!

- Jaotage grammatika alusel rühmadesse Omad - tavalised nimisõnad!

- Kontrollige ja arutage oma rühmas, kas olete atribuudi õigesti tuvastanud. Kontrollime koos!

Jaotage grammatika alusel rühmadesse elav - elutu!

- Kontrollige ja arutage oma rühmas, kas olete atribuudi õigesti tuvastanud. Kontrollime koos!

Millise kõneosa grammatilised märgid oleme nüüd kindlaks teinud? (Nimisõna)

Hästi tehtud! Istu maha!

Teema:

Määrake nimisõna grammatilised tunnused;

Isiklik:

Hinda ennast ja oma partnerit õpetaja seatud kriteeriumide alusel

Regulatiivne:

- leida lahendusi õpiprobleemile

Kognitiivne:

Teabe ümberkodeerimine (mõistatused sõnadeks)

Võrrelge ja klassifitseerige objekte õpetaja määratud kriteeriumide järgi;

Kommunikatiivne:

Suhtle rühmades

Teema:

Uuendatud teadmised nimisõna grammatiliste tunnuste määratlemise kohta - sugu, arv, elav / elutu, päris- / tavanimi;

Isiklik:

Viis läbi enesehindamise ja hindas partnerit vaatluse põhjal ülesande käigus puslede ja grammi.märkide defineerimisega;

Regulatiivne:

- iseseisvalt jagatud rühmadesse sõltuvalt grammist.märk;

Kognitiivne:

Võrrelnud ja klassifitseerinud saadud sõnu;

Kommunikatiivne:

lahendas õpilaste omavahelist vaidlust kaalukate argumentide esitamisega;

Tunni eesmärgi seadmine.

1-2 min.

Määrake tunni eesmärk

Millisest kõne osast me täna räägime?

(Slaid 3)

Mida me selle kõneosa kohta juba teame? (Substantiivil on grammatilised tunnused: sugu, arv...)

Vaadake diagrammi, kas me teame nimisõna kohta kõike?

Kas kellelgi on aimu, mis see märk on?

Milline sihtmärk meie õppetund?

(Õpi veel üks nimisõna nime märk ...)

See peamine saladus meie õppetund!

Teema:

Nimetage nimisõna grammatilisi tunnuseid;

Regulatiivne:

Määrake tunni eesmärk, tuginedes juba teada ja õpitu analüüsile;

Kognitiivne:

Skeemiga töötamine

Kommunikatiivne:

Koostage monolooglause;

Teema:

Kordas nimisõna grammatilisi tunnuseid;

Regulatiivne:

Tunni eesmärk püstitatakse dialoogi tulemusena;

Kognitiivne:

Täiustatud diagrammidega töötamise oskus

Kommunikatiivne:

Ehitatud korrektsed monoloogiväited;

Avamine uus.

6-7 min.

Keelake nimisõna, tõstke esile lõpp, kinnitage nimisõna grammatilisi tunnuseid

Saame selle saladuse paljastada, kui täidame ülesande Roheline kaart. (slaid 4)

Lugege ülesannet! Kas kõik on selge? Sisestage puuduv sõna, muutes seda sõltuvalt küsimusest.

Kas missioon on kõigile selge? Kas me teame ülesande täitmiseks kõike?

(Ei, ma ei tea, mis sõna lisada)

Kust võib teie arvates sellele küsimusele vastuse leida?

(Kaardil on mõistatus, see aitab meid)

Nõrkade laste puhul jäetakse oletussõnast täishäälikud ära.

Hästi tehtud! Loe mõistatus läbi ja vasta suuliselt!

Poisid, milline osa kõnest on sõna mänd?

Milliseid grammatilisi tunnuseid oskate nimetada? Kõik kutsusid, ei! On üks asi, millest me ei tea.

Täida ülesanne! Ülesande täitmiseks on aega üks minut.

Läbivaatus ! (5. slaid) Loeme lauset, mis on sõna mänd lõpp!? Kontrollige, kas kõik tegid seda?

Mis on sõnas muutunud? (lõpp)

Need. muutis sõna vormi?

Miks sõna igas lauses vormi muutis?

Millise järelduse saab teha?

(Et sõna muudab vormi sõltuvalt küsimusest).

Poisid, kuna sõna MÄND on olemas, siis millise järelduse saab teha?

Vastavalt küsimustele muutub ka nimisõna!

Ja kes teab, kuidas seda nähtust vene keeles nimetatakse?

Küsime Targalt öökullilt, tema vastus on lk 36. Lugege.

Kuidas nimetatakse nimisõna muutmist küsimusteks? (Juhtude tagasilükkamine või muutus).

Poisid, deklinatsioon on meie saladus, mida me alguses ei osanud arvata! See on nimisõna grammatiline märk!

Teema:

Muutke küsimustes sõna, määrake nimisõna grammatilised tunnused, tõstke esile lõpp;

Isiklik:

Õppetegevuse analüüsil põhinev enesehindamine ja partneri hindamine;

Regulatiivne:

Iseseisvalt hinnata tegevuse õigsust ja teha vajalikud kohandused;

Kognitiivne:

Valige probleemide lahendamiseks kõige tõhusamad viisid sõltuvalt konkreetsetest tingimustest;

Kommunikatiivne:

luua selgeid ja kokkuvõtlikke argumente oma seisukoha tõestamiseks;

Teema:

- sai võimaluse küsimustel sõnamuutust välja töötada, nimisõna grammatilisi tunnuseid määrata, lõppu esile tõsta;

Isiklik:

- korraldatakse vastastikuse kontrolli tegevus;

Regulatiivne:

Analüüsiti ülesande õigsust ja korrigeeriti vastusega võrdluse alusel;

Kognitiivne:

Leidsid kõige tõhusamad viisid probleemide lahendamiseks;

Kommunikatiivne:

Fikseeritud oskus põhjendage vastust selgelt ja lühidalt;

Avamine uus.

8-10 min.

Määrake iga juhtumi jaoks küsimused

Saime teada, et kääne on nimisõna muutumine vastavalt juhtudel. Ja kes teab, millised juhtumid on vene keeles? Ja kui palju neid on?

Probleem.- Mis on järgmise ülesande eesmärk?

Uurige juhtumite nimesid. (slaid 6)

Loe targa öökulli lugu ekraanilt!

Kui palju juhtumeid on vene keeles? Mis on nende nimed?

Ühes koolis said poisid aru, kui lihtne on nende järjestust meeles pidada. Kas sa tahad teada? (Slaid 7)

Nüüd teame juhtumite nimesid. Kas saame määrata nimisõna käände? (Ei)

Mida peate teadma? (Millistele küsimustele vastab iga juhtum!)

Selle saladuse paljastame, kui täidame ülesande edasi oranž kaart! (8. slaid) Võta ta.

Mida sa nägid? (Tabel)

Millised veerud on tabelis?

Milline veerg jääb tühjaks? Kas arvate, et saame selle lõpule viia?

Millised veerud meid aitavad defineerige küsimus?

(Sõnade abilised ja näited)

Täidame koos esimese rea!

Mis on rea nimetavas käändes sõna abimees? Animeeritud näide? Esitame küsimuse – kes seal on? Karu, nüüd esitame elutule nimisõnale küsimuse?

Sain mida? Mänd. Kas sa tead, kuidas küsimusi esitada?

Nüüd valime samamoodi küsimuse genitiivi käände jaoks!

Täitke ülejäänud käigud paarikaupa!

Kontrollime, kas kirjutasite küsimused õigesti?(9. slaid)

Ava õpik lk.38. Vaadake seda paarina!

Millise saladuse me ülesannet täites avastasime?

(õpitud juhtumiküsimused)

Poisid, karu tänab ülesande õigesti sooritamise eest ja pakub täitmist füüsiline minut!!! Seisame koos ja kordame tema järel!

Teema:

Määrake küsimused sõnade abilised põhjal;

Isiklik:

Näidake üles tähelepanu ja soovi uusi asju õppida;

Regulatiivne:

- iseseisvalt leida lahendusi haridusprobleemile;

Täidetud ülesande põhjal tehakse järeldused;

Kognitiivne:

- töö tekstilise teabe ja tabeliga

Kommunikatiivne:

kasutada oma valiku põhjendamiseks selgelt sõnastatud kõnekonstruktsioone;

Teema:

Kujunenud on abistajate sõnade põhjal juhtumiküsimuste määramise oskus;

Isiklik:

Regulatiivne:

- iseseisvalt leidnud viise küsimuste määramiseks;

Täidetud ülesande põhjal tehakse järeldused;

Kognitiivne:

Juhtumiküsimusi analüüsiti ja seejärel kanti tabelisse

Kommunikatiivne:

Fikseeritud oskus

paaris töötama

Esmane kinnitus.

4-5 min.

Parandage nimisõna grammatilised omadused

Nüüd kontrollime. Kas mäletate kõiki avastusi? Ava õpik, lk.38. Leia harjutus 67. Mida tuleks teha? Kas saate kõigist sõnadest aru?

Mis on WOLF? Leia selle sõna tähendus (slaid 11).

Teema:

Üldistada ja kinnistada nimisõna grammatilisi tunnuseid;

Isiklik:

Näidake üles tähelepanu ja soovi ülesannet õigesti täita;

Argumenteerida oma valikut enesehindamiseks ja partneri hindamiseks õppetegevuse edukuse kriteeriumidest lähtuvalt;

Regulatiivne:

Tuvasta ja tunnusta juba õpitut Kognitiivne:

Looge loogiline arutlusahel;

Kommunikatiivne:

Kuulake ja astuge dialoogi, osalege kollektiivses arutelus.

Teema:

On kujunenud võime määrata nimisõna grammatilisi tunnuseid - elav / elutu, oma / tavaline nimisõna, arv, sugu; tutvus nimisõna muutumisega käände kaupa;

Isiklik:

Tugevnenud enesehinnangu ja partneri hindamise võime;

Regulatiivne:

Analüüsitud teavet nimisõna grammatiliste tunnuste kohta

Kognitiivne:

Uuritud materjali ja oma kogemuse vahel tuuakse analoogia.

Kommunikatiivne:

Fikseeritud oskus

koostada õigeid väiteid;

Teave selle kohta kodutöö juhised selle rakendamiseks

1-2 min.

konto 38, harjutus 66

Vaadake, mida on vaja teha. Rääkige üks sõna suuliselt.

Peegeldus

Üldista ja korda nimisõna grammatilisi tunnuseid, kinnista nimisõna grammatilisi tunnuseid - käändet

Mis on meie tunni eesmärk?

(ÕPPIGE ÕPPIMA NIMENIME MÄRKI)

Millise nimisõna märgi me ära tunneme? (käände)

Mis on deklinatsioon?

Milliseid juhtumeid mäletate?

Millistele küsimustele nad vastavad?

Millised sõnad aitavad määrata nimisõna käände?

Võtke sinised kaardid. Pöörake tähelepanu ülesandele number 1. Mida on teie arvates vaja teha? Täida lüngad! Täitke ülesanne paaris! (Slaid 12).

Juhtumi nimi

küsimus

Nominatiiv

Kellele? Mida?

Kellele? Mida?

Süüdistav

Kelle kohta? Millest?

Tutvu sõbraga! (Slaid 13) Hinda ennast ja sõpra hindamislehtedel!

Vaadake ülesannet number 2? (Slaid 14) Mida sa seal näed? Mida tuleks teie arvates teha?

W väljakutse: täitke diagramm, kasutades nimisõna teadmisi!

Tutvu sõbraga! (Slaid 15) Hinda ennast ja sõpra hindamislehtedel!

(16. slaid)

Teeme hindamislehtedest kokkuvõtte! Hinda ennast õppetunni kui terviku jaoks! Hinda sõpra kogu õppetunni eest! Kirjutage oma soovid, ettepanekud või kommentaarid tunni korralduse ja sisu kohta?

Aitäh õppetunni eest, hüvasti!

TUNNI TEEMAL TABELI JA SKEEMI TÄITMINE

1. Deklinatsioon.

2. Lisamine.

3. Konjugatsioon.

Millise osa lausest on nimisõna nimetavas käändes?

1. Alaealine.

2. Teema.

3. Predikaat.

3. Millistele küsimustele vastavad genitiivi käändes olevad nimisõnad?

1. Kellele? Mida?

2. Kellele? Mida?

3. Kelle kohta? Millest?

Milliseid eessõnu kasutatakse genitiivi käändes nimisõnadega?

2. All, üle.

3. Alates, ilma, alates, kuni, alates.

5. Millistele küsimustele vastavad daatiivikäände nimisõnad?

1. Kelle kohta? Millest?

2. Kellele? Mida?

3. Kes? Kuidas?

Lugege. Millises fraasis kasutatakse nimisõna datiivi käändes?

1. Purje kaldale .

2. Kirjutage looduse kohta .

3. Jalutage maja lähedal .

7. Millisel juhul vastavad küsimustele nimisõnad keda? Mida?

1. Nominatiivis.

2. Datiivis.

3. Akusatiivis.

Lugege. Millises fraasis nimisõna kasutatakse instrumentaalne?

1. Kasvab puu all.

2. Ma joonistan pliiats .

3. Ma näen meri .

Millisel juhul ei kasutata nimisõnu ilma eessõnadeta?

1. Eessõnas.

2. Datiivis

3. Akusatiivis.

Millises fraasis kasutatakse nimisõna eessõnas?

1. Rääkige oma sõbrast.

2. Kirjutage pliiatsiga.

3. Joonista puu.


__________________________

Teema "Kolm nimisõnade käänet"

Millised nimisõnad kuuluvad 1. deklinatsiooni?

1. Nimisõnad meessoost ja naissoost lõppudega -ja mina.

2. Nimisõnad meessoost nulllõpuga ja lõppudega neutraalne -o, -e.

3. Naissoost nimisõnad nulllõpuga.

Millised käänded on nulllõpuga naissoost nimisõnad?

1. Esimesele.

2. Teisele.

3. Kolmandale.

Millise käände alla kuuluvad neutraalsed nimisõnad?

1. Esimesele.

2. Teisele.

3. Kolmandale.

Lugege. Millises reas on kõik 1. käände nimisõnad?

1. Päev, öö, sool.

2. Maa, riik, kuu.

3. Peegel, järv, koit.

Lugege. Millises reas on kõik 2. käände nimisõnad?

1. Unistus, meri, suvi.

2. Perekond, onu, talv.

3. Hiir, vari.

Lugege. Milline rida sisaldab muutumatuid nimisõnu?

1. Aken, järv, lõuend.

2. Metroo, mantel, kino.

3.Peegel, klaas, õun.

Täida lüngad.

Nimisõna käände määramiseks lauses peate selle panema algkujule - __________________ numbri _________________ korral.

Kirjutage nimisõnad üles, pannes need algvormi.

Kollaste põldude kohale kerkib vaikne udu.



___________________________________________________

Tõmmake alla 3. käände nimisõnad.

Sügis, kõne, känd, rukis, valu, hirved, väravavaht, tuisk, sool, porgandid.

Parandage vead.

Riik (3), puu (2), lumi (1), uhkus (3), Marina (1), pimedus (2), soojus (2), hobune (1).


VENE KEEL

Teema: Rõhutatud ja rõhutud nimisõnalõpud

Sihtmärk:näidata, et vokaalid nimisõnade käändelõpudes võivad olla rõhulises ja rõhuta asendis, tutvustada kontrollimise meetodit
rõhuta täishäälikud nimisõnade lõppudes.

Aja organiseerimine

Minut kalligraafiat

____________________________________________________

Kaaluge mustrit. Mis sõna on mustris? Mis on raamatukogu? Sõna raamatukogu koosneb kahest vanakreeka sõnast: biblios - raamat, teke - hoidla. Kirjutage muster, hääldades sõna raamatukogu õigekirja. Millisest loost on võetud järgmised read?

Ja kui sa oled viisakas

siis olete raamatukogus

Nekrasov ja Gogol

ära võta igavesti.

________________________________________________

Lugege sõnu. Kuidas need sõnad on ühendatud? Mille poolest need erinevad? Kirjutage sõnad üles. Tõmmake kirjapildid alla. Milliste nimisõnade lõppu on pärast susisemist kirjutatud pehme märk? Too näiteid.

Me .. jagasime tekil ja imetlesime ümbrust .. jõge .. ki.

Lugege. Kirjutage, sisestades puuduvad tähed. nimi homogeensed liikmed pakkumisi. Kuidas on homogeensed predikaadid seotud? Tõmmake nimisõnade lõpud alla.

Tunni teema ja eesmärkide kajastamine

Uue materjali selgitus

hukkamine eks. 162

Õpilased saavad sellest teada

¾ nimisõnadel võivad olla rõhulised ja rõhutatud lõpud, st vokaalid võivad olla kas rõhulised või rõhutud (vajalik on näidata seost ortogrammide vahel: rõhutu vokaal sõna tüves ja rõhutu täishäälik sõna lõpus; mõlemad järgivad vene kirjakeele põhiseadus - rõhuvabas asendis nõuavad kontrollimist);



Sama deklinatsiooniga nimisõnade rõhulisi ja rõhutuid lõppu hääldatakse erinevalt, kuid kirjutatakse ühtemoodi, s.t rõhutuid lõppu saab kontrollida šokiga;

Rõhuta vokaali kontrollimiseks nimisõna lõpus tuleb see asendada sama käändega nimisõnaga, milles käändelõpu vokaal on rõhu all.

Reegli lugemine lk. 101.

hukkamine eks. 163 (teostatakse vastavalt sellele antud ülesannetele.)

Tutvumine toimingute jadaga nimisõnade lõppude rõhutatud täishäälikute kontrollimisel(Näit. 164)

Üles