Зат есімнің ауысуы қалай аталады? Зат есімнің саны Жаңа материалды түсіндіру

Сабақтың түрі: жаңа білімді бекіту және дағдыларды қалыптастыру
Сабақтың мақсаттары:
Ерекшеліктерінің жиынтығы бойынша ажырата білу, зат есімді керек жағдайда дұрыс қолдана білу дағдыларын бекіту.
Сөйлеу, ойлау, зейінін дамыту
Орыс тіліне деген қызығушылықтарын арттыру
Интеллектуалдық қабілеттерін дамыту
Оқушылар арасындағы шығармашылық
Табиғатқа деген сүйіспеншілікке баулу, тәрбиелеу

Жабдық: сабаққа презентация, музыка П.И. Чайковский «Жыл мезгілдері»
Сабақтар кезінде:
I.Org.moment -
Сапқа тұрыңыз, тыныш отырыңыз
Өлеңді жатқа айтып отырып дәптерлерін ашу
Мен дәптерді дұрыс қойдым
Мен қолымды дұрыс ұстаймын.
Мен қонуға еремін
Мен тазалықпен доспын
«Өте жақсы» деп жазамын.

Санды, сынып жұмысын жазу, емлесін белгілеу.
II.Сабақтың тақырыбы мен мақсатының хабары -
III.Сөздік -
Ауа райы желтоқсан
Солтүстік қаңтар
Жел ақпан
аяз қайың
Валенки Аспен
Сөздік сөздермен қалай жұмыс жасаймыз?
Белгісіз дауысты дыбыстарды қойып, екі бағанға жазыңыз
Енді тексеріңіз
Барлық сөздік сөздерді жылдың қай мезгіліне жатқызуға болады?
Неліктен?
IV.Әңгіме
Сен мектепке бара жатып, бүгінгі ауа райын байқадың. Осы таңды сипаттайтын ең дәл, жарқын сөзді табуға тырысыңыз.
Көзімізді жұмып, сыбырлап айтайық: қыс ... Бұл сізде қандай сезім тудырды?
(Суық болды, қайғылы болды. Мен қуанышты сезіндім, мен қысты жақсы көремін ...)

Ал қысқы орманды қалай көрдің немесе елестеттің.

v.Жаттығулар

I.P музыкасына. Чайковский «Жыл мезгілдері» сөйлемін оқып, жазыңыз -

Көзге көрінбейтін сиқырланған
Орман ұйқының ертегінің астында ұйықтайды.
С.Есенин
Екінші жолда жазылған зат есімдерді ата
Зат есімнің бастауышы қандай рай формасы. (номинативті жекеше түрі)
Мұнда зат есімдер бар ма? бастапқы пішіні?
· Қалған зат есімдерді бастауышқа қойыңыз, олардың жынысын анықтаңыз.

VI.Көзге арналған физминутка
VII.Бастапқы формадағы зат есіммен жұмыс
- Диктант
Сөздерді дәптеріңе жаз:
Аяз, боран, қар жауады, пальто, снеговик, мұз, бульфин, шаңғышы, солтүстік
Мәселеге қандай сөз себеп болды?
Сөздерді мұқият қайта оқып шығыңыз. Қосымша сөз бар ма? Неліктен осылай шешті?
Зат есімдер қандай жағдайда болады?
Номинативті іс туралы не білесіз? (I.p.-дегі зат есімдер әрқашан предлогсыз қолданылады)
Қалған жағдайлар қалай аталады? (жанама)
Зат есімдерді жағдайда өзгертуді басқа қалай атайды? (төмендеу)

Бір, екі, үш, төрт, бес деген сөз болады қар көлбеу (ауызша)
Жалғаудағы зат есімдерге не болады?
· Қар зат есімімен қиғаш райдың бірінде тұратындай сөйлем құра. Атау жағдайы

Қар жауып, келесі тапсырмада кейбір әріптерді жауып тастады.

Ескі қайың ағашында қызық с__ничка жасады.
Ағаш түбіндегі балаларға қызығушылықпен қарады.

Әріптерді кірістіру кезінде қандай ереже есіңізде қалды? (екпінсіз дауысты дыбыстардың емлесі бойынша)
Екпінсіз дауысты дыбысты қалай тексеруге болады?
Бірінші сөйлемдегі негізгі сөздердің астын сыз. Олар сөйлеудің қай мүшесі?
Тақырыптың жағдайы туралы не білесіз?
Сөйлемдегі зат есімнің жағдайы қалай анықталады?

VIII.Физминутка
Біз қар бүршікпіз, біз мамықпыз,
Біз айналдыруға қарсы емеспіз
Біз снежинкалармыз - балерина,
Күндіз-түні билейміз!
Бірге шеңберге тұрайық,
Қар шығады!
Ағаштарды әктедік
Шатырлар қармен жабылған
Жерді барқыт қаптады,
Және суықтан құтқарылды.

IX.Өздік жұмыс
Жақшаны ашып сөз тіркестерін жаз. Көрсетілген жағдайда жақша ішінде берілген зат есімді қойыңыз. Қажет болса, предлогты қосыңыз, зат есімнің аяқталуын белгілеңіз.
Тармақ (рован) Р.п.
Жаяу (көше) D.p.
Таңдану (снежинка) т.б.
Д.п.-дағы зат есімдердің ерекшелігі неде? (предлогтар, бойынша)

Орыс табиғаты барлық маусымда әдемі. Р.Рождественский бір жағдайдың көмегімен ол туралы шабыттана былайша айтады:
Сіз істі таныдыңыз ба? Дәлелдеу
Көсемшедегі зат есімдердің ерекшелігі неде? (тек предлогтармен пайдаланыңыз)

Ал енді қысқы табиғаттың сұлулығын көрсететін картиналарын қойған Қысқы мұражайға барайық. Оларды мұқият қарастырып, өзіңізге ең ұнайтынын таңдаңыз.

x.Үй жұмысы
Қысқы зат есімнен бас тарту
Рефлексия
- Сабағымыз аяқталуға жақын
- Мен сенімді болдым:
- Барлық жағдай бойынша сұрақтар
- Оңай үйрендің.

XI.Сабақты қорытындылау
Сабақта не істедік?
Қандай тапсырма қиындық туғызды?
Сізге қандай тапсырма ұнады?
· Жұмысыңыз үшін рахмет.

Сабақ бағалары

Іс дегеніміз не, орыс тілінде қанша жағдай бар және зат есімдердің жағдайын қалай дұрыс анықтауға болады? Осы және басқа да көптеген сұрақтарға жауаптарды мақалада таба аласыз. Зат есімнің септік жалғауының ерекшеліктерін айтамыз, береміз көрнекі мысалдар, біз сөздердің тек шылаулы емес, септелмейтін түрлеріне де септік формасын анықтауды үйретеміз.

Зат есімнің жағдайы қандай?

Орыс тіліндегі зат есімнің жағдайы- Бұл морфологиялық қасиетсөз тіркестері мен сөйлемдердегі зат есімнің басқа сөздермен грамматикалық байланысын білдіру. Жағдай бір-біріне қарама-қарсы тұрған есімдік формалар қатарының жүйесі арқылы өрнектеледі және флексия белгісі болып табылады.

Зат есімнің септелуі 4-сыныпта оқытылады.

Зат есімнің септік жалғауы

Орыс тілінде алты жағдай бар- бір тікелей (номинативті) және бес жанама. Зат есімдердің атауларын регистрлер бойынша өзгерту септік жалғауларының (флексиялар) жүйесі арқылы жүзеге асырылады.

Кестедегі зат есімдердің мысалдары:

ТОП 5 мақалакім онымен бірге оқиды

іс Істерге арналған сұрақтар Зат есімдерге мысалдар
Бірлік саны Mn. саны
Номинативті ДДСҰ? Не? Досым б, филиалы А, көлдер О Досым Және, филиалы Және, көлдер А
Генитив Кімге? Не? Досым I, филиалы Және, көлдер А Досым оған, бұтақтары, көлдері
Датив Кімге? Не? Досым Ю, филиалы e, көлдер сағ Досым шұңқырлар, филиалы ам, көлдер ам
Айыптауыш Кімге? Не? Досым I, филиалы сағ, көлдер О Досым оған, филиалы Және, көлдер А
Аспаптық Кім? Қалай? Досым жеу, филиалы Ой, көлдер ом Досым ями, филиалы ами, көлдер ами
Көсемше Кім туралы? Не жайлы? О, досым e, о филиал e, көлдер туралы e О, досым I, о филиал О, көлдер туралы О

Болымсыз зат есімдердің регистр формалары болмайды. Мұндай сөздер үшін септік жалғау грамматикалық тұрғыдан емес (жалғаулар арқылы), синтаксистік тұрғыдан (келісетін сөздер арқылы) беріледі.

Мысалдар:жаңа пальто(I.p.), армандаңыз пальто(P. p), түймені тігіңіз пальто(Д. б.).

Зат есімнің регистрін қалай анықтайды?

Зат есімнің жағдайын анықтаудың бірнеше жолы бар.

Датив

112-113 сабақтың мақсаттары: 1) сұрақтар бойынша септік жалғауындағы зат есімдерді таба білуді қалыптастыру; 2) балаларды септік жалғауындағы зат есімдердің мағынасымен (адресаттың мағынасы) таныстыру.

112-сабақ

Мұғалім сұрақтарымен жұмыс: Қандай жағдай генитивтік жағдайдан кейін келеді? Неліктен септік жалғауы осылай аталады?(Қажет болған жағдайда оқулықтың 58-бетіндегі материалға жүгінуге болады).

Совеноктың нұсқауы бойынша жұмыс (оқулықтың 64-бет).

Көсемшелерді таңдау арқылы септігіндегі зат есімі бар сөз тіркестерін ұжымдық құрастыру (оқулықтан 92-сурет). Зат есімнің жалғауларын міндетті түрде белгілеңіз.

Сөйлемдерден септік жалғауындағы зат есімі бар сөз тіркестерін табу жұптық жұмыс түрінде де жүзеге асуы мүмкін (ТР-дан 64-сурет). Бұл ретте септік жалғауының мәселелеріне, бұл жағдайда зат есімдермен бірге қолданылатын көсемшелерге, септік жалғауларында зат есімнің жалғауларына назар аударған жөн.

Мәтінді түсіндірме көшіру (оқулықтан 93-сурет).

Сабақты қорытындылау: Зат есімнің жалғаулық септікте тұрғанын қалай анықтауға болады?

Үй жұмысы.Мысалы. RT-дан 63.

113-сабақ

Тапсырмалар мен мұғалім сұрақтарымен жұмыс: Біз конверттерге қол қойғанда септік регистрдегі зат есімдер әрқашан қолданылады. Конверттегі қай сөздердің септік регистрінде болуы керектігін есте сақтаңыз.(Адресаттың тегі, аты және әкесінің аты.) Бұрынғыны орындайық. Оқулықтан 95. Конвертте бәрі дұрыс жазылғанын көрейік.

Адресатты көрсету бойынша жұмыс (оқулықтан 96-дан мысал). Сондай-ақ, сіз балаларды екі тамыр ерекшеленетін күрделі фамилияларды шығаруға шақыра аласыз ( Златокудров, Синеглазовжәне т.б.).

Сұрақтарға тәуелсіз жазбаша жауаптар (мысалы, RT-дан 66).

Сызба бойынша әңгіме құрастыру және тірек сөз тіркестері (оқулықтағы мысал 94).

Сабақты қорытындылау: Адресатты атау үшін әдетте зат есімдер қандай жағдайда қолданылады?

Үй жұмысы.Мысалы. RT-дан 65.


114-115 сабақтар. Зат есімдердің регистрлер бойынша өзгеруі (шектеу)

Айыптауыш

114-115 сабақтардың міндеттері: 1) балаларды сұрақтар, көсемшелер және олар атқаратын синтаксистік қызмет арқылы зат есімнің септік жалғауын анықтауға үйрету (септік жалғауындағы зат есім сөйлемнің кіші мүшесі); 2) атау септігіндегі зат есім мен септік жалғаудағы зат есімдерді ажырата білуді қалыптастыру; 3) ұсыныстың негізгі мүшелері туралы студенттердің білімін жаңарту.



114-сабақ

Мұғалімнің нұсқауы бойынша жұмыс: Бүгін біз зат есімнің қандай жағдайы туралы сөйлесетінімізді тап.

Совеноктың нұсқауы бойынша жұмыс (оқулықтың 66-б.).

Мәтіннен септік жалғауындағы зат есімдерді табу (оқулықтан 97- мысал).

Проблемалық жағдайды құру: Сөздің қай жағдайда қолданылатынын анықтауға тырысыңызүй . (Балалардың жауаптары тыңдалады.) Сіз сөйлемнің сыртында сөздің жағдайын дәл анықтай алмайтынымызды көрдіңіз. Бұрынғы сөйлемдердегі бұл зат есімнің жағдайын анықтауға тырысайық. 98 оқулық. Самоваров номинативті септіктегі зат есім мен септік жалғаудағы зат есімдерді қалай ажыратуға кеңес береді?

Самоваровтың хабарламасын оқу. 67 оқулық. Мұғалім басқа жолды ұсына алады: зат есімге қосарланған сұрақ қою керек. Мысалы: Мен көріп тұрмын(не? кім?) үй(V. б.). (Не? кім?) үй(I. p.) өзеннің жанында тұрды. Журналдар қойылды(неге? кімге?) пешке(V. б.). (Не? кім?) журналдар(I. p.) пеште өртенген.

Бұрынғы орындалу. 99, 100 (сабақтағы жаттаған өлең жолдарын жазып алу тапсырмасы орындалмайды) оқулықтан.

Зат есімнің атаулы және септік жалғауындағы айырмашылықтары туралы балалардың ойларын бекіту (РТ-дан 57-жаттығу). Кестені толтыру (РТ-дан 58-жаттығу).

Сабақты қорытындылау: Зат есімдер септікте және септікте қалай ажыратылады?

Үй жұмысы.Мысалы. Оқулықтан 100 (кез келген үзіндіні жадтан жазып алыңыз).

Сабақтың технологиялық картасы

Мұғалімнің аты-жөні:Коваленко Людмила Николаевна

Сынып: 2

UMC:«Ресей мектебі»

Элемент:орыс тілі

Тақырыбы:«Сұрақ арқылы зат есімді өзгерту.Жалпы таныстыру».

Сабақтың түрі:жаңадан үйрену

Зерттелетін тақырыптағы сабақтың орны мен рөлі:бірінші сабақ, зат есімнің жаңа грамматикалық белгісі туралы түсініктерін қалыптастыру.

Мақсат:зат есімнің жаңа грамматикалық белгісі туралы түсініктерін қалыптастыру

Жоспарланған нәтижелер

пәндік білім

Тақырыптық әрекеттер

UUD

Нормативтік

когнитивтік

Коммуникативті

Жеке

Жанды және жансыз, жалқы және жалпы есімдер

Зат есімнің бастапқы түріндегі грамматикалық белгілерін анықтаңыз – жыныс, сан, жанды/жансыз, жалқы/жалпы есім, регистр түріндегі өзгеріс.

- анықтаубұрыннан белгілі және үйренгенді талдау негізінде сабақтың мақсаты;

Өз бетімен бағалауәрекеттің дұрыстығы және түзетулер енгізу;

- өз бетінше табуоқу мәселесін шешу нұсқалары;

- қорытындылау және орындаузерттелген материал бойынша қорытындылар;

- түрлендірумодельдер, диаграммалар, белгілер;

Түсіну салыстыру және жіктеузерттелген объектілер;

- жалпылауматериал;

- таңдаукөпшілігі тиімді жолдарынақты шарттарға байланысты есептерді шешу;

- талдауалынған ақпарат;

- құрылысойлаудың логикалық тізбегі;

жанжал жағдайын түсіну, оны шешуге ықпал ету;

Әртүрлі көзқарастардың, оның ішінде өз көзқарасымен сәйкес келмейтіндердің болуы мүмкіндігін мойындау;

өз әрекеттерін реттеу үшін сөйлеуді пайдалану;

Тыңдау және есту қабілеттерін дамыту;

Сөйлеу құрылымдарын анық және анық құрастыру;

Табыс критерийлері негізінде өзін-өзі бағалау және серіктесті бағалау мүмкіндігі оқу іс-әрекеттері;

Оқуға қызығушылық таныту

Жаңа нәрселерді үйренуге деген құштарлық пен қызығушылықты көрсетіңіз

Сабақтар кезінде

p/n

Сабақтың кезеңінің аты, уақыты

Тапсырма,

қайсысы керек

шешілу

FODU

Мұғалімнің ұйымдастыру іс-әрекеті

студенттердің іс-әрекеттері

Оқушылардың іс-әрекеті

(тақырып, UUD)

Өзара әрекеттесу нәтижесі

(өнім, UUD)

Диагностика

сабақтың жоспарланған нәтижелеріне қол жеткізу

Org. сәт

1-2 мин.

Балаларды өнімді еңбекке баулу

Оқушылармен амандасады, балаларды жемісті еңбекке баулиды (2-слайд)

Қайырлы таң,

Күн басталды!

Біз мұны істеуге жалқау емеспіз!

Сабақ басталады

Ол жақсы жүреді, балалар!

Барлығын түсінуге тырысыңыз

Құпияларды ашу үшін бірге,

Толық жауаптар беріңіз

Және достарыңызға көмектесіңіз.

Жемісті ынтымақтастыққа үміттенеміз!

Бүгін сабақта біз құпияларды ашамыз, шифрларды шешеміз, жаңа білім аламыз.

Нормативтік:

Жемісті ынтымақтастықты күту;

Коммуникативті:

Мұғалімнің нұсқауларын тыңдау

Нормативтік:

Жемісті ынтымақтастыққа бекінді;

Коммуникативті:

Тыңдау және есту қабілеті

Білімді жаңарту.

4-5 мин.

Зат есімнің грамматикалық белгілерін қайталау

«Ребустар».Оларды табу керек, олар сізге жақын жерде жасырылған. Әр жұмбақтарыңызды табыңыз және оны тап, жауабын қағазға жазыңыз!

(Шортан, көбелек, акула, қарлығаш, сиыр, жол, үстел, қамыс, Ирак, кино, әзіл, шкаф).

Орныңыздан тұрыңыз, сөзіңізбен, ретімен.

Әрқайсысын өз кезегінде алған сөзді атаңыз!

- NUMBER!

- Грамматика бойынша топтарға бөліну ТҰРЫС!

- Атрибутты дұрыс анықтағаныңызды өз тобыңызда тексеріп, талқылаңыз. Бірге тексерейік!

- Грамматика бойынша топтарға бөліну Өзіндік - жалпы есімдер!

- Атрибутты дұрыс анықтағаныңызды өз тобыңызда тексеріп, талқылаңыз. Бірге тексерейік!

Грамматика бойынша топтарға бөліну жанды - жансыз!

- Атрибутты дұрыс анықтағаныңызды өз тобыңызда тексеріп, талқылаңыз. Бірге тексерейік!

Енді қай сөйлем мүшесінің грамматикалық белгілерін анықтадық? (Зат есім)

Жарайсың! Отыр!

Тақырыбы:

Зат есімнің грамматикалық белгілерін анықтау;

Жеке:

Мұғалім қойған критерийлер бойынша өзін және серіктесін бағалау

Нормативтік:

- оқу мәселесінің шешімін табу

Когнитивті:

Ақпаратты қайта кодтау (сөзге айналдыру)

Мұғалім белгілеген критерийлер бойынша объектілерді салыстыру және жіктеу;

Коммуникативті:

Топтарда қарым-қатынас жасау

Тақырыбы:

Зат есімнің грамматикалық белгілерін – жыныс, сан, жанды/жансыз, жалқы/жалпы есімді анықтау бойынша жаңартылған білім;

Жеке:

Өзін-өзі бағалауды орындады және грамматикалық белгілерді анықтау және жұмбақ арқылы тапсырманы орындау барысында бақылау негізінде серіктесті бағалады;

Нормативтік:

- грам.белгісіне қарай өз бетінше топқа бөлінеді;

Когнитивті:

Алынған сөздерді салыстырып, жіктеді;

Коммуникативті:

салмақты дәлелдер келтіру арқылы студенттер арасындағы дауды шешті;

Сабақтың мақсатын қою.

1-2 мин.

Сабақтың мақсатын анықтау

Бүгін біз сөздің қай бөлігі туралы сөйлесеміз?

(3-слайд)

Сөйлеудің бұл бөлігі туралы не білеміз? (Зат есімнің грамматикалық белгілері бар: жынысы, саны...)

Сызбаға қараңдаршы, біз зат есім туралы бәрін білеміз бе?

Белгінің не екенін білетін адам бар ма?

Қайсы мақсатбіздің сабағымыз?

(Зат есімнің тағы бір белгісін біліңіз ...)

Бұл басты құпиябіздің сабағымыз!

Тақырыбы:

Зат есімнің грамматикалық белгілерін ата;

Нормативтік:

Бұрыннан белгілі және үйренгенді талдау негізінде сабақтың мақсатын анықтау;

Когнитивті:

Схемамен жұмыс

Коммуникативті:

Монологтық мәлімдеме құрастыру;

Тақырыбы:

Зат есімнің грамматикалық белгілерін қайталады;

Нормативтік:

Диалог нәтижесінде сабақтың мақсаты қойылады;

Когнитивті:

Диаграммамен жұмыс істеу дағдысы жетілдірілді

Коммуникативті:

Дұрыс монологтық мәлімдемелер құрастырылды;

Жаңадан ашылады.

6-7 мин.

Зат есімнен бас тарту, аяқталуын ерекшелеу, зат есімнің грамматикалық белгілерін бекіту

Тапсырманы орындау арқылы біз бұл құпияны аша аламыз жасыл карта. (слайд 4)

Тапсырманы оқы! Бәрі түсінікті ме? Түсіп қалған сөзді сұраққа байланысты өзгертіп қойыңыз.

Миссия барлығына түсінікті ме? Тапсырманы орындау үшін біз бәрін білеміз бе?

(Жоқ, мен қандай сөзді енгізу керектігін білмеймін)

Бұл сұрақтың жауабын қайдан табуға болады деп ойлайсыз?

(Карточкада жұмбақ бар, ол бізге көмектеседі)

Әлсіз балалар үшін болжам сөзінде дауысты дыбыстар қабылданбайды.

Жарайсың! Жұмбақты оқып, ауызша жауап бер!

Балалар, қарағай сөзі қай сөйлем мүшесі?

Қандай грамматикалық белгілерді атай аласыз? Барлығы шақырылды, жоқ! Біз білмейтін бір нәрсе бар.

Тапсырманы орындаңыз! Тапсырманы орындауға бір минут уақытыңыз бар.

Емтихан ! (5-слайд) Сөйлемді оқимыз, қарағай сөзінің соңы қандай!? Барлығы жасағанын тексеріңіз бе?

Сөзде не өзгерді? (соңы)

Анау. сөздің түрін өзгертті?

Неліктен сөз әр сөйлемде түр өзгеріп отырды?

Қандай қорытынды жасауға болады?

(Сұраққа байланысты сөз түрге ауысады).

Балалар, ҚАРАҒАЙ деген сөз болғандықтан, қандай қорытынды жасауға болады?

Зат есім де сұрақтарға қарай өзгереді!

Ал бұл құбылыстың орысша қалай аталатынын кім біледі?

Дана үкіден сұрайық, оның жауабы 36-бетте. Оқы.

Зат есімнің сұраққа айналуы қалай аталады? (Істердің бас тартуы немесе өзгеруі).

Балалар, бас тарту біздің құпиямыз, оны біз басында болжай алмадық! Бұл зат есімнің грамматикалық белгісі!

Тақырыбы:

Сұрақтар бойынша сөзді өзгерту, зат есімнің грамматикалық белгілерін анықтау, жалғауын ерекшелеу,;

Жеке:

Оқу қызметін талдау негізінде өзін-өзі бағалау және серіктесті бағалау;

Нормативтік:

Іс-әрекеттің дұрыстығын өз бетінше бағалау және қажетті түзетулер енгізу;

Когнитивті:

Нақты шарттарға байланысты есептерді шешудің тиімді жолдарын таңдау;

Коммуникативті:

өз көзқарасын дәлелдеу үшін нақты және нақты дәлелдер құрастыру;

Тақырыбы:

- сұрақтар бойынша сөздердің өзгеруін пысықтауға, зат есімнің грамматикалық белгілерін анықтауға, аяқталуын ерекшелеуге мүмкіндік алды;

Жеке:

- өзара бақылау әрекеті ұйымдастырылған;

Нормативтік:

Тапсырманың дұрыстығы талданып, жауаппен салыстыру негізінде түзетулер енгізілді;

Когнитивті:

Проблемаларды шешудің тиімді жолдарын тапты;

Коммуникативті:

Тұрақты шеберлік жауапты нақты және нақты түрде негіздеу;

Жаңадан ашылады.

8-10 мин.

Әрбір жағдай үшін сұрақтарды анықтаңыз

Жіктік жалғауы зат есімнің сәйкес түрленуі екенін білдік жағдайлар. Ал орыс тілінде қандай істер бар екенін кім біледі? Ал олардың саны қанша?

Мәселе.-Келесі тапсырманың мақсаты қандай?

Істердің атын табыңыз. (слайд 6)

Экрандағы дана үкі туралы әңгімені оқыңыз!

Орыс тілінде неше жағдай бар? Олардың есімдері кім?

Бір мектепте балалар олардың ретін есте сақтау қаншалықты оңай екенін түсінді. Білгің келе ме? (7-слайд)

Қазір біз істердің атын білеміз. Зат есімнің септігін анықтай аламыз ба? (Жоқ)

Сізге не білу керек? (Әр жағдай қандай сұрақтарға жауап береді!)

Тапсырманы орындау арқылы бұл құпияны ашамыз қызғылт сары карта! (8-слайд) Оны ал.

Сен не көрдің? (Кесте)

Кестеде қандай бағандар бар?

Қай баған бос қалды? Біз оны аяқтай аламыз деп ойлайсыз ба?

Қандай бағандар бізге көмектеседі сұрақты анықтаңыз?

(Көмекші сөздер мен мысалдар)

Бірінші жолды бірге аяқтаймыз!

Жолдық номинативті жағдайда көмекші сөз қандай? Анимациялық мысал? Біз сұрақ қоямыз - кім бар? Аю, енді жансыз зат есімге сұрақ қоямыз?

Не алдым? Қарағай. Сұрақ қоюды білесіз бе?

Енді біз дәл осылай генитивтік жағдайға сұрақты таңдаймыз!

Қалған жолдарды жұппен орындаңыз!

Сұрақтарды дұрыс жазғаныңды тексерейік?(9-слайд)

38-беттегі оқулықты ашыңыз. Оны жұп ретінде тексеріңіз!

Тапсырманы орындау арқылы қандай құпияны аштық?

(оқытылған жағдай сұрақтары)

Балалар, аю сендерге тапсырманы дұрыс орындағандарың үшін үлкен рахмет айтып, орындауды ұсынады физикалық минут!!! Бірге тұрып, оның артынан қайталайық!

Тақырыбы:

Көмекші сөздерге байланысты сұрақтарды анықтау;

Жеке:

Жаңа нәрселерді білуге ​​деген ықылас пен ықылас таныту;

Нормативтік:

- білім беру мәселесінің шешімін өз бетінше табу;

Орындалған тапсырма негізінде қорытындылар жасалады;

Когнитивті:

- мәтіндік ақпаратпен және кестемен жұмыс

Коммуникативті:

таңдауын негіздеу үшін нақты тұжырымдалған сөйлеу конструкцияларын қолдану;

Тақырыбы:

Көмекшілердің сөздеріне қарап кейс сұрақтарын анықтау дағдысы қалыптасты;

Жеке:

Нормативтік:

- сұрақтарды анықтау жолдарын өз бетінше тапты;

Орындалған тапсырма негізінде қорытынды жасалады;

Когнитивті:

Кейс сұрақтары талданып, кестеге енгізілді

Коммуникативті:

Тұрақты шеберлік

жұппен жұмыс

Бастапқы бекіту.

4-5 мин.

Зат есімнің грамматикалық белгілерін бекітіңіз

Енді тексеріп көрейік. Барлық ашылулар есіңізде ме? Оқулықты ашыңыз, 38-бет. 67-жаттығуды табыңыз. Не істеу керек? Сіз барлық сөздерді түсінесіз бе?

WOLF дегеніміз не? Осы сөздің мағынасын табыңыз (11-слайд).

Тақырыбы:

Зат есімнің грамматикалық белгілерін жалпылау және бекіту;

Жеке:

Тапсырманы дұрыс орындауға зейін қойып, ниет білдіру;

Оқу іс-әрекетінің табыстылығының критерийлері негізінде серіктесті бағалау және өзін-өзі бағалау үшін өз таңдауын дәлелдеу;

Нормативтік:

Бұрыннан үйренген нәрсені анықтаңыз және мойындаңыз Когнитивті:

Ойлаудың логикалық тізбегін құру;

Коммуникативті:

Тыңдаңыз және диалогқа түсіңіз, ұжымдық талқылауға қатысыңыз.

Тақырыбы:

Зат есімнің грамматикалық белгілерін анықтау қабілеті қалыптасты - жанды/жансыз, меншікті/жалпы есім, сан, жыныс; зат есімнің жағдайлар бойынша өзгеруімен танысты;

Жеке:

Өзін-өзі бағалау және серіктесті бағалау қабілетін күшейтті;

Нормативтік:

Зат есімнің грамматикалық белгілері туралы мәліметтерді талдады

Когнитивті:

Зерттелген материал мен өз тәжірибесі арасында ұқсастық жасалады.

Коммуникативті:

Тұрақты шеберлік

дұрыс тұжырымдарды құрастыру;

туралы ақпарат үй жұмысыоны жүзеге асыру бойынша нұсқаулар

1-2мин.

38-шот, 66-жаттығу

Не істеу керек екенін қараңыз. Бір сөзді ауызша айту.

Рефлексия

Зат есімнің грамматикалық белгілерін жалпылау және қайталау, зат есімнің грамматикалық белгісін бекіту - септеу.

Біздің сабағымыздың мақсаты қандай?

(Зат есімнің белгісін ҮЙРЕНІҢІЗ)

Зат есімнің қандай белгісін білеміз? (төмендеу)

Деклинация дегеніміз не?

Қандай жағдайлар есіңізде қалды?

Олар қандай сұрақтарға жауап береді?

Зат есімнің жағдайын анықтауға қандай сөздер көмектеседі?

алыңыз көк карталар. №1 тапсырмаға назар аударыңыз. Не істеу керек деп ойлайсыз? Бос орындарды толтырыңыз! Тапсырманы жұппен орындаңыз! (12-слайд).

Істің аты

Сұрақ

Номинативті

Кімге? Не?

Кімге? Не?

Айыптауыш

Кім туралы? Не жайлы?

Досыңызды тексеріңіз! (13-слайд) Бағалау парақтары бойынша өзіңізді және досыңызды бағалаңыз!

№2 тапсырманы қараңыз? (14-слайд) Онда не көріп тұрсыңдар? Сіз не істеу керек деп ойлайсыз?

З тапсырма: зат есім туралы білімдерін пайдаланып сызбаны толтырыңдар!

Досыңызды тексеріңіз! (15-слайд) Бағалау парақтары бойынша өзіңізді және досыңызды бағалаңыз!

(16-слайд)

Бағалау парақтарын қорытындылайық! Жалпы сабаққа өзіңізді бағалаңыз! Бүкіл сабақ үшін досыңызды бағалаңыз! Сабақты ұйымдастыру және мазмұны бойынша өз тілектеріңізді, ұсыныстарыңызды немесе пікірлеріңізді жазыңыз?

Сабақ үшін рахмет, сау бол!

САБАҚ ТАҚЫРЫБЫ БОЙЫНША Кесте мен Схеманы ТОЛТЫРУ

1. Деклинация.

2. Қосымша.

3. Конъюгация.

Атау райындағы зат есім сөйлемнің қай мүшесі?

1. Кәмелетке толмаған.

2. Тақырып.

3. Предикат.

3. Жалқы септіктегі зат есімдер қандай сұрақтарға жауап береді?

1. Кім? Не?

2. Кімге? Не?

3. Кім туралы? Не жайлы?

Зат есімдермен қандай көсемшелер тектік жағдайда қолданылады?

2. Астында, үстінде.

3. Одан, онсыз, -ден, -ден, -ден.

5. Шектеулі зат есімдер қандай сұрақтарға жауап береді?

1. Кім туралы? Не жайлы?

2. Кімге? Не?

3. Кім? Қалай?

Оқы. Зат есім қай сөйлемде септікте жұмсалған?

1. Желкен жағаға .

2. Жазыңыз табиғат туралы .

3. Жаяу үйдің жанында .

7. Зат есімдер қандай жағдайда сұрақтарға жауап береді кім? Не?

1. Номинативті түрде.

2. Келіссөзде.

3. Жалғау септікте.

Оқы. Зат есім қай сөз тіркесінде қолданылады аспаптық?

1. Өседі ағаштың астында.

2. Мен сурет саламын қарындаш .

3. Мен көремін теңіз .

Қай жағдайда зат есімдер көсемшесіз қолданылмайды?

1. Көсемшеде.

2. Келіссөзде

3. Жалғау септікте.

Зат есім қай сөйлемде көсемшеде жұмсалған?

1. Досыңыз туралы айтыңыз.

2. Қаламмен жаз.

3. Ағаштың суретін сал.


__________________________

Тақырыбы «Зат есімнің үш септігі»

1-ші септікке қандай зат есімдер жатады?

1. Ер есім және әйелаяқталуларымен -ал мен.

2. Зат есім еркекнөлдік аяқталуымен және аяқталулары бар бейтарап -о, -е.

3. Нөлге аяқталатын әйел зат есімдері.

Нөлге аяқталатын әйел зат есімдері қандай септікте болады?

1. Біріншіге.

2. Екіншіге.

3. Үшіншіге.

Жіктеу есімдіктері қандай септікке жатады?

1. Біріншіге.

2. Екіншіге.

3. Үшіншіге.

Оқы. 1-ші септіктегі зат есімдердің барлығы қай қатарда?

1. Күндіз, түн, тұз.

2. Жер, ел, ай.

3. Айна, көл, таң.

Оқы. 2-ші септіктегі зат есімдердің барлығы қай қатарда?

1. Арман, теңіз, жаз.

2. Отбасы, нағашы, қыстау.

3. Тышқан, көлеңке.

Оқы. Қай қатарда өзгермейтін зат есімдер бар?

1. Терезе, көл, кенеп.

2. Метро, ​​пальто, кинотеатр.

3.Айна, стақан, алма.

Түсіп қалған сөздерді толтырыңыз.

Сөйлемдегі зат есімнің септелуін анықтау үшін оны бастапқы түрінде - _____________ санының _________________ жағдайында қою керек.

Зат есімдерді бастауышқа қойып жаз.

Сары егістіктердің үстінен тыныш тұман көтеріледі.



___________________________________________________

3-ші септік есімдіктердің астын сыз.

Күз, сөз, дүбір, қара бидай, дерт, киік, қақпашы, боран, тұз, сәбіз.

Қателерді түзету.

Ел (3), ағаш (2), қар (1), мақтаныш (3), Марина (1), қараңғылық (2), жылу (2), ат (1).


ОРЫС ТІЛІ

Тақырыбы: Екпінді және екпінсіз зат есім жалғаулары

Мақсат:Зат есімнің регистрлік жалғауларындағы дауыстылардың екпінді және екпінсіз күйде болатынын көрсету, тексеру әдісімен таныстыру.
зат есімнің жалғауындағы екпінсіз дауыстылар.

Ұйымдастыру уақыты

Каллиграфия минуты

____________________________________________________

Үлгіні қарастырыңыз. Үлгіде қандай сөз бар? Бұл не кітапхана? Кітапхана сөзі ежелгі гректің екі сөзінен тұрады: biblios - кітап, теке - қойма. Кітапхана сөзінің емлесін айтып, үлгісін жаз.Төмендегі жолдар қай әңгімеден алынған?

Ал егер сіз әдепті болсаңыз

онда сіз кітапханадасыз

Некрасов және Гоголь

мәңгілік емес.

________________________________________________

Сөздерді оқы. Бұл сөздер қалай біріктірілген? Олар қалай ерекшеленеді? Сөздерді жазыңыз. Орфографиялардың астын сыз.Ысылдағаннан кейін қай зат есімдердің соңында жұмсақ белгі жазылады? Мысалдар келтіріңіз.

Біз .. палубада бөлісіп, айналаны тамашаладық .. өзеннің .. ки.

Оқы. Түсіп қалған әріптерді қойып жаз.аты біртекті мүшелерұсынады. Біртекті предикаттар қалай байланысты? Зат есімнің жалғауларының астын сыз.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын баяндау

Жаңа материалды түсіндіру

Бұрынғы орындалу. 162

Оқушылар мұны анықтайды

¾ зат есімдер екпінді және екпінсіз жалғауларға ие болуы мүмкін, яғни жалғаулардағы дауыстылар екпінді де, екпінсіз де болуы мүмкін (ортограммалар арасындағы байланысты көрсету керек: сөздің түбінде екпінсіз дауысты дыбыс және соңында екпінсіз дауысты дыбыс; екеуі де бағынады орыс жазуының негізгі заңы - кернеусіз жағдайда тексеруді талап етеді);



Бір септіктегі зат есімдердің екпінді және екпінді жалғаулары әртүрлі айтылады, бірақ бірдей жазылады, яғни екпінсіз жалғауларды шок арқылы тексеруге болады;

Зат есімнің соңындағы екпінсіз дауысты дыбысты тексеру үшін оны регистрдің дауысты дыбысы екпінге ұшыраған бірдей септіктегі зат есіммен ауыстыру керек.

2-беттегі ережені оқу. 101.

Бұрынғы орындалу. 163 (оған берілген тапсырмаларға сәйкес орындалады.)

Зат есімнің жалғауындағы екпінсіз дауысты дыбыстарды тексеру кезіндегі іс-әрекет ретімен таныстыру.(Мыс. 164)

Жоғары