Кіріктірілген сабақтың ойын түрі ортаңғы топ. Ортаңғы топтағы «Аралдарға саяхат» кіріктірілген сабақ. Бейне: ортаңғы топтағы жан-жақты музыка сабағы

Мария Кенич
Аннотация ашық кәсіп GEF сәйкес ортаңғы топ«Сиқырлы өзгерістер»

Мақсат: Оқушылардың психикалық және шығармашылық мүмкіндіктерін ашуға қолайлы жағдай жасау. Ойын әрекеті процесіне танымдық және зерттеушілік қызығушылықты қалыптастыру.

Тапсырмалар:

Балалардың шығармашылық тұлғасын дамыту

Қиял, қабылдау, ойлау қабілеттерін дамыту.

Басқа балалардың қызығушылықтары мен пікірлерін ескере отырып, ұжымдық белсенділік дағдыларын қалыптастыру.

Балалардың шығармашылығына қолайлы жағдай жасау.

Артикуляциялық аппаратты және қолдың ұсақ моторикасын дамыту.

Денсаулықты сақтайтын технологияларды жетілдіру (саусақ гимнастикасы, релаксация, көз гимнастикасы)

Зейін, есте сақтау, ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту,

Суреттің жаңа түрімен таныстыру.

Білім берудің интеграциясы аймақтар: «Байланыс», «Көркем-эстетикалық даму», « Дене шынықтыру» , «Әлеуметтену», «Музыка».

Іс-шаралар: ойындық, коммуникативті, танымдық-зерттеушілік.

Білім беру аймақтары:

Байланыс (сөйлеу әрекеті)

Әлеуметтену (ойын әрекеті)

Көркемдік және эстетикалық даму

Дене шынықтыру

Әдістері:

ауызша

Көрнекі

Ойын

Әдістемелік техникалар:

Тосын сәт;

Көркем сөз;

Ойын трюктері;

Сұрақтар;

Тапсырмалар;

Музыканы қолдану.

Интегративті тәрбиелеуде күтілетін нәтиже қасиеттер: Балалар ізденімпаз, белсенді, дербестік танытады әртүрлі түрлерібалалардың іс-әрекеті.

Проекторда бейне түрлендірулер(музыка естіледі, мұғалім формаға кіреді сиқыршылар)

IN: Сәлем жігіттер! Мені таныдың ба? (балалардың жауаптары)

Мен сізді шақырғым келеді сиқырлы жер. Ол жерге жету үшін айту керек сиқырлы сөздер. Қолдарыңызды қарынға қойып, мұрынмен қарынды алға қарай дем алыңыз, қарынды алыңыз және ауызбен дем алыңыз. Көзіңді жұм, айт емле: «Фокус, покус, тон, толонус» (музыка ойнайды)

IN: Жарайсың! Міне, біз күтіп отырмыз сиқырлы кеуде. Онда көптеген қызықты нәрселер бар. Оның ішінде не бар екенін білгіңіз келе ме? Алайық ашық. Бірге айтайық «чоқ-чоқ-чоқ кеудені ашыңыз". (Жоқ ашылады)

IN: Бірдеңе жоқ ашыладыМенімен бәріңіз сөйлеспеген шығарсыз сиқырлы сөздер.

IN: Қайталап көрейік. бәрімізге бірге: «Чок-чок-чок кеудені ашыңыз"."1, 2, 3- ашылды! О, мұнда қанша тұрады! қызық, бірақ ол кімдікі және кім үшін? Балалар, қалайсыңдар? кішкентай сиқыршыларға айналады? (балалардың жауаптары)

Әрқайсымыз костюм алайық (балалар костюмдерін таңдап, киіндіреді)

IN: Біз сені киіндіргенде, сиқырлы костюмдер, айтатын кез келді сиқырлы сөздер.

шапалақтау,

өзіңізге бұрылыңыз

Кішкене шеберге айналады.

IN: Балалар, бірдеңенің ызылдағанын естіңдер (мұғалім кеудеге барып нота ұстаған Карлсонның суретін шығарады)

IN: Бұл кім? (балалардың жауаптары). Балалар қараңдаршы, ал Карлсон қолында жазба ұстап тұр, мен сендерге берейін мен оқимын:

«Мен ойыншық емес, балаларыңмын,

Нағыз Карлсон I

«ба-ра-бас» сөзін айтыңыз

Бір сәтте мен пайда боламын және мен сенімен боламын»

IN: Балалар, күшімізді сынайтын кез келді, барлығы дайын ба?

Қане, айламызды іске асырайық, мен Карлсонның суретін есіктің сыртында алып тастаймын, бірге айтамыз Сиқырлы сөз(мұғалім суретті есіктен алып тастайды)

Барлығымыз бірге «Ба-ра-басс» дейміз

(Карлсон пайда болып, музыка әуенімен балалардың жанынан ұшып өтеді)

Карлсон:

Сәлем, мен мұндамын!

Сәлем, Карлсон достарынан.

IN Сіз қазір сиқырлы елсіз

Барлығы дәл осы сағатта орындалады!

Иә, сен сиқыршыларға айналдың, жақсылар.

Карлсон: Дос болайық, иә?

Балалар: Иә, жасайық!

Карлсон: Балалар, сендерде торт бар ма?

Балалар: Жоқ. Жоқ.

Карлсон: Ендеше мен сенімен дос емеспін, тортсыз қандай достық?

Сиқыршы: Торттардан Карлсон, фигурасы нашарлайды және тістері ауырады, сіз білмедіңіз бе?

КарлсонС: Сонда сіз не ұсынасыз? Жігіттермен қалай дос болуға болады?

Сиқыршы: Ал ойнаңыз, бірге ойнаңыз!

? «Ыстық - суық»

Ойын баланың сөздік қорын антоним сөздер арқылы кеңейтуге бағытталған. Бала сізге мағынасы жағынан қарама-қарсы сөзді айтуы керек.

Мысалы:

Ыстық суық

Жақсы жаман

Ақылды - ақымақ

Бақытты - қайғылы

Өткір - өткір

Тегіс - өрескел

Балалар, мен сендерге қонаққа ұшып келдім. Бірақ мен қайда тұрамын?

IN: уайымдама Карлсон, енді біз кішкентай сиқыршыларға айналды, біз әдемі сала аламыз, қалыптастыра аламыз, сурет сала аламыз, сиқырлы үйлер мен сарайлар. Ал міне, біздің құрылыс материалы(мұғалім құм, ағаш текшелер, бояу дәптері бар үстелдерге жақындайды.) Үйді неден жасағылары келетінін балалар өздері таңдайды.

Балалар тыныштандыратын, босаңсыту үшін қолөнер жасайды)

IN: Балалар, сендерде қандай ғажайып сарайлар бар екенін айтайық?

TO: Сіз сарайыңызды неден жасадыңыз? Бұл қиын болды ма? (балалармен сөйлесу)Ал сіздің сарайыңызда мұнара бар сиқыр? (балалардың жауаптары)

TO: сендер қандай жақсы адамдарсыңдар, бәрін, бәрін жасауды білесіңдер, бірақ мен сендерге келген жоқпын бос қол. Енді мен сендерге «Түрлі-түсті сабынды су» деген бір трюк көрсетемін (Карлсон сабынды суы бар мөлдір банканы көрсетеді, сосын түтікшені салып, оған ақырын үрлей бастайды) Саған да үйреткенімді қалайсың ба? (балалардың жауаптары). Тек тш, шыныаяқтарға барайық, мұнда барлығына жетеді! (сабынды түсті суы бар стақандар мен түтіктер алдын ала дайындалады). Сабын көпіршіктерімен сурет салу, балалармен ұжымдық жұмыс жүргізіледі (газет) «Көңілді көңіл-күй»

TO: міне, жақсылар, сендерден шыққан жігіттер нағыз болып шықты сиқыршылар!

Карлсон: Мен бүгін әкелеріңіз бен аналарыңызға не айта аламын? Сен бүгін не істедің? Бүгін не істегенімізді айтып берейін. Ең басында сіз өзіңіздің ... екенін көрсетуге тырыстыңыз.

Ақырында біз...

Карлсон: Балалар біз кездескен осындай тамаша күнде мен сендерге ең дәмді, тәтті, көңілді тілеймін, күнде тәттілер, торттар, джемдер бар.

Сізге көлігіммен жүруге рұқсат етіңіз! Мені қатты ұстаңыз! (қозғалтқыштың дыбысына балалар Карлсонмен бірге барады топ)

Қатысты жарияланымдар:

Күз өзінің жемістеріне бай, барлығы егін жинап жатыр, ал кейбіреулер сіз қандай керемет қызықты қолөнер жасай аласыз деп күдіктенбейді.

Бағдарламаның мазмұны: Мақсаты: Балалардың алған білімдерін, идеяларын, дағдыларын анықтау оқу жылы. Тапсырмалар:.

ТРИЗ технологиясының элементтерін пайдалана отырып, «Тамшының сиқырлы трансформациялары» ГКД конспектісі (дайындық тобы)Білім беру салаларының интеграциясы: « когнитивті даму», « Сөйлеуді дамыту», «Әлеуметтік-коммуникативтік даму». Тапсырмалар: 1. Нақтылау.

«Білім» ОО-ға арналған «Сиқырлы трансформациялар» ГКД конспектісі (бірінші кіші топ)МАҚСАТЫ: Эксперимент элементтерімен бірлескен ойын әрекеті арқылы танымдық белсенділікті дамыту. МАҚСАТТАР: БІЛІМ БЕРУ:.

Бөлімдер: Мектеп жасына дейінгі балалармен жұмыс

Бағдарлама тапсырмалары

Балаларға 10-ға дейін санауға жаттықтыру. Алғашқы ондық сандары туралы білімдерін тексеру. Геометриялық денелер (шар, текше, цилиндр, конус) туралы түсініктерін дамыту. Балалардың дәстүрлі емес тәсілдермен сурет салу қабілеттерін бекіту (мақта бүршіктері, тығын басып шығару). Өз бетіңізше үйреніңіз, үлгі жасаңыз.

Балалардың ақыл-ой әрекетін белсендіру, логикалық ойлауын, тапқырлығын дамыту. Бірлескен пікірталасқа, ізденуге, жауап табуға тәрбиелеу. Белсенділікке тез араласу қабілетін дамыту дайындық процесі. Аналитикалық қабылдауды, тұрақты зейінді, есте сақтауды, сөйлеуді дамыту. Мәселені шешуде шығармашылық және белсенді болуға үйреніңіз. Эстетикалық қабылдауды, қиялды дамыту. Жағдайдың тосын және жаңалығын жасаңыз.

материалдар

  1. Сиқырлы таяқша.
  2. Ватман парағы және маркерлер.
  3. Көлікке арналған 2 түсті қағаз дөңгелектері.
  4. Жүргізушіге арналған руль.
  5. Гүл жайнаған шалғын, Гүл жапырақшасында – жұмбақтар.
  6. 3 құрсау және геометриялық денелер (текше, шар, конус, пирамида, цилиндр).
  7. Аудио жазбалар: а) балалар әні: «Барамыз, барамыз, барамыз...»; б) «Орыс халық әуендері».
  1. Экран, қуыршақ. (Иван Царевич)
  2. «Отты құстың» жазық бейнесі.
  3. Өрнек элементтері бар қауырсындардың үлгілері (3 дана).
  4. Үш түсті гуашь (қызғылт сары, қызыл, қызыл).
  5. Мақта бүршіктері. Тығындар, қылқалам «Тиін» No2.
  6. Сурет салуға арналған майлықтар.
  7. Құмыралар су.
  8. Қылқалам ұстағыштары.
  9. Гуашь сіңдірілген көбік кірістіру бар розеткалар.
  10. Қағаз парақтары сары түсқұс қауырсындары түрінде.

ОҚУ ПРОЦЕСІ

Бір күн бұрын топ Иван Царевичтен шақырту алды.

Тәрбиеші: Балалар, бізге Иван Царевичтен шақыру келді. Оған барайық.

Тәрбиеші: Балалар қараңдаршы! Мұнда біртүрлі карта бар. Ол тек нүктелерді көрсетеді, егер нүктелерді сызықтармен ретімен қоса алсақ, онда біз бір нәрсені түсінеміз .

(Балалар нүктелерді қосады, көліктің суретін алады)

1-сурет

Тәрбиеші:Біз көлікпен жолға шығамыз! Санау шумағын пайдаланып жүргізушіні таңдайық:

(Балалар санайды, жүргізуші таңдайды)

Мұғалім: Кеттік!

(«Біз барамыз, барамыз, барамыз» музыкасы естіледі ...)

Тәрбиеші: Балалар, біз қайдамыз? Бізге кім айтады?

(Балалар жапырақшалардан жұмбақтарды табады)

Қызыл гүлде

  • Піл үлкен, ал тышқан ...
  • Жастық жұмсақ, ал үстел...
  • Ағаш биік. Ал шөп...
  • Өзен кең, бұлақ ...
  • Мұз суық, бірақ от...
  • Еден төмен, ал төбесі...

Сары гүлде:

  • Тәтті сөзді ата.
  • Жылдам.
  • Терезесі бар Word.
  • Үлпілдек.
  • Қышқыл.
  • Орман.

Көгалдың иесі: Жарайсың! Енді менің жұмбақтарымды табуға тырысыңыз. Мен қандай сөз ойлап отырмын?

  • Ақ айналады, жерде жатыр ...
  • Қоңыр, ебедейсіз, ебедейсіз...
  • Күзенде кішкентай, сұр, ұялшақ өмір сүреді ...
  • Кәмпит орауышында тәтті, дәмді ...

Тәрбиеші: Енді біздің балалар сендерге жұмбақ тауып береді, ал сен тап.

(Балалар жұмбақтарды өздері ойлап табады, көгалдың иесі оларды табуы керек)

Көгалдандырушы: Сіз жақсы жұмыс істедіңіз, әрі қарай жүре аласыз!

Тәрбиеші: Балалар, біз ол жерге қайта жетпеген шығармыз, Иван Царевич, ол мұнда жоқ.

Ойынның сипаттамасы: Әрбір геометриялық дене сәйкес түсті шеңберге түсуі керек, құрсаулар қиылысатын жерде екі түсті денелер болуы мүмкін.

Ойын: «Геометриялық дененің орнын тап»

2-сурет

Үй иесі:Жарайсыңдар, балалар! Тапсырмаларымды орындадым. Енді сіз Иван Царевичке бара аласыз! Жол болсын.

Тәрбиеші: Сонымен біз Иван Царевичке жеттік!

(Экранның артындағы қуыршақты көрсету, мұңды)

Тәрбиеші: Балалар, иә, міне ол. Әйтеуір күлкілі емес. Одан не болғанын сұрайық.

Не, Иванушка көңілді емес,
Не, басыңды салдың ба?

Иван Царевич:

Тамақты да, ұйықтауды да қойдым.
Мен құс отын алғым келеді.
Қауырсын, бұл құс жоғалды,
Ол біздің бақшамызда ұшқанда.
Қауырсын, мен оны алдым
Содан бері мен тыныштықты жоғалттым.
Мен барлық аяқ киімімді тоздырдым
Бірақ ол жар құсын таппады.

Тәрбиеші:

Қайғырма, Иванушка, олай болса қиыншылық емес!
Сіз, менің досым, балабақшаға келдіңіз және сіз жігіттерге қонаққа барасыз.
Ванечка, біз сізге көмектесеміз, сізге қайғырудың қажеті жоқ.

Тәрбиеші: Балалар мен бұл құсты ертегідегі патшалық мемлекетте көрдік, мінеки! Иванушканы қарашы, сен оны іздеп жүрсің бе?

(Мұғалім құйрығында қауырсыны жоқ құсты көрсетеді)

Иван Царевич: Жоқ, бұл құс менікі емес. Менің жарқын, әдемі құйрығым болды.

Тәрбиеші: Ал бұл мәселе емес. Біздің балалар сізге көмектеседі.

Балалар, алдарыңдағы үстелдің үстінде тұрған бір қауырсынға қараңдар, біз оларды әртүрлі өрнектермен безендіреміз, содан кейін барлық қауырсындардан Отқа арналған әдемі, жарқын құйрықты құрастырамыз.

(Орындарыңызға барыңыз, отырыңыз)

Үстелдерде: тығындар, қылшықтар және мақта бүршіктері бар. Сіз олармен керемет сурет салуды білесіз және білесіз. Алдымен қай құралмен жұмыс істеу керек, қайсысы кейінірек және қауырсындарда қандай түсті қалдырғыңыз келетінін ойлаңыз. Егер сіз тығындарды алсаңыз, онда сіз бұл үлгіні ала аласыз. Содан кейін сіз мақта тампонын алып, үлгіңіз өзгереді. Содан кейін сіз щетканы алып, үлгіні бояйсыз. Мен бұл қауырсын алдым.

3-сурет

(Балалар сурет салады, музыка естіледі, мұғалім балалардың іс-әрекетін түзетеді)

Тәрбиеші: Ал сендер қандай қауырсын алдыңдар? Оларды қарастырайық! Енді біз сенің талғампаз қауырсындарыңмен Оттықтың құйрығын безендіреміз.

(Балалар жұмыстарын аяқтаған кезде әр бала шығып құйрығына қауырсын қояды, мұғалім әр баланың жұмысын оң бағалайды)

Тәрбиеші: Иванушка, қарашы, біздің балалар не істеді! Сізге Firebird ұнайды ма?

Иван Царевич:

Рақмет сізге
Мен қандай құс алдым.
Ол торда өмір сүрмейді,
Ал бақшадағы бұтаққа отырыңыз.
Әндер шырқайды
Бақшаны безендіру сиқырлы.

Тәрбиеші: Жақсы, Иван Царевич, біз сізге көмектестік. Бізге қайтатын уақыт келді балабақша. Қош бол, Иван Царевич!

Шишкина Светлана Вячеславовна
Қызмет атауы:тәрбиеші
Оқу орны: MDOU D / с № 81 «Алтын кілт»
Елді мекен:Волжский, Волгоград облысы
Материал атауы:Әдістемелік өңдеу
Тақырыбы:Ортаңғы топтағы қорытынды кіріктірілген сабақ
Жарияланған күні: 03.10.2016
Бөлім:мектепке дейінгі тәрбие

Ортаңғы топтағы қорытынды кешенді сабақ. Тақырыбы: «Орманға сиқырлы саяхат». Білім беру салаларының интеграциясы: қарым-қатынас, таным, музыка, дене шынықтыру, денсаулық, әлеуметтену. Мақсаты: Өтілген материал бойынша алған білімдері мен дағдыларын бекіту. Бағдарламалық тапсырмалар: 1. Тәрбиелік: Алған білімдерін жалпылау. Өтілген материал бойынша дағдыларды бекіту: 5 ішінде сан және санау; объектілерді өлшемі, уақыт пен кеңістіктегі бағдары бойынша салыстыру мүмкіндігі; геометриялық пішіндерді ажырату, орманның тұрғындарын, жәндіктерді, құстарды, ағаштардың кейбір түрлерін бекіту; балалардың жіктеу қабілетін бекіту. Драматизацияны түзетіңіз. 2. Дамытушылық: Сенсорлық тәжірибені жинақтау және кеңейту арқылы балалардың қабылдауы мен идеясын дамыту. Психикалық әрекеттердің әдістерін (анализ, синтез, салыстыру, жалпылау, себеп-салдар байланысын орнату) үйрету арқылы көрнекі-тиімді және көрнекі-бейнелі ойлауды дамыту. 3. Тәрбиелік: Математикаға қызығушылықтарын арттыру, сөйлеу тілін дамыту, сахналау және топпен жұмыс істеуге құштарлығын арттыру. Құрал-жабдықтар: презентация, костюмдер (тиін, қоян, аралар), 2 бауырсақ, 3 қонжық, 4 қоян, 2 раушан гүл, 5 күшік, шарлар, 4 түсті шеңберлер жинағы (сары, қызыл, көк, күлгін), карточкалар әр балаға 2 геометриялық фигуралар. Музыкалық орман дыбыстары. Сабақтың барысы: І бөлім (кіріспе). Тәрбиеші: Сәлеметсіз бе! Сіз адамға айтасыз. Сәлеметсіз бе! Ол қайта күледі. Ал дәріханаға бармайтын шығар. Және көптеген жылдар бойы сау болады. Тәрбиеші: Балалар, қонақтарымызға денсаулық тілейік, амандасайық! Тәрбиеші: Балалар, сендер саяхаттауды ұнатасыңдар ма? Балалар: Иә. Тәрбиеші: Қиындықтан қорықпайсың ба? Балалар: Жоқ. Тәрбиеші: Бүгін мен сендерді орманшы ата тұратын ертегі орманына саяхатқа шақырамын. Сіз орманшының не екенін білесіз бе? Балалардың жауаптары тыңдалады. Мұғалім нақтылайды: Орманшы – ормандағы жануарларды ешкім ренжітпеуі, қоқыс тастамауы, ағаштарды сындырмауы, гүл термеу үшін орманды бақылайтын адам. Саяхатта бізге ертегі көмектеседі. Орнынан тұрып, екі рет айналып, Ертегіден өзіңді тап.
ІІ бөлім (негізгі) Тәрбиеші: Саяхатымыз басталады. Бірақ ормандағы атаны - орманшыны қалай таба аламыз? Бізге кім көмектеседі? Қараңдаршы, тиін ағаштан ағашқа секіреді. Одан сұрайық. Тәрбиеші: Тиін, Тиін, көрсет, Тиін, Тиін, айтшы Ата қонысына жолды қалай табуға болады? Белка: Өте қарапайым. Мен саған айтамын. Алдымен менің жұмысымды орында. Тиін «Ағаштарды биіктікте орналастыр» тапсырмасы бар конвертті көрсетеді. Ағаштарды биіктікте дұрыс ретпен орналастыру керек - ең жоғарыдан бастап, ең төменгіге дейін. Мұғалім: Біз қайда баруымыз керек? Тиін: Бұтақтан бұтаққа, ағаштан ағашқа, одан кейін орманшының үйіне секір. Тәрбиеші: Рахмет, бірақ біз ағашқа секіруді білмейміз. Басқа біреуден сұрағанымыз жөн. Тәрбиеші: Міне, қоян секіреді. Одан сұрайық. Тәрбиеші: Қоян, қоян, шоу, қоян, қоян, айтшы атасының үйіне қалай жол табуға болады? Қоян: Оңай ештеңе жоқ, мен саған көрсетемін. Алдымен маған көмектес. Қоян «Бір сөзбен ата» дидактикалық ойынының тапсырмасы бар конверт береді. Тиін, қоян, түлкі, қасқыр, кірпі бұл……….. Қоңыз, ара, көбелек. шегіртке, ұлу – бұл……. Торғай, көгершін, қарға, қарлығаш бұл………. Қайың, қарағай, емен бұл………… Тәрбиеші: орман адамы деген қарияны қалай табамыз? Қоян: Түтіннің иісін естісең, ешқайда бұрылмай, тура соған бар. Бұл ата – орманшы самауыр қояды. Мұғалім: Рахмет, кешіріңіз. Біздің мұрындар сіздікі сияқты сезімтал емес. Басқа біреуден сұрау керек. Тәрбиеші: Гүлдің үстінде ара отыр. Одан сұрайық. Ара, ара, көрсетші, ара, ара, айтшы, Атаның үйіне жолды қалай табуға болады? Би: Жарайды, мен саған көрсетемін. Соққыдан соққыға секіру. Ал сонда сіз атаңызды – орманшыны кездестіресіз. «Төбелестен төбешікке» ойыны. Лесник шығады. Тәрбиеші: Сонымен балалар біз Орманшыға келдік. Орманшы: Сәлеметсіңдер ме балалар. Маған келгеніңіз қандай жақсы. Алыптар елінен тамаша бұршақ әкелдім. Онымен ойнап көрейік. Лесовичок балаларды құрғақ бассейнге шақырады және балаларға бір жасыл «бұршақ» алуды ұсынады. Бұршақпен саусақ ойыны. Ойын кезінде құрғақ бассейндегі доптар пайдаланылады, балалар оларды ойын барысында шеңбер бойымен айналып өтеді.
Саусақ, саусақ, жақсысым, Бұршақтарды мықтап сығып бұрап, айналдырып, басқаға өткізіңіз. (2-3 рет) Лесовичок қолдарына доп ұстаған балаларды кілемге кездейсоқ ретпен отыруға шақырады. Орманшы ауызша нұсқаулар береді. Орманшы балаларға ұсынады: Допты ішке кіргіз сол қол. Оңға. Допты алдыңызға қойыңыз. Оң жағыңда. Сол жақтан. Допты артыңызға қойыңыз. (Нұсқау әр түрлі ретпен 2-3 рет қайталанады) Орманшы сөзін жалғастырады: Мен орындықтың қасына отырамын, мен сенімен бірге отырамын Саған жұмбақ тауып беремін, Кім тапқыр көрінеді. «Сиқырлы сандықтан» Орманшы заттарды алып, ойыншықтардың көмегімен басқатырғыштарды соғады. Орманшы пазлдың мазмұнын анық көрсетеді, ойыншықтарды көрсетеді, оларды жол бойында кеудеге қосып немесе алып тастайды. - Әтеш қапқа неше бауырсақ салды? - Екі. Бірақ біз атамызға береміз Және ол қалады: (бір) Омартада үш аюдың күшігі Бөшкенің жанында тығылмақ ойнады. Біреуі бөшкеге әрең сыйды. Қанша адам орманға қашып кетті? (екі) Мектептен келе жатқан төрт қоян, Кенет оларға аралар шабуыл жасады. Екі қоян әрең құтылды, Ал үлгермегендері қаншама? (екі) Маша екі раушан гүлін жұлды, Анасына сыйлық ретінде әкелді. Жыртып анаңа бер.Екі емес,бірақ:(үш)Бес күшік футбол ойнады,Біреуін үйге шақырды -Терезеден қарайды, санайды, Қазір нешеу ойнап жүр? (4) Орманшы: Ал енді ойнайық. Физминутка.
- Бір - көтерілу, көтерілу, - Екі - иілу, иілу, - Үш - қолды үш рет шапалақтау, - Баспен үш бас изеу. - Төрт - қол кеңірек. - Бес - қолдарыңызды бұлғаңыз. - Алты еңкейіп. (2-3 рет) ІІІ бөлім.Тосын сәт. Орманшы: Балалар, менде де сиқырлы дорба бар. Мұғалімнің қолында геометриялық пішіндерді бейнелейтін жұп карталары бар сиқырлы қапшық: шаршылар, шеңберлер, тіктөртбұрыштар, қызыл, жасыл, сары, көк түсті, 2-ден 5-ке дейінгі сандар. Мысалы: картада 4 жасыл шаршы бар Орманшы: Енді бір-бірден менің қасыма келіп, сиқырлы дорбаға оң қолдарыңызды салып, геометриялық пішіндер бейнеленген бір картаны шығарып аласыздар. -Жарайсың! Барлық карталар табылды! -Олардан не көріп тұрсың? Балалар: карточкалардағы геометриялық пішіндер. Орманшы: Ал енді абай бол. Карточкада қандай фигуралар бар? Неше? Балалар: Менің картада 5 қызыл төртбұрыш бар. Менің картамда 4 көк шеңбер бар. Менің картада 3 жасыл шаршы бар. Орманшы: Сізге картаға ұқсас орындықты табу керек. Оның пішіні бірдей, түсі сіздікі және саны бірдей фигуралар бар. Орныңызды табыңыз. Кім тапса, осы орындыққа отырады. Балалар үстелдерге отырады. Әр баланың түсі бойынша тәуліктің белгілі бір бөлігіне сәйкес келетін 4 шеңбер бар: таңертең – сары, күн – қызыл, кеш – көк, түн – қара. Орманшы: Балалар, менің үкіме көмектесіңдер, маған «күннің» не екенін көрсетіп, айтыңдар. Және ол үнемі абдырап қалады. Мен өлең оқимын, ал сендер мен оқып жатқан күннің сол бөлігімен шеңберді көрсетесіңдер. Өлеңнің бірінші бөлігінде балалар сары түсті шеңберді, екінші бөлігінде - қызыл, үшінші - көк, төртінші үшін - қараны көрсетеді. «Күн» Таңертең күн шығады, Жігіттерді ұйықтатпайды! -Қане, балалар, тұрыңдар, зарядтаңдар, беттеріңді жуыңдар, ұқыпты киініңдер
Және таңғы ас ішіңіз. Түсте күн шарықтап, Сәулесі жіптей, Жылытып жер жомарт, Баршаны асқа шақырады. Әрі қарай күн өтеді, Мақал бізге айтады: Күн ұзақ кешке дейін, Іс жоқ. Ал, кешке, балалар, Салқындық бәрін орап, Күнге де демалыс керек, Ал жігіттерге - дәмді кешкі ас. Түнде аспанда - ай, Ол өте қатал: Бақылайды - бәрі төсекте жатты ма? Көзіңді жұмып, Ертегілер армандасын. Көздеріңізді жұмыңыздар, қайырлы түн! Таңнан таңға дейін балалар Күнді біледі. Тәрбиеші: Жарайсыңдар, барлығы осындай қиын тапсырманы жеңіп шықты. IV бөлім. (Тәрбиеші балаларды шеңберге тұруға шақырады.) Тәрбиеші: Балалар, осымен біздің сиқырлы саяхатымыз аяқталды. Орманшымен қоштасатын кез келді. Орманшы: Ойнадық, көңілді болдық.Балалар сендер маған қатты ұнадыңдар. -Сау болыңыз. Тәрбиеші: Орныңнан тұрып, Айналайын екі рет, Қайтадан тап. Тәрбиеші: Балалар, сендерге саяхат ұнады ма? Егер сізге ұнаса, күнді өзіңізге алыңыз. Ал егер біреу оны ұнатпаса - бұлтты алыңыз. (кері байланыс, рефлексия)

Бағдарлама тапсырмалары
Балаларға 10-ға дейін санауға жаттықтыру. Алғашқы ондық сандары туралы білімдерін тексеру. Геометриялық денелер (шар, текше, цилиндр, конус) туралы түсініктерін дамыту. Балалардың дәстүрлі емес тәсілдермен сурет салу қабілеттерін бекіту (мақта бүршіктері, тығын басып шығару). Өз бетіңізше үйреніңіз, үлгі жасаңыз. Балалардың ақыл-ой әрекетін белсендіру, логикалық ойлауын, тапқырлығын дамыту. Бірлескен пікірталасқа, ізденуге, жауап табуға тәрбиелеу. Белсенді дайындық процесіне тез араласу қабілетін дамыту. Аналитикалық қабылдауды, тұрақты зейінді, есте сақтауды, сөйлеуді дамыту. Мәселені шешуде шығармашылық және белсенді болуға үйреніңіз. Эстетикалық қабылдауды, қиялды дамыту. Жағдайдың тосын және жаңалығын жасаңыз.
материалдар

Мен бөлемін:
1. Сиқырлы таяқша. 2. Қағаз парағы және маркерлер. 3. Көлікке арналған 2 түсті қағаз дөңгелек. 4. Жүргізушіге арналған руль. 5. Гүлдермен сырғанау, Гүл жапырақшаларында – жұмбақтар. 6. 3 құрсау және геометриялық денелер (куб, шар, конус, пирамида, цилиндр). 7. Аудио жазбалар: а) балалар әні: «Барамыз, барамыз, барамыз...»; б) «Орыс халық әуендері».
II бөлім:
1. Экран, қуыршақ. (Иван Царевич) 2. «Отты құстың» жалпақ бейнесі. 3. Ою элементтері бар қауырсын үлгілері (3 дана). 4. Үш түсті гуашь (қызғылт сары, қызыл, қызыл). 5. Мақта таяқшалары. Тығындар, қылқалам «Тиін» No 2. 6. Сурет салуға арналған майлықтар. 7. Құмыралар су. 8. Қылқалам ұстағыштары. 9. Гуашь сіңдірілген пенопластпен розеткалар. 10. Құс қауырсындары түріндегі сары қағаз парақтары.
ОҚУ ПРОЦЕСІ
Бір күн бұрын топ Иван Царевичтен шақырту алды.
Тәрбиеші:
Балалар, бізге Иван Царевичтен шақыру келді. Оған барайық.

қамқоршы
: Балалар қараңдаршы! Мұнда біртүрлі карта бар. Ол тек нүктелерді көрсетеді, егер нүктелерді сызықтармен ретімен қоса алсақ, онда біз бір нәрсені түсінеміз
.
(Балалар нүктелерді қосады, көліктің суретін алады)
Тәрбиеші:
Біз көлікпен жолға шығамыз! Санақ шумағын пайдаланып жүргізушіні сайлап алайық: (Балалар санайды, жүргізушіні сайлайды)
Тәрбиеші:
Бар! («Біз барамыз, барамыз, барамыз» музыкасы естіледі ...)
Тәрбиеші:
Балалар, біз қайдамыз? Бізге кім айтады?
Дауыс:
Сіз «Жұмбақтар» көгалына келдіңіз. Мен осы көгалдың иесімін. Сен менің гүлдерімдегі барлық жұмбақтарды шешулерің керек. Сонда ғана Иван Царевичке бара аласыз. (Балалар жапырақшалардан жұмбақтарды табады) Қызыл гүлде:  Піл үлкен, ал тышқан ...  Жастық жұмсақ, ал үстел ...  Ағаш биік. Ал шөп ...  Өзен кең, бұлақ ...  Мұз салқын, ал от ...  Еден төмен, ал төбе ...
Сары гүлде:
 Тәтті сөзді ата.  Жылдам.  Қорапшасы бар сөз.  Үлпілдек.  Қышқыл.  Орман.
Көгалдардың иесі:
Жарайсың! Енді менің жұмбақтарымды табуға тырысыңыз. Мен қандай сөз ойлап отырмын?  Ақ айналады, жерде жатады ...  Қоңыр, ебедейсіз, ебедейсіз ...  Кішкентай, сұр, ұяң күзенде өмір сүреді ...
 Кәмпит орауышында тәтті, дәмді ...
Тәрбиеші:
Енді біздің балалар сендерге жұмбақ тауып береді, ал сен тап. (Балалар жұмбақтарды өздері ойлап табады, көгалдың иесі оларды табуы керек)
Көгалдардың иесі:
Жарайсың, әрі қарай жүре аласың! (Балалар көлікке отырып, жолға шығады, музыка естіледі)
Тәрбиеші:
Балалар, біз ол жерге қайта жетпеген шығармыз, Иван Царевич мұнда жоқ.
Дауыс:
Сіз геометриялық денелерді тазартуға келдіңіз. Мен мұнда қожайынмын, сен менің тапсырмаларымды орындауың керек.
Ойынның сипаттамасы:
Әрбір геометриялық дене сәйкес түсті шеңберге түсуі керек, құрсаулар қиылысатын жерде екі түсті денелер болуы мүмкін.
Ойын: «Геометриялық дененің орнын тап»
2-сурет
Үй иесі:
Жарайсыңдар, балалар! Тапсырмаларымды орындадым. Енді сіз Иван Царевичке бара аласыз! Жол болсын.
Тәрбиеші:
Біз Иван Царевичке жеттік! (Экранның артындағы қуыршақты көрсету, мұңды)
Тәрбиеші:
Балалар, ол міне. Әйтеуір күлкілі емес. Одан не болғанын сұрайық. Не, Иванушка көңілді емес, Не, кішкентай басын салбыратып?
Иван Царевич:
Тамақты да, ұйықтауды да қойдым. Мен құс отын алғым келеді. Қауырсын, әлгі құс жоғалды, Біздің бақшада ұшқанда. Қауырсын, мен оны көтердім, Содан бері тыныштықты жоғалттым. Аяқ киімді түгел тоздырдым, Жылу құсын таппадым.
Тәрбиеші:
Қайғырма, Иванушка, олай болса қиыншылық емес! Сіз, менің досым, балабақшаға келдіңіз және сіз жігіттерге қонаққа барасыз. Ванечка, біз сізге көмектесеміз, сізге қайғырудың қажеті жоқ.
Тәрбиеші:
Балалар мен бұл құсты ертегідегі патшалық-мемлекетте көрдік, бірақ мінеки! Иванушканы қарашы, сен оны іздеп жүрсің бе? (Мұғалім құйрығында қауырсыны жоқ құсты көрсетеді)
Иван Царевич:
Жоқ, бұл құс менікі емес. Менің жарқын, әдемі құйрығым болды.
Тәрбиеші:
Және бұл проблема емес. Біздің балалар сізге көмектеседі. Балалар, алдарыңдағы үстелдің үстінде тұрған бір қауырсынға қараңдар, біз оларды әртүрлі өрнектермен безендіреміз, содан кейін барлық қауырсындардан Отқа арналған әдемі, жарқын құйрықты құрастырамыз. (Орындарыңызға барыңыз, отырыңыз)
Үстелдерде: тығындар, қылшықтар және мақта бүршіктері бар. Сіз олармен керемет сурет салуды білесіз және білесіз. Алдымен қай құралмен жұмыс істеу керек, қайсысы кейінірек және қауырсындарда қандай түсті қалдырғыңыз келетінін ойлаңыз. Егер сіз тығындарды алсаңыз, онда сіз бұл үлгіні ала аласыз. Содан кейін сіз мақта тампонын алып, үлгіңіз өзгереді. Содан кейін сіз щетканы алып, үлгіні бояйсыз. Мен бұл қауырсын алдым. Балалар сурет салады, музыка естіледі, мұғалім балалардың әрекеттерін түзетеді)
Тәрбиеші:
Қандай қауырсын алдың? Оларды қарастырайық! Енді біз сенің талғампаз қауырсындарыңмен Оттықтың құйрығын безендіреміз. (Балалар жұмыстарын аяқтаған кезде әр бала шығып құйрығына қауырсын қояды, мұғалім әр баланың жұмысын оң бағалайды)
Тәрбиеші:
Иванушка, қарашы, біздің балалар не істеді! Сізге Firebird ұнайды ма?
Иван Царевич:
Рахмет, қуантты мені, Қандай құс алды мені. Ол торда өмір сүрмейді, бірақ бақшадағы бұтаққа отырады. Ән шырқайды, Сиқырлы бақты безендіреді.
Тәрбиеші:
Бұл жақсы, Иван Царевич, біз сізге көмектестік. Балабақшаға қайтатын уақытымыз болды. Қош бол, Иван Царевич!

Марина Атрыскина
«Сиқырлы гүл» Ортаңғы топтағы ашық кіріктірілген сабақтың конспектісі

Тақырыбы: «Сиқырлы гүл»

Білім беру салаларының интеграциясы:

танымдық, әлеуметтік-коммуникативтік, сөйлеу, көркемдік-эстетикалық, физикалық.

Балалар іс-әрекетінің түрлері:

ойын, коммуникативті, оқу-зерттеу.

Мақсаттар:

Балаларды қоныс аударатын және қыстайтын құстарды ажырата білуге ​​үйрету;

объектілерді қасиеті мен сапасы бойынша бөлу қабілетін бекіту;

берілген ертегілерден үзінділерді есте сақтауға ықпал ету

балалардың жасы.

Сабаққа қажетті материалдар

: - қоныс аударатын және қыстайтын құстардың фотосуреттері (5

құрастыруға арналған 2 бөлінген үй (танграммалар);

Конверттегі хат (әдемі безендірілген);

Слайдтар: а) ертегі орманы, сиқырлы жол.

қамал, қамал; ә) әр ертегіге арналған суреттер;

в) көші-қон үшін жиналған танграмма үйлері және

қыстайтын құстар;

г) «Қалай не

орын алады (әр тақырып бойынша 6 сурет, ыдыраған-

8 шағын науаға;

Сиқырлы гүл слайдтары

(бірте-бірте ашылады: түссіз жапырақша.

қызыл жапырақша-сары-көк-жасыл-

күлгін, т. е) жапырақшалар кейін «боялады».

дұрыс орындалған тапсырма).

Сиқырлы музыка.

Сабақтың барысы:

Балалар залға кіреді, жұмсақ музыка естіледі.

Кенет есік қағылады, пошташы кіреді.

P: Сәлем! Бұл №142 балабақша, Винни-Пух тобы (балалардың жауаптары).

Сізде хат бар (жапырақтар).

Тәрбиеші: - Балалар! Қараңдаршы, қандай әдемі конверт!Хатты кімнен екенін білгің келе ме? (жауапты балалар)

Оқып көрейік!

"Сәлеметсіңдер ме, балалар! Сиқырлы гүлдер елінен келген пері сендерге хат жазып отыр. Зұлым сиқыршы Черномор менің патшалығыма кіріп, сиқырлы гүлімді - Бес гүлді сиқырлады. Ол өзінің әдемі гүл жапырақшаларынан барлық түстерді алып тастады. Оның көңілін қалдыру үшін, бес тапсырманы орындау керек. Маған көмектес, өтінемін!»

С: Міне, хат. Біз міндетті түрде Фейяға көмектесеміз. Ол үшін бізге Гүлдер еліне бару керек болады. Қалайсың ба (жауапты балалар)

Менімен бірге қайталаңыз: «Ұшыңыз, жапырақшаны Батыс арқылы Шығысқа қарай ұшыңыз

Солтүстік арқылы, оңтүстік арқылы, қайта оралыңыз

Жерге тиген бойда біздікі болып

Гүлде болайық деп айт

(жай музыка естіледі, экранда ертегі орманының бейнесі пайда болады. қамалға апаратын жолдар және түссіз гүл жапырақшалары бар сиқырлы гүлдің бейнесі).

С: Балалар, қараңдаршы, бұл жер қандай әдемі! Мен сиқырлы гүлді көрмеймін, бірақ сендер (жауапты балалар)

Мінеки! Тек ұсқынсыз. Рас, Фея гүл жапырақшаларынан барлық түстер жойылды деп жазды. Біз Пері бізге дайындаған тапсырмаларды орындауға тез кірісуіміз керек.

1-тапсырма

(Мен оны конверттен шығарып, балаларға оқып беремін) «Не болады?

Берілген тақырып бойынша суреттер топтамасын табу керек:

Дөңгелек дегеніміз не?

Хош иісті деген не?

Көк не болады?

жасыл деген не?

Үлпілдек пе?

Төртбұрышты?

Ұзақ?

(экранда гүл пайда болады, жапырақшалардың бірі қызыл түске боялған)

С: - Балалар, қараңдаршы гүлге не болды (жауапты балалар)

Жапырақтың түсі қандай?

Бұл сіз дұрыс істегеніңізді білдіреді. Жарайсыңдар!Бірақ уақыт жоғалтпай, келесі тапсырмаға көшейік.

2-тапсырма

: «Ертегіні тап»

Елеуіш егістіктерден, ал науалар шалғындардан,

Сыпырғыш көше бойымен күректің соңынан ерді.

Балта, балта, таудан құйып. (жауапты балалар)

Экранда «Федориноның қайғысы» ертегісінен слайд көрсетіледі.

Көрпе қашты, жайма ұшты,

Ал жастық бақадай секірді меннен.

Мен шырақ үшін, пештегі шырақ үшін!

Мен кітап іздеп, төсек астына секіремін.

(жауапты балалар)

Экранда «Мойдодыр» ертегісі бойынша келесі слайд шығады

Аюлар велосипедпен жүрді,

Ал олардың артында мысық артқа қарай,

Оның артында шардағы масалар,

Ал олардың артында ақсақ итке мінген шаян бар. (жауапты балалар)

Экранда «Тарақан» ертегісінің келесі слайды шығады

Телефоным шырылдады. Кім айтты? Піл.

Қайдан? Түйеден. Сізге не керек?Шоколад.

Кім үшін?Балам үшін. (жауапты балалар)

Экранда «Телефон» ертегісінен слайд шығады

Винни Пухтың әні естіледі.

С: (балаларға сөйлеп) - Бұл әнді кім айтады? (жауапты балалар)

Экранда Винни Пух бейнесі бар слайд пайда болады.

С: Қараңдаршы (слайдта 2-ші жапырақшасы сары түске, екінші жапырақшасы боялған гүл. Қандай түске боялған? (Балаларға жауап береді)

Бұл тапсырманы орындағаныңызды білдіреді!

Б: Ал енді гүлге айналып, ойнаймыз. (сиқырлы трюк)

Біз сиқырлы гүлдерміз

Біз қазір ойнаймыз.

Бірақ бұл үшін бізге қажет

Еңкейіңіз, отырыңыз және тұрыңыз.

Солға, оңға бұрылыңыз

Күнге қарай созыңыз

Қол шапалақтау 1-2-3-4-5,

1-2-3-4-5 аяқтарыңызды қағып алыңыз,

Бұл біз гүлдер

Боялған жапырақшалар.

R. S. (физикалық. Мен бір минутты өзім құрастырдым, қатаң үкім шығармаңыз)

С: -Балалар, біз ойнап отырғанымызда сиқырлы гүлге қараңдаршы, не өзгерді (слайдқа қараңыз) (балалар жауап береді)

Дұрыс, тағы бір гүл жапырақшасы боялған. Қандай түс? (Балаларға көк түспен жауап беру).Ендеше біз дұрыс жолда келе жатырмыз.

4-ші тапсырма

«Үй жина.» (танграммалар)

С: Зұлым сиқыршы не істегенін қараңыз ғажайып үйлер(екі науаға кесілген танграмма үйлері бар, сіз Феяға үйлерді тезірек жинауға көмектесуіңіз керек (үйлерді жинау үшін балалар екі топшаға бөлінеді).

Тапсырманы орындағаннан кейін экранда төртінші жасыл жапырақшасы бар гүл пайда болады.

С: -Жарайсыңдар!Біз де бұл тапсырманы орындадық!Төртінші гүл жапырақты бізбен бірге боядық. Қандай түсті (рес. балалар)

Ән салған құстардың саундтрегі.

С: Тыңдаңдар, құстар ән салып жатыр.

Ал, қандай құстар, көрейік.

Зұлым Черномор барлық карталарды араластырды! Қыстаушылар қайда? Ұшулар қайда? Бейшара Фея, оның көп ісі бар, ол бәрін істей алмайды. Мүмкін біз өзіміз шеше аламыз (жауапты балалар)

Үстелде қыстап қалатын және қоныс аударатын құстардың фотосуреттері бар. Екінші үстелде танграмма үйлері жиналған.

Тапсырма: Балалар сендер қыстап қалатын құстарды қызыл шатырлы сары үйге, ал қоныс аударатын құстарды сары шатырлы көк үйге орналастыруларың керек. (тапсырманы орындау кезінде балалар екі топшаға бөлінеді).

С: Экранға қараңдаршы, тапсырманы дұрыс орындадыңдар ма? (экранда тапсырманың дұрыс жауабы көрсетілген слайд (балаларға жауап беру)

Тапсырманы тексергеннен кейін экранда слайд пайда болады Сиқырлы гүл,онда барлық жапырақшалар түрлі-түсті болды.

С: Экранға қараңыз. Қандай әдемі Сиқырлы гүлге айналды. Сіз барлық тапсырмаларды дұрыс орындап, Періге көмектестіңіз.

Бірақ балабақшаға қайтатын уақыт келді. Менен кейін қайталаңыз:

«Ұш, жапырақшаны Батыс арқылы Шығысқа ұшыр,

Солтүстік арқылы, Оңтүстік арқылы, шеңбер жасап, оралыңыз.

Жерге тиген бойда, біздің жолымыз болу үшін,

Олар бізге балабақшада бол деді. "

С: Осымен біздің саяхатымыз аяқталды. Оны еске алып, Пері сендерге «Үздік сиқыршылар» медальдарын дайындады.(әр балаға медаль беріледі).

Елена Тиханова
«Федорина тағамдары» ортаңғы топтағы Федералдық мемлекеттік білім стандарты бойынша кіріктірілген сабақтың конспектісі.

Интеграциятәрбиелік аймақтарТүйін сөздер: білім, көркем шығармашылық, әлеуметтену, қарым-қатынас, музыка.

Тапсырмалар: Тәрбиелік: Балалардың білімдерін тиянақтаймыз ыдыс-аяқ.

Тәрбиелік: Көрнекі-бейнелі ойлауын, байланыстырып сөйлеуін дамыту.

Сөздік қорын дамыту.

Даму ұсақ моторикақолдар

Тәрбиелік: Достық қарым-қатынасты тәрбиелеу, қиыншылықта көмектесу.

Материал: Презентация, қима суреттер, иллюстрациялар ыдыс-аяқ, тәрелкелердің, шыныаяқтардың, қарындаштардың силуэттері.

Оқу іс-әрекетінің барысы.

I. Ұйымдастыру кезеңі.

қамқоршы: Балалар, амандасайық, демек бір-бірімізге денсаулық, жақсы көңіл-күй тілейміз.

Қане, балалар, шеңберге тұрыңдар! Мен сенің досыңмын, ал сен менің досымсың.

Қол ұстасып, бір-бірімізге күлейік.

II. Негізгі бөлім.

қамқоршы: Балалар, сендер ертегілерді жақсы көресіңдер ме? (Иә)Сізге келуді ұнатасыз ба? (Иә)

- Бүгін таңертең маған хат келді, онда не жазылғанын оқып көрейік!

I Мен Федорушканы кешіремін, Тәтті шәймен сыйлаймын, Баршаңызды қонаққа шақырамын

(Самовар-Самоварыч).

- Мұндай ерекше шақыру бізге қай ертегіден келді? ( « Федорино қайғысы» ).

Бұл ертегіні жазған кім? (К. И. Чуковский).

-Ал, ертегіге барайық? (балалар көздерін жұмып, музыка естіледі)

СЛАЙД Тәрбиеші: Не болды? Неге жылап тұрсың?

Федора: Мен сондай көңілсізбін!

Мен үстелге отыратын едім

Иә, үстел қақпаның сыртында.

Мен қырыққабат сорпасын дайындайтын едім

Иә, барып қазанды ізде.

Ал шыныаяқтар да, стақандар да кетті.

Тек тарақандар қалды.

Әй, қасірет маған! Федора, қасірет!

СЛАЙД ФЕДОР

қамқоршы: - Балалар, оның кім екенін білесіңдер ме? (әже Федора)

Оған не болды? (қашып кетті ыдыс-аяқ)

Неліктен болғанын білесіз бе (балалардың жауаптары).

Және не істеу керек ыдыс-аяқ әрқашан таза болды?

Міне, көресіз Федора, бірге ыдыс-аяқмұқият өңдеу керек.

Федора: О, мен бермеймін, ойбаймын

I ыдыстарды ренжіту.

Мен аламын, аламын ыдыс-аяқ

Және махаббат пен құрмет.

Ол ауыр күрсінді.

- Балалар, Федора ыдыс-аяқты аямады, жуған жоқ, ұрды. Мұнда ыдыс-аяқты алып, одан қашып кетті. Балалар, қарайықшы, не Федорадан ыдыс-аяқ қашып кетті.

туралы әңгіме ыдыс-аяқ

Осының бәрін қалай атауға болады? (ыдыс-аяқ)

СЛАЙД - Біз тамаққа қолданатын ас құралдары қандай? (қасық шанышқы пышақ)

СЛАЙД - Онда аспаздық ыдыстар? (Қазан, қуырғыш таба, пісіру парағы, т.б.)

Мұның аты қандай ыдыс-аяқ? (Ас үй)

СЛАЙД - Не біз қолданатын ыдыстарқашан шай ішеміз? (Кесе, табақша, қант ыдысы, шәйнек)

Мұның аты қандай ыдыс-аяқ? (Шайхана)

Ал аты қандай ыдыс-аяқнеден жейміз? (Асхана)

Асхананы атаңыз ыдыс-аяқ? (Шұңғыл табақ, таяз табақ, торен, салат ыдысы, тұз шайғыш, майшабақ, т.б.)

Қалай көмектесе аламыз Федораоны онсыз қалдырмау ыдыс-аяқ? (БАЛАЛАР ЖАУАПТАРЫ)

Жұптық жұмыс: Ойын «Кесе жина»

Екі бала сынған заттарды жинайды 5 дана ыдыс-аяқ(суреті бар суреттерді қию ыдыс-аяқ)

Федора: - Ендеше, саған және маған көмектесейік Федоразаттарды ретке келтіріп, дастархан жайып, өзімізді санаймыз ыдыс-аяқ.

Үстіңгі сөреге шыныаяқтарды, төменгі жағына стақандарды қойыңыз. (Мұғалім төрт кесені үстіңгі сөреге қояды).

Шыныаяқтарды санап, төменгі сөреге бірдей мөлшердегі стақандарды қойыңыз.

Қанша кесе? (төрт)

Қанша көзілдірік? (бес)

Шыныаяқтар мен стакандардың саны туралы не деуге болады?

Тағы қандай шыныаяқтар немесе стакандар?

Балалар, мен тағы бір кесе таптым, ол жоғарғы сөреге тығылған шығар.

Енді шыныаяқтар мен стакандардың саны туралы не айтуға болады? (Мұғалім балалармен бірге санайды).

Бес шыныаяқты қалай алдың?

- Қай сан көп: бес немесе төрт?

Оны шыныаяқтар мен стақандарға ұқсатыңыз тең: бес.

Нәтижені слайдпен салыстырыңыз.

(4 шыныаяқ пен 5 стакан теңсіздігін қайтарыңыз)

Шыныаяқтар мен стакандарды тағы қалай теңестіруге болады?

қамқоршы: Жарайсың! Соня мен Артемнің қалай жабыстырғанын тексерейік ыдыс-аяқ. Жарайсың!

Қараңызшы, біз қаншалықты жақсымыз. Үйді ретке келтір Федора, барлығын жайыңыз ыдыс-аяқжәне біз біраз демаламыз.

Мимикалық гимнастика

Көңіліңізден шыққаныңызды мимикамен білдіріңіз - олар шыныаяқты сындырды;

Көңілсіздік – көп лас ыдыс-аяқ;

Қуаныш - заттарды ретке келтірдік, жудық ыдыс-аяқ.

Физминутка:- Федора көптеген әдемі тағамдарсызып көрейік.

Міне, үлкен шыны шәйнек (балалар қарындарын үрлейді)

Бастық ретінде өте маңызды! (бір қолымыз белдікте, екінші қолымызбен «ауыз»)

Міне, фарфордан жасалған шыныаяқтар: (шоқтау, бір қол белде)

Өте нәзік, бейшара заттар!

Міне, фарфордан жасалған табақшалар: (дөңгелене отырып, қолдарымен шеңбер сызу)

Тек қағыңыз - олар бұзылады!

Міне, күміс қасықтар:

Жіңішке сабаққа бас. (созылады, қолдар басына жабылады)

Міне, пластикалық науа.

Ол бізге ыдыс-аяқ әкелді(алға еңкею, қолдар, алға созылу)

Жігіттер, не болса да істейік ыдыс-аяқбіздікі әрқашан әжеммен бірге болатын ФедораОны мейіріммен шақырайық...

Қасық - қасық

Кружка - кружка

шанышқы - шанышқы

кесе - кесе

кадушка - кадушечка

СЛАЙД Ванна – шағын ванна, яғни ағаш бөшкеонда қияр тұздалған, қараңыз!

қамқоршы: қараңдаршы балалар Федораның ыдыстарын жайып тастадықбірақ лас, қалай көмектесеміз?

Саусақпен зарядтау «Көмекшілер».

Біз Fedora балаларға арналған ыдыс-аяқ сығу, жұдырықтарын түйіңіз.

Біз көндірмей жуамыз: Бір алақанды екіншісімен ысқылау.

Шанышқыны, кесе, қасықты жуыңыз. Үлкен саусақтардан бастап саусақтар бір-бірден бүгіледі.

таба, пеш,

Менің тәрелке мен стақан

Және шүмекті жабыңыз. Қолдарыңызды қайтадан ысқылаңыз.

Барлық ыдыс жудық. Саусақтарды бүгіңіз

қамқоршы: Әжені еске алу Федорабалалар жаңа сұлуды сыйлайық ыдыс-аяқ: шыныаяқтар мен табақшалар. Олар әлі сызбасыз, бірақ алсақ «сиқырлы түстер»және оны бояңыз ыдыс-аяқөте әдемі болады.

Мен кеселер мен табақшалардың силуэттерін дайындадым (көрсету). Сіз өз қалауыңыз бойынша тостағанды ​​немесе табақшаны таңдай аласыз және оған үлгі сала аласыз.

Балалар бояулармен сурет салады

III. Қорытынды бөлім.

Балалар безендірілген тәрелкелерге қарайды. Жұмысты бағалап, әжеге беру Федора

Федора: Рахмет балалар. Бүгін сіз маған қайтып оралуға көмектестіңіз ыдыстарды жинап, тазалаңыз.

СЛАЙД Мен жасамаймын, жасамаймын.

I ыдыстарды ренжіту.

Мен аламын, аламын ыдыс-аяқ

Және махаббат пен құрмет

қамқоршы: Ендеше, үйге қайтатын кез келді топ.

Көзіңізді жұмыңыз, музыка ойнайды.

БАРЛЫҒЫ: - Біз қайда болдық?

Кім қиындыққа тап болды?

Кім көмектесті Федора?

Олар қалай көмектесті?

Қияр неде тұздалған? (ванна)

Қалай ойлайсыз, біз қалай көмектесе алдық? Федора?

Қатысты жарияланымдар:

Мақсаты мен міндеттері: 1. Балалардың күз мезгілі, оның басталу белгілері туралы білімдерін бекіту. 2. Түрлі түсті заттардың екі тобын салыстыруға, анықтауға жаттығу.

Мақсаты: Өмір сүру ортасына танымдық қызығушылықты дамыту. Тапсырмалар. Дамытушылық: Сөйлеу мен қиялын дамытуға жағдай жасау.

«Ормандағы қыста жануарлардың тіршілігі» ортаңғы топтағы Федералдық мемлекеттік білім стандартының талаптарына сәйкес кіріктірілген сабақтың конспектісі.«Ормандағы жануарлардың қыстағы тіршілігі» ортаңғы топтағы Федералдық мемлекеттік білім стандартының талаптарына сәйкес кіріктірілген сабақтың конспектісі Тәрбиеші Силаева.

«Ежелгі Русьтегі тағамдар» ортаңғы топтағы кіріктірілген сабақтың конспектісі.Міндеттері: Білімділік: Заттар әлемімен және осы заттардың жасалатын материалдарымен, олардың қасиеттері мен қасиеттерімен таныстыруды жалғастыру;

Ортаңғы топтағы кіріктірілген сабақтың конспекті Тақырыбы: «Гүлдер қаласынан қысқа шалбарлар».Мақсаты: Ұйымдастыру негізінде балалардың танымдық және сөйлеуін дамыту, адамгершілік және экологиялық тәрбие беру, жеке тұлғаның негізгі мәдениетін қалыптастыру.

Білім беру бағыттарының интеграциясы: «Қарым-қатынас», «Денсаулық», «Әлеуметтену», «Көркем шығармашылық». Мақсаты: Көріністерді жалпылау.

«Федорина тағамдары» дайындық тобында сөйлеуді дамыту сабағының конспектісіСөйлеуді дамыту сабағының конспектісі дайындық тобы. тақырыбы: «Федорина тағамдары» (К. И. Чуковскийдің «Федориноның қайғысы» шығармасы бойынша).

«Сөйлеуді дамыту» білім беру саласы Тақырыбы: «Үш аюға қонаққа бару» Міндеттері: 1. Балалардың ыдыс-аяқ туралы білімдерін жүйелеу, жалпылау.

Сабақтың конспектісі. Тақырыбы: «Ыдыс-аяқ» (дайындық тобы)Тақырыбы: «Ыдыс-аяқ». Міндеттері: Түзету-тәрбиелік мақсаттар: 1. «Ыдыс-аяқ» тақырыбы бойынша сөздік қорын нақтылау, белсендіру. 2. Білім берудегі жаттығулар.

Фото кіріктірілген сабақтың нәтижесі бойынша ұсынылған

Жоғары