Mtsyri on romantismi märgid. Õppetund: “Romantism vene kirjanduses. Mtsyri on romantiline kangelane. Peategelase tegelaskujuga tutvumine töö käigus

Arslanova Angela
Keskkooliõpilastele mõeldud tunni kokkuvõte "Romantismi tunnused M. Yu. Lermontovi luuletuses" Mtsyri "

Teema: « Romantismi tunnused luuletuses M. YU. Lermontov« Mtsyri»

Sihtmärk:

Õpilased peavad seda tõestama luuletus« Mtsyri» -romantiline tööõppida iseloomustama Mtsyri kui romantilise teose kangelane

Ülesanded:

1. Uuendage teadmisi romantism, Funktsioonid romantiline olemus. Avaldage avalikustamise viise romantiline tegelane luuletuses.

2. Arenda tekstiga analüütilise töö oskusi.

3. Kasvatada mõtlemise iseseisvust, efektiivsust, vajadust oma mõtteid kujundlikult väljendada. Sisestada armastust vene klassikalise kirjanduse teoste vastu.

Universaalne koolitus tegevused: töö töö tekstiga, skeemi tsitaatide täitmine, monoloogid, töö reproduktsioonidega, sünkviini koostamine.

Meta-subjekti väärtused: väärtusideede arendamine (vabadus - orjus, kindlus).

Planeeritud tulemused

Õpilased õpivad:

Kirjeldage noormehe kuvandit mtsyri, kasutades vastamiseks teksti luuletused ja kunstnike illustratsioonid;

Kommenteerige illustratsioone luuletus erinevate kunstnike loodud;

Kasutada põhjus-tagajärg ja struktuur-funktsionaalse analüüsi elemente;

Võtke kirjandustekstist välja vajalik teave ja tõlkige see ühest märgisüsteemist teise (tekstist diagrammini);

Kooskõlastada isiklikke tegevusi teiste koostöös osalejatega.

Tüüp õppetund: teadmiste kujundamise tund.

Vaade õppetund: õppetund- dialoog uurimis- ja loometegevuse elementidega.

Hariduse korraldamise vormid tegevused: eesmine, rühm.

Varustus: tekst M. Yu. Lermontov« Mtsyri» , skeem kalaluu, arvutiesitlus, fragmentide salvestamine F. Chopini, N. Paganini, rokkbändi loomingust "Aaria", illustratsioonid K. Brjullovi, I. Aivazovski maalidele.

Tundide ajal:

Nii elavalt kiskus ta Kaukaasia ribidest

üks rabavatest stseenidest ja riietas selle sisse

elavad pildid lummatud pilgu ees.

A. Muravjov

1. Organisatsioonimoment. (Õpetaja kontrollib valmisolekut õppetund ja paneb õpilased tööle)

2. Teadmiste aktualiseerimine.

a) rakendamine kodutöö. (Vestlus küsimuste üle)

Õpetaja:1. Millise autori töödega juba aasta aega tutvume?

(Lapsed loevad sünkviine M. Yu kohta. Lermontov, kodus välja mõeldud)

2. Pöörake tähelepanu meie epigraafile õppetund;millise töö kohta Lermontov kas luuletaja ja memuarist A. Muravjov kirjutas need read?

3. Mis on selle teose loomise eripära?

4. Mis on sõna tähendus « mtsyri» meie jaoks sobivam kangelane: algaja, mitteteeniv munk või välismaalane? Miks?

5. Ja nüüd kontrollime, kui hoolikalt sa loed tekst: Kutsun teid kuulama fragmente Chopini, Paganini ja rokkbändi muusikateostest "Aaria" ja korreleerige need episoodidega alates luuletused. (õpilased kuulavad fragmente ja nimetavad episoodi, millega nad seda fragmenti seostavad)

6. Pöörake tähelepanu tahvlil olevatele reproduktsioonidele, kes teab, kuidas neid maale nimetatakse ja kes on nende autorid (I. Aivazovsky "Üheksas laine", K. Brjullov "Pompei viimane päev")

7. Mis sa arvad, miks ma valisin just nende kunstnike ja heliloojate teosed (nii heliloojad kui kunstnikud) romantikat)

b) eesmärgi seadmine.

1. Probleemne küsimus: miks sa arvad, et ma olen meiega ühinenud romantiliste heliloojate õppetund, kunstnikud- romantikud ja luuletus M. YU. Lermontov?

2. Mida me teie arvates täna teeme õppetund?

Nii et täna edasi õppetund peame avastama romantismi tunnused luuletuses ja tõestada mis ta on romantiline.

3. Töötage teemaga õppetund.

a) Ja alustuseks meenutagem, millist suunda romantism, kust ja millal see alguse sai, kes on selle suundumuse alusepanija Venemaal ja kes selle järgija (õpilased vastavad küsimustele)

b) Millised on peamised romantismi tunnused. (õpilaste nimekiri)

c) Identifitseerimine romantismi jooned luuletuses.

Nüüd proovime välja selgitada romantismi tunnused luuletuses. Selleks teen ettepaneku kasutada uut huvitavat diagrammi, mida nimetatakse kalaluu. Selle leiutas professor Kauro Ishikawa. See lähenemine võimaldab "purustama" levinud probleemne teema mitmel põhjusel ja argumendil. Visuaalselt näeb see välja nagu kalaskelett (sellest ka nimi) Pea juurde "skelett" sobib probleem, mida käsitletakse kunstiteose kallal töötamise protsessis. Tegelikult "skelett" seal on ülemised "luud", märgitakse neile sündmuste toimumise põhjused ning madalamate abil fikseeritakse sõnastatud põhjuste olemasolu kinnitavad faktid. Kirjed peaksid olema sisutihedad, võtmesõnade ja fraasidega, mis peegeldavad olemust. IN saba tehakse järeldus lahendatava probleemi kohta. Selleks peame teid jagama rühmadesse, iga rühm saab skeemi ja hakkab tööle.

Igal rühmal on tühimik kalaluu. Nii et sisse "pea" sisestage probleemne küsimus üleval "luud"- põhjused, s.o tunnused, mis iseloomustavad romantism kirjanduses(arutame seda eesotsas ja alumises osas "luud" iga rühm kirjutab iseseisvalt tekstist argumentidena välja tsitaate.

Pärast töö ja arutelu lõppu teeme järelduse. (õpilased töötavad rühmades, valides tekstist tsitaate)

d) Üldistus.

Iga rühm täitis väljad, valides argumendid, ja nüüd kontrollime, kuidas te tööd tegite. (õpilased loevad ette selle põhjuse ja argumendid)

Selle põhjal, mida olete loetletud, teeme seda järeldus: luuletus M. YU. Lermontov« Mtsyri» -romantiline.

Teeme kokkuvõtte meie õppetund: Teen ettepaneku koostada sünkviin, milles peate kajastama funktsioone luuletused, rõhutades, et see romantiline luuletus või pilti kasutades Mtsyri kui romantiline kangelane. (õpilased teevad sünkviine)

Loetakse ette sünkviine, õpetaja hindab neid vaieldes.

5. Peegeldus.

Kas sulle meeldis see õppetund? Mida uut ja huvitavat õppisite?

6. Kodutöö

Jätkame järgmisel tunnitöö luuletuse kallal ja teie kodutöö on analüüsida luuletus kunstilises mõttes väljendusvahendid. Tugevate õpilaste ülesanne on kõigiga koostööd teha luuletus, ja õpilased töötavad nõrgemalt kaardiga, millel on suunavad küsimused.

Seotud väljaanded:

Puuvilja- ja aianäitus "Arbuus" põhikooli õpilastele"Arbuus". Puu- ja aiaetendus "Arbuus" põhikooli õpilastele Eesmärk: laiendada laste teadmisi puu- ja juurviljadest, arendada.

Koolinoorte mängutunni "Eluväärtused" kokkuvõte Eesmärk: kujundada vastutustundlik suhtumine oma ellu ja oskus valida teadlikult kõige olulisemad eluväärtused. Ülesanded: 1. Sõnasta.

Koolinoorte mänguklassi tunni sisukokkuvõte "Seadused on kirjutatud kõigile"“Seadused on kirjutatud kõigile” Me teame seadustest vähe, mitte rohkem kui keegi teine. Teame, et peame tegema seda, mis on teistele hea. Pole vaja mõelda.

Otsese sisu kokkuvõte haridustegevus kesktaseme ujumisgruppidele

Kirjanduse tund 8. klassis 23.01.12.

Romantismi tunnused M.Yu luuletuses. Lermontov "Mtsyri". kirjanduslik konflikt.

Tunni eesmärgid:

1) pildid:

  1. teadmisi : tutvumine Lermonti rummi-zma iseärasustega; kirjanduslik konflikt rummi teoses
  2. oskused ja pädevused: õppimine analüüsima halvimat teksti, oskus leida pildilt rummi kangelase jooni.

2) üldharidus : oskus sõnastada teema kohta suuline vastus ning loetu mõistmise põhjal analüüsida ja kokkuvõtet teha.

3) hariduslik ülesanne: maailmavaatelise seisukoha kujundamine, mõistete mõistminesisemaailm, hing, vaimsus, isiksuse konflikt; emotsionaalse ulatuse rikastamine, kaastunne, empaatiavõime.

Varustus:

  1. luuletuse tekst
  2. multimeedia projektor
  3. sülearvuti
  4. ekraan

Tundide ajal

I Korraldamise hetk.

II Sissejuhatus. Tunni eesmärkide ja eesmärkide seadmine.

Täna pöördume taas Mtsyri pildi poole. Kuid mõelge sellele romantiliste traditsioonide ja uuenduste seisukohast.

Iga eepilist (ja lüürilis-eepilist) teost iseloomustab konflikti olemasolu. Kaasa arvatud romantilises teoses.

Konflikt – mida see mõiste tähendab? (kokkupõrge üksikisik ja ühiskond vastuolu vaadetes, positsioonides)

slaid 1 Pöördume meie õppetunni epigraafi poole (loe:"Milline tuline hing, milline vägev vaim, milline hiiglaslik loodus...!") Kelle kohta need sõnad räägivad? (Mtsyri kohta)

Mis on hing? ( sisemaailm inimene, tema kogemused, tunded). Proovime ühendada need 2 mõistet: kangelase sisemaailm ja konflikt, et mõista, kuidas need on Lermontovi loomingus omavahel seotud

Millised on tänase õppetunni peamised toetavad kontseptsioonid (kangelase sisemaailm, kirjanduslik konflikt) slaid 2

III Töö tunni teemal

Lermontov meile ei anna Täpsem kirjeldus Mtsyri elu kloostris. Miks? (sest elu oli igav, üksluine, palvetes ja paastudes, ilma eredate muljeteta) slaid 3

Mis oli Mtsyri kloostri sümbol? (temast sai "vangistus", "vangla", vangistuse sümbol, vangistus "umbsete kambritega")

Kuidas aga ilmnes poisi “tuline hing” juba lapsepõlves? ( ta on vastupidav," pole kaebusi ta vireles - laste huultelt ei pääsenud isegi nõrk oigamine", "ta on metsik", umbusklik, "tõrjus toidu märgiga ja vaikselt, suri uhkelt)

Kas võib väita, et hiljem elas ta pidevas konfliktis teda hoole ja kiindumusega ümbritsenud munkade ühiskonnaga?(ei, sest nad armastasid teda, tahtsid talle oma vennaskonda tutvustada, otsisid teda, imetasid ja ta harjus nendega)

Mtsyri harjus sellega hiljem, leppis, aga kas ta lepitas teda hing? (Ei. Hiljem, pärast põgenemist, ütleb ta oma ülestunnistuses: “Ammu aega tagasi mõtlesin

Vaadake kaugeid põlde

Uurige, kas maa on ilus

Otsige vabadust või vanglat

Me sünnime siia maailma"

"Siis, tühje pisaraid raiskamata,

Südames andsin vande:

Kuigi kunagi korraks

mu põlev rinnus

Suru igatsusega teise rinnale,

Kuigi võõras, kuid kallis")

Mis oli siis lapsepõlvest varjatud Mtsyri "tulises hinges"? Millisele "ühele, kuid tulisele kirele" ta oma elu pühendas?(soov olla vaba , põgeneda sellesse "häirete ja lahingute maailma, kus kivid // pilvedesse peidavad, // kus inimesed on vabad, nagu kotkad"; “... Mul on üks eesmärk //–, millesse edasi minna kallis riik // - oli mu hinges")

Ta sai selle vabaduse. Mis temast sai?(metsikus võimsas looduses, millega ta ühte sulas; noore grusiinlanna ilus, lapsepõlvemälestused, võimalus võidelda, oma jõudu proovile panna:

Ta nägi "lopsakaid põlde,

Kroonitud künkad

Puud, mis on ümber kasvanud ... "

"Ma nägin mäeahelikke,

Jube nagu unenäod…»

"Eemal nägin läbi udu,

Põlevates lumes nagu teemant

hallipäine, kõigutamatu Kaukaasia…»

Ja mulle meenus meie rahulik kodu

Ja enne õhtust kolle

Pikad lood sellest

Kuidas elasid mineviku inimesed?

Kui maailm oli veelgi rikkam.

"Ma õitsesin ümberringi Jumala aed...

Seega näeme seda teine ​​maailm Mtsyri tajub seda rõõmuga, entusiastlikult. Kuid kas see maailm võttis ta vastu nii, nagu ta tahtis?(mitte päris. Algul kohtas ta teda äikesetormiga, ei lubanud tihnikusse pääseda - ja Mtsyri eksis, seejärel koges ta nälga, janu ja lõpuks lahingut leopardiga

“Ma hakkasin kartma; äärel

Ohustavast kuristikust, mille ma lamasin,

Kus huilgas, keerles, vihane võll;

Seal olid kiviastmed;

Kuid ainult kuri vaim kõndis neist üle ... "

« Asjata hullus mõnikord

Rebisin meeleheitliku käega

Tarn, luuderohuga sassis ... "

“... ma olin võõras

Nende jaoks igavesti nagu stepiloom ... "

"... põletas mind

Halastamatu päeva tuli.")

Kas Mtsyri vastandas end sellele maailmale? Või tahtis ta sellest osa saada?(Loodus sarnaneb Mtsyri endaga: ilus, tugev, majesteetlik. Ta "püüdis välku käega", "kallistaks hea meelega tormi", võrdleb end metsalisega)

Järgmiseks pole siin kirjandusliku konflikti alust!

Pöördugem tagasi Mtsyri, tema hinge sisemaailma. Mida sai Mtsyri enda kohta teada, kui ta vabastati? (et ta on võimeline tugevateks tunneteks, kartmatu, sihikindel. Kuid talle polnud määratud leida teed oma kaugele kodumaale:

"Aga asjata Vaidlesin saatusega

Ta naeris mu üle!"

“... ma ei saanud pikka aega sellest aru uuesti

tagasi Ma lähen oma vanglasse..."

Ja siis ma sain häguselt aru

Mis on mu kodumaa jälg

Ära kunagi lama enam"

Miks? Mis on Mtsyri tragöödia?

("Vangla jättis mulle oma jälje ...” Tegelikkus osutus tugevamaks.)

4. Järeldus

Seega tähendab see, et teose põhikonflikt on vastuolu kangelase vaimsete impulsside, püüdluste, ideaalide ja tegelikkuse vahel. slaid 4

Ja mille poole Mtsyri püüdles?(vabadusele Mida tähendas tema jaoks vabadus? emamaa - lõpuks) slaid 5

Miks Mtsyri sureb? (tema jaoks pole elu ilma kodumaa ja vabaduseta, eriti kui ta on juba kogu selle magusust maitsnud)

IV Kokkuvõttev vestlus

Loeme V. Belinski ütluse jätku:

“See on meie luuletaja armastatud ideaal, see on tema enda isiksuse varju peegeldus luules.» Slaid 6

Mis ühist on Lermontovil tema kangelasega?

(Samuti ihkas Lermontov pidevalt oma kodumaa järele, kuna veetis peaaegu kogu oma elu temast eemal, paguluses.)

Ta tahtis teenida oma kodumaad, kuid pideva tegevusetuse, apaatia tingimustes, milles Venemaa oli 30ndatel, oli see võimatu. Oma tööga kutsus ta üles sellisest elust loobuma. Toonane Venemaa tundus talle vangla, vangistuse kujul. Tema Mtsyri sureb võitmatult, sest ta võttis selle surma oma idee nimel vastu, olles elanud lühikest, kuid vaba elu.

Olete tuttav Lermontovi teiste teostega. Millistes teistes poeetilistes kujundites kehastas ta neid samu mõtteid? ("Purje", Slaid 7 "Deemon", "Pilved", "Õhulaev"). Nii tõlgendab Lermontov kirjanduslikku konflikti uutmoodi ümber. See on teatav uuenduslik puudutus traditsioonilisele konfliktimõistmisele. Luuletaja tõstab romantilise kangelase uuele tasemele.

Mis on siis teose põhikonflikt?

(põrkes kangelase ideaalide ja tegelikkuse vahel)

V Peegeldus

1) - Jätkake väidet:

Mtsyra peamine omadus on ...

(kirjalikult)

2) Vastuste lugemine (2-3 tööd).

3) – muljed tunnist? (võite pakkuda mõningaid arvustusi teose kohta, Mtsyri kohta)

VI Selgitus d / z. Sihttöö rajal. õppetund

Laiendame oma teadmisi romantilise teose tunnuste kohta Lermontovi teose näitel, tutvume teiste loomismeetoditega. romantilisi pilte. Selleks vajame teie teadmisi sellistest tehnikatest nagu personifitseerimine, võrdlemine, metafoorid. Proovige leida luuletuse tekstist üks näide.

("nõrkadele õpilastele": kaardid luuletuse tekstide ja küsimustega, mis aitavad paljastada metafoori, leida personifikatsioone, võrdlusi)

VII Tunni tulemused. Hindamine.

1. Leia mäeahelike kirjeldus 6. peatükist. Millega neid võrrelda? Millise võrdluse valis luuletaja Kaukaasia kirjeldamiseks?

2. Lugege uuesti 11. peatükk. Kuidas annab Lermontov edasi helisid, mida Mtsyri kuuleb?

3. Leidke leopardi kirjeldus. Milliseid epiteete kasutas luuletaja oma majesteetliku ilu ja jõu näitamiseks?

Epigraaf õppetunnile: Milline tuline hing, milline vägev vaim, milline hiiglaslik loodus...! V. G. Belinsky

konflikt - kokkupõrge Sisemaailm - hing, tunded, kogemused

Elu kloostris Monotoonsus Pole eredaid muljeid Maise eksisteerimise rõõmude tagasilükkamine Vabatahtlik vangistus Mtsyra unistused Elumuljete mitmekesisus Vabadus, tahe Kodumaa, pere, sõbrad Teenindus ideaalile

unistuste tegelik konflikt

vabadus = isamaa

„Milline tuline hing, kui vägev vaim, milline hiiglaslik loomus sellel Mtsyril on! See on meie luuletaja armastatud ideaal, see on tema enda isiksuse peegeldus luules. (V.G. Belinsky)


31.12.2020 - Saidi foorumis on lõppenud I. P. Tsybulko toimetatud OGE 2020 testide kogumiku esseede 9.3 kirjutamine.

10.11.2019 - Saidi foorumis on lõppenud esseede kirjutamine 2020. aasta ühtse riigieksami testide kogumi kohta, mille toimetas I. P. Tsybulko.

20.10.2019 - Saidi foorumis on alanud esseede 9.3 kirjutamine OGE 2020 testide kogumi kohta, mida on toimetanud I. P. Tsybulko.

20.10.2019 - Saidi foorumil on alanud esseede kirjutamine 2020. aasta USE testide kogumi kohta, mida on toimetanud I. P. Tsybulko.

20.10.2019 - Sõbrad, paljud meie veebisaidil olevad materjalid on laenatud Samara metoodiku Svetlana Jurievna Ivanova raamatutest. Alates sellest aastast saab kõiki tema raamatuid tellida ja posti teel kätte saada. Ta saadab kogusid kõikidesse riigi osadesse. Kõik, mida pead tegema, on helistada 89198030991.

29.09.2019 - Meie saidi kõigi tegevusaastate jooksul on populaarseimaks muutunud foorumi populaarseim materjal, mis on pühendatud I. P. Tsybulko 2019. aasta kogul põhinevatele esseedele. Seda vaatas üle 183 tuhande inimese. Link >>

22.09.2019 - Sõbrad, pange tähele, et OGE 2020 ettekannete tekstid jäävad samaks

15.09.2019 - Foorumi saidil on alustanud tööd meistriklass lõpuesseeks ettevalmistamiseks suunal "Uhkus ja alandlikkus".

10.03.2019 - Saidi foorumis on lõpetatud esseede kirjutamine I. P. Tsybulko ühtse riigieksami testide kogumi kohta.

07.01.2019 - Kallid külastajad! Saidi VIP-jaotises oleme avanud uue alajaotuse, mis pakub huvi neile, kellel on kiire oma essee kontrollimine (lisamine, puhastamine). Püüame kiiresti kontrollida (3-4 tunni jooksul).

16.09.2017 - I. Kuramshina novellikogu "Filial Duty", mis sisaldab ka ühtse riigieksamilõksude veebisaidi raamaturiiulil olevaid lugusid, saab osta nii elektroonilisel kui ka paberkandjal lingilt \u003e\u003e

09.05.2017 - Täna tähistab Venemaa Suures võidu 72. aastapäeva Isamaasõda! Meil isiklikult on veel üks põhjus uhkust tunda: just võidupühal, 5 aastat tagasi, avati meie veebisait! Ja see on meie esimene aastapäev!

16.04.2017 - Saidi VIP-jaotises kontrollib ja parandab kogenud ekspert teie tööd: 1. Igat tüüpi esseesid kirjanduse eksami kohta. 2. Esseed vene keele eksami kohta. P.S. Kõige kasumlikum tellimus kuuks ajaks!

16.04.2017 - Saidil on töö OBZ tekstide kohta uue esseeploki kirjutamiseks LÕPPENUD.

25.02 2017 - Sait alustas esseede kirjutamist OB Z tekstide kohta. Esseed teemal "Mis on hea?" saab juba vaadata.

28.01.2017 - saidile ilmusid valmis lühendatud avaldused FIPI OBZ tekstide kohta,

Arvestades Lermontovi luuletust "Mtsyri" kui romantilist teost, on mõttekas kõigepealt meenutada igale romantilisele teosele omaseid põhijooni. Esiteks on see tähelepanu ülekandmine peategelasele, tema mõtetele, tunnetele ja kogemustele. Teiseks on see romantismi peamise printsiibi teostus tekstis: ebatavalise kangelase kujutamine ebatavalistes oludes. Kolmandaks, pidades peamiseks ülesandeks kangelase romantilise mässu edasiandmist, käsitleb autor sageli fakte hooletult, pöörab üldiselt vähe tähelepanu ümbritsevale maailmale.

Maastik "Mtsyri" kui romantilise luuletuse element

"Mtsyris" on kõik ülaltoodud tingimused täidetud. Lermontov valib oma tööks eksootilise miljöö: kloostri Kaukaasias. Tänu sellele saab ta ehitada romantilise kontrasti: kloostri umbsed, kitsad müürid, milles Mtsyri vireleb – ja Kaukaasia majesteetlik loodus, kauguses paistavad mäed, läbimatud metsad, voolavad mägiojad. Fantaasia, ebastandardne maastik – sellega on täidetud iga rida: "Ma nägin mäeahelikke, / Fantastiline, nagu unenäod."

Meie ees on salapärane pilt, pealegi oli Kaukaasia nii Lermontovi kui ka tema kaasmaalaste jaoks vabaduse, vabaduse sümbol (meenutagem veel üht Lermontovi luuletust Kaukaasiast: “Võib-olla peidan end Kaukaasia seljandiku taga teie kuningad, nende kõikenägevatest silmadest, nende kõike kuulvatest kõrvadest). See on see vabadus peategelane. On aus öelda, et mäed on koos merega üks romantismile iseloomulikumaid maastikke.

Ebatavaline kangelane "Mtsyri"

Lermontovi kirjeldatud kangelane ise on samuti ebatavaline. Pärast selle analüüsimist saame tõestada, et luuletus "Mtsyri" on romantiline.

Mtsyri elust räägitakse väga vähe. Just see on romantilise teose tunnusjoon: mässida kangelane salapära. Kuidas ta üles kasvas ja üles kasvatati – see kõik jääb loost väljapoole. Mtsyri välimuse kohta pole isegi üksikasjalikku kirjeldust antud. Kuid väga detailselt on kujutatud kolm kulminatsioonipäeva, mil kangelane lõpuks ihaldatud vabaduse saab. See on oluline, sest just sel hetkel ilmutab Mtsyri end romantilise mässukangelasena, keda välismaailm (antud olukorras klooster) ei mõista.

Tema mässu olemus pole täiesti selge ja selgitatud. Nagu Mtsyri ise ütleb, "tundis ta ainult ühte mõttejõudu, ühte - kuid tulist kirge". Ja see kirg oli põgenemine. Aga kuidas saaks noormees, kes loo jutustamise hetkel oli vaevalt kahekümneaastane, õppida elust looduses? Lapsena kloostrisse toodud ta oma endist elu praktiliselt ei mäleta ning tema vabadusiha ei tulene mitte ratsionaalsest - mälestustest, soovist minevikku tagasi tuua, vaid irratsionaalsest. St sügavast soovist vaba elu järele ilma igasuguste keeldudeta, mis on omane romantilisele kangelasele.

Romantismi kui suunda iseloomustab maailma selge jagunemine kaheks pooleks, mustaks ja valgeks, õigeks ja valeks. Sama maksimalism avaldub ka Lermontovi teose kangelases. Mtsyri on veendunud, et elu on võimalik ainult vabaduses. Ja jäädes oma veendumustele lõpuni truuks, sureb, naastes kloostrisse. Teda ei tapa leopardi võitluses saadud haavad, vaid vabadusjanu, mis väljendub luuletuses leegi kujul: "Ja ta põletas oma vangla".

Siin realiseerub Mtsyra soovis kloostrimüüridest lahti murda veel üks romantismi tunnusjoon: inimese soov muuta ebaloomulik keskkond loomulikuks. Kloostris nägi Lermontov (ja pärast teda ka tema kangelane) keskkonda, mis polnud inimesele loomulik. "Ma naasin oma vanglasse" - nii räägib Mtsyri temast. Ja see on vangikont mitte ainult ühele Mtsyrile, ei, pilti võib vaadelda laiemalt, kui maise olemasolu vangikongi vaba inimvaimu jaoks. Luuletuse lõpus murrab kangelane teda sidunud köidikud ja saab vabaduse, kuid mitte selles, vaid teises maailmas. Märgime, et kangelase surm on ka romanismile väga iseloomulik.

Luuletuse kompositsiooniline konstruktsioon

Romantismi jooned luuletuses "Mtsyri" avalduvad ka luuletuse kompositsioonilises konstruktsioonis: narratiiv on keskendunud ühele, kõige olulisemale episoodile Mtsyri elust ja kangelase lüürilise ülestunnistuse vormis. Ülestunnistuse vorm on romantiliste teoste klassikaline seade. Tähelepanu pälvib ka episood võitlusest leopardiga, mille kriitikud poeemi võtmena välja toovad. Selles paljastatakse Mtsyri kui kartmatu võitleja, nagu tõeline kangelane, kes on oma metsikute ja kartmatute esivanemate vääriline. Kuigi Mtsyri põgenemine oli ebaõnnestunud, viitab autori valitud haripunkt vastupidisele: miski ei saa tema kangelast murda. Ta võitis ja tema võit on romantiku võit.

Analüüsi põhjal võime "Mtsyrit" üheselt pidada romantiliseks luuletuseks. See kujutab ebastandardset kangelast ebastandardsetes oludes ja kogu teos põhineb Mtsyri romantiliste kogemuste kuvandil. Ja Lermontovi loodud kangelase tugev, mässumeelne ja kirglik kuvand kõlab alati lugejate seas.

Selles artiklis kirjeldatud faktid on kasulikud 8. klassi õpilastele, kui nad kirjutavad esseed teemal "Mtsyri" kui romantilise luuletuse.

Kunstiteose test

Mihhail Lermontovi luuletus "Mtsyri" tuletab mulle meelde hingetunnistust aastal. viimased minutid elu. Kui inimene valab välja kõik oma kogemused, kannatused ja kurbuse kogu eluks. Näib, et pole midagi ilusat, rääkimata romantilisest, kuid see pole nii.

Kogu kloostri noore algaja pihtimus on läbi imbunud romantikast. See, kuidas ta kirjeldab loodust, mille järele ta alati igatseb, põlispaigad minutiks viibimiseks, kus ta keelduks nii paradiisist kui ka igavikust. Tema enda õed ja isa. Kõik on korraga täis armastust ja kurbust. Isegi stseenis, kus ta võitleb leopardiga, on kirg. Ja kui hellalt ja aupaklikult kirjeldas ta grusiinlannat, kes vee all jõkke laskus. Ta isegi unistas temast.

Kõik kolm päeva, mis ta kloostris viibis, muutusid kõige vabamaks ja värvikamaks. Kuigi vaene algaja pidi palju taluma, aga nähtuga pole midagi võrrelda. Just see annab pealtnäha traagilisele luuletusele romantilise meeleolu. Selles luuletuses näitas autor, et ükskõik kui hästi te inimest kohtlete ja tema eest hoolitsete, ei leia ta ikkagi seinte vahelt õnne. Ta vajab vabadust, selget taevast, linnulaulu, jõekohinat ja võimalust sügavalt hingata. See on romantiline ja imeline.

Üles