Сабақ жоғары сатыдағы өсімдіктердің жалпы сипаттамасы. Жоғары сатыдағы өсімдіктердің кіші патшалығының жалпы сипаттамасының конспектісі. Талқылауға арналған мәселелер

Биология сабағының қысқаша мазмұны 7-сынып
Мұғалімі - Майко Екатерина Александровна

Күні: ________________
Сабақтың тақырыбы:Субпатшалық Жоғары өсімдіктер
Сабақтың мақсаттары:Өсімдіктер әлемі туралы жалпы түсінік қалыптастыру

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:
- студенттерді өсімдіктерді жоғары және төменгі деп жіктеу критерийлерімен таныстыру;
- Бөлектеу айрықша ерекшеліктеріжануарлар дүниесінің басқа патшалықтарының өкілдерінің өсімдіктері;
Әзірлеуші:
- Тесттермен жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру;
- Мәтінмен жұмыс істеу барысында ақпараттық дағдыларды қалыптастыру, оны түсіну және қорытынды жасау.

Тәрбиелік:
- Табиғатқа деген сүйіспеншілікке, оны құрметтеуге тәрбиелеу.
Ұғымдар:ринофиттер.
Сабақтың түрі:АКТ арқылы аралас сабақ
Сабақтың құрылымы:
1. Ұйымдастыру
2. Мақсатты орнату
3. Негізгі білімді жаңарту
4. Жаңа нәрселерді үйрену
5. Қорытынды біріктіру
6. Бағаларға түсініктеме беру
7. Үйге тапсырма

Жоғары сатыдағы өсімдіктер оңай ажыратылады сыртқы түрібалдырлардан. Олардың денесі жер-ауа ортасы жағдайында ауамен (фотосинтез) және топырақтың қоректенуіне байланысты мүшелерге бөлінеді.

ЖОҒАРЫ ӨСІМДІКТЕРДІҢ ЭВОЛЮЦИЯСЫ
анимация «Құрлықтағы алғашқы өсімдіктердің пайда болуы»

Палеозойдың аяғында жер бетінде қуатты тау құрылыс процестері жүріп, құрлық аудандары айтарлықтай өсті. Нәтижесінде өсімдіктерде жаңа орта – жер-ауа дами бастады.

Жер-ауа ортасындағы сумен салыстырғанда өмір сүру жағдайлары қиынырақ: судың тапшылығы жиі кездеседі, температура күрт өзгереді, ал ауаның тығыздығы судың тығыздығынан әлдеқайда төмен.

Мұндай жағдайларда балдырлардың жұмсақ және нәзік талломдары өз салмағынан кебеді және бұзылады.

Эволюция процесінде алғашқы жер үсті өсімдіктері балдырлардан пайда болды, олардың арасында табиғи сұрыптау жаңа тіршілік ету ортасына сәйкес тұқым қуалайтын өзгерістері бар дараларды сақтап қалды.

Бірте-бірте өсімдіктерде ұлпалар мен мүшелер пайда болады. Өсімдіктердің құрлықта пайда болуы эволюцияның ең үлкен кезеңдерінің бірі болып табылады. Оны жанды және жансыз табиғаттағы өзгерістер дайындады: топырақтың пайда болуы және барлық тіршілік иелеріне зиянды ультракүлгін сәулелердің жолында тұрған озон экранының пайда болуы.

Жоғары сатыдағы өсімдіктердің құрлық жағдайында одан әрі эволюциясы вегетативтік мүшелердің дифференциациялану жолымен (тамырдың, жапырақтың пайда болуы, сабақтың күрделірек тармақталуы), ішкі және механикалық ұлпалардың, өткізгіш жүйенің және ұрпақты болу мүшелерінің дамуымен өтті. Жоғары сатыдағы өсімдіктердің қазіргі классификациясы олардың әртүрлілігін және жердегі пайда болу тарихын көрсетеді.

риниофиттер

Алғашқы құрлық өсімдіктері – ринофиттер шамамен 400 млн жыл бұрын пайда болған. Олардың денесі жасыл бұтақтардан тұрды. Әрбір бұтақ екі бөлікке бөлініп, тармақталған. Бұтақтардың жасушаларында хлорофилл бар және фотосинтез жүреді.

Ринофиттер ылғалды жерлерде өскен. Олар топыраққа ризоидтар арқылы бекітілді - көлденең орналасқан бұтақтардың бетіндегі өсінділер. Бұтақтардың ұштарында споралары пісетін споралы бөліктер болды.

Ринофиттерде өткізгіш және механикалық ұлпалар қалыптаса бастады. Эволюция процесінде тұқым қуалайтын өзгерістердің пайда болуына байланысты және табиғи сұрыпталуринофиттердің тармақтарының бетінде судың булануын реттейтін устьицалары бар қабық тіндері пайда болды.

Риниофиттер – жойылып кеткен өсімдіктер тобы. Кейбір ғалымдар оларды мүк, папоротник, қырықбуын және шоқ мүктердің арғы тегі деп есептейді. Басқалары ринофиттер жерді мүктермен бір уақытта игерген деп болжайды.

ЖОҒАРЫ ӨСІМДЕРДІҢ ҚҰРЫЛЫМЫНЫҢ ЖАЛПЫ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ

Жоғары сатыдағы өсімдіктердің ұлпалары мен мүшелері жақсы дамыған.

Қабық тіндері (тері, тығын, қабық) кебуден және қатудан қорғайды, сыртқы ортамен газ алмасуды қамтамасыз етеді.

Механикалық ұлпалар сабақтың жапырақтарды мүмкіндігінше жоғары көтеруіне мүмкіндік береді, сондықтан олар басқа өсімдіктермен көлеңкеленбейді.

Өткізгіш ұлпалар (бас және ағаш) арқылы су, тұздар (жоғары ағыс) және органикалық заттар (төмен қарайтын ток) тасымалданады.

Жоғары сатыдағы өсімдіктердің жердегі бөліктері (өркендері) атмосферада, ал жер асты бөліктері (тамырлары) топырақта болады. Тамырлар топырақтан су мен минералды заттарды сіңіруге бейімделген. Осылайша, түбірдің қабық тінінің жасушаларының өсінділері - тамыр түктері - тамырлардың бетін айтарлықтай арттырады. Олар пайда болған тамыр қысымы мен жапырақтардан судың булануы есебінен суды сіңіреді.

тұқым жоғары сатыдағы өсімдіктержыныссыз және жыныстық. Бұл жағдайда көбею әдістері кезектесіп отырады.

Жыныссыз көбею кезінде споралар түзіледі. Споралардан жыныс жасушалары – гаметалар түзетін жыныстық ұрпақ өседі. Гаметалардың қатысуымен жыныстық көбею жүреді. Аталық және аналық гаметалардың қосылуы (ұрықтану) нәтижесінде зигота түзіледі. Ол қайтадан споралар түзетін жыныссыз ұрпақты тудырады, өмірлік циклі үзілмейді. Жоғары сатыдағы өсімдіктер де жыныссыз көбеюдің вегетативті, т.б. дененің вегетативті бөліктері арқылы көбеюі.

Үй жұмысы:§12 - үйрету.

Сабақтың мақсаттары:


  • жоғары сатыдағы өсімдіктерді ұйымдастыру ерекшеліктерімен танысу;

  • қарастыру ортақ белгілержоғары сатыдағы өсімдіктердің негізгі бөлімшелері;

  • балдырлармен салыстырғанда жоғары сатыдағы өсімдіктердің ұйымдасуының күрделенуін көрсету;

  • микроскоппен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыруды жалғастыру.
Сабақтың жабдығы:тірі өсімдіктер; жоғары сатыдағы өсімдіктердің гербарий үлгілері; кестелер; мүк, шоқ мүк, қырықбуын, гимносперм және гүлді өсімдіктер бейнеленген оқулық және басқа да кітаптардың суреттері; өсімдік ұлпаларының микропрепараттары және микроскоптар.

Сабақтың негізгі ережелері.


  • Жоғары сатыдағы өсімдіктерде жақсы анықталған тіндердің болуы,
    құрылымы орындалатын қызметтеріне сәйкес келетін (оқу, интегументарлық, өткізгіш, механикалық, негізгі, сақтау және т.б.).

  • Жоғары сатыдағы өсімдіктерге тән қасиет вегетативтік (тамыр, сабақ, жапырақ) және көбею (спорангия, гүлдер, жемістер) болып бөлінетін мүшелер.
* Жоғары сатыдағы өсімдіктердің жеке дамуы екі кезеңге бөлінеді: эмбриональды (ұрық) және эмбрионнан кейінгі (эмбрионнан кейінгі).

* Жоғары сатыдағы өсімдіктер субпатшалығына екі үлкен топ кіреді – споралы және тұқымды өсімдіктер.

* Споралардың негізгі ерекшеленетін белгілері – ұлпалардың әлсіз мамандануы, споралардың көмегімен жыныссыз көбеюі, жынысты көбеюінің суға тәуелділігі.

* Тұқымдық өсімдіктер тұқымдарды пайдаланып (суға қарамастан) жыныстық көбеюімен, ұлпалардың жоғары мамандануымен және вегетативтік жыныссыз көбеюімен сипатталады.

* Оқушылардың назарын жоғары сатыдағы өсімдіктердегі ұлпалардың әртүрлілігіне аударып, олардың құрылымының күрделілігіне және өсімдіктердің эволюция барысында жаңа, неғұрлым қатаң, жердегі тіршілік ету жағдайларына бейімделуінен туындайтынына назар аудару.

* Бар білімдерін пайдалана отырып, студенттерді жоғары сатыдағы өсімдіктердің вегетативтік-генеративті мүшелерінің құрылысы мен қызметінің ерекшеліктерін қарастыруға шақыру.

* Жоғары сатыдағы өсімдіктерде вегетативтік мүшелердің пайда болуы эволюция кезінде ароморфоздар нәтижесінде пайда болғанына студенттердің назарын аудару: бастапқыда олар ұсақ, айыр тармақты сабақ түрінде, өсімдіктің жапырақтары мен тамырлары жоқ, содан кейін сабақтарында жапырақтарға ұқсайтын жұқа қабыршақты өсінділер пайда болды, кейінірек көптеген жасушалар қабаттарынан тұратын шынайы тамырлар мен шынайы жапырақтар дамыды.

* Оқушыларды балдырлардағы жыныстық және жыныссыз ұрпақтардың кезектесуін еске түсіруге шақырыңыз және жоғары сатыдағы өсімдіктерде де ұрпақ алмасуы болатынын атап өтіңіз: диплоидты спорофит пен гаплоидты гаметофит.

* Оқушылардың кестелермен, сызбалармен, сызбалармен жұмысын ұйымдастырып, оның барысында споралы өсімдіктер мен тұқымдық өсімдіктердің негізгі айырым белгілерін (жынысты және жыныссыз көбею ерекшеліктері, ұлпалардың мамандануы және т.б.) атап өту.

Талқылауға арналған мәселелер.

1.Жоғары сатыдағы өсімдіктердің ұлпаларына анықтама беріп, ұлпалардың түрлерін атаңыз.

2. Өткізгіш, механикалық, қабық тіндері қандай қызмет атқарады? Неліктен олар өсімдіктер эволюциясы кезінде пайда болды?

3. Салыстыру сыртқы құрылымбалдырлардың және жоғары сатыдағы өсімдіктердің денелері. Қандай айырмашылықтар бар?

4. Қандай мүшелер вегетативтік, ал қайсысы көбею мүшесі?

5. Өсімдіктердің жеке дамуы қандай кезеңдерге бөлінеді?

6. Споралы өсімдіктердің негізгі ерекшелік белгілерін атаңыз.

7. Тұқымдық өсімдіктер ұлпаларының мамандануы споралы өсімдіктермен салыстырғанда ерекше алысқа кеткенін дәлелдеңіз.

Материалды бекіту.

Жоғары сатыдағы өсімдіктердің ерекше белгілерін көрсетіңіз.

Тұқымдық және споралы өсімдіктердің бөлімдерін атаңыз.

Патшалық ________________

Субпатшалық Жоғары өсімдіктер _______________

____________Спора _______________________тұқым ______

Бөлімдері:___________________ Бөлімдері:___________________
Жоғары өсімдіктермен қоректік тізбек жасаңыз.
Сөздік.Білім беру ұлпасы, қабықша, өткізгіш, механикалық, тірек, бөліп шығару, секреторлық, негізгі, сақтау, вегетативтік мүшелер, көбею мүшелері, спорангиялар, эмбрионалдық кезең, постэмбриондық, споралы өсімдіктер, тұқымдық өсімдіктер.

Үй жұмысы.Жоғары сатыдағы өсімдіктерге арналған оқулық материалын оқу, төменгі сатыдағы өсімдіктердің жалпы сипаттамасын қайталау. Шығармашылық тапсырма. «Балдырлар және жоғары сатыдағы өсімдіктер» тақырыбына спектакль дайындаңыз. «Қара жәшік» ойынына үш сұрақ дайында.

ЖОҒАРЫ ЖОҒАРЫ ӨСІМДІКТЕРДІҢ ЖАЛПЫ СИПАТТАМАСЫ

Пәні: биология
Сынып: 7
Сабақтың тақырыбы: Жалпы сипаттамасыкіші патшалықтар Жоғары өсімдіктер.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың мақсаттары:
жоғары сатыдағы өсімдіктерді ұйымдастыру ерекшеліктерімен танысу;
жоғары сатыдағы өсімдіктердің негізгі бөлімдерінің жалпы белгілерін қарастыру;
жоғары сатыдағы өсімдіктердің балдырлармен салыстырғанда ұйымдасуының күрделенуін көрсету.

Жоспарланған нәтижелер:
Тақырыптық нәтижелер:
- ринофиттердің құрылысы мен тіршілігінің ерекшеліктерін түсіндіре білуді қалыптастыру;
- Жоғары өсімдіктердің кіші патшалығына мінездеме беру қабілетін қалыптастыру;
– Жоғары өсімдіктер кіші патшалығы өкілдерін бұрын зерттелген балдырлардан ажырата білуді қалыптастыру.

Мета-тақырыптық және жеке нәтижелер:
Нормативтік UUD
Оқу мәселесін өз бетінше анықтау және тұжырымдау, мақсатты анықтау қабілетін қалыптастыру оқу іс-әрекеттері(сабақтың сұрағын құрастыру).
Мұғаліммен диалогта өз бетімен әзірленген бағалау критерийлерін жетілдіру қабілетін қалыптастыру.
Жоспар бойынша жұмыс істеу қабілетін дамыту.
Когнитивті UUD
Ақпаратты бір түрден екінші түрге (бейнеден мәтінге) түрлендіру қабілетін қалыптастыру.
Коммуникативті UUD
Жұпта оқу әрекетін өз бетінше ұйымдастыру қабілетін қалыптастыру.

Құрал-жабдықтар: экран, проектор, компьютер, колонкалар, презентация, «Бұл әлем қандай әдемі» бейнеролик, осы тақырыпқа арналған бейнеролик, логикалық тізбегі бар парақтар.

Сабақтар кезінде.
Ұйымдастыру уақыты.

Үзіліс кезінде «Бұл дүние қандай әдемі» әніне бейнебаянды қосыңыз.
Қоңырау сабақты бастайды.
-Сәлеметсіңдер ме балалар. Отыр. Өзгерістің қалай өткені ұнады ма? Иә, бұл дүние қандай әдемі! слайд 1.

Білімді жаңарту.

Ал неге, біздің әлем әдемі, сіз қалай ойлайсыз? Балалардың жауаптары.
– Рас, біздің әлем әдемі, әсіресе күзде. Ал неге? Түстер әлемі гүлдейді. Біз кемпірқосақ түстерін барлық жерде көреміз. Бұл түстер қайда? Балалардың жауаптары.
-Келісемін. Өсімдіктерде, бұталарда, ағаштарда.
- Сонымен, балалар, біз қандай патшалықты оқып жатырмыз? (өсімдіктер) 2-слайд.
- Ол кіші патшалықтарға бөлінеді ме? (төмен, жоғары) 3-слайд.
- Бүгінгі сабақтың тақырыбы Мүмкін біреу сабақтың тақырыбын тұжырымдай алар ма?
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Жоғары өсімдіктер патшалығы». слайд 4.
-Ал алдымызда қандай міндеттер тұр, не істеуіміз керек, сипаттаңыз?
- Бүгінгі сабақтың тапсырмалары 5-слайд (слайдтан оқу).
- Бүгін сабақта біз сендермен 6-слайд (слайдтан оқу).

Бұрын алған білімдерін қайталау.

Бірақ жаңа материалды меңгеруді бастамас бұрын, бұрыннан білетінімізді еске түсірейік. Слайд 7.
- Қайталау үшін бірнеше минут үй материалы.
- сұрақтар бойынша фронтальды сауалнама. Қосымша сұрақтар ретінде тапсырма оқулықтың 34-бетінде берілген.

Жаңа материалды меңгерту.

Ал, үй жұмысықайталанды. Жаңа білім алатын кез келді. Мен сізге бейнені қарауды ұсынамын жаңа тақырып. Өте мұқият қараңыз. слайд 8.

Сонымен, аралық нәтижені қорытындылайық.
- Ең көне өсімдіктер - біржасушалы балдырлар. слайд 9.
Өсімдіктер әлемі қандай кіші патшалықтарға бөлінеді? слайд 10.
- Құрлықтағы ең көне өсімдіктер қандай - 11-слайд, 12-слайд.
- псилофиттердің белгілері. слайд 13.
- Жарайсың. Менің сұрақтарыма жақсы жауап берілді.

Оқыған материалды бекіту.

Енді 34-беттегі оқулықпен жұмыс істеу уақыты келді. слайд 14.
- Үстелдеріңізде аяқталмаған логикалық тізбегі бар парақтар бар. Бұл парақтардағы бос орындарды қаламмен толтыру керек.

Сізде не бар екенін тексерейік. Егер біреуге бірдеңе көмектеспесе, біз оны тікелей осы парақтарға жазамыз. Балалар бос орындарды толтыру нұсқаларын оқиды.
- Жарайсың, жақсы жұмыс жасадың. Бұл парақтарды биология дәптерімізге саламыз.

Үй жұмысы.
- Үй тапсырмасын жазып алатын кез келді. слайд 15.

Рефлексия.
-Ал сабақ соңында оқу іс-әрекеттерімізді бағалаймыз. слайд 16.

7 сыныпта биология сабағы

Сабақтың тақырыбы: «Жоғары сатыдағы өсімдіктердің кіші патшалығы.

Жоғары споралы өсімдіктердің ерекшеліктері»

Сабақтың мақсаттары:

Тәрбиелік: төменгі сатыдағы өсімдіктер ретіндегі балдырлар туралы білімдерін жаңарту; жоғары сатыдағы өсімдіктердің шығу тегі туралы, жоғары сатыдағы споралы өсімдіктердің ерекшеліктері туралы білімдерін қалыптастыру;

Әзірлеуші: талдау, синтездеу, қорытынды жасау, салыстыру қабілеттерін дамыту;

оқулықпен жұмыс істеу дағдысын жетілдіру; дағдыларын дамыту зерттеу жұмысы, логикалық ойлау және оқушылардың монологтық сөйлеуі.

Тәрбиелік:табиғатқа, бізді қоршаған барлық тіршілік иелеріне құрметпен қарауға тәрбиелеу; тірі организмдерге деген құрмет сезімін дамыту.

Сабақтың түрі: жаңа материалды меңгерту.

Жұмыс формалары: жеке, топтық, фронтальды.

Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру әдістемесі: Ауызша (әңгіме, түсіндіру, әңгімелесу, талқылау);

Көрнекі (суреттер, кестелер, бөлме өсімдіктері);

Тәжірибелік (тест тапсырмаларын шешу, білімді бекітуге арналған әртүрлі сипаттағы тапсырмалар, оқулықпен жұмыс).

Технологиялар:сыныптық-сабақ жүйесі, проблемалық оқыту, сыни тұрғыдан ойлауды дамыту технологиялары, оқу-ізденіс әрекетінің технологиясы, денсаулық сақтау технологиялары.

Жабдық: жұмыс дәптері, 7-сынып оқулығы, жоғары сатыдағы өсімдіктер бейнеленген сызбалар мен кестелер, білімді бекітуге арналған дидактикалық материалдар, жабық өсімдіктер.

Негізгі ұғымдар мен терминдер: жоғары сатыдағы өсімдіктер, ринофиттер, спорофит, гаметофит, спорангийлер, споралар, гаметалар, ұрықтану, зигота.

САБАҚ КЕЗІНДЕ

I. Ұйымдастыру кезеңі, оқушылармен амандасу (1 мин).Сәлем жігіттер! Өзіңізді тексеріңіз жұмыс орны, жұмысқа дайындалыңыз.

II. Білімді өзектендіру (3-4 мин).

Миға шабуыл.

Мұғалім:Көптеген жылдар бойы балдырлардың өмірлік белсенділігімен байланысты Жердегі қандай өзгерістерді еске түсірейік?

Оқушылар:фотосинтез нәтижесінде озон экранының қалыптасуы, білім беруге қатысу шөгінді жыныстар(мысалы, диатомдар, кейбіреулері қызыл).

Мұғалім:Өсімдіктер құрлыққа қашан көшті? (палеозой дәуірінің аяғында)

Проблемалық сұрақ:

Неліктен өсімдіктер құрлықта ертерек немесе балдырлармен бір мезгілде пайда бола алмады деп ойлайсыңдар? Оқушылар болжайды: құрлықта өмір сүруге жағдай болмағандықтан, атап айтқанда, озон экраны, ультракүлгін сәулелер бүкіл тіршілікті өлтірді, балдырлар су қоймаларында өмір сүре алды, өйткені су қабаты оларды осы сәулелерден қорғады; озон қабаты пайда болғаннан кейін өсімдіктердің құрлыққа қонуы мүмкін болды.

III. Жаңа материалды меңгеру (проблемалық баяндау) (20-25 мин).

1. Жоғары сатыдағы өсімдіктер эволюциясының ерекшеліктері.

Проблемалық жағдай:

Мұғалім:Су организмдері құрлық-ауа ортасын игеру барысында қандай мәселелерге тап болды деп ойлайсыз?

Бұл проблемалық жағдайды шешу үшін жер-ауа мекендеу ортасының ерекшеліктері қандай екенін талқылау қажет:

Төмен тығыздық;

Су тапшылығы;

Температураның күрт ауытқуы.

Осылайша, өсімдіктер қажет:

Кептіруден сақтаңыз

топырақта бекіту;

Денені қолдауға қолдау көрсету;

Топырақтан су мен минералды заттарды сіңіретін ұлпалардың дамуы.

Мұғалімнің жетекшілігімен студенттер жоғары сатыдағы өсімдіктердің жердің игерілуіне қарай ұлпалары бар (мысалы, қабық – құрғаудан қорғау, механикалық – тірек қызметі, өткізгіш – заттарды тасымалдау үшін т.б.) және әртүрлі мүшелер (мысалы, тамыр, сабақ, жапырақ, т.б.).

Оқулықпен жұмыс.

Мұғалім:Балалар, оқулықты (34-бет) пайдаланып, алғашқы жердегі өсімдіктердің атын айтыңдар (ринофиттер),олардың құрылымдық ерекшеліктері қандай?

2. Өсімдіктердің классификациясының ерекшеліктері.

Мұғалім:Сонымен, біз өсімдіктер патшалығының қандай кіші патшалықтарға бөлінетінін қазірдің өзінде білеміз (оқушылар кіші патшалықтарды атайды, төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктерге анықтама береді; мұғалім тақтада сызба немесе кестені толтырады, споралы және тұқымдық өсімдіктер ұғымымен таныстырады. ):

Өсімдіктер патшалығы

Субкорольдік

нағыз балдырлар

Субкорольдік

Багрянка

Субкорольдік

жоғары сатыдағы өсімдіктер

төмен

(тіндер мен мүшелер жоқ, денесі таллом)

жоғарырақ

(нақты дамыған

органдар мен тіндер)

спора

тұқым

3. Көзге арналған дене тәрбиесі.Мұғалім:Ал енді біраз демалып алайық (дене тәрбиесін бір оқушы жүргізеді)

1. Көздің көлденеңінен оңнан солға, содан кейін солдан оңға қарай тербелмелі қозғалыстары.

2. Көз қозғалысы тігінен жоғары және төмен, содан кейін төмен және жоғары.

3. Қабақтарды жылдам қарқынмен қарқынды қысу.

4. Көздің солдан оңға, содан кейін оңнан солға айналмалы айналмалы қозғалыстары.

5. Шеңбер айналмалы қозғалыстар, 8 санын сызу, бүйірінен жату.

6. Жиі жыпылықтау, күш салусыз.

4. Жоғары сатыдағы споралы өсімдіктердің ерекшеліктері.

Оқушылармен әңгімелесу барысында мұғалім жоғары сатыдағы споралы өсімдіктердің негізгі белгілерін анықтайды, жігіттер қысқаша конспект толтырады, жаңа терминдермен таныстырады (дәптерге жазу үшін).

Жоғары сатыдағы споралы өсімдіктердің ерекшеліктері:

1. Дамыған ұлпалар мен мүшелер.

2. Споралар жыныссыз көбеюге және отыруға қызмет етеді.

3. В өміршеңдік кезеңекі ұрпақ кезектесіп отырады: жыныстық (гаметофит) және жыныссыз (спорофит)

4. Ұрықтану – яғни. жыныс жасушаларының бірігуі ғана жүреді ылғалды ортада (!)

Неліктен көбею тек ылғалды ортада мүмкін деп ойлайсыз? (су аталық жыныс жасушаларының қозғалысы үшін қажет -сперматозоидтар)

IV. Білімді бекіту, алғашқы бақылау және алған білімдерін түзету (15 мин).

Топтық жұмыс. Сынып тез арада 5-6 топқа бөлінеді (әрқайсысы 4-5 адам, бірінші партада екіншісіне ауысады, т.б.). Мұғалім әр топқа тапсырмалар таратады, орындауға 3-4 минут беріледі. Содан кейін әр топ өз жауаптары мен тапсырмалардың шешімін көрсетеді.

1-топқа тапсырма.

Өсімдіктер _________ дәуірінде құрлыққа қонады. Жер-ауа ортасындағы сумен салыстырғанда жиі ________ тапшылық байқалады, ауа тығыздығы судың тығыздығынан _________ көп, ________ күрт ауытқулары тән. Алғашқы құрлық өсімдіктері - _________ шамамен 400 миллион жыл бұрын пайда болды. Ринофиттер _______ жерде өскен. Олар топыраққа көлденең бұтақтардың арнайы өсінділерінің көмегімен бекітілді - _______. Жоғары сатыдағы өсімдіктер ______ және ______ жақсы дамыған.

(Жауаптар : палеозой; су, төмен, температура; ринофиттер; ылғалдандырылған; ризоидтер; органдар мен тіндер).

2-топқа тапсырма.Мәтінмен жұмыс. Мәтінге түсіп қалған сөздерді қойыңыз:

Жер бетіндегі тіршілік ортасын меңгеру барысында өсімдіктерде оларды кеуіп кетуден сақтайтын ______ ұлпалар пайда болды. Ауаның тығыздығы су ортасының тығыздығынан _______ көп, сондықтан өсімдіктерге ағзаны ұстап тұру үшін _______ ұлпалардың дамуы қажет болды. Топырақта бекіту үшін _______ дамыған. Жоғары споралы өсімдіктерде споралар _______ және _______ үшін қызмет етеді.

Жоғары сатыдағы өсімдіктердің тіршілік циклінде екі ұрпақ алмасады: _______ және _______.

(Жауаптар : қабық тіндері; төменде, механикалық тіндер; тамырлар; көбейту және қоныстандыру; жыныстық және жыныссыз).

3-топқа тапсырма.

төменгі өсімдіктер

ұлпалары мен мүшелері жоқ өсімдіктер

жыныс жасушалары

автотрофтар

бейорганикалық заттардан органикалық заттар түзуге қабілетті организмдер

топырақта бекіту үшін балдырлар жасушаларының өсінділері

ұрықтандыру

екі жыныс клеткаларының бірігуі

гаметофит

жыныс жасушалары түзілетін жоғары сатыдағы өсімдіктердің жыныстық ұрпағы

спорофит

спорангийлерде спора түзетін жоғары сатыдағы өсімдіктердің жыныссыз ұрпақтары

4-топқа тапсырма.Терминдерді сәйкестендіруге арналған тапсырмалар.Пластиналарда - терминдер мен анықтамалар бөлек. Оқушылар терминдер мен анықтамаларды үстелде (немесе магниттер арқылы тақтада) сәйкестендіреді.

таллом

жасушалар тобынан тұратын балдырлар денесі

жоғары сатыдағы өсімдіктер

ұлпалары мен мүшелері жақсы дамыған өсімдіктер

ринофиттер

алғашқы жер өсімдіктері

ұрықтанған жұмыртқа

сперматозоидтар

аталық жыныс жасушалары

жұмыртқа

әйелдердің репродуктивті жасушалары

спорангия

спора түзетін жыныссыз көбею мүшелері

Топқа тапсырма 5. Ұсынылған сөздердің ішінен қосымша терминді таңдаңыз. Таңдауыңызды түсіндіріңіз.

А) сабақ, жапырақ, таллом, өркен, тамыр;

B) ламинариялар, саргассум, одуванчик, спирогира, филлофора;

C) споралар, спорангийлер, жұмыртқа, спорофит, жыныссыз ұрпақ;

D) сперматозоид, гаметофит, жұмыртқа, жыныс мүшелері, споралар.

(Жауаптары: A) таллом; В) одуванчик; В) жұмыртқа жасушасы D) қайшылық.)

6-топқа тапсырма. Мәлімдемелердің дұрыстығын анықтаңыз («иә» – «жоқ»):

1. Жер-ауа ортасының жағдайы тұрақсыз, күрт өзгереді (иә)

2. Жоғары сатыдағы өсімдіктерде ұлпалар да, мүшелер де дамымаған (жоқ).

3. Су ортасында тығыздығы төмен (жоқ)

4. Риниофиттер жойылып кеткен организмдер (иә)

5. Жоғары споралы өсімдіктерде ұрықтандыру желдің көмегімен жүзеге асады (иә)

6. Балдырлар – су ортасында пайда болған жер бетіндегі алғашқы өсімдік ағзалары (иә)

7. Спорофит – жоғары споралы өсімдіктердің жыныстық ұрпағы (жоқ).

8. Жыныс жасушалары – гаметалар, гаметофитте түзіледі (иә)

В. Рефлексия (3 мин).

Балалар, мен сендерді далаға шақырамын жұмыс дәптеріесіңізде қалған, ұнаған, сізді қызықтыратын сұрақтардың алдына смайликтерді (күлімсіреп) салыңыз. Ал ең үлкен қиындыққа не себеп болды? Леп белгісін қойыңыз (мұғалім материалдың ең қиын сұрақтарына тоқтайды, оқушылардың сұрауы бойынша түсіндіреді)

VI. Сабақтың қорытындысы, үй тапсырмасы (2 мин).

Мұғалім үй тапсырмасын хабарлайды (12-тармақ, барлық жаңа терминдерді меңгеру); Оқушыларға сабақта жасаған жұмыстары үшін рахмет. Оқушылардың жұмыстарына түсініктеме бере отырып, баға қояды.

GEF. Биология сабағы 7 сыныпта «Жоғары өсімдіктер патшалығы» тақырыбында.

Жоспарланған нәтижелер:

Тақырыптық нәтижелер:

Жоғарғы өсімдіктердің кіші патшалығына мінездеме беру қабілетін қалыптастыру;

Гербариялар, сызбалар, кестелердегі жоғарғы өсімдіктердің кіші патшалық өкілдерін тану қабілетін қалыптастыру.

Метатақырып нәтижелері:

Нормативтік UUD

Оқу проблемасын өз бетінше анықтау және тұжырымдау, оқу әрекетінің мақсатын анықтау қабілетін қалыптастыру;

Жоспар бойынша жұмыс істеу қабілетін дамыту.

Коммуникативті UUD

Жұпта оқу әрекетін ұйымдастыру қабілетін қалыптастыру;

Диалог жүргізу, мұғаліммен және құрдастарымен оқу іс-әрекетін жоспарлау қабілетін қалыптастыру.

Когнитивті UUD

Микроскоппен және микропрепараттармен жұмыс істеу ережелерін қалыптастыруды жалғастыру;

Жұмыс нәтижесі бойынша қорытынды жасай білу дағдысын қалыптастыру.

Жеке нәтижелер:

Табиғатқа жауапкершілікпен қарау қажеттілігі туралы түсініктерін қалыптастыру.

Әдіс-тәсілдер: ауызша (әңгімелеу, диалог), көрнекі (гербарийлермен жұмыс), практикалық (ақпаратты іздеу, кесте толтыру, микропрепараттармен жұмыс).

Оқыту құралдары: оқулық «Биология. тірі организмдердің алуан түрлілігі. 7-сынып», микроскоп және өсімдік ұлпаларының дайын микропрепараттары, кіші патшалық өсімдіктер өкілдерінің гербарий үлгілері, үлестірмелі материалдар (нұсқаулық карточкалар, тесттер).

УМК Н.И. Сонин

Сабақтың кезеңдері

(оқу қызметінің құрылымына сәйкес)

Жоспарланған оқушылардың іс-әрекеті

Мұғалімнің іс-әрекеті

Дамыған (қалыптастырылған) оқу әрекеті

пән

әмбебап

Мотивацияны ұйымдастыру, тәрбие міндеттерін, мақсаттарын қою.

Білімді жаңарту.

Мақсат қою.

Сұрақтарға жауап береді, «Жоғары өсімдіктер патшалығы» сабағының тақырыбын анықтайды.

Жоғары зауыттардың бөлімдерін еске түсіріңіз.

Жоғары сатыдағы өсімдіктерде мүшелер мен ұлпалар бар екенін есте сақтаңыз.

Кестені толтырып, нәтижелерді жұпта талқылаңыз.

Өз пікірін білдіреді, кестені толтыруда қиындықтарға тап болады. Білім мен надандық шекарасын анықтаңыз.

Студенттер мұғаліммен бірге немесе өз бетінше сабақтың мақсатын тұжырымдап, тақтаға жазады: жоғары сатыдағы өсімдіктердің құрылысы мен ұйымдасуындағы прогрессивті белгілерді зерттеу.

Оқушыларды іс-әрекетке ынталандыруды ұйымдастырады. Әңгімеге жетекшілік етеді. Сұрақтар: осы кіші патшалықтың өкілдері жер-ауа ортасын бірінші болып игерді, оларда алғашқы мүшелер болды. Бүгінгі сабақта қандай кіші патшалық талқыланады?

Жоғары сатыдағы өсімдіктердің қандай бөлімдерін білесіңдер?

Жоғары өсімдіктер мен төменгі өсімдіктер арасындағы прогрессивті айырмашылықтар қандай?

Барлығын кестені жеке толтыруға (1-қосымша) және нәтижелерді жұппен талқылауға шақырады.

Оқушылардың жауаптарын тыңдайды, тақтадағы кестені толтырады (барлық жауаптар түсініктемесіз).

Іздеу әңгімесін ұйымдастырады: кестені толтыру кезінде қандай қиындықтарға тап болдыңыз? Проблемалық өрісті анықтайды. Сабақтың мақсатын ұсынады.

Үстел жанындағы тақтадағы мақсатты бекітеді.

Мағынаның қалыптасуымен байланысты тұлға

Реттеушілері мақсат қоюмен байланысты: бұрыннан белгілі және әлі белгісіз нәрсенің арақатынасына негізделген оқу міндетін қоюды жүзеге асыру.

Қарым-қатынас тыңдау және есту, өз көзқарасын білдіру, жұппен жұмыс істеу қабілетімен байланысты.

Танымдық: жалпы тәрбиелік сөйлеу тұжырымын құра білумен байланысты.

Жоспарлау.

Олар сабақтың басында толтырылған кестеге сүйене отырып, жоспардың тармақтарын ұсынады. Дәптерге жаз:

    жоғары сатыдағы өсімдіктердің ұлпалары.

    Жоғары сатыдағы өсімдіктердің мүшелері.

    Жоғары сатыдағы өсімдіктердің көбеюі және дамуы.

    Өкілдері.

Сұрақтар қою арқылы жоспарлауды ұйымдастырады. Жоспар тармақтарының ретін анықтайды. Тақтадағы түзетулер.

Іс-әрекетті жоспарлаумен байланысты нормативтік.

Коммуникативтілері диалог жүргізе білу, мұғаліммен және құрдастарымен тәрбиелік ынтымақтастықты жоспарлаумен байланысты.

Жоспарланған жоспарды жүзеге асыру, тәрбие мәселесін шешу жолдарын іздеу.

Нұсқаулық картадағы тапсырманы орындай отырып, жұптық жұмыс (2-қосымша).

Кестедегі жазбаларды толтырыңыз.

Мәтінмен жұмыс, сұраққа жауап беру. Кестені жаңа ақпаратпен толықтырыңыз немесе түзетіңіз.

Әңгіме өрбіген сайын мұғалімдер қажетті ақпаратты кестеге жазады.

Бөлімшелерге жоғары зауыттардың өкілдерін орналастырыңыз.

Кестедегі жазбалар түзетіледі («өкілдер» бағанасы).

Олар қорытынды жасайды.

Әрбір ұлпа түрінің құрылымдық ерекшеліктерін атқаратын қызметтеріне байланысты еске түсіруді ұсынады.

Жұптық жұмыс бойынша есептерді тыңдайды.

Жоғары сатыдағы өсімдіктердің көбею және даму әдістері туралы мұғалімнің әңгімесі.

Жоғары сатыдағы өсімдіктер өкілдерінің гербарий материалымен жеке жұмыс жасауды, оларды бөлімдерге бөлуді ұсынады.

Оқушылардың жұмыстарын талдайды. Даулы және туралы әңгіме элементтері бар әңгіме тұқымдық өсімдіктер, олардың белгілері.

Жоғары сатыдағы өсімдіктердің әртүрлілігі туралы қорытынды жасауды ұсынады.

«Вегетативті және репродуктивті мүшелер», «эмбрионалдық және постэмбрионалдық даму» биологиялық түсініктерін тереңдету; жоғары және төменгі өсімдіктер арасындағы прогрессивті айырмашылықтарды білу.

Реттеушілері оқу тапсырмасын қабылдаумен, мұғалімнің ақпаратын адекватты қабылдаумен, оқу іс-әрекетін жүзеге асырумен – сұрақтарға жауап берумен, мақсатқа сәйкес тапсырмаларды орындаумен байланысты.

Танымдық: жалпы білім беру қажетті ақпаратты іздеу және таңдау, микропрепараттармен және микроскоппен жұмыс істеу ережелерін сақтаумен байланысты.

Қарым-қатынас жұпта пікір алмасу, өз жұмысын құрастырумен байланысты.

Бақылау және бағалау.

Сабақтың басында проблемалық ретінде қойылған сұраққа жауап беріңіз.

Сынақ орындаңыз.

Өзін-өзі бағалауды жүргізу.

Ол сұрақ қояды: жоғары өсімдіктер мен төменгі өсімдіктердің прогрессивті айырмашылығы неде?

Оқыған материалды бекітуді және бақылау жұмысын аяқтауды ұсынады (3-қосымша)

Дұрыс жауаптары бар кілт арқылы өзін-өзі бағалауды ұсынады.

Реттеуші бағалаумен байланысты – оқушылардың нені үйренгенін және нені әлі үйренуге болатынын таңдау және білуі.

Рефлексия.

Рефлексивті нысананы толтырыңыз, оны өз қалауыңыз бойынша айтыңыз.

Рефлексиялық мақсатты секторлармен толтыруды ұсынады: менің сабақтағы белсенділігім, жұмысқа қанағаттануым, сабақтағы көңіл-күйім, материалды түсіну, сабақтағы жайлылық деңгейі.

Үй жұмысы.

Үй тапсырмасын жазып алу.

Үй тапсырмасын түсіндіріп береді: оқулық мәтіні б. 50-51 оқу, дәптердегі кестедегі материалды қайталау; оқулық мәтіні бойынша сөзжұмбақ құрастыру.

1-қосымша.

Жоғары сатыдағы өсімдіктердің белгілері.

Вегетативті мүшелер

генеративті органдар

Даму

Өкілдері

2-қосымша

нұсқау картасы.

Өсімдік ұлпасының атауы ___________________________________

    Микропрепаратты қарастырыңыз.

    Ұлпадағы жасушалардың құрылымдық ерекшеліктері қандай?

    Құрылымдағы мұндай белгі қандай функцияларды орындаумен байланысты?

    Кестені толтыр:

Жасушаның құрылысының ерекшеліктері

Матаның функциялары

Қандай формалар

Нұсқаулар: кішкентай жасушалар, үлкен, тірі, өлі, ұзартылған, қалың қабықшалары бар; өсімдіктің өсуі, тыныс алуы, булануы, заттардың өткізілуі, тірегі, жинақталуы қоректік заттар; талшықтар, тамырлар; жапырақ және жеміс целлюлозасы, жаңғақ қабығы, жапырақ қабығы.

Жоғары