Мцыри - романтизмнің белгілері. Сабақ: «Орыс әдебиетіндегі романтизм. Мцыри - романтикалық кейіпкер. Шығарма барысында басты кейіпкердің мінезімен таныстыру

Арсланова Анжела
Орта мектеп оқушыларына арналған сабақтың қысқаша мазмұны «М.Ю.Лермонтовтың «Мцыри» поэмасындағы романтизмнің ерекшеліктері.

Тақырып: « Поэмадағы романтизм ерекшеліктері М. Ю. Лермонтов« Мцыры»

Мақсат:

Студенттер мұны дәлелдеу керек өлең« Мцыры» -романтикалық жұмысмінездеме беруге үйрету Мцыри романтикалық шығарманың кейіпкері ретінде

Тапсырмалар:

1. туралы білімдерін жаңарту романтизм, Ерекше өзгешеліктері романтикалық табиғат. Ашу жолдарын ашу поэмадағы романтикалық кейіпкер.

2. Мәтінмен аналитикалық жұмыс істеу дағдыларын дамыту.

3. Ойлау дербестігіне, тиімділігіне, өз ойын бейнелеп жеткізу қажеттілігіне тәрбиелеу. Орыс классикалық әдебиетінің шығармаларына деген сүйіспеншілікті ояту.

Әмбебап жаттығу әрекеттер: шығарма мәтінімен жұмыс, сызбаны дәйексөзбен толтыру, монолог, репродукциямен жұмыс, синквейн құрастыру.

Мета-пән мәндері: құндылық идеяларын дамыту (еркіндік - құлдық, беріктік).

Жоспарланған нәтижелер

Оқушылар үйренеді:

Жас жігіттің бейнесін сипаттаңыз мцыры, жауап беру үшін мәтінді пайдалану өлеңдержәне суретшілердің иллюстрациялары;

үшін иллюстрацияларға түсініктеме беріңіз өлеңәр түрлі суретшілер жасаған;

Себеп-салдар және құрылымдық-функционалдық талдау элементтерін қолдану;

Көркем мәтіннен қажетті ақпаратты шығарып, оны бір белгі жүйесінен екіншісіне аударыңыз (мәтіннен диаграммаға);

Бірлескен жұмыстың басқа қатысушыларымен жеке әрекеттерді үйлестіру.

Түр сабақ: білімді қалыптастыру сабағы.

Көру сабақ: сабақ- зерттеушілік және шығармашылық әрекет элементтерімен диалог.

Оқытуды ұйымдастыру формалары әрекеттер: фронтальды, топтық.

Жабдық: мәтіні М. Ю. Лермонтов« Мцыры» , схемасы балық сүйегі, компьютерлік презентация, Ф.Шопен, Н.Паганини, рок-топ шығармаларынан үзінділерді жазу «Ария», К.Брюлловтың, И.Айвазовскийдің картиналарына иллюстрациялар.

Сабақтар кезінде:

Кавказдың қабырғасынан жұлып алғаны соншалық

таң қалдыратын көріністердің бірі және оны киіндірді

сиқырлы көзқарас алдындағы тірі бейнелер.

Муравьев А

1. Ұйымдастыру кезеңі. (Мұғалім дайындығын тексереді сабақжәне оқушыларды жұмысқа орналастырады)

2. Білімнің өзектілігі.

а) жүзеге асыру үй жұмысы. (Сұрақтар бойынша әңгімелесу)

Мұғалім:1. Қай автордың шығармаларымен бір жыл бойы танысамыз?

(Балалар М. Ю. туралы синквейндерді оқиды. Лермонтов, үйде жасалған)

2. Біздің эпиграфқа назар аударыңыз сабақ;қандай жұмыс туралы Лермонтовбұл жолдарды ақын, мемуарист А.Муравьев жазды ма?

3. Бұл шығарманың жасалу ерекшелігі неде?

4. Сөздің мағынасы қандай « мцыры» бізге қолайлырақ батыр: жаңа бастаған, қызмет етпейтін монах немесе шетелдік? Неліктен?

5. Ал енді қаншалықты мұқият оқығандарыңызды тексерейік мәтін: Мен сіздерді Шопен, Паганини және рок тобының музыкалық шығармаларының үзінділерін тыңдауға шақырамын «Ария»және оларды эпизодтармен байланыстырыңыз өлеңдер. (оқушылар фрагменттерді тыңдап, осы үзіндіні байланыстыратын эпизодты атайды)

6. Тақтадағы репродукцияларға назар аударыңыз, бұл суреттер қалай аталады және олардың авторлары кім екенін біледі (И. Айвазовский). «Тоғызыншы толқын», К. Брюллов «Помпейдің соңғы күні»)

7. Неліктен мен дәл осы суретшілер мен композиторлардың шығармаларын таңдадым деп ойлайсыз? (композиторлар да, суретшілер де) романтика)

б) мақсат қою.

1. Проблемалық мәселе: неліктен мені біздің топқа біріктірдім деп ойлайсыз романтик композиторлар сабағы, суретшілер- романтика және поэма М. Ю. Лермонтов?

2. Бүгін не істейміз деп ойлайсыңдар сабақ?

Сонымен бүгін сабақашуымыз керек болады поэмадағы романтизмнің ерекшеліктері және дәлелдеуол қандай романтикалық.

3. Тақырып бойынша жұмыс сабақ.

а) Ал енді бастаушылар үшін қандай бағыт екенін еске түсірейік романтизм, ол қай жерде және қашан пайда болды, Ресейде бұл бағыттың негізін қалаушы кім және ізбасары кім (оқушылар сұрақтарға жауап береді)

ә) Негізгілері қандай романтизмнің ерекшеліктері. (оқушылар тізімі)

в) сәйкестендіру поэмадағы романтизмнің белгілері.

Енді анықтауға тырысайық поэмадағы романтизмнің ерекшеліктері. Ол үшін мен деп аталатын жаңа қызықты диаграмманы пайдалануды ұсынамын балық сүйегі. Оны профессор Кауро Исикава ойлап тапқан. Бұл тәсіл мүмкіндік береді «жару»бірқатар себептер мен дәлелдер бойынша жалпы проблемалық тақырып. Көрнекі түрде ол балық қаңқасына ұқсайды (аты сондықтан)Басына «қаңқа»көркем шығармада жұмыс істеу барысында қарастырылатын мәселе сәйкес келеді. Шын мәнінде «қаңқа»жоғарғылары бар «сүйектер», оларда орын алған оқиғалардың себептері жазылады, ал төменгілері тұжырымдалған себептердің бар екендігін растайтын фактілерді тіркеу үшін қолданылады. Жазбалар ықшам, түйінді сөздер мен негізгі мәнді көрсететін сөз тіркестері болуы керек. IN құйрықшешілетін мәселе бойынша қорытынды жасалады. Ол үшін сендерді топқа бөлуіміз керек, әр топ сызбаны алып, жұмысқа кіріседі.

Әр топта бос орын бар балық сүйегі. Сонымен «бас»проблемалық сұрақты жоғарғы жағына енгізіңіз «сүйектер»- себептері, яғни сипаттайтын белгілер әдебиеттегі романтизм(біз мұны алдыңғы және төменгі жағында талқылаймыз «сүйектер»Әр топ өз бетінше мәтіннен дәйексөздерді дәлел ретінде жазады.

Жұмысты және талқылауды аяқтағаннан кейін біз қорытынды жасаймыз. (оқушылар мәтіннен дәйексөздерді таңдай отырып, топпен жұмыс жасайды)

г) Жалпылау.

Әр топ аргументтерді таңдай отырып, өрістерді толтырды, енді тапсырманы қалай орындағандарыңызды тексереміз. (оқушылар оның себебі мен дәлелдерін оқиды)

Сіз тізімдегендерге сүйене отырып, жасайық қорытынды: өлең М. Ю. Лермонтов« Мцыры» -романтикалық.

Өзімізді қорытындылайық сабақ: Мен синквейн жасауды ұсынамын, онда сіз мүмкіндіктерді көрсетуіңіз керек өлеңдер, осыны баса айтты романтикалық өлең, немесе суретті пайдалану Мцыри романтикалық кейіпкер ретінде. (оқушылар синхрондау жасайды)

Синквейндер оқылады, мұғалім оларды дауластырып бағалайды.

5. Рефлексия.

Ол саған ұнады ма сабақ? Қандай жаңа және қызықты нәрселерді білдіңіз?

6. Үйге тапсырма

Келесіде жалғастырамыз өлең бойынша сабақ жұмысыжәне үй тапсырмасы талдау болады өлеңкөркемдік жағынан білдіру құралдары. Мықты студенттерге тапсырма барлығымен жұмыс істеу болады өлең, ал оқушылар жетекші сұрақтары бар картамен әлсіз жұмыс істейді.

Қатысты жарияланымдар:

Орта сынып оқушыларына арналған «Қарбыз» жеміс-жидектер шоуы«Қарбыз». Орта сынып оқушыларына арналған «Қарбыз» жеміс-бақша көрмесі Мақсаты: балалардың жемістер мен көкөністер туралы білімдерін кеңейту, дамыту.

Оқушыларға арналған «Өмір құндылықтары» ойын сабағының конспектісі.Мақсаты: өз өміріне жауапкершілікпен қарауды және өмірлік маңызды құндылықтарды саналы түрде таңдай білуді қалыптастыру. Тапсырмалар: 1. Тұжырымдау.

«Заңдар әркімге жазылған» атты мектеп оқушыларына арналған ойын сынып сағатының конспектісі.«Заңдар әркім үшін жазылған» Заң туралы аз білеміз, ешкімнен артық емес, Өзгеге жақсылық жасау керек екенін білеміз. Ойланудың қажеті жоқ.

Тікелей конспект тәрбиелік іс-шаралараралық жүзу топтары үшін

8-сыныптағы әдебиет сабағы 23.01.12.

М.Ю поэмасындағы романтизмнің ерекшеліктері. Лермонтов «Мцыры». әдеби қақтығыс.

Сабақтың мақсаттары:

1) суреттер:

  1. білім : Лермонт ром-змасының ерекшеліктерімен таныстыру; ром шығармасындағы әдеби конфликт
  2. дағдылар мен құзыреттер: ең нашар мәтінді талдауға үйрету, суреттегі ром кейіпкерінің ерекшеліктерін таба білу.

2) жалпы білім беру : тақырып бойынша ауызша жауап құрастыра білу және оқылғанды ​​түсіну, талдау және жинақтау.

3) тәрбиелік міндет: дүниетанымдық ұстанымын, ұғымдарды түсінуін қалыптастыруішкі дүниесі, жан дүниесі, руханилығы, тұлғалық қақтығыс; эмоционалдық диапазонын байыту, жанашырлық, эмпатия білу.

Жабдық:

  1. өлең мәтіні
  2. мультимедиялық проектор
  3. ноутбук
  4. экран

Сабақтар кезінде

I Ұйымдастыру кезеңі.

II Кіріспе. Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою.

Бүгін біз тағы да Мцыри бейнесіне жүгінеміз. Бірақ оны романтикалық дәстүрлер мен инновациялар тұрғысынан қарастырыңыз.

Кез келген эпикалық (және лиро-эпикалық) шығармаға қақтығыстың болуы тән. Соның ішінде романтикалық шығармада.

Конфликт – бұл ұғым нені білдіреді? (соқтығыс тұлға және қоғамқайшылық көзқарастары, ұстанымдары бойынша)

слайд 1 Сабағымыздың эпиграфына жүгінейік (оқыңыз:«Не деген отты жан, неткен құдіретті рух, қандай алып табиғат...!»)Бұл сөздер кім туралы? (Мцыри туралы)

Жан деген не? (ішкі дүние адам, оның тәжірибесі, сезімдері). Осы екі ұғымды байланыстырып көрейік: қаһарманның ішкі әлемі мен қақтығыс, олардың Лермонтов шығармашылығында өзара байланысын түсіну үшін.

Бүгінгі сабақтың негізгі, тірек ұғымдары қандай (қаһарманның ішкі дүниесі, әдеби тартыс)слайд 2

III Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс

Лермонтов бізге бермейді егжей-тегжейлі сипаттамаМцыридің монастырдағы өмірі. Неліктен? (өйткені өмір қызықсыз, бір сарынды, намаз бен оразада, жарқын әсерсіз өтті) слайд 3

Мцыри үшін монастырь ненің символы болды? (ол «тұтқынға», «түрмеге», тұтқынның символына айналды, «толтырылған камералармен» түрме)

Бірақ баланың «отты жаны» балалық шағында қалай көрінді? (ол төзімді, «шағымдары жоқ ол әлсіреп қалды - балалардың аузынан тіпті әлсіз ыңырсыған жоқ, «ол жабайы», сенімсіз, «ол тамақтан бас тартты және тыныш,мақтанышпен қайтыс болды)

Кейіннен оны қамқорлық пен сүйіспеншілікпен қоршап алған монахтар қоғамымен үнемі қақтығыстарда өмір сүрді деп айтуға бола ма?(жоқ, өйткені олар оны жақсы көрді, оны бауырластықпен таныстырғысы келді, оны іздеді, емізді, ол оларға үйренді)

Мцыри кейін көнді, татуласты, бірақ татуластырды мажан? (Жоқ. Кейінірек қашып кеткеннен кейін ол өзінің мойындауында: «Баяғыда ойладым

Алыс далаларды қараңыз

Жердің әдемі екенін біліңіз

Бостандық немесе түрме туралы біліңіз

Біз бұл әлемде туыламыз»

«Сосын, бос көз жасын ысырап етпей,

Жүрегімде ант бердім:

Бір сәтке болса да

өртенген кеудем

Басқаның кеудесіне сағынышпен басып,

Бейтаныс болса да, қымбаттым»)

Сонымен, Мцыридің «отты жанында» балалық шақтан не жасырылды? Ол өмірін қандай «жалынды құмарлыққа» арнады?(еркін болуды қалау , әлгі «дабыл мен шайқас, жартас // бұлтқа тығылған, // қырандардай адам еркін» деген әлемге қашыңыз; «... Менің бір мақсатым бар //– өтуқымбаттым ел // - менің жанымда болды»)

Ол бұл еркіндікке ие болды. Ол не болды?(ол қосылған жабайы құдіретті табиғатта; жас грузин әйелінің сұлулығында, балалық шақ естеліктері, күресу, күшін сынау мүмкіндігі:

Ол «шөп далаларды,

Тәжі бар төбелер

Айналада өскен ағаштар ... »

«Мен тау жоталарын көрдім,

Қиял сияқты армандар…»

«Алыстан мен тұманның арасынан көрдім,

Жанып жатқан қардагауһар сияқты

сұр шашты, мызғымас Кавказ…»

Ал біздің есіме түстібейбіт үй

Ал кешкі ошақтың алдында

туралы ұзақ әңгімелер

Бұрынғы адамдар қалай өмір сүрді?

Дүние бұдан да бай болған кезде.

«Мен айналамда гүлдендімҚұдайдың бағы...

Осылайша, біз мұны көремізбасқа әлем Мцыри қуанышпен, ынтамен қабылдайды. Бірақ бұл дүние оны өзі қалағандай қабылдады ма?(Олай емес. Алдымен ол оны найзағаймен қарсы алды, қалың тоғайға өтуге рұқсат бермеді - және Мцыры адасып кетті, содан кейін ол аштықты, шөлді және ақырында барспен шайқасты бастан кешірді

«Мен қорқып кеттім; шетінде

Мен жаттым қауіп төндіретін тұңғиыққа,

Қайда айқайлады, айналады,ашулы білік;

Жартастардың баспалдақтары болды;

Бірақ олардың үстінен тек зұлым рух жүрді ... »

« Абыржыған жерде бекеркейде

Мен шарасыз қолмен жырттым

Шырмауықпен шатасқан қараторн ... »

«...Мен бейтаныс адам едім

Олар үшін даланың аңы сияқты мәңгілік...»

«... мені өртеп жіберді

Қайғысыз күннің оты.»)

Мцыри бұл дүниеге қарсы шықты ма? Әлде оның бір бөлігі болғысы келді ме?(Табиғат Мцыридің өзіне ұқсайды: әдемі, күшті, айбынды. Ол «қолымен найзағай ұстады», «дауылды құшақтап қуанады», өзін аңмен салыстырады)

Одан әрі, әдеби тартыстың негізі мұнда емес!

Мцыридің ішкі әлеміне, оның жан дүниесіне оралайық. Мцыры бостандыққа шыққанда өзі туралы не білді? (ол күшті сезімдерге қабілетті, қорықпайтын, мақсатты. Бірақ оның тағдыры сонау туған жеріне жол таба алмаған:

«Бірақ бекер Тағдырмен таластым

Ол маған күлді! »

«...Мен мұны көпке дейін түсіне алмадымқайтадан

қайтарылды Мен түрмеге барамын...»

Содан кейін мен түсініксіз түсіндім

Туған жеріме қандай із қалды

Енді ешқашан жатпа»

Неліктен? Мцыридің трагедиясы қандай?

(«Түрме маған ізін қалдырды ...» Шындық күштірек болды.)

4) Қорытынды

Демек, шығарманың негізгі тартысы кейіпкердің рухани екпіні, талпынысы, мұраты мен шындық арасындағы қайшылық екенін білдіреді.слайд 4

Ал Мцыри неге ұмтылды?(еркіндікке Ол үшін еркіндік нені білдірді?отан - соңында)слайд 5

Мцыри неге өліп жатыр? (ол үшін отансыз, еркіндіксіз өмір жоқ, әсіресе ол оның барлық тәттілігін татып қойған кезде)

IV Әңгімелесуді қорытындылау

В.Белинскийдің мына сөзінің жалғасын оқиық:

«Бұл – ақынның сүйікті мұраты, поэзиядағы өзіндік тұлғаның көлеңкелі көрінісі.» Слайд 6

Лермонтовтың кейіпкерімен қандай ортақтығы бар?

(Лермонтов өзінің туған жерін үнемі аңсады, өйткені ол бүкіл өмірін одан алыста, қуғында өткізді.)

Ол өз Отанына қызмет еткісі келді, бірақ Ресей 30-шы жылдары болған тұрақты әрекетсіздік, апатия жағдайында бұл мүмкін емес еді. Ол өз жұмысымен мұндай өмірден бас тартуға шақырды. Сол кездегі Ресей оған түрме, түрме түрінде көрінді. Оның Мцыры жеңіліссіз өледі, өйткені ол бұл өлімді өз идеясының атынан қабылдады, қысқа, бірақ еркін өмір сүрді.

Сіз Лермонтовтың басқа да шығармаларымен таныссыз. Дәл осы ойларды ол тағы қандай поэтикалық бейнелерде бейнелеген? («Желкенді»,Слайд 7 «Жын», «Бұлттар», «Дитраж»). Әдеби тартысты Лермонтов осылайша жаңаша түсіндіреді. Бұл қақтығысты дәстүрлі түсінуге белгілі бір жаңашылдық. Ақын романтикалық қаһарманды жаңа деңгейге көтереді.

Сонда шығарманың негізгі қақтығысы неде?

(қаһарман мұраты мен шындықтың қақтығысында)

V Рефлексия

1) - мәлімдемені жалғастырыңыз:

Мцыраның басты ерекшелігі - бұл ...

(жазбаша)

2) Жауаптарды оқу (2-3 жұмыс).

3) - Сабақтан алған әсерің? (сіз жұмыс туралы, Мцыры туралы кейбір шолуларды оқуды ұсына аласыз)

VI Түсініктеме d / z. Жолдағы мақсатты жұмыс. сабақ

Лермонтов шығармасы мысалында романтикалық шығарманың ерекшеліктері туралы білімімізді кеңейтеміз, басқа да жасау әдістерімен танысамыз. романтикалық бейнелер. Ол үшін персонализация, салыстыру, метафора сияқты әдістерді білуіңіз керек. Өлең мәтінінен бір мысал тауып көр.

(«әлсіз оқушылар» үшін: өлеңдегі мәтіндер жазылған карточкалар және метафораны ашуға, тұлғаларды табуға, салыстыруға көмектесетін сұрақтар)

VII Сабақтың қорытындысы. Бағалау.

1. 6 тарауда тау жоталарының сипаттамасын табыңыз. Олар немен салыстырылады? Кавказды суреттеу үшін ақын қандай салыстыруды таңдаған?

2. 11-тарауды қайта оқыңыз. Лермонтов Мцыры еститін дыбыстарды қалай жеткізеді?

3. Барыстың сипаттамасын табыңыз. Ақын өзінің айбынды сұлулығын, құдіретін көрсету үшін қандай эпитеттерді қолданған?

Сабаққа эпиграф: Неткен отты жан, неткен құдіретті рух, неткен алып табиғат...! В.Г.Белинский

қақтығыс – қақтығыс Ішкі әлем – жан, сезім, тәжірибе

Монастырьдағы өмір Монотондылық Жарқын әсерлер жоқ Жердегі өмірдің қуаныштарынан бас тарту Ерікті түрме Мцыра армандары Өмірлік әсерлердің алуан түрлілігі Бостандық, ерік Отан, отбасы, достар идеалға қызмет ету

армандағы шындық қақтығысы

бостандық = Отан

«Бұл Мцыридің қандай отты жан, қандай құдіретті рух, қандай алып табиғаты бар! Бұл – ақынымыздың аяулы мұраты, поэзиядағы өз болмысының көрінісі. (В.Г. Белинский)


31.12.2020 - Сайт форумында И.П.Цыбулконың редакциясымен OGE 2020 тесттер жинағы бойынша 9.3 эссе жазу жұмысы аяқталды.

10.11.2019 - Сайт форумында И.П.Цыбулконың редакциясымен 2020 жылғы Бірыңғай мемлекеттік емтиханға тесттер жинағы бойынша эссе жазу жұмысы аяқталды.

20.10.2019 - Сайт форумында И.П.Цыбулконың редакциясымен OGE 2020 тесттер жинағы бойынша 9.3 эссе жазу бойынша жұмыс басталды.

20.10.2019 - Сайт форумында И.П.Цыбулконың редакциясымен 2020 жылы USE тесттер жинағы бойынша эссе жазу бойынша жұмыс басталды.

20.10.2019 - Достар, біздің сайттағы көптеген материалдар Самара әдіскері Светлана Юрьевна Иванованың кітаптарынан алынған. Биылдан бастап оның барлық кітаптарына тапсырыс беріп, пошта арқылы алуға болады. Ол коллекцияларды еліміздің түкпір-түкпіріне жібереді. Ол үшін 89198030991 нөміріне хабарлассаңыз болғаны.

29.09.2019 - Біздің сайт жұмыс істеген барлық жылдар ішінде 2019 жылы И.П.Цыбулконың жинағы негізіндегі эсселерге арналған Форумдағы ең танымал материал ең танымал болды. Оны 183 мыңнан астам адам тамашалады. Сілтеме >>

22.09.2019 - Достар, OGE 2020 презентацияларының мәтіндері өзгеріссіз қалатынын ескеріңіз.

15.09.2019 - Форум сайтында «Тәкаппарлық пен кішіпейілділік» бағыты бойынша қорытынды эссеге дайындық бойынша шеберлік сыныбы жұмысын бастады.

10.03.2019 - Сайт форумында И.П.Цыбулконың Бірыңғай мемлекеттік емтиханға тесттер жинағы бойынша эссе жазу жұмысы аяқталды.

07.01.2019 - Құрметті келушілер! Сайттың VIP бөлімінде біз эссені тексеруге (қосуға, тазалауға) асығып жүргендер үшін қызықты болатын жаңа бөлім аштық. Біз тез тексеруге тырысамыз (3-4 сағат ішінде).

16.09.2017 - Бірыңғай мемлекеттік емтихан тұзақтары веб-сайтының кітап сөресінде ұсынылған әңгімелерді қамтитын И.Курамшинаның «Филиал міндеті» қысқа әңгімелер жинағын электрондық және қағаз түрінде \u003e\u003e сілтемесі бойынша сатып алуға болады.

09.05.2017 – Бүгін Ресей Ұлы Жеңістің 72 жылдығын тойлап жатыр Отан соғысы! Жеке мақтануға тағы бір себеп бар: осыдан 5 жыл бұрын Жеңіс күні біздің сайт ашылды! Бұл біздің бірінші мерейтойымыз!

16.04.2017 - Сайттың VIP бөлімінде тәжірибелі сарапшы жұмысыңызды тексеріп, түзетеді: 1. Әдебиеттен емтихан бойынша эсселердің барлық түрі. 2. Орыс тілінен емтихан бойынша эсселер. P.S. Бір айдағы ең тиімді жазылым!

16.04.2017 - Сайтта ОБЗ мәтіндері бойынша жаңа эссе блогын жазу жұмысы АЯҚТАЛДЫ.

25.02 2017 - Сайт З. О.Б. мәтіндері бойынша эссе жазу жұмысын бастады. «Не жақсы?» тақырыбына эссе. қазір көре аласыз.

28.01.2017 - Сайтта FIPI Obz Obz мәтіндері бойынша дайын қысқартылған мәлімдемелер пайда болды,

Лермонтовтың «Мцыри» поэмасын романтикалық шығарма деп есептей отырып, ең алдымен кез келген романтикалық шығармаға тән негізгі белгілерді еске түсіру орынды. Біріншіден, бұл басты кейіпкерге, оның ойларына, сезімдері мен тәжірибесіне назар аудару. Екіншіден, бұл романтизмнің негізгі принципін мәтінде жүзеге асыру: әдеттен тыс қаһарманды әдеттен тыс жағдайда бейнелеу. Үшіншіден, кейіпкердің романтикалық көтерілісін жеткізуді басты міндетіне айналдыра отырып, автор көбінесе фактілерге немқұрайлы қарайды, жалпы қоршаған әлемге аз назар аударады.

«Мцыри» пейзажы романтикалық поэманың элементі ретінде

«Мцыриде» жоғарыда аталған барлық шарттар орындалған. Лермонтов өз жұмысы үшін экзотикалық ортаны таңдайды: Кавказдағы монастырь. Осының арқасында ол романтикалық қарама-қайшылықты құра алады: Мцыри жатқан монастырдың тұнық, тар қабырғалары - және Кавказдың керемет табиғаты, алыста көрінетін таулар, өтпейтін ормандар, ағып жатқан тау бұлақтары. Қиялдық, стандартты емес пейзаж – бұл әр жолды толтырады: «Тау жоталарын көрдім, / Қиял, арман сияқты».

Біздің алдымызда жұмбақ сурет тұр, оның үстіне Кавказ Лермонтов үшін де, оның отандастары үшін де бостандық, бостандық символы болды (Лермонтовтың Кавказ туралы тағы бір өлеңін еске түсіріңіз: «Мүмкін, Кавказ жотасының артында мен жасырынамын. Сенің патшаларың, Олардың бәрін көретін көздерінен, Барлығын еститін құлақтарынан). Бұл еркіндік үшін бас кейіпкер. Таулар теңізбен бірге романтизмге тән пейзаждардың бірі екенін айту орынды.

Ерекше кейіпкер «Мцыри»

Лермонтов сипаттаған кейіпкердің өзі де ерекше. Оны талдай келе, «Мцыри» поэмасының романтикалық екенін дәлелдей аламыз.

Мцыридің өмірі туралы өте аз айтылған. Бұл романтикалық шығарманың ерекшелігі: кейіпкерді жұмбақпен қоршау. Оның қалай өскені, қалай тәрбиеленгені – мұның бәрі әңгіме шеңберінен тыс қалады. Тіпті Мцыридің сыртқы келбеті туралы егжей-тегжейлі сипаттама берілмейді. Бірақ үш шарықтау күні кейіпкердің қалаған еркіндігін алған кезде егжей-тегжейлі бейнеленген. Бұл өте маңызды, өйткені дәл осы сәтте Мцыри өзін сыртқы әлем (бұл жағдайда монастырь) түсінбейтін романтикалық көтеріліс кейіпкері ретінде көрсетеді.

Оның көтеріліс табиғаты толығымен анық емес және түсіндірілмеген. Мцыридің өзі айтқандай, ол «бір ғана ойлау күшін білді, біреуі - бірақ отты құмарлық». Және бұл құмарлықтың қашуы болды. Әйтсе де, оқиға болған кезде жасы жиырмаға да толмаған жас жігіт табиғаттағы өмірді қайдан білсін? Бала кезінде монастырьға әкелінген ол өзінің бұрынғы өмірін іс жүзінде есіне түсірмейді және оның еркіндікке деген ұмтылысы рационалдылықтан емес - естеліктерден, өткенді қайтаруға ұмтылудан, бірақ иррационалдылықтан туындайды. Яғни, романтикалық қаһарманға тән ешбір тыйымсыз еркін өмірге деген терең құштарлықтан.

Романтизм бағыт ретінде әлемді екі жаққа, ақ пен қараға, дұрыс пен бұрыс деп нақты бөлумен сипатталады. Дәл осындай максимализм Лермонтов шығармасының кейіпкерінде де көрінеді. Мцыри өмірдің тек еркіндікте болатынына сенімді. Соңына дейін өзінің сеніміне адал болып, ол монастырға оралып, өледі. Оны барыспен айқаста алған жарасы емес, «Әне түрмесін өртеп жіберді» деген жалын түрінде берілген бостандыққа шөлдегені.

Бұл жерде Мцыраның монастырь қабырғаларынан үзілуге ​​ұмтылуында романтизмнің тағы бір ерекшелігі жүзеге асады: адамның табиғи емес ортаны табиғиға өзгертуге деген ұмтылысы. Монастырда Лермонтов (және одан кейін оның кейіпкері) адамға табиғи емес ортаны көрді. «Мен түрмеге оралдым» - Мцыры ол туралы осылай айтады. Бұл бір Мцыри үшін ғана емес, бейнені кеңірек қарауға болады, еркін адам рухы үшін жердегі болмыстың зынданы ретінде. Өлең соңында батыр өзін байлаған бұғауды үзіп, бостандыққа қол жеткізеді, бірақ бұл жерде емес, басқа әлемде. Батырдың өлімі, біз атап өтеміз, романизмге де өте тән.

Өлеңнің композициялық құрылысы

«Мцыри» поэмасындағы романтизм ерекшеліктері поэманың композициялық құрылысында да көрінеді: баяндау Мцыри өмірінен бір, ең маңызды эпизодқа бағытталған және кейіпкердің лирикалық мойындауы түрінде. Мойындау формасы - романтикалық шығармаларға арналған классикалық құрылғы. Сыншылар поэмадағы түйінді деп ерекше атайтын барыспен күрес эпизоды да назар аударуға тұрарлық. Онда Мцыри өзінің жабайы да қорықпайтын ата-бабаларына лайықты нағыз қаһарман сияқты батыл күрескер ретінде ашылады. Мцыридің қашуы сәтсіз болғанымен, автор таңдаған шарықтау шегі басқаша болжайды: оның кейіпкерін ештеңе сындыра алмайды. Ол жеңді, ал оның жеңісі романтиктің жеңісі.

Талдауға сүйене отырып, «Мцыриді» романтикалық поэма деп біржақты қарастыруға болады. Ол стандартты емес жағдайларда стандартты емес кейіпкерді бейнелейді және бүкіл шығарма Мцыридің романтикалық тәжірибелерінің бейнесіне негізделген. Ал Лермонтов жасаған қаһарманның күшті, бүлікшіл және жалынды бейнесі оқырмандармен үнемі резонанс жасайды.

Осы мақалада сипатталған фактілер 8-сынып оқушылары үшін «Мцыри» романтикалық поэма ретінде» тақырыбында эссе жазу кезінде пайдалы болады.

Көркем шығарманы тексеру

Михаил Лермонтовтың «Мцыри» поэмасы маған жанның мойындауын еске түсіреді. соңғы минуттарөмір. Адам өмір бойы басынан кешкенін, қасірет пен мұңын төгіп өткенде. Романтиканы былай қойғанда, әдемі ештеңе жоқ сияқты көрінеді, бірақ олай емес.

Монастырдың жас бастаушысының бүкіл мойындауы романтизмге толы. Әрдайым аңсайтын табиғатты, туған жерді, бір минут болса да жұмақтан да, мәңгіліктен де бас тартатын жерді суреттейді. Өзінің әпкелері мен әкесі. Барлығы бір мезгілде махаббат пен қайғыға толы. Барыспен жекпе-жекке шыққан сахнаның өзінде құштарлық бар. Ал су астындағы өзенге түсіп бара жатқан грузин әйелін ол қандай нәзік және құрметпен сипаттады. Ол тіпті оны армандады.

Ол монастырьден тыс болған үш күннің бәрі ең еркін және әдемі болды. Бейшара жаңадан көп шыдауға тура келсе де, оның көргенін салыстыратын ештеңе жоқ. Трагедиялық болып көрінетін поэмаға романтикалық көңіл-күй беретін де осы. Автор бұл өлеңінде адамға қанша жақсылық жасап, оған қамқорлық жасасаң да, оның бәрібір бақытын қабырғадан таба алмайтынын көрсеткен. Оған еркіндік, ашық аспан, құстардың сайрауы, өзеннің сылдыры және терең тыныс алу мүмкіндігі қажет. Бұл романтикалық және керемет.

Жоғары